Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Przygotowuję się do przesiadki z 200l z tego wątku


na nowy zestaw: 
- REEFER G2+ XL-425 
    Długość: 120 cm
    Szerokość: 60 cm
    Wysokość (bez lampy): 55 cm
    343l + 90l sump
- Red Sea ReefWave 45
- Maxspect JUMP MJ-DC8K pompa obiegowa 8000l/h
- Red Sea Reef Run Dual Controller DC Pump
- Red Sea ReefMat 500
- x2 Red Sea ReefLED 90
- narazie bez odpieniacza
- "Marco Rocks" będzie jakieś ~30kg z 200tki i 50tki
- długo myślałem, ze bez piasku ale jednak nie. Osobiście dla mnie akwa bez piasku to tylko szczepkarium.
- dozownik jebao 

W związku z migracją mam do Was kilka pytań:
1) w aktualnym akwa mam piasek "Aqua Medic Bali Sand 0,5 - 1,2mm". Troche ślimorów kopie w nim regularnie.
Warto przy migracji przenieść ten piach? Nie wygląda na jakoś mega zasyfiony. Co jakiś czas robie burzę w piasku.
Czy lepiej nowy? No i jak nowy, to jaki polecacie?

2) aktualnie w kubełku mam z ~6l matrixa.
Ile na nowy litraź powinienem wrzucić do sumpa ? Moze coś lepszego niz Matrix ?
Złoze warto w woreczkach ułozyć na kratce rastrowej?

3) aktualnie uzywam grzałki AQUAEL PLATINIUM HEATER 15OW.
Dodanie kolejnej 150W wystarczy? czy taka 150W pociągnie? (róznica temperatur to jakieś ~4')

4) sama migracja:
- montuje nowe akwa
- przekładam lampy, cyrkulatory, dozowniki
- przekładam korale do wiadra
- przekładam skały do nowego
- jak skały będą pasować wizualnie, to dosypuję piachu (albo ten stary albo nowy albo to i to)
- przelewam wodę aby zakryć skały
- wkładam korale z wiadra
- bawię się w odłowienie i przeprowadzkę ryb
- przelewam reszte wody ze starego akwa
- uzupelniam swięza solanke "do pełna" nowego systemu
- przerzucam Matrixa z kubełka do sumpa (dodaje więcej jeśli trzeba)

5) coś pominąłem/pokręciłem?

Z góry dzięki za pomoc.


large.IMG_7293.jpeg.080abc33e3997e9a26b84b1e8f7bc7f1.jpeg

 

 

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, mazmaciek said:

Ja bym przełożył stary piach, tylko dobrze było by go przepłukać w wodzie z akwarium

też tak sądzę i raczej tak zrobie.

a co myślisz o innych pytaniach ?
Wiem, sto pytań do... ale co "wiele głów to nie jedna" ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrixa nie używałem więc nie wiem, na początek chyba możesz przełożyć ten a puźniej stopniową dodawać. 
o do grzałki to już w ogóle nie wiem co z tym zrobić. 
co do listy przekładania to chyba ok, tylko ja bym solankę potrzymał z tydzień w jakiejś beczce z cyrkuacją abo napowietrzaniem, po przesiadce dolał tylko tyle aby zakryło skalę i korale i co dziennie dolewał na przykład po 50 litrów. 
i może pomyśl nad atm colony. 
ja jak robiłem przekładkę a miałem miejsce na oba zbiorniki to nowy dojrzewał z miesiąc, a ja robiłem podmiany pomiędzy zbiornikami 20% co 3 dni, dałem kilka skałek i część mediów ze starego. Nowe wystartowało w sumie tylko z niewielkim dino które po zebraniu przed przesiadką już nie wystąpiło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, mazmaciek said:

