Skocz do zawartości
apofis

Wymiana świetlówek t5

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam zapytanie kiedy wymienić świetlówki aktyniczne

-jak często, wiem że się wypalają ( moje świecą 7 miesięcy ).

Szukałem jakieś informacji o tym na forum ale nie mogę nic wyszukać.

Proszę o radę!:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie informacje są tylko trzeba dobrze poszukać :D

Po 6 miesiącach używania świetlówek praktycznie zahamowuje się wzrost korali jeśli używamy tylko oświetlenia T5.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok.dzięki.

postaram się być pilniejszym uczniem!!:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wymieniłem świetlówki w mojej lampie (10x39) i z doświadczenia mogę powiedzieć że maxymalna długośc życia tych lamp to 10mc a nad wymianą trzeba się zastanawiać już po 8mc. Najlepiej to widać po świetlówkach o białawym zabarwieniu np. Blue spezial ATI. Kolor tej świetlówki zaczyna się robić szary, żółtawo- beżowy.

Świetlówka aktyniczna to taka sama lampa jak inne i myślę że należy ją wymienić po takim samym akresie świecenia jak inne lampy t5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może jak już poruszyłem temat wymiany żarnik HQI jak często?:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wszystkim za pomoc :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak jak Rebciu pisal, takie informacje sa tylko trzeba poszukac, w jednym z postow dotyczacych czestotliwosci wymiany swietlowek jest taki link:

http://www.hereinspaziert.com/Lampen/Leuchtstoff.htm

i troche nijak sie ma do wymian co 6 m-cy,

te 20% straty w cigu 2 m-cy, mysle, ze musza byc poparte jakimis testami, badaniami, bardzo bym prosil o rozwiniecie tego tematu, skad taki wniosek?

pozdr. mariusz


125x55x60h + sump, Deltec APF600, 242W w ledach, Deltec HLP 4040, 2xKoralia5 12V+Wawemaker2 i Tunze 6045+6025, balling z Grotecha TEC III NG, AM Niveumat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale kto pisał ten tekst z linku? Jakieś odwoływania do materiałów Philipsa :D Pisałem o zahamowaniu wzrostu korali po 6 miesiącach bo takie są obserwacje akwarystów - tych najlepszych z najlepszych, którzy mają rezultaty w postaci przepięknych zbiorników. Zależy im właśnie na zbiorniku, a nie bełkocie marketingowym. Można świecić świetlówkami 4 i pół roku do jej zgaśnięcia :D Pewnie i można świecić T5 nawet ze 3 lata ale w baniaku z Malawi, a nie z koralami. Myślę, że i korale by wytrzymały na 1,5 rocznych T5iątkach ale byłaby to raczej wegetacja.

EDIT:

Myślę, że wszystcy mający jakieś świetlówki T5 zauważają (gołym okiem) przy ich wymianie (oczywiście na te same modele) znaczącą zmianę oświetlenia. Ja ją widzę np. przy dwumiesięcznych świetlówkach AM. Czym dłuższy okres pomiędzy wymianami tym efekt jest bardziej widoczny więc uważam, że osoba, która pisała tekst z powyższego linku robiła to raczej do jakiegoś katalogu reklamowego i tyle :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mario_b , wystarczy kupić proste urzadzenie luxometr i co miesiąc podstawiac go pod świecące świetlówki i sprawa jest bardzo prosta . Wrawieni akwarysci , jak napisal Czarek widza na oko co dzieje się z barwą światła po upływie każdego miesiąca.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie bo to jest zasadanicze pytanie: Czy starzejąca się świetlówka daje mniej światła (a więc mniej luxów) czy zmienia swoje widmo. Bo na moje oko (obserwacje zarówno T8 jak i T5) to najpierw następuje zmiana widma światła a dopiero długo potem maleje jego natężenie.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmienia się zarówno widmo jak i natężenie światła. Być może spadek natężenia następuje trochę wolniej od widma ale nie zmienia to faktu, że świetlówki po maksymalnie 8 miesiącach nadają się do wywalenia lub może (dla oszczędnych)oświetlania filtrów glonowych (choć na nowych świetlówkach glony z pewnością będą lepiej rosły).

Z drugiej strony - ja właśnie z powodów m.in. oszczędnościonych nigdy nie ulegnę "modzie" na same T5 :D Andrzej też pewnie nie ulegnie choć w jego przypadku nie chodzi o kasę :D tylko te... bliki i pewnie jasne końcówki korali :D Zresztą on najlepiej udowadnił, że rodzaj oświetlenia (T5 czy HQI) tak naprawdę nie ma znaczenia i można uzyskać na HQI HI-ENDowy zbiornik, przy którym "wymięka" 99% zbiorników TOTM :D

PS. Właśnie wymieniłem oświetlenie HQI z 250W na czterysetki i jestem zachwycony :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moda modą, ale przeliczając ilość luxów na wat energii to HQI wypadają lepiej. Wg mnie w przypadku T5 zasadniczą kwestią jest jakość posiadanych odbłyśników.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moda modą :D, a tak na szybko policzyłem sobię, że w moim przypadku mam rocznie zaoszczędzone na źródłach światła ponad 1400 zł przy wariancie HQI+T5. Piszę w moim bo mi się rury 80W T5 nie zmieszczą, a gdyby się mieściły to oczędzam ponad 800 zł rocznie przy założeniu 1W HQI = 1W T5. Jak pisałem już wcześniej można mieć "cudo" bez T5 :D tylko trzeba się postarać :D

