Skocz do zawartości
Magdalena7

ukwiał-kolejny problem

Rekomendowane odpowiedzi

1214691778.jpg

Tak teraz wygląda mój ukwiał...słabo ale widoczne jest "dymienie" jak wyczyta;lam na forum jest to objaw śmierci zwierzęcia//czy faktycznie? I czy to znaczy, że mam go wyrzucić? Na razie włożyłam do do plastikowego wiaderka a wiaderko do akwa ( z wodą oczywiście) bo podobno umierający ukiwlą może zatruć wodę..

Kupiłam go niedawno..łaził sobie po akwiarum szukając miejsca do życia ale jakoś nie przypadło mu żadne miejsce do gustu-ani na skale ani na piachu, ani wyżej ani niżej Ehh długo się nim nie nacieszyłam i to wcale nie z powodu zmielenia przez pompę jak to bywa z ukwiałami...

A tak wyglądał kilka dni temu1214076933.jpg

Nie wiem co było nie tak...w każdym razie odechciewa się wszystkiego jak zwierzaki padają nie wiadomo z jakiej przyczyny...


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oznacza...takie białe smugi wydobywające się z ukwiała....

Co więc radzicie, spisać go już na straty czy dać jeszcze szansę???


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@magdalena

a jaki emasz parametry wody? po4, no3?

ukwiał wbrew pozorom nie jest takim super łatwym i mało wymagającym zwierzakiem - coś musi być nie tak.

Może masz za mało LR jak na ten litraż? Jakie masz świetlówki zainstalowane nad akwarium?

Niestety , moim zdaniem ukwiał zdycha - coś nie tak jest z parametrami wody.

pozdr

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mial taki problem @januszd i u niego ukwial zszedl na wielką rafe.

Sam osobiscie kupujac ukwiala , cieszylem sie nim przez trzy dni .i skonczylo sie jak w przypadku powyzej .

Ale dostalem ukwiala od kolegi @Nemezis i jakos nic mu nie jest i sobie fajnie siedzi za akalami bo jedno bydle chce go zjesc a tam akurat nie wplynie.. ale mimo wszystko ukwial zyje.

Ja bym tylko chcial spytac Madziu ile masz zwierzaka ..ile uplynelo od zakupu ze sklepu ..bo byc moze nie zdazyl zaaklimatyzowac sie w akwariach sklepowych po dostawie i raptownie po raz kolejny zmieniono mu srodowisko.

Dodam tylko ze warunki w moim akwarium sa daleko odbiegajace od idealow.

pozd. Robert


225l+60l sump,6x39W T5,OR 3500,2xMarea 3200,Beast 400p,sterownik skalar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już po ukwiale...rano zauważyłam, że wypuścił wnętrzności przez stopę.

Kupiony został razem z błazenkami (z nimi wszystko ok) 14 czerwca czyli minęło 2 tygodnie od zakupu.

Parametry akwa mam w stopce( 2*24W T5)- owszem światła jest niewiele ale zdziwiło mnie, że kiedy umieściłam ukwiała wysoko na skałach w najlepiej oświetlonym miejscu szybko się z z tamtąd wyniósł, być może szukał lepszej cyrkulacji-ale miejsce z taką cyrkulacją też mu nie pasowało, generalnie najwyraźniej nie spędził więcej niż kilka dni w jednym miejscu. Coś nie tak zaczęło z nim być chyba kilka dni temu-skurczone ramiona, pozycja leżąca, ale był napompowany. Nie był dokarmiany, tym niemniej ryby karmię mrożonkami więc zostawałby coś i dla niego( zresztą ten ukwiał wg opisu nie wymagał dokarmiania) Może faktycznie było mu za ciemno ale czy wtedy najpierw nie utraciłby koloru itd? Mierzenie NO3 - fakt odpuściłam sobie, odkąd NH3, NO2 się ustabilizowało na niewykrywalnym poziomie, PO4 prawie od początku nie mierzyłam, zmierzyłam teraz i wyszło mi NO3 ok 2,5 ppm, PO4 ok 0,1 ppm ( po wyjęciu ukwiału zrobiłam podmianę 10 l wody więc pomiary mogą się nieco różnić od parametrów wody w chwili wyjęcia ukwiała ale z pewnością nie bardzo)

Czy ukwiał jest łatwym organizmem ? Dla mnie okazał się za trudnym jak widać, trudniejszym niż błazenki, ptarapogon, babka, ślimaki. Był kupiony z myślą o błazenkach....innego mieszkania dla nich narazie nie mam, czy koniecznie trzeba im jakieś sprawić? Może jakiś koralowiec, myślałam o euphilli ( owszem parzy okoliczne korale, ale innych korali na razie nie mam więc miałaby miejsca dużo dla siebie)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomyśl o sarco.

Moje więcej siedzą w sarco niż w ukwiale a do tego sarco nie "biega" i jest w miare łatwy w hodowli, tylko lubi dużo światła.

2504-dsc00875.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie oszukujmy sie: ukwial nie jest latwym w obsludze zwierzeciem. Sa wrazliwe na zmieny parametrow wody i najlepiej czuja sie generalnie w dojrzalych zbiornikach. Magda ile czasu stoi juz twoj zbiornik?


