Skocz do zawartości
smithpl

Rafa w 135l brutto z panelem - dobór sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

właśnie jestem w trakcie odpalania pierwszego akwa morskiego.

Akwarium ma wymiary 60x50x45wys.

W akwarium będzie wklejony panel ktory zajmie 10cm, w rezyltacie powstanie baniak 60x40x45wys czyli jakieś 95l

Panel:

1. odpieniacz miniflotor Aqua medic. Jaki polecacie napowietrzacz?

2. Refugium z glonami do filtracji biologicznej

3. gralka 50W

4. pompa obiegowa. Tutaj pierwsze pytanie, wybralem pompe Aqua Medic Ocean Runner 2500 ale czy nie będzie ona za silna do napędzania

obiegu w panelu ? moze wystarczy Aqua Medic Ocean Runner 1200

Akwarium:

1. 15-18kg żywej skały

2. głowica cyrkulacyjna TUNZE - Turbelle Nanostream 6025

3. Jaka polecacie druga głowice?

Oswietlenie ( trzy koncepcje ):

1. 3 x T5 24W

2. HQI + 1 x T5

3. PowerCompact ( tylko ile? )

Dzieki za pomoc,

pozdrawiam

Marcin


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Do odpieniacza polecam pompke Sera275R, cicha, mocna i z regulacją, kosztuje ~45zł

3. Z pomp cyrkulacyjnych - może Marea2400, lub Hydor Koralia 2/3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..jak kolega ZenonPL tez polecam Hydor Koralie,ale nie dlatego ze sam uzywam i jestem zadowolony.Ale sa tansze od Tunze,daja szeroki strumien wody i sa bezglosne.O tych modelach tunze koledzy pisali juz na forum ze pekaja obejmy,lub oski trzeba moczyć w occie co jakis czas bo zachodza rdzą.Jezeli chodzi o oswietlenie ktore pewnie zamierzasz zrobic sam to opcji bedzie kilka.T5 3x24W to chyba bedzie potrzebne Ci dwa uklady zaplonowe i masz 72W oswietlenia.Masz akwarium 60cm wiec moze 2x55w power compact.Swietlowki dlugie na 53,3 cm wiec spokojnie na gniazda bedzie tez miejsce.Z doborem nie powinno byc problemow polecam ten link

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=49162a40b8e9&UID=c5b8eb325672 bo sam korzystalem

Ps ciezko sie doradza jak sie jest poczatkujacym,ale jestem pewien ze odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz na tym forum

Pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, akwarium mam prawie identyczne, więc problemy miałem podobne.

ad1. Pompka TetraTec APS-150, dość droga ale długowieczna i bezgłośna, idealnie nadaje się do zaproponowanego przez Ciebie odpieniacza.

ad2. Założenie refugium jest dobrym pomysłem, ale zdałoby się wtedy oświetlić panel. Może małe DSB? (ale to tylko propozycja, nie chce wywoływać świętej wojny:))

ad4. W moim przypadku obieg powyżej 2000l powoduje straszne chlupotanie wody, poza tym przy tak małym odpieniaczu imho nie należy wymuszać zbyt dużej wymiany wody, bo sie zwyczajnie nie wyrobi.

Bardzo dobre pompy cyrkulacyjne robi hydor koralia (ja używałem 2x3000l i jest to za duża cyrkulacja teraz mam 1 x koralia 3000 i 1 x Marea 1000 i jest ok, tyle że Marea ma strasznie słabe mocowanie, które jest gigantyczne w stosunku do rozmiarów pompy więc lepiej kupić małą koralię)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam czy zmieścisz w panelu odpieniacz miniflotora ?Jego szerokość to ok.15cm!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mysle ze spokojnie sie zmieszcze , miniflotora juz mam - 15cm to on ma ale w gornej czesci koszyka, a ten bedzie wystawal nad panel.

Reszta wchodzi :-)

Co do pomp sie pogubilem :-)

Do napoweitrzania wezme chyba ta Sera bo regulacje i latwiej bedzie wyregulowac odpieniacz ( chyba ze sie myle :-)

ad2. Założenie refugium jest dobrym pomysłem, ale zdałoby się wtedy oświetlić panel. Może małe DSB? (ale to tylko propozycja, nie chce wywoływać świętej wojny)

Tak oczywiscie bedzia lampa do refugium :-)

ad4. W moim przypadku obieg powyżej 2000l powoduje straszne chlupotanie wody, poza tym przy tak małym odpieniaczu imho nie należy wymuszać zbyt dużej wymiany wody, bo sie zwyczajnie nie wyrobi.

