Skocz do zawartości
dany

+rozgwiaza ma obgryziona noge.Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiel 2 dni temu rozgwiazde ladna niebieska, dzis w nocy jak to zwykle poszedlem do akwarium poszpiegowac moj nowy banytek, patrze a ona sobie lezy na dnie a poniej zapierniczaja takie male robale i praktycznie zywce zjadaja jej noge. mam cala obgryziona i lekko chyba niewladna.

Co robiC??Jakas kwarantanna?


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

witam:)

Linckia laevigata :)

W sumieto fajnie ze sie jej noga oberwala :D i nie trzeba wzywac pomocy ratunku , poniewaz teraz bedziesz zmial dwie rozgwiazdy :) w ten sposob je sie rozmnaza w akwarium morskim:D

Tylko jedno mnie zastanawia , jakie robale zrom ta noge ?:D

http://www.meerwasser-lexikon.de/index.php?kategorie_id=76&tier_id=708&sprache=de&name=Linckia%20laevigata

pozdr.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z nogi leavigaty raczej nie odrośnie mu rozgwiazda - jest to mało prawdopodobne. Mówię to z autopsji, natomiast np, wężowidła z gat. ophiolepsis potrafią zrezgenerowaś się prawie z paznokcia

:D

Dany: czy nie kupiłeś jej z delikatnie uszkodzoną nogą? jakieś zadrapanie, mała ranka?

nie chcę źle wróżyć, ale zazwyczaj tego typu sytuacje kończą w 95% śmiercią zwierzaka(tego konkretnego gatunku)

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jej noga sie nie oberwala ma ja zgryziona ze skory a nawet dwie ma obgryzione, wiec nie licze na rozmnozenie tylko na zgon?? czy one sa ciezkie w utrzymamniu?? sprzedawca twierdzil ze nie ??

Dany


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek, to jak jej pomoc, moze sie uda cos z tym zrobic??

Dany


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oglna zasada jets taka - jesli masz bardzo stabilne warunki to pamiętając o karmieniu nie możesz nic wiecej jej pomóc. Ewentalniemożesz przenieść ją do zacienionego zbiornika(sumpa - ten sam oboeg wody- ważne!) aby zniejszyć jej stres, gdyż przy pólmorku będzie częściej żerować.

Obawiam się że to tyle - mi osobiście udąło się tylko raz taką odratować :D

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

"Z nogi leavigaty raczej nie odrośnie mu rozgwiazda - jest to mało prawdopodobne. Mówię to z autopsji, natomiast np, wężowidła z gat. ophiolepsis potrafią zrezgenerowaś się prawie z paznokcia"

Witam .

Nie moge znalesc tego artykulu w ktorym bylo o tym napisane , ze wlasnie Linckie mozna tak rozmnozyc , urywajac jej jedna odnoge , ile w tym prawdy tez tego nie wiem nie sprawdzalem i mysle ze juz teraz raczej nie bede tego sprawdzal:D thx;)

pozdrawiam Zbyszek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

no wiec pamiec mnie nie myli :) bedziesz mial nowa rozgwiazde :D w naturze wlasnie sie tak one rozmnazaja , zrzucaja nogi , odrzucaja , nie wiem urywaja sobie :) I zaloze sie , ze ta noga ciagle sie porusza , zyje:)

Nie pamietam dokladnie ,ale ktos u nas tak wlasnie te rozgwiazdy rozmnazal, ucinajac im nozyczkami noge:D

http://www.diveasia.com/tauchen/reef-guide/echinoderms.htm

"Von Seichtwasser bis in 25m Tiefe zu finden, zumeist auf algenbewachsenem Korallenschutt. Dieser Seestern vermehrt sich bevorzugt asexuell, in dem er Arme seines Körpers abtrennt, aus denen sich vollständige Exemplare entwickeln."

takze dodziela panowie , rwac swoje rozgwiazdy i rozmnazac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

rozgwiazda.jpg

"Von Seichtwasser bis in 25m Tiefe zu finden, zumeist auf algenbewachsenem Korallenschutt. Dieser Seestern vermehrt sich bevorzugt asexuell, in dem er Arme seines Körpers abtrennt, aus denen sich vollständige Exemplare entwickeln."

Mozna je spotkac na plytkich wodach i glebokosciach do 25 metrow, najczesciej na porosnietym glonami gruzie koralowym . Rozgwiazdy te rozmnazaja sie asexualnie , oodlaczajac od swojego "tulowia" ramiona" z ktorych to nastepnie wyrosna calkowicie nowe exemplarze .

Takze znowu najprawdopodobniej mam racice :)

Ps; Jak cos podaje , to musialem gdzies wczesniej wyczytac :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jak ja wloze do wanny do te robaki znow zaczna ja podgryzac. ale wracajac, czy ona sie zregeneruje?


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

tak Linkcia powinna sie zregenerowac , a co wiecej z tej oberwanej nogi wyrosnie nowa rozgwiazda , wypusci nowe ramiona.

