Skocz do zawartości
OsciBosci

Zawory na filtrze RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy możecie pokazać jak macie rozwiązaną kwestię montażu zaworów przed i za membraną. Potrzebuję zamontować je aby móc wyłączać dopływ wody, ale żeby membrana nie wyschła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, zawór na wlocie plus zawory na wylocie czystej wody i odpadu i chyba tyle. Ja robię zawsze tak, że zamykam wyloty a na końcu dopływ i odpinam filtr. Mam zrobiony tak, że wpinam pod prysznic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam takich zaworów. Mam zawór doprowadzający wodę do filtra i tyle. Pomiędzy membraną i przed membraną nie mam dodatkowych zaworów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Cześć, zawór na wlocie plus zawory na wylocie czystej wody i odpadu i chyba tyle. Ja robię zawsze tak, że zamykam wyloty a na końcu dopływ i odpinam filtr. Mam zrobiony tak, że wpinam pod prysznic.

Jest szansa na jakieś fotki? ;)

9 minut temu, katani napisał:

Ja nie mam takich zaworów. Mam zawór doprowadzający wodę do filtra i tyle. Pomiędzy membraną i przed membraną nie mam dodatkowych zaworów.

Jezeli za membraną nie masz zaworów to jak ją pozostawiasz mokrą po zakręceniu zaworu do filtra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślisz, że w zamkniętym obiegu, bez dostępu powietrza membrana wyschnie? Zwiń mokrą szmatę, wrzuć do reklamówki, potem wsadź na tydzień do puszki po kawie, potem sprawdź, czy wyschła.

Żeby membrana wyschła - musi odparować woda w pojemniku na membranę.

Parowanie to proces fizyczny, który do zajścia wymaga spełnienia trzech czynników:

1. Różnica temperatur między cieczą a powietrzem,

2. niedosyt wilgotności w powietrzu,

3. Ruch powietrza

Jeśli któregoś brakuje, to parowanie nie zachodzi. W zamkniętym kanistrze jeśli nawet będzie powietrze, to nasyci się parą wodną do 100%, nie będzie tam żadnego ruchu powietrza, a powietrze i ciecz będzie miało taką samą temperaturę. Ergo = brak parowania.

Filtr włączasz co tydzień, nie ma szans żeby wysechł.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, katani napisał:

Myślisz, że w zamkniętym obiegu, bez dostępu powietrza membrana wyschnie? Zwiń mokrą szmatę, wrzuć do reklamówki, potem wsadź na tydzień do puszki po kawie, potem sprawdź, czy wyschła.

No właśnie nie wiem jak to dokładnie działa, bo jestem świeżutki w tym temacie. Wszędzie czytam, że membrana musi być cały czas zalana. Jeżeli nie masz zaworu za membraną to pod ciśnieniem woda nie będzie sączyła się z wężyków za membraną?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak: otwieram zawór doprowadzający wodę do membrany --> produkcja wody do napełnienia zbiornika RO --> zamykam zawór. Po zamknięciu zaworu nie ma ciśnienia na membranie i za membraną, wszystko jest zalane, nic się nigdzie nie sączy.

Nawet jak nie zamknę zaworu, to pływak w zbiorniku RO zamknie zawór czterodrożny i ciśnienie odetnie dopływ wody.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jakiś mechanizm odcinający przepływ wody masz zastosowany (zawór czterodrożny), bo lejesz wodę do oddzielnego zbiornika RO, a ja u siebie będę lał do zwykłego baniaka tyle ile akurat potrzebuje, zatem czy wtedy z tych węzyków za membraną nie będzie sączyła się woda jak zamknę główny zawór doprowadzający wodę do filtra...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam zaworek zwrotny za membraną , ale tylko dlatego  , że mam wpienty zawór czterodrożny.

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.