Jump to content

palaeo

Klubowicz
 • Content count

  23
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mikołaj
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wawa
 • Zainteresowania
  Biologia morza, ewolucja ekosystemów rafowych (to zainteresowanie zawodowe :-) )
 • Akwarium
  325 l brutto, ok. 340 l w obiegu

Recent Profile Visitors

166 profile views
 1. palaeo

  Paguristes cadenati

  Dziś zmierzyłem NH4 i NO2 - NH4: 0,0 (testem JBL Pro) NO2: 0,00 - 0,01 (na granicy rozdzielczości, Salifert) NO3: ~0,2 mg/l (Salifert, na granicy rozdzielczości) Rozwija się sporo bladozielonych glonów włosowatych (przeniebieszczone na zdjęciach); parametry, prócz PO4 wydają się być z grubsza ok, więc może źle przeżył transport i/lub aklimatyzację...
 2. palaeo

  Paguristes cadenati

  Ale odpieniacz wywala mi smołę - mimo moczenia suchej skały w perhydrolu 20% przez kilka dni, i potem w RODI przez prawie dwa tygodnie, skała najwyraźniej dużo oddaje. Poza tym wszyscy gapowicze z bryły żywej skały (ślimak turbo, wieloszczety i malutka asterina) mają się dobrze - podobnie jak trzy trochusy wpuszczone razem z pustelnikiem. Ten chyba odszedł niestety w zaświaty...
 3. palaeo

  Paguristes cadenati

  Tzn które? Rozumiem, że PO4, ale co jeszcze? Węgiel dałem, żeby wyciągnął wszystko, czego z nowego sprzętu nie wypłukałem. Odpieniacz odpienia, i to sporo (ustawiony na sucho).
 4. palaeo

  Paguristes cadenati

  NH4, NO2 nie mierzyłem. Start w większości na suchej skale (ok. 20 kg) i żywej ze sklepu (4 kg); prawie 20 kg żywego piachu. Glonów jest sporo, ale nie było ich dużo w kącie, w który go wpuściłem - zakąłdałem, że - jak to pustelnik - będzie wszędzie łaził, a on prawie się z tego miejsca nie ruszał.
 5. palaeo

  Paguristes cadenati

  Dobry wieczór, kilka dni temu zakupiłem do świeżego zbiornika pustelnika Paguristes cadenati. Od początku był dość osowiały, raczej siedział w miejscu i nie przemieszczał się. Wczoraj wdrapał się na skałkę i siedział bez ruchu, dziś natomiast chodził po niej dość intensywnie, po czym kilkukrotnie wyszedł z muszli i wszedł z powrotem. Aktualnie wyszedł z niej i leży bez ruchu. Czy to raczej zbliżająca się wylinka, czy koniec? Położyłem mu kilka muszli, jeśliby potrzebował zmienić. Parametry wody na dziś to Ca ~430, Mg ~1290, NO3 niewykrywalne, PO4 0.26, KH 11, SG 1.025, cyrkulacja 2 x SOW-8 (ok. 30% mocy), odpieniacz Skimz Montzer 127 SN, w filtracji ROWA i węgiel, oświetlenie 2 x AI 26 LED HD, ok. 340 l w obiegu. Akwarium zalane 1 marca; regularnie leję Microbe Lift zgodnie z zaleceniami. Będę wdzięczny za opinie i porady.
 6. Ja mam dwa SOW-8 - jak je kupowałem, to sprzedawca powiedział, że różnych modeli (różnej mocy) nie da się zsynchronizować.
 7. palaeo

