Skocz do zawartości
Ben_sage

Trudna decyzja - hepatus czy bialobrody? 250l - żaden

Rekomendowane odpowiedzi

Białobrody i hepatus rosną do rozmiarów nie pasujących do 250l i radzę je kupować z podejściem - jak urosną to się wymieni:) Białobrody to bardzo, bardzo delikatna ryba. Ja robiłem trzy podejścia i wszystkie skończyły się zgonem więc radzę się zastanowić i to głęboko czy warto inwestować w tak niepewną "inwestycję".


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych 900l miales bialobrode?

Po jakim czasie zginely i czemu aż 3 razy probowales na sile je wciskac ,skoro nie przezyly tego aż 2 razy... to czemu 3 uśmiercileś?

I na co zdechly ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ben_sage :

czemu aż 3 razy probowales na sile je wciskac ,skoro nie przezyly tego aż 2 razy... to czemu 3 uśmiercileś?

dokladnie z tego samego powodu, dla ktorego chcesz u siebie umiescic bialobrodego. Ryba bardzo trudna, ale skoro o niej bardzo myslisz i tak pewnie sprobujesz i skoro jestes poczatkujacy to na 90% padnie. Jesli chcesz koniecznie pokolca i cos niebieskiego to kup zdrowego hepatusa, takiego 5-7cm i bedziesz zadowolony. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

sprawa wyboru ryby to jedna strona medalu, natomiast zakup zdrowej ryby (z pewnego źródła) to praktycznie 70 % sukcesu, mnie się udało i mój białobrody jest ozdobą akwarium.

@Ben_sage żeby pomóc ci w wyborze to proponuje kupić jak najmniejszego Hepatusa i cieszyć się nim do momentu jak podrośnie i zauważysz że zaczyna mu być za ciasno wtedy oddać lub sprzedać do kogość kto dysponuje większym lokum i zabawę zacząć od początku :)

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stwierdzam, ze jestem wyjatkiem z tym bialobrodym:) mam go 3,5 roku. Kupiłem go jak awka mialo 6 miesiecy wiec posiadałem małe doswiadczenie, dwa razy byl chory, raz moczyłem go w formalinie, a raz mial 10 dniowa separacje w 60ltr (lekarstwo z miedzi) po powrocie przez 1 tydzien myslalem ze padnie,ale sie trzyma.

W ubiegłym tygodniu mialem przerwe elektryczna przez kilka godzin temp. spadla do 20st, po 2 dnaich bialobrody caly zasypany, wiec temp jest ok 28st kropki zniknęly (krewetka nie czyściła go po padła neistety:()

Tak jak pisalem wrazliwa ryba, ale moj egzemplarz jest wyjatkowo mocny a i proponuje zakupic w parze z krewetke czyszczaca baaaardzo sie przydaje.


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok.

skoro w wiekszości sklepów jest hepatus a nie bialobrody to cos w tym musi chyba być bo bialobrody napewno brzydszy nie jest...

Nie mam jakiegoś super sprzętu jak moze coniektorzy tutaj, wiec moze faktycznie bylo by bezpieczniej z hepatuskiem.

Podobno zyja z 15-20 lat takie ryby.To potrzymać od malego hepatuska z 5-6 lat i oddać na wymiane z mniejszym ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo i szybciej, skoro w ciagu pierwszych 3-4 lat osiagaja 75% max rozmiarow :)

Zreszta planujesz ze bedziesz mial to samo akwa 5-6 lat? :D


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ben_sage :

W tych 900l miales bialobrode?

Po jakim czasie zginely i czemu aż 3 razy probowales na sile je wciskac ,skoro nie przezyly tego aż 2 razy... to czemu 3 uśmiercileś?

I na co zdechly ?

Nie zawsze miałem 900l :) Ryba mi też bardzo się podoba dlatego podejmowałem próby i pewnie jeszcze będę próbował ale tak jak napisał Roman - liczy się źródło z którego się tą rybę kupuje. Chyba nieczęsto się zdarzają w sklepach osobniki co nie miały z cjankiem do czynienia.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

albo i szybciej, skoro w ciagu pierwszych 3-4 lat osiagaja 75% max rozmiarow :)

Zreszta planujesz ze bedziesz mial to samo akwa 5-6 lat? :D

dobrze gadasz.

