Skocz do zawartości
sith114

Bolus Method - Czy mamy tu jakiś praktyków?

Rekomendowane odpowiedzi

Z mojej wiedzy Fauna po prostu odświeżyła metodę opisała co i jak z wykorzystaniem własnego systemu balling light.
Może mamy tu jakiś praktyków tej metody lub jakiś podobnych zabiegów?

https://www.faunamarin.de/wp-content/uploads/2024/05/BOLUS_EN_How-To-Use_24_05_24__.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę wyskoczyli z tym na przekór obecnej wiedzy. Może samo dodanie preparatu żeby podnieść jak najszybciej pH w czasie fotosyntezy może mieć uzasadnienie to ich tłumaczenie tego zjawiska i jego podwalin jest dla mnie niezrozumiałe (no cóż może nie jestem chemikiem). Dodatkowo już na samym początku zastrzegają, że ta metoda zadziałała (czy też zadziała) tylko z ich produktem. Czy jest coś w nim co powoduje jego "specjalność" to może dowiemy się jak znajdą się naśladowcy.

Bardzo często powtarza się stwierdzenie, że KH w zbiorniku powinno być stabilne. Tymczasem tu piszą, że to nieprawda i dzienne wahania nawet do 2 dKH są akceptowalne w tej metodzie. Zaraz potem piszą, że korekta dozowania nie powinna być większa niż 5%.

No i ta kwestia pH - jako że pH jest miarą ilości jonów H+ to dodawanie ich do zbiornika za pomocą wodorowęglanów powinno obniżać pH, nie bardzo rozumiem tutaj mechanizmu wzrostu pH w efekcie BOLUSA. Przyjmuję, że okazało się to na drodze doświadczenia - pytanie też czy tak będzie w każdym akwarium czy też nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, chris_ek napisał:

Trochę wyskoczyli z tym na przekór obecnej wiedzy. Może samo dodanie preparatu żeby podnieść jak najszybciej pH w czasie fotosyntezy może mieć uzasadnienie to ich tłumaczenie tego zjawiska i jego podwalin jest dla mnie niezrozumiałe (no cóż może nie jestem chemikiem). Dodatkowo już na samym początku zastrzegają, że ta metoda zadziałała (czy też zadziała) tylko z ich produktem. Czy jest coś w nim co powoduje jego "specjalność" to może dowiemy się jak znajdą się naśladowcy.

Bardzo często powtarza się stwierdzenie, że KH w zbiorniku powinno być stabilne. Tymczasem tu piszą, że to nieprawda i dzienne wahania nawet do 2 dKH są akceptowalne w tej metodzie. Zaraz potem piszą, że korekta dozowania nie powinna być większa niż 5%.

No i ta kwestia pH - jako że pH jest miarą ilości jonów H+ to dodawanie ich do zbiornika za pomocą wodorowęglanów powinno obniżać pH, nie bardzo rozumiem tutaj mechanizmu wzrostu pH w efekcie BOLUSA. Przyjmuję, że okazało się to na drodze doświadczenia - pytanie też czy tak będzie w każdym akwarium czy też nie.

W sumie wg tego co oni tak naprawdę sprzedają to tylko ważne jest żeby źródłem KH była tzw soda oczyszczona ;) Co do korekcji 5% max to im chodziło o korekcje dawki którą dajesz jednorazowo żeby tu nie szaleć. Co do tego mitycznego stałego KH ilu akwarystów o tym gada, a ilu z nich np zrobiło więcej niż jeden test na kh w ciągu dnia? A same wahania chociażby ludzie walczący z niskim PH leją przykładowo kalkwasser tylko pod tzw "Chase PH not KH..." i tez to się sprawdza. Inna kwesta jest czy ta metoda w ogóle uwzględnia problemy z PH które występują u niektórych akwarystów zimą? Bo słuchając ich vloga na youtube zrozumiałem ze dajesz dużo wodorowęglanu z mikro do KH, żeby móc szybko zapalić dużo światła i żeby magicznie wszystko nagle ruszyło.

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że chodziło im o 5% korekcje dawki tylko wydaje mi się to dość dziwne, że tu chlupniesz na raz 50 ml preparatu ale korekcja nie powinna przekraczać w tym przypadku 2,5 ml. :rolleyes:

Co do stabilności KH to ja robiłem już dwa razy pomiar przez cały dzień co godzinę i niedługo mam zamiar zrobić tak jeszcze raz - ciekawi mnie jak rozkład dozowania wpływa na poziom KH. U mnie wahania KH były około 0,5. Fakt, że jestem z tych co walczą z niskim pH dlatego bardziej skupiam się na tym parametrze. Nadal, mimo że jestem w stanie poświęcić trochę stabilności KH na rzecz wyższego pH w nocy, to dozuję co pół godziny i stopniowo zwiększam/zmniejszam dawkę w ciągu doby żeby skoki były możliwie małe. To powtarzane "stabilne KH" powoduje, że obawiam się pójść na całość - może niepotrzebnie.

Co problemów z pH w zimie to ta metoda tylko je pogłębi z racji tego - "This is another feature of the method, where there will be a slight increase in the CO2 levels around the tank in the first few hours of the photoperiod, ventilation is the best cure."

Wydaje mi się, że za dużo tam "magii" a za mało naukowych podstaw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.