  Obsada do 325 brutto

  Szanowni, mam świeżo postawione akwarium 325 l brutto, w obiegu ok. 340l, odpieniacz Skimz Montzer 127, na suchej skale (większość) i kawałku żywej (4 kg). Chciałbym przymierzyć się do następującej obsady, prosiłbym o komentarze - co zmienić, i dlaczego, i w jakiej kolejności wpuszczać. Akwarium dojrzewa trzeci tydzień. Proponowana obsada ryb (najprawdopodobniej po jednym osobniku, ale tu też prosze o komentarze): Centropyge bispinosa Pictichromis paccagnellae Siganus vulpinus Pterapogon kaudernii Stonogobiops nematodes lub inna babka Amphiprion ocellaris Chrysiptera parasema Ctenochaetus truncatus Synchirops splendidus Labroides dimidiatus Pseudochromis fridmani Neocirrhites armatus Z góry dziękuję!
 8. palaeo

  Start 325 l

  Taką wybrałem po lekturze testu Testera.
 9. palaeo

  Start 325 l

  Cześć, na razie bywałem tu sporadycznie, ale ponieważ baniak wystartował, będę częściej zadawał pytania licząc na cierpliwość i wyrozumiałość :-) Tu moje akwarium w 16 dniu dojrzewania - ok. 275 l netto, w większości na suchej skale, 4 kg skały z działającego zbiornika, 10 l wody z działającego zbiornika, sól H2Ocean. Docelowo obsada głównie z korali miękkich i łatwych LPS z Indopacyfiku, przekrój bezkręgowców i kilka ryb dla ożywienia. Glony nitkowate maksimum rozwoju przechodziły trzy dni temu, teraz zaczynają zanikać. Parametry z 13 marca to Ca: 430ppm, Mg: 1290ppm, NO3: 1mg/l, PO4: 0,96 ppm, KH: 10.
 10. palaeo

  Zmętnienie wody przy soleniu nowego baniaka

  Załączam fotki zbiornika, fotki płatków, które pojawiły się na powierzchni (wyglądają jak węglan wapnia) i piachu, który został po rozpuszczeniu soli. Na moje wprawne oko wygląda jak zwykły piach kwarcowy. Będę wdzięczny za podpowiedzi, co z tym zrobić. Pozdrawiam!
 11. palaeo

  Zmętnienie wody przy soleniu nowego baniaka

  Zbiornik głównie miękkich + kilka lps w późniejszym terminie. Filtracja w sumpie, refugium z glonami i skałą, odpieniacz. Startuję w ten sposób, bo nie mam drugiego pojemnika, żeby rozrobić 350 l wody i zalać skałę rozrobioną solanką, tak mi też doradzono w sklepie. Planuję po kilkudniowym ustabilizowaniu dodać kilka kawałków żywej skały, i lać bakterie. Do całości żywy piach. Trochę mnie to zmętnienie martwi, ponieważ wytrącenie się czegoś powoduje, że tego czegoś nie ma w wodzie, zatem od startu skład chemiczny wody nie jest taki, jak powinien. I jak założyć włókninę? Z przodu, z tyłu?
 12. palaeo

  Zmętnienie wody przy soleniu nowego baniaka

  Ooo, dokładnie - zważywszy, że samo szkło mam już prawie dwa miesiące, ale ze względu na wyjazdy i remont nie mogłem wystartować... A jak ewentualnie założyć watę albo włókninę na cyrkulator?
 13. palaeo

  Zmętnienie wody przy soleniu nowego baniaka

  Tak, całą - czy on się rozpuści albo wytrąci, czy całą operację przeprowadzić od nowa?
 14. palaeo

  Zmętnienie wody przy soleniu nowego baniaka

  Dzieki za podpowiedz. W ogole po rozpuszczeniu soli na dnie zostaly ze dwie lyzki stolowe piachu...
 15. Szanowni, zakładam pierwszy baniak (350 l w obiegu) i wczoraj do akwarium z wodą RO wsypałem sól - Caledonia Reef Salt. Woda ma 24 stopnie, dwa cyrkulatory chodzą na pełnych obrotach. Dziś rano woda jest na tyle mleczna, że w akwarium nie widać cyrkulatorów patrząc od dłuższego końca. Nie ma w nim nic innego poza grzałką i tymi cyrkulatorami właśnie - ani skały, ani piachu. Ile takie zmętnienie może się utrzymywać? Pozdrawiam!
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.