Skocz do zawartości
Natan

[25L] :: Nano Rafa :: Od początku do końca

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Niosą się z zamiarem założenia małego zbiornika morskiego, generalnie wzorować się będę na zbiornikach:

http://aquascapedesign.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=39

http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=32613

http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=27945&highlight=morskie

Mój zbiornik ma być cubem o wymiarach 25 lub 27 cm, co mi da 15 lub 20 litrów netto, jaka pojemność wybrać?

Docelowo maja w nim być korale miękkie, jakaś krewetka/krab, ale co do obsady to jeszcze trochę czasu mam na podjecie ostatecznej decyzji, generalnie jak na razie chodzi o same parametry zbiornika.

I mam w związku z tym kilka pytań:

1. Jaka filtracje wybrać &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem początkującym zajrzałem tu w celu dowiedzenia się czegoś więcej. Ale na pewno to co ci napiszą ci z doświadczeniem w tej dziedzinie to że jest zbyt małe akwa i trudne w utrzymaniu ale to zapewne wiesz skoro już planujesz. Ja tez myślałem nad takim małym akwa 25L ale chciałem tam trzymać tylko krabiki piasek i skałę bez koralowców. No jednak kolega Peniek przemówił mi do rozsądku i pewnie przewidział przyszłość że bardzo szybko zechcę mieć coś więcej i w chili obecnej planuje 75L, chciałbym 112L bo było by łatwiejsze w utrzymaniu i mógłbym więcej tam zwierzątek trzymać ale niestety meble na więcej mi nie pozwolą. Ja bym radził zbierać sukcesywnie na coś większego ale jeżeli jesteś pewny że nigdy nie kupisz większego i jesteś o tym przekonany w 100% to działaj. ;) Pozdrawiam Nemo ;) Co byś tam chciał trzymać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie odpowiedział bo widać ze trochę czytałeś i myslałeś a gaszenie zapału nie jest przyjemną rzeczą. zakładając ze przeczytałes wszelkie zagrozenia i ostrzeżenia dla poczatkujacych odnośnie małego akwarium, jestes w pełni swiadomy i postanawiasz ryzykować dalej to:

zawsze wybieraj wiekszy litraz

ad 1 w alwarium powinno byc cos co zbiera wode z powierzchni -zwykle jest jakis panel z grzebieniem -na powierzchni lubi tworzyc sie kozuch, mozna zrobić duze falowanie ale wtedy bedziesz stałe ze szklanka cały dzień i dolewał wodę ;) Moze kaskada załatwi sparawę. nadmiernego ruchu wody sie nie bój bo jak wsadzisz skałe to ona bedzie dość mocno blokować przeplyw

Moje akwa chodziło 4 lata bez odpieniacza, ale wybierz dobra sól na podmiany to nie bedziesz musiał dodawać zadnych mikroelementów

ad 2 światło 2x11 w spokojnie wystałczy -(przyjmuje sie bardzo orientacyjne -wat na l litr) ale swiatło powinno być zimne czyli w kierunku niebieskim.

3 to dwie sprzeczne rzeczy zamkniete mniej paruje (mniejsze wahania zasolenia) ale trudniej schłodzic wiatraczkiem. zalezy jakie masz temperatury w pomieszczeniu przy upałach.

4 praktycznie nie masz miejsca na jeszcze jedna pompe proponuje mała pompke-taka gdzie da się zawinac włóknine filtracyjną wkładac na 2-3 godziny po czyszczeniu szyb

ze zwirkiem uważaj -on lubi sie brudzić a odmulenie go moze być trudne ciezko wsadzic reke z wezykim do takiego maleństwa.

I jeszcze moje osobiste zdanie Moje 33 litrowe akwarium też wyglądało tak jak na zdjęciach przez ok 2 lata. pózniej cos zaczeło sie psuć dodałam odpieniacz ale wyzsze glony nie chcą rosnać, natoniast czasem pojawiaja się sinice i nieporzadane glony jak przy dojrzewaniu. Tak to jest z maluchem wydaje mi sie ze w jakis sposób zyja krotko.

Inna sprawa z dużymi akwariami -chociaz wyjatkowo zadko mozna zobaczyc piekne akwarium które ma ponad 3 lata, ale się zdarzają czasem bywa tak ze im starsze tym piekniejsze.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz, nikt zapału nie zgasi, bo to akwarium stanie, wiec tym bardziej proszę o jakieś podpowiedzi, jako ze dosyć nowy w tym temacie jestem to nie mogę wszystkiego przewidzieć. Co do małych zbiorników, jest kilka przykładów w Polsce i cala masa na świecie, ze jakoś stoją i maja się dobrze.

A wiec zbiornik będzie miał 21 litrów 28 x 28 x 28 cm

Jako filtracji użyję 2 pomp cyrkulacyjnych aquael 350, co mi da przepływ ok. 600-700 l/h + ewentualnie kaskada ze skimmerem, jakaś najtańsza z allegro, w kaskadzie gąbka lub włóknina jako filtr mechaniczny.

