Skocz do zawartości
Luki

Pierwsze akwa morskie...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem nowym użytkownikiem tego forum i chcialem sie zorientowac jak wyglada przygotowanie takowego akwarium.

Chce załozyc akwarium o poj. ok. 150L. Jaki sprzet jest niezbedny do "odpalenia" akwa i co najbardziej polecacie? Oczywiscie prosze nie wyskakiwac mi ze sprzetem z gornych polek tylko narazie taka podstawa dla poczatkujacego.

pozdrawiam i czekam na jakies propozycje.


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcesz akwarium z sumpem czy bez?

Co chcesz trzymac w tym akwarium?


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wyczytałem to lepsze jest chyba z sumpem (moze sie myle). A w akwarium narazie mam zamiar trzymac błazenki, jakies koralowce, ukwiały itp.

pozdro...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 150 nie ma sensu robic sumpa, wystarczy dobrze zaprojektowac panel tylni, efekt ten sam koszty o polowe mniejsze.

Mniejsze ryzyko zalania mieszkania etc...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie z sheep

ja niestety nie mialem miejsca na panel i zrobilem sump, ale to drastycznie podraza koszty


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie wstawiłem 800 l ze 150 litrowym panelem. Na razie stoi puste, ale już pięknie wyglada, a co dopiero bedzie po zasiedleniu...

A na serio. W domu mam 800 z sumpem. Najwygodniejsze rozwiazanie przy tym litrażu. W firmie tak jak napisałem - z powodu braku miejsca ze 190 cm dł 40 zostało oddzielone jako panel. Sądzę że to dobre rozwiazanie, a jak sie sprawdzi w praniu - poinformuję.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak ale jak zrobie tylni panel to ze scianki 40cm niewiele mi zostanie. A mozecie mi zapodac jakies przyklady tych paneli i jakie to są koszty mniej wiecej?

pozdro..


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyklad panelu prosze bardzo z mojego pierwszego nano:

od lewej strony (stojac na wprost do awkarium) mamy cos na ksztalt komina od góry kratka Aqumadica w tym kominie sa biobale, poznej mam y duzy przedzial dla refugium i trzecia komora dla pompy powrotnej do akwarium. Bardzo prosty uklad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm.. jakies fotki masz?? Lepiej jak bym to widzial..

pozdro


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro jestesmy przy panelach to ja do mojego akwa tez takie cosik zbudowalem. W sumie fajnie, ze jest ale nie jestem do konca zawowolony. Po pierwsze zrobilem panel troche za waski i nie ma wiele odpieniaczy, ktore tam pasuja, po drugie pompy po wlozeniu do panela strasznie bucza, robi sie rezonans. Ale to AquaMedic tak tez one zawsze bucza.

Zobacz tutaj

www.miniriff.de

ten koles nie ma ani sumpa ani panela.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

Czy moze mi ktos wytlumaczyc czemu lepiej jest zrobic panel niz sump? Czy do sumpa potrzeba wiecej sprzetu czy cos?

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump stoi pod akwarium

musisz dolozyc:

-duzo mocniejsza pompe

-zawory do regulacji (co najmniej 2)

-srubunki

-orurowanie

-komin/przelew

-baniak na sump

-czesto dodatkowe oswietlenie

-zrobic dziury w szafce na rury

Podstawa jest aby sump byl cichy i bezpieczny (nie zalal) - duzo latwiej jest zapewnic to w panelu


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

prawda, jest trochę zachodu ale się opłaca. Jest przede wszystkim komfort jeżeli idzie o miejsce i obsługę. W swoim 240l baniaku mam 70 l sump i żałuje, że mam tam tak mało miejsca.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A sa w sprzedazy jakies gotowe zestawy panelowe?

Macie jakies linki moze, jak to wyglada?

pozdro..