Czyli jaki? Oceanrunner 1200? ma 1200l/h

Co do cyrkulacyjnej to moze 2 x Hydor pompa Koralia 2

Co do swiatla myslalem o tych PC ale strasznie trudno znalezc róznorodne barwą lampy.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do obiegu możesz dać Eheim 1000 l/h lub coś z newjeta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

New jet - tanie, bezgłośne, mniej prądożerne, wsadź sobie pompę ok 1600l/h


40L panel, 160L główny, 22kg LR, Atman AT-203 2000l/h, 2x Marea Stream 2400l/h, A-S 300l/h, odpieniacz AM Midiflotor, 4 x 39W ATI T5, miękkie i twarde

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżli chodzi o głośność to ja newjeta zamieniłem na Eheima .O niebo lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...przede wszystkim nie zaluj miejsca na panel,bo potem do niego procz grzalki nic nie zmiescisz,nie mowiac juz o wcisnieciu reki i sprzataniu.Ja mam w 160l brutto z 33l panelem new jet 2300,jest nieslyszalna...Mowisz o Ocean runner,na stronie ktora podales sa jego wymiary,wiec do 10ciu cm nie zmiescisz.Jezeli pompa bedzie za bardzo dmuchac a pewnie bedzie,gdyz strumien jest waski mozesz dac hydor flo u mnie sie to swietnie sprawdza...moj panel ma 14cm i to jest jak dla mnie najmniej ile moze byc...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to moja koncepcja na panel

2527-panel.jpg

Co wy na to?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden temat.

dzis w ramach porad przed startowych bylem w sklepie i....

dostalem kolejna porcje dawke wiedzy + ...

info ze 36cm szerokosci ktore zostanie po wklejeniu panela to troche malo, jak sie miekkie rozrosna to bedzie ciasno.

Nie mozna sie nie zgodzic, jednak chcialbym uslyszec co wy na to?

Czy walczyc o zmiane wymiarow na 60x60x45 ? Wtedy mialbym z panelem 60x45x45 samego baniaka.

a moze sump do tego akwa? tylko jaki ? jakis projekt ?

na koniec 3 koncepcja w ktorej w panelu pompe obiegowa zastepuje turbina

ktora bedzie wyprowadzala wode z panela z powrotem do akwa.

2527-panel2.jpg

dzieki za pomoc, akwa bedzie u mnie juz w nastepnym tygodniu.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie sump,w panelu ciezko jest wsadzic naprawde dobry odpieniacz,wzrasta ilosc wody w obiegu,przez co system jest stabilniejszy.No i zakladaj najwiekrze akwarium na jakie becie cie stac utrzymac,lepiej pozbierac kase dluzej i byc zadowolonym niz pozniej zmieniac przerabiac i znowu kaske wydawac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to nie kwestia kasy, ze tak powiem.

Tylko zdrowego rozsadku, nie moge dalej pojsc w rozmiarach bo juz mam 126l malawi a zaraz rusza 375l malawi.

jak bym wstawil jeszcze kolejne 375l to juz bym mogl zrezygnowac z 1 pokoju :-)

Poza tym obawiam sie ze i tak za rok no 1,5 bedzie wieksza solniczka.

Dlatego sztywne reguly mowia - max 60cm dlugosci, co do glebokosci to ustalilem 50cm

ale moge powalczyc czy nie uda sie zmienic zamowienia.

Z sumpem przerazajace sa problemy w sytuacji braku np. pradu kiedy akwarium wylewa sie na podloge :-)

Do tego dochodzi kwestia iz solniczka bedzie stala kolo lozka dziecka - a wszystkie slyszane prze mnie sumpy strasznie halasuja :-)

I na koniec.... jakos do konca nie moge skumac regulacji sumpa - jak ustawic ze ta woda jest na odpowiednim poziomie

w stosunku do wydajnosci wypompowywania wody przez pompe z powrotem do akwa :playing


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Regulujesz na zaworach, muszą być dwa na wlocie wody do sumpa i powrocie za pompą. Inaczej może być trudno wyregulowac :playing. A co zalanej podłogi- sumpa robisz takiej wielkości aby wodę podczas awarii prądu zmieścił w wolne miejsce.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam....borykalem sie dokladnie z tymi samymi pytaniami co Ty.A z racji ze tez jestem nowy trudo bylo mi skumac o co chodzi z tym sumpem,obiegiem,regulacja,no i ten strach przed zalaniem,skutki braku pradu itp.

W moich pierwotnych planach bylo: brak panela i sumpa-caly sprzet w srodku.

Ale w miare uplywu czasu zakupu sprzetow i czytania forum w akwarium robila sie graciarnia nie mozliwa do zamaskowania pozniej skala.

