Jump to content

palaeo

Klubowicz
 • Content Count

  38
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mikołaj
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wawa
 • Zainteresowania
  Biologia morza, ewolucja ekosystemów rafowych (to zainteresowanie zawodowe :-) )
 • Akwarium
  325 l brutto, ok. 340 l w obiegu

Recent Profile Visitors

307 profile views
 1. To mam jeszcze pytanko do bardziej technicznych kolegów: jaki zasilacz do wiatraczków komputerowych?
 2. Dzięki! Ja kubek myję co kilka dni - pokrywa się 2-3 mm warstwą szlamu od wewnętrznej strony, szczególnie przy ustawieniu na sucho. Moze w ten weekend rozmontuje i przeczyszcze pompe. Pozdrawiam!
 3. Szanowni! Mam pytanie - jak czesto czyścić odpieniacz? Nie chodzi mi oczywiście o wylewanie syfu z kubka, ale o rozmontowanie, zeskrobanie wszystkiego, co narosło i tak dalej... Mój jest brudny i nieco obrośnięty (po prawie 4 miesiącach od startu), ale nie wiem, na ile denerwuje mnie to tylko estetycznie, a na ile rzeczywiście potrzeba go wyczyścić. Będę wdzięczny za podpowiedzi.
 4. Super, bardzo dziękuję za podpowiedzi! Spróbuję zrobić taki patent z uchwytami od orbitek.
 5. A dzięki za podpowiedzi. Aż tak techniczny nie jestem, żebym się bawił w lutowanie i obmyślanie całego urządzenia od podstaw. Nad instalacją klimy też się zastanawiałem, jest to jakaś opcja - byleby tylko przekonać małżonkę, która niekoniecznie widzi potrzebę.
 6. Dobry wieczór, chciałem się dowiedzieć, jak chłodzicie swoje akwaria. Mnie dziś temperatura wzrosła do 27 stopni i zacząłem się zastanawiać nad chłodzeniem. Czy wiatraczki nad akwarium spełniają swoją rolę? A chłodziarki? Drogie, ale zastanawiałem się więc nad DIY - malutką lodówką, z wywierconymi dwoma otworami w drzwiczkach i zwinietym wężem pcv w środku - i lodówka, i pompka pomująca wodę do tego systemu uruchamiane byłyby termostatem. Poradźcie coś proszę!
 7. Dzięki, to już jakiś punkt wyjścia. Masz dwa razy większe doświadczenie ode mnie (w niedziele miną trzy miesiące)!
 8. Mam małe pytanie o aklimatyzację koralowców - ale nie taką tuż po zakupie, tylko później, w akwarium. Mówi się, że należy umieszczać je najpierw w nieco zacienionym miejscu, a potem przenieść w docelowe. I tu moje pytania: jak długo zwierzak ma być w zacienionym? I jeśli docelowo ma być na górze skałki, a aklimatyzuje się na piasku, to czy przenosić jednym rzutem, czy zrobić "stacje pośrednie"? I jak długo powinien w nich przebywać? Będę wdzięczny za podpowiedzi.
 9. Pytanie raczej sformułowane "szto by paddierżyt' rozgowor". Wężowideł nie mam, więc może to ślimaki? Dzięki za podpowiedź!
 10. Witam, mam odpieniacz Skimz Montzer 127. Od kilku dni robi mi dziwną pianę, która w kubku nie opada, za to podnosi dekiel i wychodzi dziurkami. Czy ktoś może poradzić mi, co z tym zrobić, bo trochę boję sie, że przy jakimś 2-3 dniowym wyjeździe piana zacznie wpadać z powrotem do sumpa.
 11. Dzięki - planuję te ryby, o w liscie na górze, w tym ocellarisy x 2 i ewentualnie kardynały x 2, poza tym tylko bezkręgowce. PO4 mialem wysokie, ale udało się zbić (nie wiem do ilu, dziś będę robił testy, ale ostatnio spadło już do ok. 0,04, z pierwotnego 0,96 w trzecim tygodniu po zalaniu).
 12. Dzięki za te wszystkie uwagi. Ale dalej pozostaje pytanie: jak już zacznę wprowadzać ryby, to w jakich odstępach czasowych?
 13. Dzięki, o Synchiropusie wiem, ze dopiero, jak juz bedzie czym go karmic... A ja to jest z truncatusem? Wiekszosc zrodel (np. tu https://www.liveaquaria.com/product/2994/?pcatid=2994) podaje, ze 300 l to minimum...
 14. Mam kilka koralowców miękkich, trochę ślimaków, pustelnika, dwie wurdermanni, sporo wieloszczetów, z jedna szczepka wprowadzone mikroskopijne wezowidlo. Planowana obsada to: Siganus vulpinus Pterapogon kaudernii Amphiprion ocellaris Chrysiptera parasema Ctenochaetus truncatus Synchirops picturatus Pseudochromis fridmani Macropharygodon bipartitus 325 l brutto, ok. 340 l w obiegu. W refugium Caulerpa, Mysis i kiełże, na skałkach w glownym zbiorniku glony włosowate. W miarę aktualne parametry (chyba z soboty) to NH4 ponizej wykrywalnosci (JBL), N02 ponizej wykrywalnosci (Salifert), NO3 na granicy wykrywalnosci (0,2 ppm? Salifert), PO4 ok. 0,04 ppm (Miluwakee), Ca ok. 420, Mg ok. 12, KH ok. 8.5. Parametry od 2 tygodni dosc stabilne.
 15. Dobry wieczór, Wprowadziłem pierwsze rybki do zbiornika założonego 1 marca. W jakich odstępach czasu wprowadzać następne? Będę wdzięczny za porady.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.