Skocz do zawartości
Gość

Vodka method

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy w tym temacie jest link do artykolu na temat tej metody...Warto przeczytac:http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie zgłupiałem...

W niedziele po testach uznałem że z dino sobie szybciej poradzę jak zmniejszę poziom no3 z 25. Zacząłem w poniedziałek wieczorem sic! dozować. Dziś rano dałem trzecią dawkę 0.1ml do moich 100l. Jutro chciałem dać 0.1ml rano i wieczorem. Zrobiłem testy bo od wczoraj zauważyłem że dino robi się przeźroczyste i bieleje miejscami. No3 2,5!!! Mierzone dwa razy bo nie dowierzałem. Robione salifertem.

Chyba to niemożliwe żeby VM działała tak szybko? Co prawda po dodaniu Odpieniacz pieni jak szalony ale on tak od kilku dni odkąd dino się zaczęło odrywać od skał. Wate wymieniam 2-3 razy dziennie, brązowa i cuchnąca, jak widzę że nad piachem robi się kieszeń z kożuszkiem wyciągam delikatnie więc tak naprawdę to no3 powinno tam chyba galopować w jedną lub drugą stronę ale 10 krotnie zmaleć ?!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dales 0,1 czy 1,0 ml?...U mnie kiedys tez NO3 spadlo drastycznie ale nie za trzy dni,o ile pamietam to jakis tydzien,kiedy przesadzilem z vodka...Fakt ze odpieniacz wywala syf jak zaczarowany jest czyms normalnym (pewnie tez widzisz roznice w klarownosci wody),dlatego ta metoda wymaga dobrego skimmer'a...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 112l minus Reefpack minus skała i piach to myślę że oscyluje w okolicach 100l dlatego dałem 0.1ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dales tyle ile jest w tabelce...Nie mialem przypadku,by przy tak malej ilosci alkoholu,nitraty spadly dziesieciokrotnie...Jeste pewien ze dobrze zmierzyles ten parametr?...Kiedy patrzac z gory ciecz jest jasniejsza nizeli 10,to trzeba patrzec z boku i podzielic przez dziesiec.Jezeli wszystko jest zrobione jak trzeba tochybanie pozostaje nic innego jak dalej lac wedlug wzoru i sprawdzac by woda sie nie "wyzerowala" co nie jest chyba Twoim celem...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to bio s zaskoczyło po trzech tygodniach stosowania. Tylko tak nagle? Gdyby dino było konsumentem to by nie marniało w oczach prawda?

Test powtórzyłem bo właśnie z boku na 25 pokazywało a w niedzielę 25 ale z góry.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy jeszcze bardziej w dół! Światło nie pozwalało mi żeby określić jak bardzo ale poniżej 2,5 i to po przekopaniu całego dna!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam! Podepnę się do tematu. Od miesiąca leję wódeczkę i wszystko jest niby ok. Jeśli jednak mogą korzystać na tym korale to chętnie przejdę na vsv. Obecnie na 300l leję 6ml dziennie. Tzn dozuje się samo. Przy przejściu na  vsv zaczynam od dawek początkowych? Czy jak radzicie? i druga kwestia. Wiadomo że nie leje się dawek ręcznie. Czy jeśli rozrobię sobie roztwór bo mam butelkę wiadomo 0,5l + odpowiednia ilość cukru i octu,  jak to postoi tak sobie z miesiąc, dwa nic się nie stanie? Jak do tego podejść. Czy rozrobić np. 0,2 litra wg tabelki. Proszę o podpowiedzi i z góry dziękuję.

P.S.

I zapomniałem jak jest z węglem. Mam go zawsze. A.... i obecnie używałem Fauna Marin Bacto Balls. Wyciągnąłem prze wódką. Nie zauważyłem by coś się działo , a czytam, że oddają do wody PO4... u mnie nic się nie działo albo za krótko 2 miesiące by stwierdzić. Niby trzeba użyć w pół roku? Można przy vsv? 