<sprobuj ja wychodowac ta" noge"- przyszla rozgwiazde i nam opowiesz :D

Umiesc ja gdzies moze w sumpie , jak przezyje kilka dni to znaczy ze moze cos z tego bedzie :D Rusza sie ta noga jeszcze ??????? oczysc ja z tych robakow i wloz do sumpa , niech tam sobie rosnie :) (kiedys tez tak sprobuje rozmnozyc)

pozdr...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyszku - obawiam się , ż ejestes w błędzie - mówisz o przypadku, gdy rozgwiazda sama odrzuci nogę. u danego obawiam się że nie był to proces celowy. Największym problemem w tej sytuacji jest INFEKCJA WTÓRNA która wg mnie wdała się w tkanke po ramieniu - poza tym, ramię które odpadnie RUSZA SIĘ :)

Wiem bo widziałem.. :D


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak Przemek masz racje, moje ramie jest zainfekowane i widze ze drugie tez jest lekko obgryzione. Zastanwiam sie nad jednym, caly czas przy rozgwiedzie siedzi krewetka czyszczaca, . Chce ja zjesc czy wyleczyc??

Powaznie wsadzic ja do sumpa??

Ale tam jest ciemno a jak z niego wylezie??

Dany


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

ciezko mi jest cos wiecej powiedziec na ten temat Przemku , po pierwsze ze tej rozgwiazdy nie widze , tylko to co wyczytalem lub slyszalem , nie rozmnazalem ich nigdy w ten sposob :) nawet chyba w sumie to by mi bylo jednak szkoda chlasnac jej noge :D

Dany wrzuc ja do sumpa , uprzednio wyczysc z robactwa i obserwowuj chociazby po to aby sie czegos nowego dowiedziec , jak zauwazysz ze sie przestala ruszac do zakopiesz w dolek za domem :)

pozdr....

Ps; Z sumpa raczej niewylezie , jakby miala wylesc to i z akwaium by wylazla .

W sumpie masz ciemno , ale chyba nie caly czas ?(zalezy tez jaki masz sump :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety,Przemek ma rację.Twoja linckia się rozpada z powodu nieodpowiednich warunków i ma minimalne szanse na przeżycie.Jak na razie rozgwiazda którą udało mi się długo utrzymywać przy życiu a nawet rozmnożyć to linckia multofora/właściwie rozmnaża się sama odrzucając ramię i szybko je regenerując/

Twoja niebieska jest bardzo ładna ale i delikatna a dla sprzedawcy wszystko jest łatwe w utrzymaniu,przecież u niego ma przeżyć kilka dni aż znajdzie się napalony klient.Niestety ,z tym hobby tak jest ,że robi się zakupy w amoku. Ostatno skusiłem się na rybkę-oxymonocanthus longirostris.Dla mniej wtajemniczonych informacja ,że rybka jest przepiękna ,ale potrzebuje 1 m2 akropor do przeżycia gdyż żywi się tylko ich polipami.Tym razem się nie udało choć nawet dałem jej akropory do obgryzania. Jeszcze kiedyś raz zaryzykuję.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha, to ta z opakowania testow Tropic Marin? :D Jest przepiekna! Powodzenia!


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam sugerujesz, ze parametry w moim akwa moga byc nieodpowiednie??

Dany


130x70x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do Dany

Wszystkie moje " podejścia" do rozgwiazd: fromia indica,fromia monilis,fromia nodosa i linckia laevigata zakończyły się tak samo-rozpad ramienia i śmierć zwierzęcia.Natomiast przeżyły mi bez problemu linckia multifora i rozgwiazdy piaskowe /przekopujące piasek/ tak więc uważam ,że w Twoim jak i w moim akwarium coś im nie odpowiadało.Po ilości postów od szczęśliwych posiadaczy tych zwierząt/ żyjących i cieszących się dobrym zdrowiemu/ sądzę ,że nie jest to tylko nasz problem.


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli moge cos wiecej dorzucic to bardzo wazny jest transport i aklimatyzacja.

W czasie wylawiania z akwarium i przenoszenia nalezy pamietac ze rozgwiazdy nie toleruja kontaktu z powietrzem atmosferycznym, takze nie wolno wyciagac ich z wody. Aklmatyzacja powinna byc odpowiednio powolna, zwierzeta te sa bardzo wrazliwe na zmiany temperatury, pH i zasolenia.


"===""never change a winning team""!==="

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Zbyszek36

podobnie jest z niektorymi jezami morskimi , wyciagniety z wody (kontakt z powietrzem ) = przyprawienie w ramki :D

pozdr....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adamie a jak długo żyły u Ciebie te rozgwiazdy ?

Pytam bo mam aż trzy rozgwiazdy i teraz zacząłem się o nie martwic, bardzo je lubię :). Fromia millepora (nie pamiętam czy dokładnie tak się nazywa, taka mała 5-6cm, czerwona z czarnymi kropeczkami) - mam ją jakiś rok, dodatkowo mam fromię monilis i rzeczoną linckie laevigate (nie za długo - jakies dwa miesiące) - jak na razie wszystko z nimi w najlepszym porządku, ale właśnie zacząłem się zastanawiać jak długo ..... :D

Adam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najkrócej żyła laevigata -kilka tygodni,pozostałe do 6 miesięcy,także przkroczyłeś okres krytyczny i chyba nie musisz się już obawiać o ich stan o ile nie wymyślisz czegoś ekstra w swoim akwarium- mnie się, niestety, to zdarza


dwa metry kwadratowe dna morskiego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Muszę się pochwalić swoją linkią. A na marginesie to zwierzę lubi sobie połazić w nocy.

link1.gif

link2.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzies słyszałem ze jak noga sie skiepsciła to trza ja odciac by nie zepsuły si.e inne:)

Ale to tylko moje sugestie.

P.S żyje jeszcze?

Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.