Matrixa nie używałem więc nie wiem, na początek chyba możesz przełożyć ten a puźniej stopniową dodawać. 
o do grzałki to już w ogóle nie wiem co z tym zrobić. 
co do listy przekładania to chyba ok, tylko ja bym solankę potrzymał z tydzień w jakiejś beczce z cyrkuacją abo napowietrzaniem, po przesiadce dolał tylko tyle aby zakryło skalę i korale i co dziennie dolewał na przykład po 50 litrów. 
i może pomyśl nad atm colony. 
ja jak robiłem przekładkę a miałem miejsce na oba zbiorniki to nowy dojrzewał z miesiąc, a ja robiłem podmiany pomiędzy zbiornikami 20% co 3 dni, dałem kilka skałek i część mediów ze starego. Nowe wystartowało w sumie tylko z niewielkim dino które po zebraniu przed przesiadką już nie wystąpiło. 

to jest jakiś pomysł bo nowy zbiornik stawiam obok także to rozwiązanie ze stopniowym dolewaniem + ATM colony wydaje się być ok tym bardziej, że nie jestem w stanie na raz tyle wody wyprodukować a część pewnie poleci do zlewu ze względu na płukanie piasku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień czeka mnie przesiadka.
ATM Colony zakupione lecz nadal główkuję jak ogarnąć wodę najlepiej aby dolać jak najmniej świeżej.

Czy jest sens zlewać do beczki wodę z podmian na tydzień przed?
Dać do beczki jakiś cyrkulator i niech się kręci?
Czy też może to się ukisi i lepiej nie ryzykować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, ArturNano napisał:

Za tydzień czeka mnie przesiadka.
ATM Colony zakupione lecz nadal główkuję jak ogarnąć wodę najlepiej aby dolać jak najmniej świeżej.

Czy jest sens zlewać do beczki wodę z podmian na tydzień przed?
Dać do beczki jakiś cyrkulator i niech się kręci?
Czy też może to się ukisi i lepiej nie ryzykować ?

Jeśli woda nie będzie stać kompletnie bez ruchu to się nie ukisi. Jeśli w obecnym akwarium masz zdrową biologię to warto zbierać wodę. możesz do środka wsadzić nawet skałę świeżą, jakiś mały cyrkulator i niech się kręci.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, katani said:

Jeśli woda nie będzie stać kompletnie bez ruchu to się nie ukisi. Jeśli w obecnym akwarium masz zdrową biologię to warto zbierać wodę. możesz do środka wsadzić nawet skałę świeżą, jakiś mały cyrkulator i niech się kręci.

woda jest raczej ok (wg ostatniego icp). Cyrkulatory mam także sprobuje zlewać w odstępach 3 dniowych aby chociaż z 80l nazbierać. Więcej nie wycisnę z 200tki w tym czasie.
Wtedy będę mieć chociaż ponad połowę na zalanie nowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,5 miesiąca temu przekładałem życie z rozszczelnionego Reefera 350 do nowego szkła. Zajęło mi to 6h. Operacja się udała, pacjent przeżył. Gdybyś miał jakieś pytania to mój wątek tuż nad twoim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minutes ago, brawos said:

1,5 miesiąca temu przekładałem życie z rozszczelnionego Reefera 350 do nowego szkła. Zajęło mi to 6h. Operacja się udała, pacjent przeżył. Gdybyś miał jakieś pytania to mój wątek tuż nad twoim.

zaraz poczytam ;) 
podaj tylko proszę na jaki dokładnie model zmieniłeś. (g2? g2+ ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamiętam miało oznaczenie "V3". Na fakturze widnieje pod oznaczeniem części o numerze R42169A. Jest to nowy model, który wzdłuż spoin (poziomych i pionowych) ma wklejone plastikowe ćwierćwałki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli zbliża się dzień przesiadki (celuję na piątek). Wody udało mi się zlać 100l (kręcę cyrkulatorami) co razem ze starym akwa da jakieś 230l + 50l świeżej solanki na start.
Nie uda mi się zalać całego systemu odrazu.
W kolejnych dniach będę dolewać resztę świeżej solanki po 50L dziennie także w 3 dni powinienem zalać nowy system.
W związku z tym, że przekładam wszystko mam zamiar zastosować ATM Colony + Seachem Prime.

large.IMG_7317.jpeg.d8e8cfc058763ef3b7e910bc4bb0327c.jpeg

Mam do was kilka dwa pytania na tę chwilę.

