Skocz do zawartości
Marian

DSB w sumpie

Rekomendowane odpowiedzi

Są tacy "magicy" co potrafią utrzymać piękne akwaria z SPSami bez odpieniacza ale tu jest potrzebne doświadczenie i nieprzeciętna wiedza :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaja mi sie (przynajmniej sa takie opcje), ze sensem DSB w zbiorniku gl. jest wyeliminowanie odpieniacza przez co w akwarium bedzie wiecej planktonu i innych tam sladowych. DSB rowniez na dlugie miesiace moze zastapic jakiekolwiek dozowanie Ca.

Jednoczesnie mam wrazenie, ze jazda bez odpieniacza jest dla troche bardziej zorientowanych. Jednak w naglych "przypadkach" to wlasnie odpieniacz najszybciej reaguje i dodatkowo dotlenia wode, czesto ratujac akwarium.

@MiQ

Zywej mam moze ze 30 - 40 kg. Ale wsypalem tez 3 worki piachu.

Plywaja 2 najpopularniejsze doktory :D i kilka mniejszych rybek. Woda nie jest idealnie klarowna, bo babka czasami sie wscieka, a nie stosuje zadnej filtracji mechanicznej poza odpienkiem. Przyznam szczerze, ze z wata byloby chyba efektowniej, ale nie chce mi sie jej co chwile zmieniac, podobnie jak musialbym kontrolowac inne, dodatkowe filtry. Aby zmniejszyc efekt "zapylania" skaly zwiekszylem cyrkulacje do 20000. Od czasu do czasu ktoras z pompek sie wylacza, zeby te wiszace naprzeciwko mogly spod wylaczonej pozamiatac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani fajnie masz rozkręcony ten swój baniak, ja daję 5 kostek(i chyba zejdę do 4 kostek) dziennie plus karmienie ryb i dodatki i więcej nie da rady, a u Ciebie 4 kostki mimo mniejszej ilości wody, koralowce pewnie szybko rosną.

DSB mam w głównym i wydaje mi się to bardziej naturalne rozwiązanie.

Gruba warstwa piachu przy skale blisko koralowce, ryby, ślimaki, wężowidła, rozgwiazdy, itd. w nocy wyłażą jeszcze inne robaczki, śmiga to po tym piachu, jakoś tak bardziej naturalne mi się wydaje. W DSB kopią fajne kanaliki i to wszystko się dzieje w głównym szkle i o to chodzi.

Oczywiście chwalę, bo tak mam no nie:D

I w pełni sie z tobą zgadzam, rzeczywiście można by się pokusić o wyłączenie odpieniacza. Ja znów za dużo eksperymentuję i odpieniacz troszkę mnie ratuje czasami.

Natomiast tym zaawansowanym akwarystom nie zdążają się nagłe przypadki, bo wcześniej zauważą symptomy.

Tylko mogę jeszcze dodać że przy dużej obsadzie sps-ów nie wystarcza Ca z DSB, aczkolwiek bardzo pomaga, stabilizuje.

Też nie daję żadnych mechanicznych filtrów.

Przy wyłączonym odpieniaczu więcej CO2 będzie w wodzie i lepiej Ca będzie się uwalniać z DSB tak ?

I trzeba by np: szczepkowy zbiornik z twardzielami oświetlać w nocy żeby spadek Ph ograniczyć w głównym?


1000l, sump 220l, 3 × 400W HQI i 8 ×24W T5, odpieniacz ATI Bubble Master 250, pompa obiegowa RD 8000, cyrkulacja 2 × 6100 + 2 × 6200 + multicontroler + 1 × 6060 , TEC III NG + EP IV,chłodziarka TECO - TR20,DSB 12cm,AT-Control.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek

Wiadomo, ze DSB nie zastapi dodawania Ca, gdy w akwarium rosna twarde, ale jak piszesz, DSB stabilizuje to wszystko.

Ja mysle, ze na samo uwalnianie sie Ca z DSB, to czy odpieniacz jest wlaczony, czy nie, nie ma az takiego znaczenia. W DSB jest strefa beztlenowa i zapewne tam istnieje inne pH pozwalajace na uwalnianie sie Ca. Mysle, ze to sama objetosciowa masa piachu i kilkogramy Ca w nim zawarte, stabilizuja poziom Ca do czasu nadejscia twardych...

Oswietlanie szczepkowego w nocy nie bedzie tak wplywalo na pH jak oswietlanie glonowego. Ale wydaje mi sie, ze u Ciebie w 1000 l te skoki pH sa znosne.:D

Co do kostek zarcia, to chyba powstalo nieporozumienie: karmie ryby 4 kostkami mrozonki a korale dostaja czasami troche "Pro Coral Organic", strontium, jod, i jakies papki w plynie (kilka kropli co drugi dzien). Raz na tydzien wrzucam kostke rozmrozonego planktonu.

