Skocz do zawartości
apofis

Wymiana świetlówek t5

Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczcie jeszcze to:

http://www.golland.pl/Downloads/Katalog%20Sylvania/Datenblattarchiv/Leuchtstofflampen/T5%20Leuchtstofflampen/51P-5856_FHO39W_e.pdf ,

4000:12h dziennie=333 dni=11 m-cy

jesli zmniejszymy ten okres o 25%

3000:12h dziennie=250 dni=8 m-cy

czyli tak jak pisal R.I.P


125x55x60h + sump, Deltec APF600, 242W w ledach, Deltec HLP 4040, 2xKoralia5 12V+Wawemaker2 i Tunze 6045+6025, balling z Grotecha TEC III NG, AM Niveumat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co powiedział Łukasz Kur potwierdzam wg własnej obserwacji. Wyciągnąłem z lampy ati actinic i włożyłem na jej miejsce fijipurple. Po ok 6 tygodniach wywaliłem to fijipurple (brzydkie i wywala cyjano) i dałem z powrotem wyciągniętą ATI actynic. Porównując światło tej co swiecila caly czas (ok 6 miesiecy) i tej co swiecila 6 miesiecy minus 1.5 miesiaca to ta pierwsza jest ewidennie bardziej fioletowa (widmo poszlo w UV) i natężenie światła jest mniejsze. 6 tygodni to niewiele a różnicę widać.

Wymieniam ATI Actinic na ATI BLUE PLUS - zobaczymy jak to będzie wyglądać.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego mario_b, podajesz znowu tzw. "materiały reklamowe" jako dowody na to, że masz rację. Ja napiszę jeszcze raz - akwaryści z niesamowitymi wynikami i doświadczeniem, którzy świecą tylko świetlówkami T5 wymieniają je po 6 miesiącach z powodu "rozjechania" widma i utraty na intensywności światła. Tak jak koledzy wcześniej napisali, niektóre świetlówki tracą "na wartości" jeszcze wcześniej (z tego co wiem Fiji Purple też). Tu chodzi o hodowle korali, a nie oświetlanie pokoju biurowego czy kawałków wapienia w akwarium malawi.

R.I.P ja liczyłem to tak:

2x400W = 800W (wymiana żarników raz w roku) = 2x ok. 275 zł = 550 zł

10x80W T5 = 800W (wymiana świetlówek 2 razy w roku) = 20x ok. 67,5 = 1350 zł

czyli mamy różnicę 800 zł

U mnie jest trochę bardziej skomplikowana sytuacja bo z powodu skosu ściany z boku akwarium nie mogę wsadzić świetlówek 80W i różnica wychodzi jeszcze większa ok. 1400 zł rocznie - bo muszę stosować T5tki 54 watowe. Nie uważam też, że na HQI nie można uzyskać kolorków jak w najlepszych zbiornikach na T5 - kto widział Andrzeja poprzedni setup ten wie o czym piszę :D ale jednocześnie nie namawiam nikogo do przeskakiwania zaraz na HQI bo nie o to mi chodziło. Oprócz HQI mam jeszcze 8 świetlówek bez których nie wyobrażam sobię prowadzenia akwarium - no może za jakiś czas będzie 6 szt. :D. Poruszyłem temat kosztów bo ogólnie wszyscy wydajemy na nasze hobby sporo pieniędzy i od dłuższego czasu zaczynam sobię przeliczać wszystko na koszty roczne bo mają większą siłę przebicia dla wyobraźni niż koszty miesięczne :D Tak samo robię z prochami do ballinga - kupując chemię w dużych workach prowadzenie akwarium wychodzi taniej niż na reaktorze nawet w dużych zbiornikach:)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku niewielkich zbiornikow (a takich jest tutaj dużo) - mam na myśli zbiorniki 100-300 litrów, ciężko jest doprowadzić do porządanego koloru światła, jeśli setup światła opiera się na HQI. W moim przypadku mam jeden palnik HQI oraz dwie rury T5. Jak bym nie kombinował, to zawsze kolor palnika będzie kolorem stricte dominującym. A wybór palników HQI wcale nie jest jakiś wielce pokaźny. Przerobiłem AM 13kk, BLV 14kk, Pacific 10kk i 14kk i dopiero po wsadzeniu Reefluxa 12kk mogę powiedzieć, że kolor jest W MIARĘ taki, jaki mi się podoba. Ale dalej nie jest to dokładnie to, co chcę. Teraz kombinuję z połączeniem reefluxa z rurami T5. I to nieszczęsne FijiPurple - jak swieci razem z palnikiem (i drugą rurą aktyniczną) to wygląda to całkiem, całkiem. Natomiast jak wyłączę HQI (i świecą tylko T5: aktynika i fijipuple w stosunku 50:50) to wygląda to masakrycznie brzydko. Zobaczymy jak to będzie wyglądać z blue plus.