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się podłączę. Jakieś fatum wisi nad ukwiałami :) Mój dziś też odszeł :) Był u mnie ponad dwa tyg. Heteractis crispa. Przez pierwsze dni był piękny, potem zaczął łazić aż dziś odszedł. Mam jeszcze Quadicolora od ponad dwóch miesięcy i ma się świetnie. Trochę się zdołowałem, bo to pierwsze odejście w moim akwa. Przykre to.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ AquaManiac mam akwa od kwietnia

@ jjabłoński no właśnie dużo światła- 2*24 W to chyba nie dużo, no i sarkophytony jakoś...hmm nie przypadły mi do gustu;)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wy za szybko te ukwialy wrzucacie do baniakow! Ukwial jest stworzeniem wrazliwym, one wymagaja DOJRZALYCH baniakow, DOJRZALYCH a nie takich w ktorych sie ledwie cykl azotowy domknął. Inna sprawa to. ze Wasze akwaria sa wlasciwie za male na ukwialy...


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To, że baniak mały to fakt :) Jak mój się rozłożył to zajął 1/4 baniaka :). Tyle, że w sklepie był mały. Pewnie gdybym widział jaki jest duży to bym go nie brał. Ale był ładny :) Bardzo mi go szkoda. Na razie pozostaję przy miękasach. Błazny na razie mieszkają w pompie a jak podrosną to napewno sobie coś znajdą.


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ AquaManiac Za małe akwa? To jakie wymiary powinno mieć akwa dla ukwiała?


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wielu akwarystów z wieloletnim stażem twierdzi, że ukwiały CAŁKOWICIE nie nadają się do trzymania w akwarium. I nie chodzi tu o ich zdolności podróżnicze tylko o to, że te zwierzaki to jedne z najdelikatniejszych zwierzaków trzymanych w akwariach. Pozatym warto pamiętać, że ukwiał nie mając w akwarium bezpośrednich przyczyn swojej niedoli także potrafi powoli zchodzić ze świata - trwa to nawet pół roku. Uważam, że trzymanie ukwiałów nie jest dobrym pomysłem (chyba, że ktoś ma naprawde duży tank, któy jest bardzo dojżały i super zdrowy) natomiast bardzo dobrym pomysłem jest UŚWIADAMIANIE nowym akwarystom morskim, że Błazny do życia (nawet tego w miarę szczęśliwego) ukwiałów nie potrzebują - przypuszczam, że 8 na 10 zakupionych ukwiałów do nowego akwarium w zestawie wraz z błaznami pada po kilku tygodniach - brakujące dwa padają po pół roku - roku.

Błazen zaakceptuje cokolwiek co ma w miarę długie polipy - sarko, xenia, briareum czy nawet sinularia.

Nie wiem jak jest z euphylią - u mnie moje błazny omijają tę gadzinę z daleka - nie wiem czy jej nie lubią czy ona je parzy.

Dlatego reasumując - forum, jako czynnik eduacyjny powinno STANOWCZO wybijać z głowy ukwiały ludziom, którzy myślą, że tylko tak sie da uszczęśliwić 3 centymetrowe ocealarisy.

pozdrawiam


"""All you need in this life is ignorance and confidence, and then success is sure"" - Mark Twain"

160L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysl lecz duzego skutku nie bedzie mial poniewaz kazdy kto wejdzie do sklepu z akwarystyka morska dostanie od reki baniaczek 60cm, ukwialka i blazenki ( najlepiej jak je jeszcez nazwa nemo).

Nie chce nikogo z obecnych wlascicieli sklepow atakowac, lecz jak tata z corka przyjdzie do sklepu i dzieciak zobaczy "Nemo" to nie widzialem jeszcze sprzedawcy ktory by powiedzial ze nie sprzeda lub sprzeda za pol roku.

Niestety ludzie dostaja baniak ze sprzetem, placa moze jeszcez za ukwial z blazenkami i odbieraja go po tygodniu lub miesiacu. A tak nie powinno byc...

Moje zdanie troche odbiega od tego @alef´a poniewaz sadze ze ukwaily nadaja sie do akwarium lecz musi to byc

-raz dojrzaly zbiornik

-dwa dosc duzy ( brac pod uwage ze quadricolor moze osiagnac 50cm srednicy to mozna sobie wyobrazic jaki musi byc zbiornik)

- trzy zbiornik tylko dla ukwialow

i wtedy sa szanse utrzymac ukwiala. Ale tak jak @alef juz pisal, ukwialy nie sa dobre na "poczatek"

@Magdalena: Dla mnie to wyglada jak gigantea, itak dosc wrazliwy ukwial takze nie dawaj sobie do konca winy i nie zrezygnoj z hobby !!! Dla blazenkow, tak jak juz zostalo napisane, mozesz wybrac duzo zastepczych koralow wiec glowa do gory !!!


160x50x60, 75W LED + 216W T5...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do euphylii tez blazny wlaza, troche im tylko dluzej zajmuje "ocieranie sie"


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To powiedz to moim. Po niemiecku tez juz probowalem :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe, w moim poprzednim najpierw wlazly w quadricolor a po kilku tygodniach go olaly i przeniosly sie do euph.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha to ciekawe...zobaczymy czy podobnie będzie u mnie


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.