Oświetlenie 2x11 W

1. świetlówka: Świetlówka kompaktowa 11W Oceanic Natural Daylight 10000K ( http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=89ce977ff701&UID_p=1fe23ca5320f&UID=52be4d287436 )

2. świetlówka: Świetlówka kompaktowa 11W Blue ( http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=5e00f0a8b5a3&UID_p=1fe23ca5320f&UID=52be4d287436 )

Może tak być ?

Czy może jedna 11 W a druga 18 W ( http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_c=c87bd0f083bf&UID_p=ab2c23ca6b5b&UID=52be4d287436 ) ?

Co do pokrywy, to ciągnie mnie do akwarium odkrytego, ze względów estetycznych, ale wiem ze pokrywa jest praktyczniejsza.

Przy dużych temperaturach wg mnie parowanie jest takie samo, ponieważ używając 2 wiatraczków, jednego do &

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję coś ci podpowiedzieć, bo miałem przez ponad pół roku podobne akwarium.

Pompek AquaEl nie zakładaj, są duże, jak na rozmiary akwarium. Poszukaj pompek Atmana 301 lub lepiej 302, są mniejsze i moim zdaniem ładniejsze. Wydajność podobna, o ile pamiętam, mają też mniejsze zużycie prądu, więc będą mniej podgrzewać wodę.

Zastosuj jakiś filtr kaskadowy z gąbką i węglem. Gąbka codziennie płukana. Dzięki temu poruszysz także osad na powierzchni wody.

Oświetlenie - OK, trudno będzie znaleźć lepsze. Można czasami kupić lampy stawiane na akwarium, ale o ile pamiętam, najkrótsze mają 40 cm, więc przy twoich wymiarach nie będą dobrze wyglądać.

Pokrywa - nie. Przy takim świetle chwila nieuwagi i ugotujesz akwarium. Pokombinuj z oświetleniem tak, żeby zachować swobodny przepływ powietrza nad powierzchnią wody. Do tego 2 wiatraczki jako chłodzenie. Pamiętaj, że na wiatraczkach może osadzać się sól z parującej lub chlapiącej wody - obowiązkowo kontrola codziennie.

Podstawa to jak najlepsza sól i regularne podmiany wody, przynajmniej raz w tygodniu. Zaniedbasz, i później nie opanujesz glonów. Konieczne jest uzupełnianie odparowanej wody, w takim maleństwie wachania zasolenia mogą być bardzo duże. Generalnie utrzymanie dobrych parametrów wody w takim zbiorniczku jest trudne.

Ja byłem w stanie utrzymać w swoim akwarium 2 krewetki, 2 pustelniki, krabika porcelanowego i jedną mikrorybkę. Z korali - tylko miękkie. Miałem co prawda gałązkę gorgonii, ale wegetowała, a nie rosła.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedzi.

AquaEla bym zastosowal bo akurat taka posiadam przy fitrze w akwarium slodkowodnym ;)

Ewentualnie jako druga kupie Atmana AT-301 + kaskada co mi da w sumie jakies 900 l/h, gdzies tam przeczytalem ze warto zamontoac deszczownie na pompke akurat deszczownie posiadam wiec moze sie i ja zamontuje (?)

W sumie te pompki nie sa drogie, wiec w zaleznosci od posiadanych funduszy rozwaze zakup 2 x Atmana jedna 301 i 302 + kaskada.

Czy w kaskadzie zastosowac prefiltr ? czy tylko wegiel i gabka w srodku ?

Dalej nie wiem jakie swietlowki zastosowac 2x11W czy 1 x 11W + 1 x 18W i o jakiej barwie, czy dwie biale, czy jedna biala i jedna niebieska, jesli dwie rozne to czy biala 11W i niebieska 18W czy na odwrot ?

Co do zasolenia, to na poczatku i tak akwa bedzie dzialalo z sama woda, biorac pod uwage objetosc skaly, na poczatku przez tydzien uruchmie tylko 12 - 15 litrow wody i sobie poobserwuje jak sie zmienia zasolenie.

I najlepsza sól, heh tu pewnie bedzie ciezko cos wybrac bazujac na opiniach, bo kazdy uzywa innej i czesto tej najlepszej ;)

Korale chce tylko miekkie, do tego jakas krewetka i krabik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najkepsza sól to preis, najgorsza to aquamedic. Myślę ze jak wybierzesz Kenta bedzie bardzo dobrze.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem aqua medica i korale wolniej rosly byly w gorszej kondycji teraz zmienilem na TM pro reef i korale odzyly:]


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Myślę ,żę 2x11W jedna biała i jedna niebieska będzie ok:)przy tej wielkości zbiornika wybrałbym sól Preisa

życzę powodzenia Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ryzio :

mialem aqua medica i korale wolniej rosly byly w gorszej kondycji teraz zmienilem na TM pro reef i korale odzyly:]

no nie wiem z tego co slyszalem straszne rozbieznosci w partiach sa ja rozrobilem i mam tylko 350ppm CA jak na pro reef to cieniutko lepiej dolozyc bo teraz musze kupic cos do podniesienia calcium a to dodatkowe koszta


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zielony mintaj :
Witekt :o ile pamiętam [Atmany], mają też mniejsze zużycie prądu, więc będą mniej podgrzewać wodę.
Atman ma moc 6,5 Wata, a AquaEl - 4,5 W więc jest akurat na odwrót ;)

No dobra, pomyliłem się, ale tych pompek nie używam już ponad półtora roku.

