Skocz do zawartości
Kojote

Odpieniacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

własnie jestem na etapie budowania pierwszej solniczki.

W związku z ty mam parę pytań do szanownych formowiczów.

1. Jaki polecacie odpieniacz do akwa 150x60wysx50 ( 450) bez sumpa

2. czy błazen ki mogo zyc bez ukwiału.I ile moze ich byc w takim baniaku

3. czy filtr ro jest niezbedny do utrzymania akwa OF

z gory dziekuje za odpowiedz.

KB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Ciężko ci będzie znaleźć dobry odpieniacz przy założeniu, ze brak sumpa i akwarium Fish Only. Przypuszczalnie jakiś duży Flotor z AM - one podobno mogą działać jako zawieszone na szybie akwarium (ale nigdy tego nie widzialem niestety).

2. jezeli pod pojęciem FO rozumiesz to co ja (mało lub całkowicie bez skały) to jakaś dodatkowa filtracja jest niezbędna - nie będę pisał jaka, bo Rebcio czuwa :)

3. filtr RO jest raczej niezbędny.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

2. jezeli pod pojęciem FO rozumiesz to co ja (mało lub całkowicie bez skały)

Czuwa, czuwa :) @alef skrót FO - fish only :):):)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o chulerka - FO to 'fish only' ?? a ja myslalem ze f..k o..f

jak dobrze ze mi powiedziales - żył bym w tej swojej durnej nieswiadomosci lol


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:):):)

alef, po raz kolejny udowodniłeś, że temacie "morszczyzny" poruszasz się po omacku :) Strzelasz postami na lewo i prawo pisząc często jakieś brednie :) Już Ci napisałem, że będę je wyłapywał bo czyta to forum bardzo dużo osób, które chcą się tu czegoś nauczyć i nie będziesz ich uczył głupot :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - czasami cos chlapniesz, ale sluszna krytyka alefa i walka o jakosc wypowiedzi.. szacuneczek

alef - czytasz to co piszez ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Truboflotor multi AM


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się z Rebciem - warto czasem prze dnapisaniem odpowiedzi zastanowić się, czy swoją wypowiedź opiera się na doświadczeniu, przeczytanych odpowiedziach na tym forum, czy też domysłach.. :)

zdecydowanie polecam to pierwsze..

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kojote :

Witam ,

własnie jestem na etapie budowania pierwszej solniczki.

W związku z ty mam parę pytań do szanownych formowiczów.

[]

2. czy błazen ki mogo zyc bez ukwiału.I ile moze ich byc w takim baniaku

3. czy filtr ro jest niezbedny do utrzymania akwa OF

z gory dziekuje za odpowiedz.

KB

Ad2. Mogą żyć bez ukwiału bo ta symbioza nie jest mutualistyczna tylko jest protokooperacją - czyli niekonieczną. Mój żyje bez ukwiału, więc zaadoptował sobie gonioporę, a wcześniej żył w clavularii. W tak duzym akwa może ich być ładne stadko np 10, ale pewnie nie same błazenki chcesz tam mieć.

Ad3 - RO jest niezbędne do utrzymania dobrej jakości wody w akwarium ( w tym zmniejszenie kłopotów z glonami). Być może we Wrocku jest super woda w kranie - ale ja bym na to nie liczył tylko kupił to RO i jeszcze z modułem Di

Jak bez sumpa to są takie WEWNĘTRZNE odpieniacze Tunze ( ma własną pompę więc nie jest na powietrze z brzęczyka), od razu z automatyczną dolewką Tunze i dużym wiadrem na wodę RO, prefiltrem i odpieniaczem oczywiście. Spore czarne prostokatne pudełko wyglądające jak komin zawieszane na ściance. Potrzebny będzie ten większy do chyba 1000 litrów. Można to rozważyć, bo nic nie wystaje z akwa na zewnątrz.

Pozdr.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wlasnie taki otpieniacz Tunze na 1000l ale zrobilem sobie taki niby panel zeby ukryc w nim jeszcze grzalke,czujnik poziomu wody(w panelu dziala precyzyjniej)i elektrode pH.No i dzieki temu mam czysta powierzchnie wody.A wyglada to tak 1223-1 011.jpg1223-pict0715.jpg Z tym ze ja mam kubek DIY bo oryginalny jest za duzy i nie miesci sie pod pokrywą.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo się cieszę, że nie jestem osamotniony w podejściu do edukacji przyszłych akwarystów morskich :)

@Kojote, jeśli chodzi o odpieniacz to wszystko zależy od finansów jakie przeznaczysz na ten cel. Ja z czystym sumieniem mogę polecić Royal Exlusiv mini Bubble King 160 lub 180 do takiego zbiornika lecz to jest chyba najdroższa opcja z możliwych. Jakość tego odpieniacza uzasadnia cenę :)

O błazenkach koledzy już napisali, a jeśli chodzi o filtr RO to jest możliwe prowadzenie akwarium w tym stylu co udowadnia kolega Qbab ale moim zdaniem najgorsza będzie walka z glonami :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszystkie podpowiedzi.

Mam jeszcze pytania dotyczace obsady,

Jaka obsade / w miare prosta do utrzymania / proponujecie do mojego akwa. Ile i skad wziąść dobra zywa skale i sol oraz zwierzaki.

Z gory dziekuje/

Oczywiscie mile widziane wszystkie sugestie potrzebne do zalorzenia i prowadzenia takiego baniaka.

Pozdawiam

KB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sol kenta , reef salt kilka osób mi je polecalo ja używam kenta.

Soli to kup od razu 50 kg bo na 100l wychodzi około 3,5 kg a reszta wyjdzie w podmianie.

A żywej skały możesz dac od 35kg w góre.Jesli malo o niej wiesz to zamów ją ze sprawdzonych zrodel internetowych (czyli najbardziej nam znane szopy internetowe z dobra renomą) Unikaj firm sieciowych w hipermarketach bo tam wciskają drogi badziew.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej jesli kupisz skale osobiscie. Wybierzesz sobie kawalki odpwiadajace wielkoscia, wybierzesz te najlzejsze, jakis glon Ci sie na skalce spodoba to go sobie wezmiesz, a i korale czasami sie trafiaja... Ladny wymiar zbiornika masz, mozesz go sobie pieknie urzadzic. Bez RO zaczej bym sie nie zabieral, nawet jesli to ma byc FO. Bo to sie tak mowi: FO a potem i tak sie wsadza korale :) a jesli chcesz ukwiala dla blazenkow to one potrzebuja bardzo dobrych warunkow, w zasadzie takie akwarium z ukwialem trzeba tak traktowac jak normalne rafowe.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.