Skocz do zawartości
Opelin

Zbiornik do kwarantanny

Rekomendowane odpowiedzi

Część, 

Przymierzam się do założenia zbiornika do kwarantanny. W związku z tym kilka pytań.

 

1. Mam puste szkło ok 30L szyba na oko 3mm, prawdopodobnie było to terrarium. Nada się?

2.Ile czasu ryba powinna/może przebywać w takim zbiorniku?

3. Czy mogę takie akwarium odpalić na czystej solance? Po jakim mniej więcej czasie pojawi się amoniak? 

4. Posiadam 10w lampkę uv z wbudowaną pompą,  niewielkim filtrem gąbkowym i napowietrzaczem. Czy to wystarczy żeby rybka poddana kwarantannie przetrwała w takim zbiorniku przynajmniej czas kwarantanny?

5. Jeśli na czas kwarantanny będę mógł prowadzić zbiornik na czystej solance to co ile robić podmianki i w jakiej ilości żeby trzymać amoniak w ryzach?

6. Czy zbiornik tak odpalony mogę prowadzić na zasadzie fish only z zasoleniem na poziomie 1.020?

7. Czy taki zbiornik mogę z czasem przestawić na pełnoprawne akwarium? Podnosząc zasolenie, wrzucając kawałek żywej skały, podając bakterie etc. Z przeznaczeniem głównie na proste korale miękkie typu Sarco, Xenia Briareum etc. Głównym medium w tym momencie byłby kawałek tej skały i żywy piach.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem czas jakiś temu przemyślenia na temat zbiornika kwarantannowego w domowych warunkach. Później jak znajdę czas to napiszę co o tym myślę (ogólnie na nie).

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zbiornik ze stopki jest aktualny, to pomysł jest - taki trochę przerost formy nad treścią. 

Na kwarantannę to się można spinać mając duży baniak, którego nie chcemy od razu zarybiać (żeby biologia nadążała z redukcją nutrientów), i gdzie chcemy wprowadzać ryby podatne na stres lub agresywne w obronie terytorium, a co za tym idzie często obsypujące się (białobrode, hepatusy, japonicusy, nigricans i generalnie inne pokolcowate). W dodatku świeżo po transporcie i krótkim pobycie w sklepie. Wtedy to ma sens, bo taką rybę spokojnie odkarmimy, urozmaicimy jej dietę przez naukę pobierania innych pokarmów. Wtedy włożona do głównego baniaka, silna, zdrowa i jedząca wszystko  ryba da sobie radę,  a i ospę spokojnie przetrzyma. 

W twoim przypadku Adam, to co chyba bez sensu jeśli nie planujesz większego zbiornika. Poza tym, 30 litrów d*py nie urywa i kilka chromisów będzie tam miało większy stres niż od razu wpuszczone do głównego zbiornika. 

Kwarantanna na czystej solance - totalnie bez sensu, później ryba zetknie się z wodą z głównego zbiornika, i zamieszkującą ją całą mikroflorą i... całą kwarantannę o kant d...y potłuc. 

Szczepkarium to już inna historia, ale też nie na świeżej solance.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie kiedyś zastanawiałem się nad zbiornikiem kwarantannowym. były to czasy jak dołożyłem małego binotatusa i mi się potem część ryb delikatnie obsypała ospą.

Uważam, że jeśli mieszkasz w domu, masz duże akwarium główne, sporo ryb, oraz masz miejsce i środki żeby postawić prawdziwy zbiornik kwarantannowy - to warto. Patrz Beti. Ma duży zbiornik, wiele ryb, czasem coś dokłada - to warto mieć kwarantannę.

Jeśli mieszkasz w bloku, chcesz stawiać coś tymczasowego, na biurku, za kaloryferem czy w piwnicy to bez sensu.

Żeby przewkarantannować solidnie rybę z ospy czy pasożytów, to musisz ją tam trzymać miesiąc do 45 dni. Tyle trwa cykl rozwojowy ospy. Do tego trzeba akwarium ze 100-150 litrów, do którego masz łatwy dostęp, żeby można je było odkazić, umyć, zasiedlić jakąś skałą, porobić kryjówki. Tak, żeby ryba czuła się w miarę naturalnie. Trzeba zbiornik podłączyć do odpieniacza i lampy UV, wiec z wymuszonym obiegiem wody, z możliwością regulacji zasolenia i temperatury.

Włożenie pokolca do 30 litrów tylko będzie stresować i osłabiać rybę, przestanie jeść, albo będzie żarła za mało, problem z podmianą wody, truciznami organicznymi z odchodów. Będzie tam niskie pH, które uszkadza skrzela ryb, wysokie poziomy amoniaku, azotynów. Zestresowana i niedożywiona ryba padnie z powodu kwarantanny a nie z powodu chorób.

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest kupowanie ryb z pewnego źródła, osobiście, ze sklepu gdzie możesz posiedzieć pół godziny i poobserwować rybę, czy je, czy się wypróżnia, czy zachowuje się naturalnie...


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem szczególnie doświadczonym morszczakiem, stąd proszę o wyrozumiałość, ale po dwukrotnym praktycznie restarcie zbiornika z powodu przywleczonej ospy nie wyobrażam sobie dodawania ryb bez przeprowadzenia kwarantanny. W moim przypadku nie jest to jednak  kwarantanna, tylko leczenie, bo od razu podaję Arechin oraz odrobaczam przy pomocy Metronidazolu. Przyjąłem, zapewne błędnie, że właścicielom sklepów zależy na jak najszybszym pozbyciu się ryb ze zbiorników (co jak najbardziej rozumiem). Zbiorniki handlowe są na osobnym obiegu niż te wystawowe, w jednym sklepie dodają na stałe Blulchtiof, w innym trzymają handlówkę w obniżonym zasoleniu. Czy są sklepy, gdzie jest prowadzona rzetelnie kwarantanna? Na pewno tak, ja po prostu do takich nie mam szczęścia. Jedynie przeniesienie ryby od kolegi, którego znam, mogę pooglądać akwarium i widzę co się w nim działo przez ostatnie tygodnie daje mi poczucie bezpieczeństwa.

Zbiornik na kwarantannę trzymam w szafce obok zbiornika na RODI jako suchy, dopiero gdy mam wprowadzić ryby robię podmiankę w głównym i uzyskaną wodą napełniam kwarantannę. Przygaszone światło, podwyższona temperatura (28 stopni), filtr gąbkowy napędzany kamieniem, kilka rurek pcv, zero skały czy piachu, ślimaków itp. Wiem, warunki trudne, ale pozwalają na działanie lekarstwa oraz obserwację, czy ryby pobierają pokarm (są zestresowane, szczególnie na początku chowają się  po kątach itp.). Nie stawiałbym tego na świeżej solance, gdyż bakterie są bardzo istotne - przynajmniej część wody byłaby ze zbiornika głównego. Zasolenie normalne, jak w zbiorniku głównym.

Najlepiej mieć pewne źródło i takich tylko życzę.

Edytowane przez zygmunt_b (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.