Zmierzam do jednego: gdybym miał lampę powiedzmy 8 rur w powermodule to ilość kombinacji jakie mógłbym przetestować drastycznie wzrasta w porównaniu do HQI - i co wg mnie jest zasadnicze: w świetle T5 nie ma DOMINUJĄCEGO źródła światła - jest poprostu łatwiej (o kosztach się nie wypowiadam bo każdy wie, że jest drogo).

Zawsze byłem fanem HQI i nie zamierzam tego zmieniać - bliki z palnika niwelują wszystkie minusy tego oświetlenia :)

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze musze wkroczyc :) Kilka numerow temu "Der Meerwasseraquarianer" zrobil porzadny test swietlowek, wlasnie pod katem ich zuzycia. Kiedy tylko bede mial troche czasu na weekend siade i przetlumacze. Z tego co pamietam na szybko to wyszlo im ze faktycznie strumien swiatla maleje dosc szybko. Co jeszce pamietam: wiekszosc swietlowek na rynku nie trzyma parametrow, wrecz parametry poczatkowe roznia sie dosc znacznie, zdaje sie ze robili pomiar na wiekszej ilosci swietlowek i potem do usredniali.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu - moja wymiana świetlówek (10szt) to koszt ok 400zł stąd moje pytanie.

Jest wiele innych świetlówek na rynku - nie tylko Ati czy KZ które nadają się do akwarystyki morskiej a spisują się bardzo dobrze. Nie będę tu porównywał jednych czy drugich ale na tym świete można oszczędzać. Z moich wydatków to koszt lamp (10szt) na rok to 600zł... czyli Rebciu tylko 100zł więcej niż twoje żarniki. Gdyby mnie było stać na oświetlenie mojego 360l akwarium dwoma palnikami Hqi 400W to bym postąpił jak Ty. Niestety mój portfel na moje hobby pozwala mi na takie wydatki jakie tu opisuję jeśli chodzi o zmianę oświetlenia. Korale rosną , są wybarwione a ich ogólna kondycja nie zmusza mnie do wymiany świetlówek co pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

R.I.P czy nie zauważyłeś, że nie tylko ja pisałem o wymianie co 6 miesięcy. Ja nie wypisuje w tym wątku "moich prawd objawionych" tylko rady jakie dostałem od akwarystów bardziej doświadczonych niż ja.

Co do tych wszystkich spraw finansowych - to przecież pisałem, że opisuje mój przypadek oświetleniowy i miałem na myśli koszty dotyczące świetlówek za te 65 zł bo takie kupuje. Oczywiście można kupować świetlówki 54W Sylvania za 48 zł jak i Arcadia za ponad 100 zł. Można też ściągnąć sobie ze Stanów żarniki takie jak moje za 60 dolarów za sztukę i za każdym razem bilasn będzie inny.

Kompletnie nie o to mi chodziło aby dyskredytować oświeltenie T5 bo jak już pisałem też mam T5tki i bez nich ciężko by było. Mało tego - uważam, że jak ktoś się decyduje na HQI to raczej odradzam 70 i 150W bo dopiero efekt jest przy 250W.

