Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

Mój test go nie wykazuje ale może być. Zbiornik ma ponad 8 miesięcy i jest przełożony z mniejszego choć dodałem sporo skały ale było wszystko w porządku wcześniej, a od tygodnia zaczęło się robić źle. Euphylia się pozamykała (zaczyna umierać nie wiem czemu) i zaczęły się glony. Ostatnio go przenosiłem może to jest przyczyna.

PS

Sory że pierwszy post nie tu gdzie trzeba ...

Edytowane przez ssj44 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłeś dużo skały i masz dojrzewanie od nowa. O nie zamkniętym cyklu azotowym świadczy NO2- tu powinno być 0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podstawą jest zerowe no2


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale to było 8 miesiecy temu po 3 wsadziłem ze starego wszystko nic mi nie padło do tej pory. W sumie 8 miesięcy działa akwa a to chyba wystarczy by zamknąć cykl. Czy zbijać jakoś czy porostu czekać co będzie? Boje się że euphilie mi umrą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i jest poprawa NO2 - poniżej 0,025 choć ciężko z kolorem na testach mi stan 0 taki sam w sumie więc nie wiem mam test JBL, NO3 - 1. Wódki leje 0,2ml na 100l

A tak na marginesie to jak sobie radzicie z odczytami testów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ufasz w wyniki testow (NO3=10 i PO4=0) to co tu zbijac ?

Zwroc uwage, ze bez dokladnego testu na PO4, dodawanie wodki moze tez zaszkodzic.

Ostatnio polecilem koledze test Macheray & Nagel PO4 test. Zapewne Hanka tez wystarczy. Mierzenie jakims zwyklym Salifertem itp. jest niedokladne i wynik moze byc tak samo prawdziwy jak Twoj NO2.

Niestety, koszt testu tez jest inny...

Mozesz tez poszukac testow Rowa lub Gilbers. Sa tansze. Najwazniejsze, zeby mialy na skale kilka odczytow w stezeniach ponizej 0,1 mg/l.

http://www.aquaterra...t-test/a-13345/

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że moje PO4 - 0 to tak na prawdę nie 0 bo po wódce NO3 spadło. Przez rok radziłem sobie wogle bez testów i było ok wszystko dobrze się czuło i było ładnie, może trzeba dalej było polegać na intuicji. No ale przeprowadzka akwarium i to co się zaczęło dziać przymusiły mnie do testów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej chłopaki a ja walczę z gloniskami w swoim akwa bezskutecznie, cyjano pogoniłem chemicleanem ale mam całe skały porośnięte zielonymi nitkowatymi gloniskami...NO3 i PO4 niewykrywalne testami saliferta (glony zapewne wszystko zżerają) KH 8, PH 8, CA 440, MG 1300...Koraliki wszystkie zdrowe, powiedzcie czy wódką pozbędę się tych glonów ?


160x80x60wys, sump 250l, odpieniacz Skimz Monzter na 2 pompacj, pompa obiegowa jebao marine aqua, jebao wave box wp-40,jecod RW-15 ,2xJVP-102,tunze 6105 turbele stream x2 + multikontroler, światło ATI Sunpower 8x54 i Diuna 10x54w 15000k, 3x pompy dozujące Johnlen, lampa UV,biopellets Twistman na 2 pompach ,dolewka tunze Osmolator 3155.000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozbędziesz się glonów jak podniesiesz KH - ponieważ nie za bardzo są zwolennicy tego, ale ja miałem naloty na szybach, podniosłem przez przypadek KH do 15 i zrobiło się czysto a po kilku dniach miałem tarło z pociech. Koralowce wszystko w b.dobrej kondycji - stosujesz na własną odpowiedzialność, bo wiem że są osoby które mają przykre doświadczenie z takim wysokim KH.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżowca nie chcę bo ponoć robi też sporo szkód :)) spróbuję podnieść powoli KH i zamówię dolabellę


160x80x60wys, sump 250l, odpieniacz Skimz Monzter na 2 pompacj, pompa obiegowa jebao marine aqua, jebao wave box wp-40,jecod RW-15 ,2xJVP-102,tunze 6105 turbele stream x2 + multikontroler, światło ATI Sunpower 8x54 i Diuna 10x54w 15000k, 3x pompy dozujące Johnlen, lampa UV,biopellets Twistman na 2 pompach ,dolewka tunze Osmolator 3155.000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawid stosujesz jakiegoś ballinga ?? Podajesz jakieś mikroelementy ?