Zakupiłem piankę wygłuszającą, którą chce podłożyć pod sumpa aby zniwelować ewentualne wibracje od pompy i później odpieniacza.
https://allegro.pl/oferta/comfort-mat-vision-6-izolacja-akustyczna-70x100-13665824593

ma to jakiś sens? podkładaliście coś pod sumpa?

W starym akwarium mam całość wygłuszone pianką i po zamknięciu drzwiczek jest błoga cisza pomimo, że z tyłu szafka nie jest całkowicie zabudowana.
W nowym z tego co widziałem w sieci będzie problem z wygłuszeniem drzwiczek, ponieważ dolegają na styk do sumpa - chyba, że uda się znależć 6mm wolnego miejsca pomiędzy drzwiczkami a szkłem.

Drugie pytanie odnośnie testowego zalania akwa.
Zalać kranówką i popatrzeć czy nie cieknie? Czy może sam komin wystarczy? a może w ogóle nie ma sensu?
Jeśli ma sens jednak to macie namiary na jakąś tanią pompkę, która bez problemu zassie wodę do zera na jakimś wężyku?
Większość działa tylko jak jest zalana a nie chce mi się bawić w odsysanie wody gąbką czy jakimiś innymi patentami ;) 
 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już kupiłeś to możesz dać. Ja mam pod sumpem i pod akwarium podkłady xps pod panele .

1 godzinę temu, ArturNano napisał:

Zalać kranówką i popatrzeć czy nie cieknie? Czy może sam komin wystarczy? a może w ogóle nie ma sensu?

teoretycznie jeśli to gotowy firmowy zestaw to raczej hydraulika i przeloty powinny być ok. Zależy jak bardzo ufasz producentowi ;)

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przyznać, że do wnoszenia akwa po schodach trzeba mieć kondycję ;) 
Poddałem się po pierwszym piętrze ale na szczęście udało się załatwić ekipę, która na codzień zajmuje się wnoszeniem mebli itp
Chlopaki w 5 min wnieśli akwa bezproblemowo unosząc akwa na zakrętach nad głowę ;) 

Co do sumpa okazuje się, że RS fabrycznie daje podbicie z pianki także już nie będę raczej dokładał.
Szkło faktycznie ma wzmocnienia na łączeniach z przodu i boków.

Skręcenie szafki to jakieś 3h z przerwami. Bardzo przejrzysta instrukcja.
Jutro zalewanie jak wszystko pójdzie dobrze.
Narazie bomba w salonie.

large.IMG_7335.jpeg.0d83da8422a0bc9f242f1dc291345212.jpeg

 

large.IMG_7337.jpeg.f76fa27e5662b0fc4583b2473aac5a04.jpeg

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat częściowo ogarnięty.
Szkło zalane narazie do grzebienia oraz jak widać filtry itp w środku.
Niestety do zestawu nie dają węża aby połączyć pompę z obiegiem także muszę poczekać do wtorku aby zalać całość.
 

large.IMG_7347.jpeg.41436a98b23b8962d1e26b20a7c0c184.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po godzinach walki wydaje się, że wszystko jest ok - przynajmniej technikalia ;) 

Pompa obiegowa biega na 29% lecz akwa "buczy" od pompy.
Niby na gumowych nóżkach. Nie dotyka ścian sumpa.
Niby wąż Aqua-Trend pomiędzy pompą a systemem a nadal cholerstwo buczy - w sensie poprzednie akwa było po prostu niesłyszalne.
Czy ucichnie z czasem ?