Sól Kenta albo Preisa.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Akwarium zrób otwarte, nie masz racji z tym że jak zamontujesz wiatraki to bedzie to samo jak przy otwartej pokrywie.

Im mniejszy zbiornik tym trudniej go utrzymać.

Jak chcesz stosować jakieś gąbki czy włókniny to czyść je codziennie, bo inaczej będziesz miał fabrykę NO3.

Pozdrawiam ;)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np to akwarium.

http://www.nanoreef.it/amici_vasca/ubi95.htm

22 litry

1 pompa cyrkulacyjna 400l/h + druga pompa dodatkowo z contenere resine antifosfati (czymkolwiek to jest) i wegiel.

Akwa bardzo fajne, no poza faktem trzymania w nim az 3 rybek.

Podmiana 6 litrow tygodniowo.

I gość jakos daje rade to utrzymac.

BTW. Co to jest to zielone na jednej z fotek po lewej stronie, bo wyglada niesamowicie.

.....................................................................................................

http://www.nanoreef.it/amici_vasca/robertos.htm

25 l

1 pompa 240 l/h

filtracja - prefiltr z wlokniny + wegiel

podmiana 20 % na tydzien + czyszczenie wkladow (zapewne tez raz na tyzien (?) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czymkolwiek to jest to żywica jonowymienna pewnie cos łykajacego fosforany. z weglem trzeba uważać wyniana na swiezy moze powodować skoki parametrów w akwarium,a przetrzymania za długo wypłukiwanie z wegla z powrotem- niestety jasnych przepisów nie ma. czyszczenie wkładów co tydzień? mało prawdopodobne chociaz mozliwe.

mysle ze wiesz juz wszystko teraz tylko praktyka....

co do zielonego na fotkach to ja widzę Halimedę taki glon wapienny tylko nieco podkręcone kolorki:)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

Zaczalem kompletowanie sprzetu, jak narazie mam:

* szklo o wymiarach 30x30x30 co dale 25 l brutto

* grzalka 25 W z termostatem aquaEl, taka cieniutka plastikowa.

* tania kaskada z Allegro 300l/h

* oswietlenie swietlowki zintegrowane Narva 1 x 10000K 11W + 1 x Blue 11W

>>Czy 22 W to nie bedzie za malo ?

Brakuje jeszcze:

* Cyrkulacja 2 x Atman AT 301 300l/h

* Sol Kent lub Preis

no i skala, skale mam w planach przywiesc samochodem w wiadrze ze sklepu w Warszawce, coby sie nie stresowala za bardzo i by ja mozna bylo odrazu do baniaka wsadzic.

Docelowa obsada to korale miekkie, slimaki, krewetki, kraby.

Czy moglbym prosic kogos o sprawdzenie sprzetu i o jakies ewentualne uwagi ?

Z gory dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Natan :

Brakuje jeszcze:

* Cyrkulacja 2 x Atman AT 301 300l/h

Czy moglbym prosic kogos o sprawdzenie sprzetu i o jakies ewentualne uwagi ?

Z gory dziekuje.

Nie kupuj(chyba ze juz masz...) atmana, to grzalka a nie pompa, sam mam 2 i porazka... wa awka nonstop 26-28C


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mogę się przyłączyć do dyskusji - planuję coś podobnego. Jeśli nie Atman to co proponujecie?

Gdzieś w necie jest też propozycja samej kaskady 600l/h bez pomp. Co wy na to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Artur160 :

Nie kupuj(chyba ze juz masz...) atmana, to grzalka a nie pompa, sam mam 2 i porazka... wa awka nonstop 26-28C

a jaka masz pompe ? i jaki ma pobor mocy ? te maja tylko 4W a porownujac pompki z takim przeplywem to jest standard, wiec czego bym tam nie wsadzil to i tak bedzie grzalo tak samo, pozatym mam dosyc chlodne mieszkanie wiec nie sadze by byly jakies problemy z przegrzewaniem sie zbiornika, tym bardziej ze bedzie otwarty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze koralia nano?


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no fajna ta pompka, ale za dwie atmana zaplace tyle co za poł koralii nano, tak wiec zostane przy atmanie, jak sie bedzie grzalo za bardzo to sie zmieni.

a co z oswietleniem ?

jak rozmiescic pompy w tym szescianie ? na bocznych scianach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec kup JVP-101b za cene atmana


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.