Akwarium 36cm szerokie wiec panel wogole nie wchodzil w gre.Moze boczny,ale dla mnie to szpetne.Pozostal "nieszczesny sump"-cel w dziesiatke.Wszystkie graty poszly do szawki,a dodatkowo w obiegu przybylo wody.Zeby cos zrobic,po wszystko siegasz do sumpa-strasznie wygodnie.Nie wiem jak planujesz zamontowac oswietlenie.Ja np. nie musze teraz zdejmowac pokrywy zeby regulowac sprzet wkladac rak co stresuje zwierzaki.Jezeli chodzi o glosnosc,dobrze wyregulowany splyw i nic nie slychac oprocz odpieniacza i pomruku jakies pompy.W dwoch slowach-zajefajna wygoda.

...i przyszla jeszcze jedna mysl.Akwarium wysokie na 45cm czerokie na 50cm jezeli bedzie stac na szafce (ja robilbym sump:D) na pewnej wysokosci,jezeli nie masz dostepy z boku...z trudnoscia siegniesz do panelu.

Pozdrawiam i zycze milego startu

PS.z dobrze zaprojektowanym sumpem i instalacja nic nie ma prawa sie przelac.A od Zony powinienes dostac conajmniej buzi ze myslisz o dziecku:) zakladajac tank


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieciak ma już w pokoju 126l Malawi, a moja druga polowa jest wkręcona w rybki aż milo.

Stad będzie 375l malawi.

Pomysł z morskim to mój autorski.:playing

Problem z sumpem polega tez na tym, ze z tego co znalazłem, w necie nie ma dokładnych opisów ja go zaprojektowac.

Za to jest mnóstwo zdjęć jego dzialania :)

Z moim małym doświadczeniem w projektowaniu w/w elementu bedzie ciezko samemu to zrobic - panel jeszcze ogarne ale sump....


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

opisy jak policzyć sump'a są u nas na forum :playing


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie jest ale szukam i szukam i nie moge znalezc , chyba jakis tepy jestem z opcja szukaj :playing

podeslij mi link jak mozesz...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę bardzo :playing

w poście Marxa (pamiętacie go jeszcze ? ) są fajne linki.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&highlight=sump&p=19065#19065


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

....ja zrobilem sump bez zadnych projektow,wklejanych komor.Po prostu chcialem ukryc sprzet.Za maly glowny zbionik zeby bawic sie w jakes przegrody.Moze to i blad -czas pokaze.Sump kupiony bez obliczen 61x30x39 rozmiar podyktowany wielkoscia szafki.Wypelniony w 3/4 woda.W srodku: po jednej stronie odpieniacz tuz przy splywie,grzalka,a na drugim koncu sumpa pompa,ktora wtlacza wode z powrotem do akwarium.Wylot to rurka jakies 3cm pod powierzchnia wody z wywiercona pod kontem w dol taka mala dziurka tuz przy lustrze wody.AWARIA!!! Brak energii! Pompa staje i woda zaczyna sie cofac zasysajac wode z akwarium ale tylko do poziomu tej "malej dziurki" bo wtedy zaczyna dostawac sie powietrze i wszystko staje.Woda z komina czy tam przelewu splywa do sumpa...i tyle,nic nie ma prawa sie przelac.

KONEC AWARII..:-)

Pompa zaczyna wypompowywac wode ze sumpa,podnosi sie poziom wody w akwarium i ponownie zaczyna sie obieg.

Wolna przestrzen w sumpie zamierzam luzno wypelnic skala,oswietlenie,glon wyzszy i jest refugium

ps.Jesets informatykiem wiec sump tez ogarniesz.Dla mnie tez to byla czarna magia,kilka godzin na forum zalatwilo sprawe


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ta "dziurką" to uważaj - może się lekko zapchać a wtedy... Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie tak powrotu aby przy braku prądu woda, która powraca doszła tylko do poziomu rury powrotnej. Tez mam dziurke - ale sam widzę, że z czasem szybko zarasta glonami, a może się zdażyć, że kiedyż zapomnisz wyczyścić.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.....a wtedy splynie mi jakies 12-14 litrow.:playing co dalej pomiesci sie w sumpie.Te dziurke zrobilem dopiero jak znalazlem ten watek na forum,bo wczesniej nie przyszlo mi to do glowy.Ale dzieki:)

serwisowanie dziurek to mile zajecie:D


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, no to serwisuj :playing i powodzonka


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Docelowy projekt sumpa, co o nim myslicie ?

2527-sump_ver2.jpg


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.