Skocz do zawartości
Martin

Nowy baniak ok 350L - plan

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Nie często się na forum odzywam, ale czytam :) pilnie co piszecie i teraz mam prośbę. Aktualnie jestem posiadaczem 120L baniaczka i przyszedł czas na baniak docelowy (mieszkanie odbieram i kąt już na niego czeka).

Akwarium będzie stało w rogu i będzie miało dość nietypowy kształt:

1897-akwa1.jpg

Ma to być akwarium narożne, ale ze względu na fakt że chcę przednie szyby z OptiWhite musiałem zrezygnować z profilowanej szyby, a z drugiej strony nie mogę pozwolić sobie na prostokąt bo musiałbym fruwać nad akwarium. Wysokość akwarium planuję na 60 cm. Wobec powyższych wymiarów akwa będzie miało ok 350L

Sprzęt:

Pompa obiegowa: Red Dragon Mini lub Deltec 4040

Cyrkulacja: Tunze 6055 - 2 sztuki, do tego planuję rozprowadzić nawierconą rurką za skałą wylot z pompy obiegowej.

Odpieniacz: Deltec AP 600

Mixer i Reaktor - mam DIY zrobione przez Zbyszka :yes

Komputer: ProfiLux

Oświetlenie: świetlówki T5: 4x54W + 3x39W

Całość sprzętu oczywiście umieszczona w sumpie i do tego ok 80 kg LR

Proszę o Wasze rady, lepiej uwzględnić je teraz niż potem pluć sobie w brodę że coś można było lepiej rozwiązać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

- nie za dużo uzyskasz cyrkulacji z pompy głównej, więc może pomysleć o Tunze 6060 lub 6100 (zależy też co bedziesz trzymał w akwa)

- na 350 l , 80 kg skały żywej to stanowczo za dużo, proponowałbym 50 kg a za pozostałą kwotę kupiłbym żywy piasek i zastanowiłbym się nad DSB

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z Romanem, cyrkulacji za malo, a skaly to juz kwestia gustu i polityki filtracji w zbiorniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak akwarium bedzie miało 60cm to ja bym zrobił sobie DSB i nie ładował sie w tyle skały do takiego akwa :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ilość skały przemyślę, sądze jednak że wpływ na ilość będzie miało też to jak chcę ją ułożyć. Pewne minimum oczywiście musi być :)

DSB - mam mieszane uczucia co do tego systemu filtracji, ale nie ukrywam że rozważam też taką możliwość, ale nie bardzo podoba mi się gruba warstwa piachu.

Mam pytanie, którą pompę doradzilibyście Deltec czy RD?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Tak przyglądam się z wielkim zaciekawieniem temu wątkowi, gdyż dopiero startuję z organizowaniem akwa morskiego. Nie rozumiem dlaczego zakwestionowaliście pompe obiegową, przecież ona mka 4200 l/h wydajności. Za to odpieniacz DELTEC AP600 ma tylko 600 l/h czy to nie jest zbyt mało??


Przesiadka na 580l 140x70x60; sump 100 l; DSB/refugium; cyrkulacja 7800 l/min; obieg DELTEC 5250 ok. 1000 l/h; Odpieniacz BA; ośw. BA 10x54W; Profilux III; Pompy dozujące

Fascynacja akwarystyką od dawna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem do listopada podobne akwarium wymiary tyl 140 bok wiekszy 73 a mniejszy 40, skaly 100 kg cyrkulacja pompa glowna or 3500 i dwa tunze 12000l/h i to byla dobra cyrkulacja pod spsy.

Moim zdaniem ta szyba 30 cm z przodu bedzie malo ciekawie wyglądac daj przednia w calosci, co do mniejszego boku tez koniecznie zalecam zwiekszenie wymiaru.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki barklej za poradę, ale co do krótszego boku to mogę maksymalnie do 70cm dojechać bo mam zaraz okno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 70 to chyba z dłuższym bokiem ??

bo jak z krótszym to czemu taki kształt akwarium ??

Andrzej12345: do pompy obiegowej była tylko uwaga że nie ma co jej wliczać do cyrkulacji a nie że jest zła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mea culpa, tak chodziło mi o dłuższy, krótszego nie ruszę bo bym się do przedpokoju nie przecisnął :)

Pójdę w sobotę na budowę i sobie narysuje kredą na podłodze wymiary... zobaczę co w tym kącie można jeszcze wycisnąć, ale obawiam się że niewiele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Martin

Nie wiemy przez jakie szyby bedziesz ogladal zycie w akwa, ale moze uda Ci sie ten prawy bok zrobic 70 cm a komin dasz na tym krotszym i go obkleisz jakims pvc? Przynajmniej mialbys dobry dostep...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do pompy to nie wiem jak RD ale Deltec jest całkowicie niesłyszalny i posiada 3 stopniową regulację. Niestety jeżeli jest mało miejsca w szafce a dużo sprzętu do wpakowania to trochę bruździ i trzeba pokombinować. U mnie pompa blokuje dostęp do reaktora, a profilux do pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
R@F@L :

Jak akwarium bedzie miało 60cm to ja bym zrobił sobie DSB i nie ładował sie w tyle skały do takiego akwa :)

Dobry pomysł , jestem za :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to ja dam jeden glos przeciwny robieniu DSB w glownym zbiorniku :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeci :)

DSB jak najbardziej, ale poza glownym zbiornikiem.

ps. Grzesiu dawno Cie bracie nie widzialem :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.