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem KH trzeba podbić do przynajmniej 14 ale tylko na trzy dni, potem przez podmiankę wystarczy utrzymywać około 9

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak stosuje ballinga ale rozrabiam czyste proszki, lecę na soli red sea coral pro i nie dodaje żadnych dodatków


160x80x60wys, sump 250l, odpieniacz Skimz Monzter na 2 pompacj, pompa obiegowa jebao marine aqua, jebao wave box wp-40,jecod RW-15 ,2xJVP-102,tunze 6105 turbele stream x2 + multikontroler, światło ATI Sunpower 8x54 i Diuna 10x54w 15000k, 3x pompy dozujące Johnlen, lampa UV,biopellets Twistman na 2 pompach ,dolewka tunze Osmolator 3155.000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich i ja mam mały problemik akwarium 230l w obiegu testy dzisiaj robiłem

kh 7,5

no2-0

no3-0

po4-0

problem tkwi w tym że nie było mnie jakiś czas i gdy wróciłem zastałem plagi czyli dino i cjano podejrzewam że woda jest wyjałowiona czy stosowanie wódki coś pomorze ,czy dawkowanie co 12 godzin 0,2 ml czy co 24h i czy podawać do zbiornika czy do sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich i ja mam mały problemik akwarium 230l w obiegu testy dzisiaj robiłem

kh 7,5

no2-0

no3-0

po4-0

problem tkwi w tym że nie było mnie jakiś czas i gdy wróciłem zastałem plagi czyli dino i cjano podejrzewam że woda jest wyjałowiona czy stosowanie wódki coś pomorze ,czy dawkowanie co 12 godzin 0,2 ml czy co 24h i czy podawać do zbiornika czy do sumpa

A po co wódka jak masz zero NO3 i PO4 ???

Weźże poczytaj o dino i cyjano, tematów multum.


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co wódka jak masz zero NO3 i PO4 ???

Weźże poczytaj o dino i cyjano, tematów multum.

Z tego co wyczytalem to glownym zadaniem tej metody jest pozbycie sie roznego rodzaju glonow brudzacych nam wizualnie akwa. Glony rosna w najlepsze z tego co zrozumialem gdy poziomy NO3 i PO4 sa za wysokie (prosze mnie poprawic jesli ju cos pokrecilem) Wodka ma za zadanie stac sie "porzywka" bla bakteri ktore zozlaza NO3 i PO4.

Teraz moje pytanie.

Co jesli obydwa parametry tzn NO3 i PO4 sa na 0 lub sladowe (niedokladnosc pomiaru) a glony jak rosly tak rosna.

NO3 miezone 2 roznymi testami i nadal 0 lub sladowe.

Powyższa sytuacja dotyczy mojego zbiornika

a odpowiedz

lokop to bardzo czesta sytuacja smile.gif a przyczyna mniej wiecej taka sama smile.gif zbyt malo bakterii. Jak to ktos tam wczesniej pisal, bakterie wcinaja wegiel z grupy weglowodorowej z wodki, oddychajac przy tym zwiazkami azotu z wody (no3) i obrastajac w fosforowy tluszczyk (po4) smile.gif zuzywajac nadmiar tych zwiazkow wlasnie. Jesli jest niedostatek bakterii to luke wypelniaja inni 'konsumenci' tych zwiazkow. Glony wlasnie czy np. Cyjanobakterie.

W druga strone to tez dziala. Zobacz ze jest duzo zbiornikow o wysokim no3 i po4 a jednak bez glonow. smile.gif tam po prostu rzadza bakterie smile.gif

Oczywiscie nie namawiam do tej metody bo w swiezym baniaku to wiecej szkod niz pozytku przyniesc moze. Zadbaj o bakterie. smile.gif

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"niejeden z nas" chyba tego całego nie czytałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam plan by od nowego miesiaca zaczac dodawac wodke. Obecnie no3 na poziomie 25 a po4 - 0,1. Stosowalem no3po4 Red Sea ale przerwalem stopniowo z powodu wyjazdu. Jesli dziala podobnie - wole wodke. Zbiornik 25OL. Podpowiecie mi czy rodzaj wodki ma znaczenie i od jakiej dawki zaczac. Dzieki.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

etykieta nie ma znaczenie :)


d4de0a021b7dcb2f19d2db8c778d364fu426a393.png

Wreszcie zdymisjonowana.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko 25-letni Chivas Regal :thumbup: .

A poważnie każda najtańsza wóda 40% będzie OK.


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.