Kto jakie ma oświetlenie jest jego prywatną sprawą i z pewnością nic mi do tego - ważne aby właściciel był zadowolony i to pod każdym względem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i tak się kończy dyskusja na temat t5...człowiek chciał się dowiedzieć jaka jest ich żywotność a tu totalna zmiana tematu.... Ja już na pewno głosu w tej dyskusji nie zabiorę bo jak widać nie jestem doświadczonym akwarystą któremu sps'y wyłaża z akwarium a w nocy świecą i fluoryzują. Są zapaleni zwolennicy Hqi i ich przeciwnicy ale nie jest to temat do zwady. Powiem jedno - nie ma hqi bez t5 natomias istnieje t5 bez Hqi. Rebciu jeżeli żle się zrozumieliśmy to sorry , trudno - ja kończę dyskusję w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie unoś się aż tak bardzo. Przecież to ty obrałeś rolę obrońcy T5iątek i unosisz się jak ktoś się z jakimiś aspektami Twojego zdania nie zgadza. Ja napisałem, że "dostałem cynk" o zahamowaniu wzrostu korali przy 6cio miesięcznych świetlówkach i to od dużo mądrzejszych od siebie, a Ty twierdzisz, że ta wartość jest zaniżona o 2 miesiące - czy jest to powód do obrażania się? Można przecież dyskutować i nie tylko z Rebciem bo nie tylko on ma takie zdanie. Przecież możesz używać świetlówek o innych parametrach niż moje czy innych kolegów. Ja pisałem o oszczędnościach rocznych w mojej sytuacji i jak cofniesz się o kilka postów to zobaczysz wyraz "mojej" pisany boldem bo chciałem to podkreślić. Jeszcze raz podkreślam, że nie jestem przeciwnikiem T5 tylko może nie rozumiem tej ostatniej "mody" na samo T5 bo wiem, że są osoby, którym to oświetlenie "nie leży" wzrokowo ale wszyscy przeskakują bo trzeba być na fali i nikt się nie przyznaje do zniesmaczenia jakie następuje gdy patrzą na swoje zbiorniki.

Jeszcze z jedną Twoją teorią niestety nie mogę się zgodzić:

R.I.P :

...Powiem jedno - nie ma hqi bez t5 natomias istnieje t5 bez Hqi.

np.

http://reefkeeping.com/issues/2007-09/totm/index.php

W Stanach z powodu innego podejścia i cen żarników HQI oraz balastów chyba większość zbiorników prowadzona jest bez udziału T5 i mam nadzieję, że nie odbierzesz tego jako "kolejny atak" tylko kontynuację dyskusji.

Jeszcze raz powtarzam - ja swoimi wypowiedziami nie mam zamiaru obrażać czy poniżać kogokolwiek lub pokazywać jaki to ja jestem "figo-fago" - ale jeśli się z czyimś zdaniem nie zgadzam to przecież nie będę wysyłał do niego "laurki". Po to jest forum aby dyskutować i rozwiewać ew. wątpliwości.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żarniki, balasty, rury - prawda - są tańsze.

Zapomniałeś o najważniejszym - w USA prąd jest istotnie tańszy - i to bardzo istotnie.


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alef :

żarniki, balasty, rury - prawda - są tańsze.

Zapomniałeś o najważniejszym - w USA prąd jest istotnie tańszy - i to bardzo istotnie.

no tak - ale to niczego nie wnosi do rozmowy bo dyskutujemy o oświetleniu i kosztach jakie ponosimy w Polsce i czy to będzie HQI 2x400W czy 10x80W T5 prąd jest ten sam. Adam Rybowski u siebie ma same żarniki (zdaje się 1W/l) i jest mu z tym pewnie bardzo dobrze :) Czym większy zbiornik tym łatwiej operować HQI i nie miałem na myśli "amerykańskiego" podejścia 2-4W na 1 litr :)

Może dobrze by było aby Aquamaniac przetłumaczył co tam nasi sąsiedzi przetestowali i byłby jakiś punkt zaczepienia bo teraz rozmowa zaczyna przypominać dyskusję o wyższości Wielkanocy na Bożym Narodzeniem.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.... ja się nie unoszę bo nie widzę powodu dla którego miałbym to robić , raczej ty odpuść bo rozmowa robi się mało przyjemna i nie ciekawa . Przecież napisałem że kończę się udzielać a ty znów jedziesz po mnie jak po łysej kobyle. Powiedziałeś na mój temat co chciałeś i myślę że powinieneś na tym zakończyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na bardzo szybkiego: po 2000 godzinach pracy wyszlo im ze srednio utrata strumienia swietlnego to jest ok.20%, z tym ze w "krytycznym" przedziale 360-500nm w wiekszosci przypadkow przekraczal 30%. Jutro ciag dalszy i wnioski :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

Teraz totalnie zmieniłeś swój ostatni post i ja muszę zmienić bo to co wcześniej napisałem teraz on już nie ma sensu.