Myśle ze za jakiś 1-2 lata zrobie 120x55x60 z dsb :>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Nie mam jakiegoś super sprzętu jak moze coniektorzy tutaj, wiec moze faktycznie bylo by bezpieczniej z hepatuskiem"

Niestety, trudno jest Ci cos sensownego doradzic tym bardziej, ze moim zdaniem decyzje podjales juz przed postawieniem pytania. Dobrze chociaz, ze masz zdrowe podejscie do wyposazenia swojego akwarium i juz wiesz, ze z bialobrodym nie masz najmniejszych szans! Mimo, ze wielu to sie udalo (taki okres 3,5 roku to juz wyczyn!) to przewaznie sie nie udaje. I to w 95%! I niestety nie jest to tylko od zrodla, z ktorego sie go kupuje, zalezne. Dlatego zejdz prosze na ziemie i zastanow sie rowniez nad hepatusem, ktorego prawdopodobnie za 2 lata bedziesz musial oddac.

Szymon napisal o Friedmani, mozesz poszukac Gramma melacara, lub wiele innych, bajecznie kolorowych malych rybek - bo masz po prostu male, slabo technicznie wyposazone akwarium. I tu nie powinienes oglaszac jakiegos "glosowania" czy te ryby sie do niego nadaja czy nie. U mnie, po dwoch latach, hepatus wyrosl jak karp i 500 l akwarium to dla niego naparstek. On sie tu nudzi!!!

Ocelocik, Aqua Maniac dali Ci super odpowiedz, ktorej Ty po prostu nie chcesz uslyszec.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam oba :yes

Ps. Do twojego zbiornika nie nadaje sie ani jeden ani drugi… ludzie dajcie żyć tym ryba


Pozdrawiam ------------------------------------------------------ AKWA 180 DL x 60 WY x 80 SZ - SUMP 100 DL 50 WY 70 SZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej sie przekonuje do waszychzdań.

Bede za miesiąc szukać sobie rybki i moze cos innego ciekawego sie doszukam.

Ale te gammy wyglądają troszke gowien..wato.

Akwarium morskie kojarzy mi sie z pieknymi i kolorowymi rybkami.Jednak te polecane tymu gammy przypominaja mi pyszczaki slodkowodne....

ps.Wlasnie dzis zrobilem przenosiny i juz jest 250L

Szczerze kupowalem 250l z nastawieniem ze bedzie hipcio i zebra.Czytalem pare opini wpierw mialo byc 160l dla zebry samej ale czytajac dalej wyczytalem ze kilka osob ma w 200l zebre i hipcia i bez problemu sobie zyje dlatego dla swietego spokoju dodalem te 50l wiecej i myslalem ze bede mogl trzymać tam a teraz co widze szok i krytyke ;/

duzo myslalem o Centropyge bispinosus ladnie by sie komponowala z zebra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ben_sage

Zalozyles akwarium dla malego hepatuska.:) Takiego tez sobie spraw, tylko musisz miec na uwadze, ze za 2 lata bedziesz musial go oddac lub powiekszyc akwa (dla hepatusa nie ma dosc duzego akwarium). Nie zapomnij go dobrze karmic salatami i innymi bananami, bo on w naturze tez nie jest miesozerny (choc mrozonki je b. chetnie). Po tych dwoch latach bedzie widac, czy mial wystarczajaca ilosc witamin!

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie do obsady ryb :

Nemo x 2

Babka cinctus x 1

Zebrasoma flavescens x 1

Jakbym dokupił

1. 5 chromisów i gamme loretto ?

2. Mam niebieskie Tło wiec moze chromis green nie bedzie sie tak zlewało?

A może ten blue bedzie wygladać ok pod blue tlo? Co o tym sądzicie?

3. Czy może są jeszcze jakieś "niebieskie" ladne rybki stadne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cytat Ben_sage ,,Mam niebieskie Tło ... " :) niezle to brzmi :D:) dobierać rybki do tła , ale dalej cytat Ben_sage ,,3. Czy może są jeszcze jakieś "niebieskie" ladne rybki stadne?" Ben_sage jest ich kupa czytaj b.dużo, ale ja na twojm miejscu zastanowiłbym się rzczej nad zmiana tła w akwarium naprzykład na białe lub czarne :wink :D to wtedy mało co ci się będzie zlewać z obsada baniaka.Sory ale nie mogę się powstrzymać ze smiechu:D jak to czytam:haha:haha:haha


Moje akwarium http://nano-reef.pl/...-blekitna-rafa/

i FILMIK mojego baniaka

1 zlot Nano-Reef w Egipcie http://nano-reef.pl/...zdziernik-2007/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

biale mi nie lezy a niebieskie owszem dlatego też pytalem o green chromisa.

