Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, dadario napisał:

Daleko mi do obrażania. Z ciekawości zapytałem, co wg Ciebie jest słabym ogniwem w reaktorze. Ogólnie dla mnie reaktor to wybawienie. Początki miałem burzliwe, ale to z własnej winy. Kilka razy chciałem iść na skróty i potem się to odbijało. Teraz uważam, że największym minusem reaktora to początkowy koszt. Niestety, sam reaktor, butla z reduktorem, komputer do co2 to wydatek około 3tyś (dla mnie, można  taniej ale można też drożej). Plusy jakie się uzyskuje: stabilne źródło makro i mikroelementów, mały nakład pracy, łatwość obsługi, minimalizacja błędów i pomysłów na eksperymentowanie, brak ingerencji w zasolenie, większa bezwładność systemu (nawet jak skończy się gaz to jeszcze suplementuje pierwiastki stopniowo zmniejszając ich podawaną ilość, w innych metodach dochodzi do nagłego "odcięcia" podaży). Dla mojego systemu zmiana na reaktor tylko poprawiła sytuację. Tak, niedogodnością jest zakwaszanie zbiornika, ale w dzisiejszych czasach i przy aktualnej wiedzy można sobie z tym radzić. Dla mnie momentem przeważającym decyzję o zmianie metody było uzmysłowienie sobie, że 10L rozrabianych proszków wystarczało na mniej niż tydzień. 

Witam

Tak jedyna wada reaktora to początkowy koszt zakupu, bo dobry reaktor kosztuje krocie.Ja mam a"la dastaco DIY w nim nie ma sondy pH wiec regulujemy tylko oddciek  , to jest wygoda po prostu luksus .

Do podwyższenia pH mam mixer wapnia , czyli dozuje kalkwasser.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7.8-7.9 to najwyższy pomiar jaki mam, pod koniec dnia. Teraz mierzyłem tuż przed zapaleniem światła i wyszło 7.4-7.5 - masakra jakaś (a przecież refugium ma zapalone światło!). Miernik pH nowy, płuny kalibracyjne 4.0 i 7.0 mierzy z dokładnością do 0.1.

Do tego jakoś dramatycznie spadło mi KH - do 6.4 (dotychczas było w miarę stabilne 7.5-8.0) - i mimo zwiększenia dozowania w ogóle się nie podnosi. Nie wiem, co się dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, palaeo napisał:

7.8-7.9 to najwyższy pomiar jaki mam, pod koniec dnia. Teraz mierzyłem tuż przed zapaleniem światła i wyszło 7.4-7.5 - masakra jakaś (a przecież refugium ma zapalone światło!). Miernik pH nowy, płuny kalibracyjne 4.0 i 7.0 mierzy z dokładnością do 0.1.

Do tego jakoś dramatycznie spadło mi KH - do 6.4 (dotychczas było w miarę stabilne 7.5-8.0) - i mimo zwiększenia dozowania w ogóle się nie podnosi. Nie wiem, co się dzieje.

Kalibruj w pH 7 i pH 9

U mnie rano 

 

Screenshot_2024-03-12-07-34-29-337_com.android.chrome.jpg

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, to już coś - powinien mi dziś przyjść płyn do kalibracji 10.0.

Choć z drugiej strony woda na podmianę ma 8.3, tym samym miernikiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@palaeo

W jakim pomieszczeniu masz akwarium? Może masz zbyt dużo emitentów co2 w pobliżu. Śmiechy śmiechami, ale jak jeden ma akwarium w miejscu gdzie on sam przebywa przez 10 min dziennie popatrzeć na akwarium a inny w salono sypialni to może mieć kolosalne znaczenie. Poza tym zaraz zrobi sie cieplej zaczniesz wietrzyć i problemy sie skończą, a do jesieni zimy zapomnisz co i jak :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam w łączniku między jadalnią a sypialniami - przewiew jest chyba wystarczający, jest ruch powietrza.

Niestety trochę się obawiam, że niektóre korale nie dożyją wiosny...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

Tak jedyna wada reaktora to początkowy koszt zakupu, bo dobry reaktor kosztuje krocie.Ja mam a"la dastato DIY w nim nie ma sondy pH wiec regulujemy tylko oddciek  , to jest wygoda po prostu luksus .

Do podwyższenia pH mam mixer wapnia , czyli dozuje kalkwasser.

Co masz za mixer dokładnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tomi1140 napisał:

Co masz za mixer dokładnie?

DIY napęd magnetyczny .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, JerzyB napisał:

DIY napęd magnetyczny .

dzięki podpytuję bo mnie to czeka. Szukam czegoś z mieszadłem z góry Na naszym rynku mało tego jest. Dodam że też mam Dastaco i prostota obsługi nie możliwa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czy w takim razie ktoś ma sensowny pomysł na podbicie pH? Napowietrzanie i takie domowe bajery nie działają - rano jest 7.6-7.8, wieczorem, przed zgaszeniem światłą rzadko dobija do 8.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, palaeo napisał:

Ok, czy w takim razie ktoś ma sensowny pomysł na podbicie pH? Napowietrzanie i takie domowe bajery nie działają - rano jest 7.6-7.8, wieczorem, przed zgaszeniem światłą rzadko dobija do 8.0.

Mam podobny problem i niestety nie znam odpowiedniego rozwiązania. Przez odpowiednie rozumiem takie, które u mnie pozwoliłoby na uzyskanie pH powyżej 8 przed zapaleniem się światła. Obecnie rano mam najczęściej w okolicach 7,80; maksymalnie dochodzi do 8,20 ale to w zależności czy przebywam w tym pokoju czy cały dzień mnie nie ma. W moim przypadku problem z niskim pH wynika z dużej ilości CO2 w pomieszczeniu gdzie jest akwarium.

Co stosuję:

- ballinga opartego na NaOH z dozowaniem co pół godziny i dawkami rozłożonymi tak, żeby w godzinach porannych lać trochę więcej by podnieść maksymalnie jak się da pH

- od trzech miesięcy zacząłem używać odpieniacza  w celu dodatkowego napowietrzenia (efekt to jakieś 0,1)

- do rurki zasysającej odpieniacza podpiąłem scrubber CO2 (nie zauważyłem jakiegoś znaczącego wpływu na pH)

W Twoim przypadku zacząłbym od podawania NaOH (niektórzy stosują kalkwasser też z dobrym skutkiem), masz niskie KH więc sporo mógłbyś wlać. Podniósłbym poziom KH do 8,5-9 bo wyższe KH trochę zmniejsza dobowe wahania pH.

Polecam https://www.reefedition.com/ph-and-the-reef-aquarium/ i inne artykuły Randy'ego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oo, dziękuję, to konkrety!

A jak się dozuje NaOH? KH usiłuję podnieść i powoli mi się podnosi (wczoraj 7.3) - nie było mnie dwa tygodnie i mimo ustawienia na wzrost ok. 0,1 dziennie drastycznie spadło, więc zabawa jest od nowa... Korale trochę lepiej wyglądają, mimo, że fosforany wywaliło w kosmos (0,30) - nie wiem czemu, bo nic nie zdechło...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.