Skocz do zawartości
siatkarz5

Żwir

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki żwir koralowy jest lepszy chodzi mi przede wszystkim o wielkość. Zastanawiam się czy czasem jak jest drobny to nie ma potem problemu z odmulaniem czy nie będzie wciągany?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepszy jest jak najdrobnieiszy, w ten grubszy wpadaja zanieczyszczenia, pozniej sie rozkladaja i powoduja pogorszenie jakosci wody.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja popełniłem błąd i w ramach oszczędności wsypałem na spód najdrobniejszy grysek koralowy a na to wsypałem żywy piach, ładnie to wyglądało przez miesiąc, niestety rozgwiazdy - rozrabiaki wszystko pięknie zmieszały i wygląda to teraz beznadziejnie :(.

Lepiej się dwa razy zastanowić nad formami oszczędzania.

PZDR

sheep

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co wogóle wrzucać żwir?


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomek - moze nie zwir, ale np piasek koralowy...by stworzyc DSB???:(

PS moje przeniesione, bez strat wlasnych, zycie jest piekne:D

@Leszek - kiedys pisales o zwierzakach do DSB, slimakach np, bylem zainteresowany, dokonales jakis odkryc w niemieckich sklepach? maja cos fajnego?


pozdrawiam, Marcin z 3city

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc i ja swoje. Całkowiecie się z Tobą Waldek zgadzam, a nawet idę jeszcze dalej - wcale bym nie sypał.

I jeśli Leszek myślisz że ta szyba na dnie beędzie po kilku miesiacach przypominała szybe to się mylisz. Jest cała pokryta algami wapiennymi tak jak skały i świetnie rosna na niej polipy.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nie wyglada

moze dlatego ze do tej pory mialem niski poziom wapnia, i zamiast wapiennych rosly glony zielonobezowe

Moim zdaniem piaskowe dno (ale piasek drobny a nie zwirek) jest najladniejsze


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pozwolę sobie się nie zgodzić z Waldkiem i Tomaszem. Żwiru co najmniej 3-4 cm a i 7 też nie zaszkodzi. Początkowo piękny widok bieli zacznie zanikać na "korzyść" brązu ale o to tu chodzi. Nalezy wtedy miejscowo tworzyć "burze" aby w toń wody wydostało się jak najwięcej "dobra" ukrytego w zwirze. To znakomicie wpływa na koralowce, które uzupełniają swą dietę o składniki pokarmowe. po za tym życie ukryte w żwirze służy rybom i bezkręgom. Leszek Bolesławski ma rację mówiąc, że nie ma oceanu bez niego. I my tez musimy dążyć do tego by w odpowiednich proporcjach naśladować naturę. A że my przesadzamy z ilością ryb i korali w zbiornikach to już inna bajka :(.

pozdrawiam

i życzę dalszych miłych dywagacji na temat - żwirować czy nie

markL


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@markL

Jest zywy piach taki ze zwierzatkami, kosztuje 11 Euro za kilogram. Na razie nie kupowalem, rozmawialem telefonicznie z wlascicielem sklepu netowego http://www.aquaterrashop.de/, odradzil mi zakup tego piasku twierdzac ze nie wiele jest w nim zycia i lepiej jest kupic kawalek zywej skaly prosto z frachtu.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam ja już zdecydowałem że będę miał żwir koralowy odpowiedz brzmi tak. Prośba maja to jaki jest lepszy bardzo drobny przy odmulaniu może być problem ponieważ będzie wciągany czy gruby???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sheep111

rozne drobne skorupiaki, kto to moze wiedziec co jest w piachu wyciagnietym z dna oceanu. Podobno nie wiele z tego zyje. Jezeli sam wlasciciel sklepu mi go odradzil to cos w tym musi byc. (kazdemu to on zapewne nie odradza, ale tak samo jak ja nalezy do "Förderkreises Korallenriff e.V. " ) :(


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie myślałem o żywym piasku tylko o życiu które wylęgnie się z żywej skały i przewędruje do żwirku. żywa skała ulega "zjedzeniu" przez robaki żyjące w niej i rozsypuje się tworząc proszek czy też piach. to stanowi pożywkę dla dalszego rozprzestrzeniania się żyjątek do żwiru - bardzo drobnego. nie polecam żywego piachu gdyż szanse na przeżycie czegokolwiek w zamkniętym plastykowym opakowaniu są jak moje w totku. natomiast polecam baaaaaaaaaaaaaardzo dużo żywej skały. to jest absolutna podstawa.