Spływ niby wyregulowałem lecz dla mnie sump to nowość także zapewne będę coś grzebać.
Jak narazie tylko pompa wkurza, sam spływ wody jest cichy.
Na drzwiczki nakleiłem jak widać piankę lecz poziom hałasu pompy nie jest zadowalający jak narazie :( a biega niby na niskich obrotach.

Pytanie - bo jestem zielony jeśli chodzi o sumpa.
Może jeszcze skręcić pompę i przykręcić zawór ?


large.IMG_7358.jpeg.20eade88b0c6ea7ad789ad572b6efe57.jpeglarge.IMG_7360.jpeg.a3f34866cd252932cd9169a5b6231d2b.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Co to za wąż aqua-trend ? Powinien być silikonowy , ale jak buczy przy małej wydajności , to pewnie wina pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, mazmaciek said:

A próbowałeś na wyższych obrotach? 

tak, jest jeszcze głośniej ;( 
 

3 hours ago, JerzyB said:

Witam

Co to za wąż aqua-trend ? Powinien być silikonowy , ale jak buczy przy małej wydajności , to pewnie wina pompy.

niby specjalny właśnie do połączenia pompy z obiegiem

https://allegro.pl/oferta/waz-silikonowy-do-pomp-obiegowych-25-mm-dlugosc-15-cm-14884779310


Pompa 3000 – 7000 l/h skręcona teraz na 28%.
Dotykając węża wyraźnie czuć wibracje pompy ;(


W kominie poziom wody jest taki i jest cicho.
Część wody leci jak widać rewizją - nie wiem czy tak powinno być ? czy ciut obniżyć ?
large.IMG_7361.jpeg.89018eeed356945afaa82f8691d2f7a8.jpeg

tutaj krótki filmik jak to hałasuje

pompa.MOV

 

Edytowane przez ArturNano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nowa pompa z nowego zestawu? Rozkręć ją, może coś jest źle złożone. Sump = filtracja. Żeby była filtracja, sump musi dostawać wodę z głównego. Od tego jest pompa. Powinna chodzić na 92 a nie 29%. Jak warczy to imo reklamacja.

Woda minimalnie może, a nawet powinna iść rewizją, żeby trzymać poziom i ciszę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minutes ago, katani said:

To nowa pompa z nowego zestawu? Rozkręć ją, może coś jest źle złożone. Sump = filtracja. Żeby była filtracja, sump musi dostawać wodę z głównego. Od tego jest pompa. Powinna chodzić na 92 a nie 29%. Jak warczy to imo reklamacja.

Woda minimalnie może, a nawet powinna iść rewizją, żeby trzymać poziom i ciszę.

tak, nówka z RS. Już patrzałem i skręcona jest poprawnie.
Spróbuję jeszcze dzisiaj z nią powalczyć i jak się nie uspokoi to do zwrotu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak hałasuje to raczej się nie dotrze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, katani said:

Jak hałasuje to raczej się nie dotrze.

jaką pompę poleciłbyś ?

Czy te pompy Jebao Smart DC Pump 6000 WiFi są dobre?
Na cyrkulatory nie narzekałem od nich. Pompa dozująca także ok.

Może jakaś inna firma ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Moja jebałka - odpukać w niemalowane - DCP10000 działa ponad 6 lat, czasem waha się wydajność i muszę kliknąć 1% w górę albo w dół. Ciągle jest praktycznie niesłyszalna, a ja nie mam odpieniacza, lamp z wiatrakami, więc u mnie hałasuje tylko obiegówka i cyrkulacja. Czy nowe są tak wytrzymałe/ nie wiem. Ogólnie wiele osób pisało latami, że cyrkulatory jebałki padają, ale nie przypominam sobie wielu przypadków, żeby padały obiegówki.

Ja osobiście racuję w IT, nie lubię tanich urządzeń z WiFi, zero zabezpieczeń, szyfrowania, certyfikatów. 

https://coralhouse.pl/akwarystyka-slodkowodna/33562-jebao-dcp-6500-z-kontrolerem-max-6500l-h

 

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.