Tylko czekać jak pojawią się zaraz głosy sprzeciwu i chęć linczu bo zrobił się trochę Off-Topic w tym temacie. Walcie Panowie śmiało :D:D:D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszt eksploatacji to jedno :D a koszt setupu to drugie :D

1. koszt odbłyśników wysokiej klasy do HQI

2. koszt samych palników (400W to już całkiem niezła górka kasy)

3. koszt wysokiej klasy balastów elektronicznych

nie chcę mi się liczyć ale przypuszczam, że dobry setup w wersji HQI będzie sporo droższy niż powermodule.

Na plus idzie częstość wymiany źródeł światła (6 miesiecy T5 - 12 miesięcy HQI)

Suma sumarum HQI jest tańsze (chyba).

Pozatym (i tutaj też pewnie będą głosy sprzeciwu) wielu naukowców wprost twierdzi że bliki z HQI są NIEZBĘDNE koralowcom do życia pełną gębą :D

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszty:

2x Lumenarc III - ok. 1500 zł w Polsce (w Stanach duuużo taniej)

2x Elball 400W (balast) - ok. 1100 zł (2 balasty ze Stanów to jakieś 600-700 zł)

i mamy pełen zestaw 800W - razem ok. 2600 zł (wersja z za oceanu połowa tego). Moim zdaniem odbłyśniki Lumenarc III to najlepsza jakość światła HQI dostępna u nas w kraju.

Lampa ATI Power Module T5 10x 80W - ponad 4000 zł

alef :

Pozatym (i tutaj też pewnie będą głosy sprzeciwu) wielu naukowców wprost twierdzi że bliki z HQI są NIEZBĘDNE koralowcom do życia pełną gębą :D

pozdrawiam

Ja słyszałem/czytałem o promieniach UV tzn. że są niezbędne :D

EDIT:

Zpomniałem dopisać koszty "wypełniaczy" lamp:

HQI - takie jak moje :D ok. 550 zł

T5 - prawie 700 zł

Jeszcze raz podkreślam, że te "dywagacje" rozpatruję na podstawie mojego baniaka :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wniosek jest prosty: T5 wygrywa możliwością bardziej ŚWIADOMEGO doboru koloru światła (większe pole manewru) a przez to można wyciągnąć ze zbiornika maximum estetyki.

HQI wygrywa ekonomią (zarówno setup jak i utrzymanie) oraz bardziej 'zbliżonymi do natury' parametrami samego światła.

Wszystko się oczywiście 'ma' do zbiorników dużych.

oraz (co wg mnie najważniejsze) do zbiorników w miarę płytkich - uważam, że bez względu na koszty, setup, ekonomię, ergonomię, 'wizualność' zbiornika itd itd - jak tank jest b.głębkoki to T5 jest 'do bani'


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam zmienilem t5 na hqi bo wymiana 8 swietlowek co 6 miesiecy byla dla mnie nie do udzwigniecia ekonomicznie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Świetlówki T5 wedle mnie należy wymieniać co 5-6 miesięcy, świetlówki superaktyniczne jak Ati Actynic czy Arcadia marine blue wręcz co 3-4 miesiące. Oczywiście jeżeli mówimy o typowo rafowym zbiorniku.

Kwestia wyboru HQI czy T5 to wybór ciężki. Osobiście widziałem wiele zbiorników polskich i niemieckich na T5 i HQI, przyznam że kolory są zawsze lepsze na T5, ale ogólny wygląd akwarium na HQi . Najlepszym przykładem jest akwarium Andrzeja, gdy zobaczyłem je po zmianie na 3x250W to oniemiałem i dalej uważam że było to najładniejsze akwarium jakie do tej pory widziałem.

Samemu w tym tygodniu wymieniłem Lampe Riga 3x175W + 4xT5 i 2 dodatkowe świetlówki 80W na ATI powermodul 10x80W ze ściemnnialnymi świetlówkami, sterowaną 4 kanałami Profiluksa. Gdybym miał żarniki 250W nie byłoby to takie proste.

Dodam jeszcze że T5 super sprawdzają się w akwariach mocno obsadzonych koralowcami ale jeżeli ktoś planuje dużą plaże z piachu to tylko HQI i to jak najmocniejsze.

Czarku 400W to jest to super jasno i wszystkie kolory super, zostawiasz T5 na cały dzień czy tylko przed i po HQI (na rano i wieczór)

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przez najbliższe pół roku T5 będą świeciły przez 12 godz. dziennie, a HQI 6-8 w zależności od temp. na zewnątrz :D Jak korale podrosną może pozbędę się kilku świetlówek, a może i nie :D Teraz światła jest tyle ile zawsze chciałem mieć :D i pewnie jedyne co mnie zmotywuje do redukcji tych watów to korale zbliżające się do lustra wody ale na tego typu zmartwienia mam jeszcze sporo czasu :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No chyba trochę przesadzacie z tymi kosztami t5-tek i ich krótkowiecznością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.