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zakończyłem dosypywanie 18 kg PIASKU koralowego do zbiornika.To już ostatnia partia. W sumie wsypałem go ok 50 kg.Grubość piasku na dnie osiągneła ok 5cm.Już nie będę widział szyby na dnie ani szklanych wzmocnień a moje 3 strzykwy i 3 rozgwiady piaskowe będą miały co przesypywać.Przy podmianie wody reguluję szybkość przepływu zaworem eheima tak aby jak mniej piasku zostało porwane ,dla uniknięcia możliwych strat piasku koniec węża

jest umieszczony w starej siatce do połowu planktonu i nic nie ma prawa wylecieć.

Próbowałem różnych układów aranżacji dna z gołą szybą włącznie jedna widok takiego "kredensiku" był dla mnie nie do zniesienia.Drobny piasek uniemożliwia wniknięcie detrytusu w podłoże ,krąży w toni i jest łatwiej wychwytywany przez filtry i odpieniacz.Podłożem jako" bombą z opóżnionym zapłonem" można dziś straszyć bardzo początkujących morszczaków.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jednak mam obawy./z obserwaci /Dla mnie drobny grys koralowy pozostaje jednak wdalszym ciągu dodatkiem dekoracyjnym. nie odmulany ,z czasem ..... jednak będzie stananowił ,,bombe z opuznionym zapłonem" .obym się mylił ..........


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzesiek wo

no ale nam nie chodzi o grys tylko o piasek, bardzo drobny do 1 mm srednicy.

W taki na pewno nic nie wejdzie


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzesiek wo@ end @tomasz@

ICH RACJA NASZ SPOJÓJ.

Poczekamy jak będą wywlekać ten tak zwany "ŻYWY PIASEK" ze swoich zbiorników. Tylko o tym najprawdopodobniej nie napiszą. Zanieczyszczenia przenikną zawsze, chyba, że zrobią sobie z tego piasku wylewkę betonową. Jedynym sensownym rozwiązaniem jest ułożenie płaskich skałek na dnie zbiornika no, ale wówczas trzeba by mieszkać blisko zaprzyjaźnionego dystrybutora i być przy każdej dostawie gdzie można skompletować sobie skałki o odpowiedniej grubości i kształcie.

Jeśli chodzi o podłoże to mam go dość w zbiorniku MiracleMud.

PRZEPRASZAM ZA TAK KATEGORYCZNY POST.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@grzesiek wo

ja mam podloze od zawsze, z tym ze mialem kiedys troche grubszy grys koralowy ale wlasnie ze wzgledu na zatrzymujace sie w nim zanieczyszczenia wymienilem na drobniutki piasek.

@Waldek

mam taka fajna bardzo pracowita rybke ktora dba o moje podloze, caly czas jest czysciutkie i bielutkie. Ta rybka to Amblygobius phalaena. Waldek Zak kupil ostatnio taka sama, wiec pewnie potwirdzi jej zalety:) Jak mi sie uda zrobic zdjecie w akcji do dolacze.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem piasek w sumpie i mam go nadal - nie sprawia zadnych klopotow, podczas odmulania troche sie go wciaga, ale przeciez zawsze mozna dosypac.

Wczesniej mialem piasek kwarcowy - nie jest prawda ze nie wchodzi w niego brud - wchodzi jak najbardziej (jak wyjmowalem kwarcowy to smierdzialo jak...). Jednak w drobnym piasku jest on niewidoczny. Piasek, z tego co czytalem, ma sie tak wlasnie zachowywac, i majac grube podloze piaskowe nie wolno w nim grzebac, bo mozna doprowadzic do katastrofy.

W sumie to co pisze to oczywiste rzeczy opisane wielokrotnie na reefcentral itp.

Z zywej skaly oczywiscie wejdzie zycie w piasek, i zrobi on sie "zywy"

Aktualnie planuje zakup drobnego piasku koralowego i bede go dawal u siebie na dno. Aquarius ma przyzwoita cene 7 zł za kg


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.