Nie jeżdżę po tobię tylko dyskutuję. Ja nie mam nic przeciwko temu aby ktoś (np. Ty) uświadamiał mi błedy w moim podejściu do akwarystyki odpowiednio to argumentując.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

trzeba patrzec na to, co dla nas jest przydatne, lub moze byc - chcemy kolorkow i jakosci. dlatego czekamy na post Maniaka z tlumaczeniem.

p.s. w swojej lampie 10*80w mam 6 nowych (maja moze z 3-4 misiace) swietlowek i na dzien dzisiejszy widze, ze trzeba bedzie za miesiac wymieniac. Wszystko zalezy od tego, kto jakie ma podejscie i ambicje. a na to, co pisza producenci nie nalezy, nie wolno wrecz patrzec. to srodek a nie cel, narzedzie, ktore wykorzystujemy wedle tego, czego oczekuje od nas w danym momencie zbiornik. Pozdrawiam

po to ma sie oczy i jakies tam doswiadczenie, zeby poza patrzeniem dostrzegac- wtedy zadne luksometry nie beda potrzebne.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TOTM zobowiazuje:D Pozdrawiam i gratuluje

Ja doszedlem do wniosku, ze 150w HQI z brakiem dobrego odblysnika i zaplonu elektronicznego ni dorasta do piet T5. Przechodze z 150w hqi + 2x39wt5 na 6xt5. Zobaczymy jaki bedzie efekt, zawsze mozna wrocic do hqi:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z powodu konfliktu z modelatorem i pisemnego ostrzeżenia ( ban) z dniem dzisiejszym proszę o usuniecie mnie z listy członków tego forum za co z góry dziękuję.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego bana kolego i mój list do Cibie dotyczył wypowiedzi, którą już dawno w tym wątki zmieniłeś (edytowałeś). Napisałem do Ciebie bo nie chciałem zaśmiecać tego wątku, a zależało mi na wyjaśnieniu powodów Twojej niechęci do mojej osoby. To tyle szanowny kolego. Resztę napiszę w odpowiedzi na Twój prywatny list.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SLuchajcie, bede tłumaczyl ten artykul czesciami, nie mam naprawde czasu zeby usiasc i na raz przepisac te 6 stron - kazdy kto sie budowal wie jak to jest :) Jedziemy, czesc 1

Rudiger Latka

Inz. Stefan Brunnergraber

"Pierwsza czesc tego artykulu ukazala sie w numerze 3/2007 i wprowadzila nas w temat T5 oraz metodyke badan instensywnosci i spektrum swiatla. Druga czesc ma na celu pokazanie, jak powyzsze parametry zmieniaja sie w czasie. Niestety z powodu pierwszej czesci artykulu mamy klopoty..."

Tu moje wyjasnienie: w Niemczech NIE MOZNA publikowac testow konsumenckich. Brzmi jak kiepski zart ale nie mozna tego robic, tj. zasadniczo niby mozna ale jest to obwarowane takimi ograniczeniami, ze w zasadzie sie tego nie robi. Chodzi o metodyke badan: niewiele uniwersytetow czy firm prywatnych stac na odpowiedni, certyfikowany sprzet do pomiarow. Z pewnoscia redaktorzy gazety dla akwarystow morskich nie dysponuja odpowiednia metodyka, by moc zgodnie z niemieckim prawem publikowac wyniki testow konsumenckich. Biedni autorzy artykulu przez nastepne trzy strony w karkolomny sposob udowadniaja wiec, ze nie mamy do czynienia z "testem produktu". Daruje sobie i Wam te wynurzenia, bo normalny czlowiek i tak tego nie zrozumie, ze w XXI wieku w srodku Europy nie ma miejsca na wolnosc slowa... W kazdym razie autorzy licza na to ze producenci jednak zrezygnuja z procesow sadowych (podobna sytuacja miala miejsce kiedy ktos na niemieckim forum opisal test soli - skonczylo sie w sadzie...) Niestety ze strachu przed zemsta producentow, zastraszeni autorzy NIE zdecydowali sie na opublikowanie pelnych wynikow testow, usredniono wiec wyniki WSZYSTKICH swietlowek, nie podano dokladnych wynikow poszczegolnych swietlowek. Jest to oczywiscie pozalowania godne, ale dla naszych rozwazan nie ma w sumie wielkiego znaczenia, nam chodzi przeciez wlasnie o takie ogolne wyniki. Ktore wygladaja nastepujaco jesli chodzi o zmiane intensywnosci swiatla:

0h - 2000h

Wartosci usrednione:

200 - 800nm -22.78%

360 - 500nm -29.39%

500 - 600nm -10.59%

580 - 640nm -9.52

0h - 2000h

Wartosci maksymalne - niestety nie wiemy jakie to byly swietlowki...

200 - 800nm -25.06%

360 - 500nm -32.34%

500 - 600nm -12.45%

580 - 640nm -10.43%

CDN....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i bądż tu mądry , zwłaszcza po przeczytaniu opisu ze strony aqva-light.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze i swietlowka t5 poswieci ze 3-4 lata,tylko ze po pol roku to juz ma inna barwe swiatla.Porownywalem 2 swietlowki ATI Aquablue Special jedna byla nowka droga 6 miesieczna i roznica jest widoczna golym okiem,ta polroczna niestety swiecila juz na zoltawo,co oznacza ze jej barwa swiatla spadla ponizej 12000K.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robi :

No i bądż tu mądry , zwłaszcza po przeczytaniu opisu ze strony aqva-light.

Aqva-light podaje średnią trwałość świetlówek, czyli czas świecenia do ich technicznego zgonu, a nam chodzi o okres największej przydatności świetlówek dla zwierząt.

Przypomina mi się własne podejście do światła HQI. Nie zmieniałem przez 3 lata żarnika sylvanii i przez 2,5 żarnika AM i byłem dumny, że ładnie wszystko rośnie. Potem zmieniłem żarniki na nowe i nastąpił zgon wszystkich twardzieli. Różnica w mocy i parametrach światła była zbyt dotkliwa. Może gdybym świecenie odpowiednio dawkował na początku zmiany to byłoby inaczej, ale teraz już się nauczyłem, że jak ludzie podają żeby żarnik zmienić po maks 1,5 roku a najlepiej po roku to tak trzeba zrobić. Zakup nowych koralowców, jako efekt nieudanych doświadczeń z oszczędzaniem na żarnikach już mnie nie pociąga.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah - piszesz że żarniki chodziły 3 lata i wszystko rosło, zgadzam się,myśle że ta trwałość 8-12 miesięcy narzucana jest przez producentów celem zwiększenia sprzedaży!!! A jak to by było gdyby nowy żarnik powiesić ok50 cm nad wodą po roku opuścić na 25 cm.a podwóch latach na 5 cm. i jechać tak do trzech lat?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak świeciły. W sumie bałem się, że zakończą żywot w sposób wybuchowy, jak to się właśnie z HQI może zdarzyć. Problem w tym, że to światło ma coraz gorsze parametry i koralowce dostosowują się stopniowo przez kilkadziesiąt miesięcy do takiego światła. Jednak po takiej opóźnionej zmianie okazuje się, że koralowce nie są dostosowane do światła z nowego żarnika. Mogą tego nie przeżyć. Skoro tyle czasu dostosowywały się do starego światła, to do nowego muszą też długo się dostosowywać. Przy częstych zmianach kiedy parametry światła nie zmieniają się w sposób istotny, w koralowcach też nie następują procesy dostosowania do światła o niższych parametrach. Zatem kolejne zmiany światła nie są tak niebezpieczne dla koralowców.

Można wyciągnąć teorię, żeby brać ok kogoś roczne żarniki i zmieniać u siebie powiedzmy co dwa lata, ale ja już zmieniłem podejście do światła po własnych doświadczeniach i będę zmieniał nawet nie tak jak podaje producent, czy autorzy artykułów, często sponsorowanych, tylko tak, jak radzą akwaryści nierzadko z kilkunastoletnim doświadczeniem potrafiący dostrzeć drobne zmiany w zachowaniu zwierząt, w ich wyglądzie itd.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.