Niestety z powodu malej ilosci NO3 i PO4 musialem zaprzestac dodawanie wodki. A tak ja lubily :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto na dzień dzisiejszy mógł by mi na priv albo tutaj w temacie podpowiedzieć lub opisać czy...Prowadzenie zbiornika z DSBw sumpie moze odbywać się bez odpieniacza czy jest on potrzebny...?Widząc jaki mam w kubku mizerny urobek szklanka smoły na 2 tyg to zastanawiam się czy DSB poradzi sobie z tym...mam miejsce w sumpie o wymiarach (po wywaleniu odpieniacza) 35cm szer,16cm dł,i poziom wody w tej komorze ma max 22cm.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powierzchnia dsb= powierzchni akwarium. Przy małej obsadzie zapewne mniej ale w Twoim przypadku uważam ze za mało.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szklanka smoly na dwa tygodnie to niezly wynik. Teraz wyobraz sobie ze sciagsz kubek i wlewasz to z powrotem.

DSB ma mega mozliwosci, ale wazna jest proporcja do tego co w akwarium glownym . Granulacja, ilosc piachu, powierzchnia i przede wszystkiom infauna musie miec jakies odniesienie do tego co w akwarium glownym.

Jezli masz miejsce w sumpie zrob DSB. Zasiedl zyciem, obsadz glonami. Nawet najmniejsze ma wplyw na parmetry jak i redukcje organiki. Odpieniecz niech sobie pieni. Po koralach bedziesz widzial kiedy go mozna wylaczyc.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DSB w sumpie 10CM piachu + skała i jakies makroglony typu taxifolia,krasnorst.Oczywiste jest to ,ze w głównym baniaku bedzie koszmarem usuniecie dsb a w sumpie co 2 , 3 lata sie usuwa i na nowo żywy piach sypie.Chociaz wiem ,ze są tacy co i mają po 5 lat dsb bez wymiany piachu.Myśle też ,że zwierzątka które żywią sie detyrusem też bedą miały pozytywny wpływ wraz z nie pchaniem rączek do niego.Nie stosuje żadnej chemii dlatego też wybrałem takową metode,naturalną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam DSB w sumpie 10CM piachu + skała i jakies makroglony typu taxifolia,krasnorst.Oczywiste jest to ,ze w głównym baniaku bedzie koszmarem usuniecie dsb a w sumpie co 2 , 3 lata sie usuwa i na nowo żywy piach sypie.Chociaz wiem ,ze są tacy co i mają po 5 lat dsb bez wymiany piachu.Myśle też ,że zwierzątka które żywią sie detyrusem też bedą miały pozytywny wpływ wraz z nie pchaniem rączek do niego.Nie stosuje żadnej chemii dlatego też wybrałem takową metode,naturalną.

Jaki piach sypiesz?


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem od kolegi troche zywego piachu a na gore dałem o drobnej granulacji suchy

http://erybka.pl/product-pol-8003-Aqua-Medic-Coral-Sand-0-1-mm-5-kg.html

zasypałem tym suchym i troche bakterie lałem no i żywej skały kilka kawałków wraz z tym co jest nizej zywym to szybko bakterie przeskoczyły i małe dojrzewanie miałem krótki czas a obecnie parametry mam tak zaje.... jak nigdy a do tego oświetlam to bo makroglony w tym rosną i polecam mocno taka filtracje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógł byś wstawić zdjęcie sumpa?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz tylko troche brudne szybki za co sorki,ani razu jeszcze nie czyszczone i silikon troche średnio estetycznie bo sumpa sam kleilem :)

sumpa.jpg

Mintaj taxifolia sie przyjeła ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wiem że wiele razy był poruszany ten temat ale co mi szkodzi :) Piasek kwarcowy nadaje się, ktoś używa, jakieś spostrzeżenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wiem że wiele razy był poruszany ten temat ale co mi szkodzi :) Piasek kwarcowy nadaje się, ktoś używa, jakieś spostrzeżenia ?

Tak nadaje się ,

To skąd się wzięły mity o tym że puszcza krzemiany??


Było: Aquael RM, Kostaka 60x60x60 FullOPTI,

AKWA - 135X50X60

OŚWIE. - 240W LED - PS BP 120W

FILTRACJA - ODPIENIACZ SKIMZ SM161 + PROBIOTYKA AF + MINI DSB

Jest:

170x60x60

320W Led

Filtr. Twistman 200-int + probiotyki AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.