Jump to content

palaeo

Klubowicz
 • Content Count

  124
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Mikołaj
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Wawa
 • Zainteresowania
  Biologia morza, ewolucja ekosystemów rafowych (to zainteresowanie zawodowe :-) )
 • Akwarium
  325 l brutto, ok. 340 l w obiegu

Recent Profile Visitors

1675 profile views
 1. To rurka od dozowania KH, ale poprzednio zrobiła się taka galareta luzem w komorze powrotu, pod powierzchnią. Dozuję NOX-POX, bo miałem jakiś straszny wystrzał fosforanów, już powoli prawie opanowany.
 2. Dla mnie wygląda to jak jakiś stułbiopław. Chyba, że to Bryopsis - ciężko tak bez skali i dobrego zdjęcia.
 3. Witam wszystkich, co jakiś czas w sumpie tworzy mi się Galareta. Nie wiem nawet, czy jest organiczna, czy też jest jakimś nieorganicznym wytrąceniem czegoś. Daje się ją łatwo zsunąć palcami - tworzy się albo wokół kabli, rurek, a raz zrobiła się pod powierzchnią - wyglądała jak super gruby film bakteryjny (grubości palca). Taką też grubość ma ta na zdjęciu. Ktoś ma pomysł co to? Pozdrawiam, Mikołaj
 4. Tak, zachowanie jest zupełnie normalne. Pokarm chyba pobiera normalnie, ale dziś byłem skupiony na karmieniu korali i ryby dostały niejako "przy okazji", więc nie zwróciłem na niego specjalnej uwagi. Rano jak będę karmił, to przyjrzę się.
 5. Czesc, Wlasnie zauwazylem, ze moj garbik Ch. parsema ma na jednym boku dwie jasne plamy - nad okiem i w okolicach pletwy piersiowej, jak na foto (przepraszam za slaba jakosc, ale juz zbyt ciemno na dobre zdjecie). Zadna inna ryba nie ma nic takiego. Parametry z grubsza w normie - KH 7.3; NO3 troche pow. 5.0, PO4 0.08; Ca 390; t. 25.4°C. Zasolenie 35 ppt. Akwarium ma ponad dwa lata, garbik byl pierwsza wprowadzona ryba. Od ponad pol roku nie byly wprowadzane zadne nowe zwierzeta. Ktos ma pomysl, co by to moglo byc?
 6. Dziękuję - właśnie nie do końca wiedziałem, jak ten preparat działa. Na razie i fosforany i azotany mam wykrywalne, choć azotany mogłyby być ciut niższe (są między 5 a 10 ppm).
 7. Dojrzewanie chyba nie, bo zbiornik ma ponad dwa lata. Skała też już chyba nie oddaje (częściowo jest na suchej). Co wydaje mi się najprawdopodobniejsze, to po prostu wzrost ryb i innych zwierzaków i związana z tym coraz większa przemiana materii. Normalnie podpiąłbym preparat pod pompę dozującą, ale wszystkie kanały mam zajęte, natomiast wyjeżdżam na kilka tygodni i ktoś będzie się zajmował akwarium - o ile może wpaść co drugi czy trzeci dzien i dać mrożonkę czy sprawdzić odpieniacz, to nie mogę zawracać głowy codziennym dozowaniem preparatu.
 8. Mam pytanie: miałem b. wysokie poziomy fosforanów i azotanów i od jakichś dwóch tygodni stosuję preparat Algae Management NO3:PO4 - X. Czy po osiągnięciu żądanych parametrów mogę przestać to stosować?
 9. A ja właśnie magnezu nie mam, jak napisałem wyżej, tylko wkleiło się w linka, co dopiero teraz zauważyłem.
 10. KH, Ca, SBS - https://allegro.pl/oferta/aquaforest-calcium-magnesium-kh-mineral-salt-11509756207?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_term=desc-yes&test=pmax&category=animals&network=x&placement=&gclid=CjwKCAjws8yUBhA1EiwAi_tpEd0008uw7VR3QmkktrNH7wJICN7qbRNTnwR8-ZhnFbeG09_AjP5DixoCDyoQAvD_BwE bez magnezu
 11. palaeo

  Filtr przepływowy

  Dzięki, przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam. A glony nie wyciągają PO4 i NO3?
 12. Witam, stosuję suplementację Ballinga (Aquaforestowe w proszku) od około roku, ale ze względu na wzrost fosforanów i azotanów potrzebuję zwolnić jeden kanał pompy. Które odczynniki mogę ze sobą połączyć?
 13. palaeo

  Filtr przepływowy

  Ok, dzięki! Będę próbował!
 14. palaeo

  Filtr przepływowy

  Próbowałem w pończosze do przegrody przed pompą powrotną, ale nigdy nie udaje mi się pokryć całej powierzchni i woda przepływa chyba bokiem, bo jeśli absorbent jest tam włożony, to fosforany rosną...
 15. Witam, mam od jakiegos czasu problem z fosforanami - mam absorbent w skarpecie pod spływem i tak długo, jak jest, to fosforany spadaja. Niestety skarpeta sie zapycha, wiec czasem go zabieram, wtedy fosforany rosna. Myslalem, żeby umiescic absorbent w jakims filtrze przepływowym. Ponieważ używam ok. 150 ml rowa phos, to nie chciałbym dużej przepływowej "rury" (typu np. H2Ocean Filtr przepływowy FMR75). Czy byłoby dobrym rozwiązaniem zamontowanie w sumpie małego fitra wewnętrznego (np. Newa Cobra CF 75), w którym zamiast węgla aktywowanego dam absorbent? Co o tym sądzicie? Pozdrawiam, Mikołaj
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.