A co do blue chromisa moze jest jasniejszy lub ciemniejszy jak tlo i nie koniecznie bedzie przeszkadzać jego kolor.

Fakt faktem ze hepatus jest ciemniejszy ale mimo wszystko tlo i on jest blue.(mam slodkie z czarnym tlem i czarnymi rybami i wygląda to spoko...Pytam jednak kogoś kto moze widzial takie polączenie lub zna te ryby.

A co do tla nie pytalem o nie tylko o rybe.

Wiem że ryb jest cale multum ale chodzi mi o dobranie do zespołu i litrazu więc nie bardzo mi pomogleś.

Teraz kiedy wszyscy mnie przekonali by zrezygnowac z hipcia myslalem ze dostane brawo bo chyba kazdy by chciał miec hipcia lub bialobrodego zwlaszcza na początku w okresie lekkiego napalenia na akwa... Powinieneś z szacunem za to,bo inni wciskaja je do 180l a ja szanuje zycie... mimo iż czailem sie na nia od dluższego czasu przed kupnem jeszcze tego akwarium.

Niema jednak co walić w grzyba bo w przyszlym tygodniu moze bym kupil już rybki.

ps.wiem że już sporo postów przeciągam z powodu obsady , ale to przez te zmiany akwa.Jedno wiadomo jesli teraz skompletuje obsade to juz nie bede wiecej ryb dawac a akwa to zostanie napewno na minimum 1rok wiec zakoncze ta kwestie :)

Temat mnie męczy i trudno mi sie zdecydowac, jestem wybredny.Jednemu wiecej rad trzeba , drugiemu mniej...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie sa stadne rybki, ale moze cos z tego by Ci podpasowalo:

Centropyge bispinosa i loriculus,

Haliochoeres chrysus

Pseudocheilinus hexataenia

Salarias fasciatus

?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś Stani zielonego lub niebieskiego ? kolor sciany to taki jasny niebieski.

Haliochoeres chrysus - już mam zółta zebre.

Salaris wyskakuje nie mam zakrywy wiec nie bede ryzykować szkoda szmalu.

O centrupyge myslalem tym bispinosa podoba mi sie , Narazie mam obsade krota nie wcina korale dlatego mysle czy ryzykować i stracić to czy olac to hmmm.

Nie chce dawać bardzo dużo ryb a korale jednak fajnie zdobią akwa.

Slyszalem ze ona czasem podgryza a czasem nie.... Zdanie jest podzielone jedni narzekaja inni nie.Czy korale miekkie ona jest wstanie wciągnąć tak ze nie zdąrzą odrosnąć?

http://farm2.static.flickr.com/1010/1358788274_a6887a4f7d.jpg

hexataenia

Na tym zdjęciu bardzo fajnie wygląda, pod innymi fotkami w necie już srednio ciekawa.Jak ona wygląda na żywo robi wrażenie? Mam oświetlenie AM 2 x 15000k i 2 x ati blue plus 39wat wszystkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest taka zielona rybka, b. podobna do chrysusa (nie pamietam jak sie nazywa).

hexataenia - pozyteczna rybka, nie robi wrazenia :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest już 5 chromisów i z obsady rybnej narazie to zostawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie są ci akwaryści którzy byli 2008 odpuściłem wtedy hepatusa i inne trudne ryby za waszą radą. Dziś spora grupa standardowo propaguje ich dobrobyt w baniakach podobnych lub mniejszych a później te ryby znikają w obsadach "nasze akwaria" kiedyś zniechęcili mnie prawie wszyscy skutecznie.Nie mam uprzedzeń ale to schodzi na margines...

Ci co w postach je polecali mówili to jak pięknie i wspaniale mają - właśnie widzę u większości w aktualizacjach tanka lub ich braku.

Szkoda że właściciele sklepów odchodzą od załączonych informacji o podstawowych wymaganiach przy sprzedaży ryb.

Dla mnie to polowanie z optyką na proste mięso czyli rzeź.Nie traktuje ludzi jak głupich bo mogą to sprawdzić ale widzę sporą naiwność na rzecz lansu co tam zawsze można kupić druga przecież to tylko ryba i nikt za to bić nie będzie to nie martwy pies na każdym kroku.

Ps.Pokolce w 160 i 180l to już nie jest fikcja a rzeczywistość niedługo standardem będą akwaria jak dla par błaznów 112l patrząc jak szybko następuje " ewolucja ingeruje"

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.