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - np. aquamdic biostar flotor za 452zł - masz już cały zestaw postaci plecaczka zakładanego na akwa (do 200L)- właśnie to zakupiłem i wstrzymam się z opinią do jutra bo coś mi tu odpieniacz dziwnie nie pieni ale zobaczymy - podobno po 24h dopiero moze to sie rozruszać (tak napisali w instrukcji)

No i pompka trochę buczała ale się uspokoiła - co prawda mogła by buczeć jeszcze mniej ale wyciszaniem zajme się jak n\to wszystko ruszy już bo jak na razie to jestem w temacie nanoreef zieloniutki i mnie to coraz bardziej przeraża im więcej o tym czytam

Już 2 ksiąkę połykam w ciągu 2 dni i zeszły tydzień kopałem po nocach po forum - taki przyśpieszony kurs akwarystyki morskiej ale teraz już wiem że nic nie wiem :)

A tak przy okazji to zapraszam do przejrzenia tematu w dziale sprzęt "nowicjusz zakłada akwarium 112L - pomocy" gdzie zadałem dużo głupich pytań na które forumowicze tłumnie odpowiedzieli i mnie trochę oświecili.

Mam nadzieje Luki że tobie jak i mnie się powiedzie to założenie pierwszego akwarium morskiego.

pozdrawiam


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stwierdziłem ze na poczatek sprobuje z wklejanym panelem. Mam pare pytań:

-Czy filtr glonowy jest niezbedny w takim panelu?

-jaka powinna byc kolejność osprzetu w takim panelu?

-powiedzmy ze chcialbym na poczatek zamontowac tam miniflotora-ile miejsca potrzeba w takim panelu na ten odpieniacz?

Jezeli mozecie mi podac jakies dodatkowe info. na temat paneli to bede bardzo wdzieczny.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na pewno nie chesz AM Biostar Flotora?

450zł i masz wszystko z głowy - naprawdę jestem zadowolony z niego a jak do 150L to jak znalazł.

- nie zmniejsza litrażu akwa (panel tak)

- czyszczenie to po prostu bajka (panel jest wąski i wysoki)

- doskonała pompa AM z wirnikiem igiełkowym 2000L/h - co też sprzyja cyrkulacji wody

- mocno porowata obrotowa gąbka która jest siedliskiem dla bakterii nitryfikacyjnych

- praktycznie obsługa kończy się na wyczyszczeniu kubka raz na kilka dni

Instalacja to bajka - wyjmujesz z pudła, wieszasz z tyłu zbiornika na zewnątrz, podpinasz pompkę z zestawu i odpalasz - na paczatku głośno chodzi i bąbelki są kiepskie ale kilka dni i wszystko chodzi pięknie.

Praktycznie potrzebujesz z osprzetu wtedy dodać tylko grzałkę i pompkę cyrkulacyją i masz gotowe akwa (no i oświetlenie :) )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze kup sobie tylko jakis podwieszany odpieniacz i zawies z boku, wiem ze niektorzy takie rozwiazanie sobie chwala. Bo po co ci ruchome `kolko`, jak w AM Biostar Flotor, skoro pewnie i tak dasz zywa skale.

Na miniflotora potrzebujesz ok 10 cm w panelu, pompka obiegowa cos kolo 1500l/h, kawalek grzebienia i caly panel.

@smk- jak doklei panel DO akwa to mu sie zwiekszy litraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam Swirlej ten odpieniacz SEA-CLONE 150 na jak duzy baniak morzna dac


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak wszystko fajnie tylko ze seaclone kosztuje 430zł + panel to wyjdzie troche drożej chyba.

mozna dokleic panel z tyłu akwarium (kupnego)??

pozdro...


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A masz jakies fotki tego swojego akwa??


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

słuchaj Luki- ja mam fajniutki panelik 3 częściowy, do pierwszej dostaje się grzebieniem woda, i tam siedzi miniflotek i grzałka, do drugiej części woda przelewa się górą, a w niej sa biokulki, i dołem do częsci z pompą. obecnie myslę że drugi raz bym tak nie zrobił, praktycznie filtracja u mnie opiera się i tak na skale i odpieniaczu. Moim zdaniem nie ma sensu robić panelu dla 3 litrów złoża zraszanego. Dobrym rozwiązaniem przy metodzie filtracji berlińskiej może się okazać sam komin na odpieniacz, jeśli masz zamiar jechać na berlinie to się opłaca tak zrobić.

Olek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.