Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

@OLO

Jak to ktos tam wczesniej pisal, bakterie wcinaja wegiel z grupy weglowodorowej z wodki, oddychajac przy tym zwiazkami azotu z wody (no3) i obrastajac w fosforowy tluszczyk (po4) smile.gif zuzywajac nadmiar tych zwiazkow wlasnie.

a masz nadmiar PO4 i NO3 ? chyba nie, zapukaj może tu http://nano-reef.pl/topic/53589-dino-vs-h2o2/page__hl__h2o2

Ja aktualnie walczę z tym g.. za pomocą H2O2


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szybka odpowiedz. Czyli 1,2,3 dzien - 0,1 potem 4,5,6,7 - 0,2 itd.? A dodawac bakterie, leje wlasnie Microbe-Lift Thera P? Od tygodnia mam tez Purigen 100ml. Zostawic? Oprocz tego to podmianka 25% co 2 tygodnie robie...

Edytowane przez michu23 (wyświetl historię edycji)

120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 0.1ml to za mało, zacznij od 0,5ml na 100l i po 2 tygodniach 1 ml na 100l i będzie ok, ale pamiętaj że przy tej metodzie bardzo ważny jest odpieniacz. Bez niego nie usuniesz bakterii którę pożywią się azotanami i fosforanami i dalej będą w obiegu. Poczytaj trochę bo oprócz odpieniacza należy sprawdzać KH powinno być utrzymywane w granicach 6.5 - 7.5. Do tego zamiast wódki myślę że lepiej użyć VSV.

A tak w ogóle to dlaczego chcesz używać wódki, bo jeśli tylko parametry są wysokie to wystarczy na początek ograniczenie karmienia o połowę i regularne podmiany, do tego przedmuchiwanie skały i odmulanie piachu jeśli nie masz DSB w zbiorniku. :)


100x40x45,sump 90x30x38, światło 4xt5 39w, 2x koralia 4500l/h, obieg aqua one 2600l/h, odpieniacz Deltec APF600, pudełko przelewowe

6195_6307.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodki chce uzywac bo uzywalem no3po4 i w ten jedyny sposob udalo mi sie obnizac no3. Wiec ide tym tropem. A chce poprawic parametry przed przesiadka na nowy baniak a i glony zaczely lekko dokuczac.


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość tuptus

Można uzyć Thenaturatu? :)

Zostało mi sporo po klejeniu sumpa, można użyć go czy trzeba kupić setunie czystej?

Takie tam luźne przemyślenie :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba denaturatu. Z tego co mi wiadomo jest specjalnie zanieczyszczany, nie wiadomo czym i jaki to ma wpływ na życie, strzelam, że kiepski. Ja bym tego nie użył. Zostaw sobie do jakichś prac domowych, odtłuszczania itp.

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem miksturkę i zaraz leję do baniaka.NO3-60,PO4-1,5 sprawdzę za 3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem miksturkę i zaraz leję do baniaka.NO3-60,PO4-1,5 sprawdzę za 3 dni.

Jak wyglądają teraz parametry ?

Mam jeszcze pytanie do kolegów czytających Reef Central czy są jakieś nowości w dozowaniu wódki lub VSV,czy te metody nadal są popularne i działają jakieś zbiorniki z ładną rafą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o rozpoczęciu nowego watku, ale wstawię ptoblem tutaj. Obecnie stosuję metodę probiotyczną, kręcę peletki XL wymieszane s siporaxem i leję wódkę. Mam trochę przerybiony zbiornik i NO3 było w najlepszych chwilach w granicach 10. Nie bylo sposobu na uzyskanie mniej. Któregoś dnia podbilem temperaturę z 25 do 26. Po czterech dniach NO3 około 2 :-). Zwiekszylem karmienie i już od 3tyg trzymam takie parametry. Poza tym nic nie zmienialem. Temperaturę zwiekszylem po tym jak padły akropory. Myślałem, że miały za zimno, a tu miła niespodzianka.

