Skocz do zawartości
Rafal6666669

Słone 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Kostka 30x30x35 -30l zalana 14.07

filtr fzn 3 a w nim 1l siporaxu i wata

grzałka 50w

Oświetlenie obecnie 5w stare / planowane jakieś diy belka led

skała sucha Fiji Man 3,3kg 

piasek suchy Blue Treasure 2kg

bakterie seachem stability

sól aquaforest reef salt

Filtr RODI

spławik do zasolenia

kupiłem pokarm dla krabów, wrzuciłem kilka granulek do zbiornika czy to wystarczy dla bakterii ? czy lepiej kupić jakieś mrożonki?

dokupić jakąś ożywioną skałę czy na samych bakteriach akwarium wystartuje?

morskie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Rafal6666669 napisał:

kupiłem pokarm dla krabów, wrzuciłem kilka granulek do zbiornika czy to wystarczy dla bakterii ? czy lepiej kupić jakieś mrożonki?

Ja cykl azotowy zamykałem za pomocą jakiegoś pokarmu suchego, tylko rozdrabiałem i wrzucałem co 2-3 dni niewielkie ilości.

9 godzin temu, Rafal6666669 napisał:

dokupić jakąś ożywioną skałę czy na samych bakteriach akwarium wystartuje?

Jeżeli masz blisko kogoś albo sklep gdzie możesz uzyskać taki kawałek skały (tylko żeby nie było plag w tym zbiorniku) to jasne. Ewentualnie garść piasku z dojrzałego zbiornika też się sprawdzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Maleńki zbiorniczek. Absolutnie nie neguję, wręcz zachęcam, ale nie będzie łatwo... 

Na początek daj temu z 2 tygodnie spokoju. Po tym czasie wrzuć kostkę mrożonki i zostaw na kolejne 2 tygodnie (łącznie miesiąc). Dozuj bakterie zgodnie z tym co na etykiecie w przeliczeniu na Twój litraż. Nadto bakterii karmić nie musisz. Te co zdechną zastąpisz nową porcją po każdym tygodniu.

Gdy cykl azotowy się zamknie możesz zacząć od prostych korali + rybka, która zastąpi kostkę mrożonki ;)

Światło zmień, 5W to jakiś żart do tego mega białe - glony będą miały radochę przy takim spektrum....

Reszta w porządku przy takim litrażu.

Ps. Piach masz grubo. Nie grzeb w nim zwłaszcza po dłuższym czasie....  

A! I grzałka Ci niepotrzebna zwłaszcza o aktualnej porze roku ;)

Powodzenia! :)

 

Edytowane przez Opelin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady, dzisiaj mija 5 dzień działania zbiornika, postanowiłem dokupić na czas dojrzewania 0,5kg żywej skały nano branch + dolałem 2l wody która trafiła do mnie ze skałą. Pożniej tą skałę dam do filtra albo wywalę nie bardzo mi się podoba. Co do życia na skale to za dużo tego nie było, trochę małych robaczków + chyba jakieś glony wapienne, coś pomarańczowego. 

450417144_1471214100175169_3689497511588176332_n.jpg

451074434_417656920592658_8694767313660117252_n.jpg

451432532_470110962640472_5213857760991127067_n.jpg

451439135_999792941789209_6433058528582343576_n.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Rafal6666669 napisał:

Co do życia na skale to za dużo tego nie było, trochę małych robaczków + chyba jakieś glony wapienne, coś pomarańczowego.

To życie, które widzisz najprawdopodobniej nie przetrwa natomiast ważniejsze jest to, którego nie widzisz czyli bakterie i mikroorganizmy, i w sumie o nie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro skała Ci wizualnie nie odpowiada to ustaw ją tymczasowo na tej czerwonej skale tak aby przepływ wody był przez nią jak największy - zrobisz z niej najlepszy użytek - ulepszysz filtrację. 

Skały nie wyrzucaj, zrób jak mówiłeś, połam i wrzuć ją potem do filtra - to cenne źródło bakterii.

Krzysiek zalecał dołożenie piasku, ale strzelam, że miał na myśli zastąpienie części lub całości tego co już masz piachem z działającego zbiornika. Bo jak na mój gust/odczucia to już i tak masz go sporo. 

Na tak mały zbiornik jeden błąd przy zruszeniu podłoża i uwalniając bakterie beztlenowe wywołasz katastrofę.

Powiem Ci co ja bym zrobił...

Zasiedlenie i możliwie skrócenie całego procesu przy tak malutkim zbiorniku to nie problem dla np sklepu. Tak de facto mógłbyś wziąć skałę, piach, media i wodę z działającego zbiornika i miałbyś odpalony zbiornik po ok miesiącu. Po prostu sklep oddałby Ci części swojego akwarium. 

Ale rozumiem, że każdy ma własne wyobrażenia i poczucie gustu więc spoko ;) 

Tak jak pisałem uzbrój sie w cierpliwość. To trochę potrwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 wywal czym prędzej tę lampkę - jak widzę ma dużo białego światła - przy dojrzewaniu to nie jest dobry pomysł.

Taka słona szklanka wymaga przede wszystkim ogromnej cierpliwości - i zaparcia - bo w takim małym litrażu każda egipska plaga wygląda jak armagedon, wiem coś o tym bawię się w 30l już chyba 7 rok;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości - jak głośny jest Twój filtr ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.