Jakie macie temperatury przy peletkach i wódce? Pewnie bedzie to ciężko porównać, ale może czas zastanowić się nad temperaturą i tempem metabolizmu?


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 25C, a pod koniec świecenia HQI dochodzi do 26.

Leje spirydon, ale śladowe ilości - 0.4ml.

Zaczałem przy 10 NO3, teraz 0. (nie podskakuje powyzej 1, po ok 30 minutach test saliferta pod kątem jest delikatnie zabarwiony).

Karmie coraz więcej, oczywiście kontroluje PO4 - poprostu czekam aż NO3 drgnie - korale są zadowolone :D

Pozdro


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz pewnie zostanę zlinczowany przez 10 osób na forum bo może gdzieś to jest tu, ale zaryzykuję, bo nie znalazłem. Zastanawiam się nad zmniejszeniem NO3 w swoim akwarium, bo brak mi skali w teście. Test Saliferta. Akwarium młode, 2tyg dopiero. Pytanie - czy opłaca się lać wódkę czy może poczekać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dobrze wykonałeś test?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz pewnie zostanę zlinczowany przez 10 osób na forum bo może gdzieś to jest tu, ale zaryzykuję, bo nie znalazłem. Zastanawiam się nad zmniejszeniem NO3 w swoim akwarium, bo brak mi skali w teście. Test Saliferta. Akwarium młode, 2tyg dopiero. Pytanie - czy opłaca się lać wódkę czy może poczekać?

Dwa tygodnie dla świeżego zbiornika to tyle co nic.

Zrób sobie z tego alkoholu drinka i czekaj.

Cierpliwość to podstawa


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze masz jakiś okres przejściowy skoro vodka i peletki razem. Ja mam właśnie tak. Wódkę leje od pol roku. No3 niewykrywalne ale przestawiam się na peletki XL. Wczesniej lalem 2ml/200L teraz 1ml. Peletki juz są 2 tygodnie i planuje odstawic lanie. Temp mam 26

wysłane z telefonu


-----------------------------------------------------------------

110x60x50 330L + 70L sump; Jebao WP25 ; NJ2300; Reef Octopus 2000; lampa LED DIY 150W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosując VSV należy wyjąć ROWA i węgiel ze "skarpety"? Czy może pozostać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ROWA nie zmniejszy PO4 względem NO3? Czy raczej jest to marginalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak zaczniesz podawac wodke to no3 bedzie stopniowo malalo , wiec rowa moze zostac , patrz czy parametry maleja rownomiernie

Edytowane przez qba25 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz pewnie zostanę zlinczowany przez 10 osób na forum bo może gdzieś to jest tu, ale zaryzykuję, bo nie znalazłem. Zastanawiam się nad zmniejszeniem NO3 w swoim akwarium, bo brak mi skali w teście. Test Saliferta. Akwarium młode, 2tyg dopiero. Pytanie - czy opłaca się lać wódkę czy może poczekać?

W 2-tygodniowym zbiorniku to zmierzyłbym NO2.

Test Saliferta działa na zasadzie redukcji no3 do no2 i mierzy ... no2.

Jeśli w zbiorniku nie zaskoczył jeszcze cykl azotowy i jest no2, to pomiar no3 nie ma większego sensu.

pozdrawiam,

Mariusz


120x40x50, MaxpectRazor 160, Jebao WP40, AF +1,+2,+3 & AquaTrend Doser, Weipro+AM OR2500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja leje 2 ml wódki na 128l codziennie. Akwarium ma 6+7 miesięcy.

PO4 -0

NO2-0

NO3- 25 i nie chce zejść.

Czy jest sens dalej lać wódkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo PO4=0, jeśli wierzyc testom.

Edit: Pisałem z telefonu i zamiast jeśli wyszło jedli. Może stąd niezrozumienie. ;-)

Edytowane przez Arduan (wyświetl historię edycji)

http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Test za każdym razem wskazuje PO4- 0. Na początku jak startowałem to zabarwiał się lekko na niebiesko wiec wydaje mi się że jest ok

Są jakieś inne sposoby na zbicie NO3??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.