Edytowane przez michu23 (wyświetl historię edycji)

120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podeśle ktoś mądrego linka aby poczytać od A do Z o tej metodzie. Wady i zalety dla kogo itd ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra, jak dobrać proporcję jeżeli komuś się nie spieszy? Chce stosować tę metodę jak najbezpiecznej czyli żeby mieć 100% pewność, że nie przedawkuje. Akwarium + sump to +/- 800l, 16 rybek i głównie miękkie korale. Obecnie utrzymują mi się takie wyniki: NO3 - 10, PO4 - 0.03, NH4 - <0.25 testy salifert. Planowałem zastosować filtrację bioloiczną oraz DSB ale jestem za "świeży" w temacie i vodka method bardziej mi pasuje. Na reaktor z absorberami nie mam miejsca i polecono mi właśnie tą metodę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,vodka method dziala tylko wtedy jezeli jest troche PO4 i wtedy zostaje zbijane zarowno NO3 jak i PO4...U mnie dzialalo to bardzo dobrze i parametry schodzily w dol juz po dosc krotkim czasie...Oglonie przyjmuje sie 1ml wodki na 100l,ale ja bym dochodzil do takiej dawki powoli,tutaj masz linka o tej metodzie i dozowaniu w zaleznosci od mocy alkoholu:http://reefkeeping.com/issues/2008-08/nftt/

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, kuba1985 napisał:

No dobra, jak dobrać proporcję jeżeli komuś się nie spieszy? Chce stosować tę metodę jak najbezpiecznej czyli żeby mieć 100% pewność, że nie przedawkuje. Akwarium + sump to +/- 800l, 16 rybek i głównie miękkie korale. Obecnie utrzymują mi się takie wyniki: NO3 - 10, PO4 - 0.03, NH4 - <0.25 testy salifert. Planowałem zastosować filtrację bioloiczną oraz DSB ale jestem za "świeży" w temacie i vodka method bardziej mi pasuje. Na reaktor z absorberami nie mam miejsca i polecono mi właśnie tą metodę. 

Do miękasów to bym w ogóle nie lał vódki. Parametry ok poza amoniakiem. Sprawdź innym testem bo albo kłamie albo akwa ci jeszcze nie dojrzało.


Akwarium 120x50x50, ATI 8x54w dimm, Skimmer DIY, Tunze6025, JVP102, JebaoWP25, DSB-Refugium

Poprzedni baniak: http://nano-reef.pl/topic/44325-przesiadka-na-wiekszy-baniak/page__p__428249__hl__%2Bpierwsza+%2Brafa+%2Brumuna__fromsearch__1#entry428249

Pierwszy baniak: http://nano-reef.pl/topic/40486-50l-pierwsza-rafa-rumuna/

f885507dbdc1ce88adc3bf6fd57aba38u787a691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po niedzieli wpadnie dobre duszyczka i na jego testach sprawdzimy moje wyniki, być może tak jak mówisz mam cos z testami :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i ja sie podłącze pod temat a mianowicie chciał bym zacząć lać wódeczkę obsada miekasy i doszły sps

parametry

no3 25

po4 0


  f40376d9932a5de806a7dcc3cb30de53u1612a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam i ja sie podłącze pod temat a mianowicie chciał bym zacząć lać wódeczkę obsada miekasy i doszły sps
parametry
no3 25
po4 0

Zatem co Cię powstrzymuje?
Masz tu 26 stron informacji na ten temat. Przy PO4 zerowym, nie zbijesz azotanów. Tak w skrócie.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również myślałem  że mam zerowe po4. Fotometr na Po4 milwaukee za każdym razem uparcie twierdził że jest 0.00. Zdecydowałem się wysłać próbkę wody na test ICP do Marin Lab. Okazało się że fosforanów mam 0.06 a czystego fosforu 19. Wniosek jest taki że jeżeli nie używasz jakiegoś absorbera fosforanów, w akwarium masz zwierzęta które karmisz to masz PO4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, szutarek78 napisał:

Ja również myślałem  że mam zerowe po4. Fotometr na Po4 milwaukee za każdym razem uparcie twierdził że jest 0.00. Zdecydowałem się wysłać próbkę wody na test ICP do Marin Lab. Okazało się że fosforanów mam 0.06 a czystego fosforu 19. Wniosek jest taki że jeżeli nie używasz jakiegoś absorbera fosforanów, w akwarium masz zwierzęta które karmisz to masz PO4. 

no niestety smutne ,ale prawdziwe . Jednak wprawiony akwarysta to widzi ,wystarczy ,że zauważamy zahamowany wzrost spsów i to już jest powód do sprawdzenia PO4 dokładniej . Najprościej jest mieć zawsze w filtrze wkład na fosforany .


stopkaDamiana.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już kiedyś starzy akwaryści mi to mówili :). Ja jednak wierzyłem małej Hance i swojemu milwaukee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wiec po4-0 mierzone salifetem czyli zakładam ze coś tam jednak jest zacznę lać wódeczkę i obserwować

 


  f40376d9932a5de806a7dcc3cb30de53u1612a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja odświeżę troszkę temat bo nie widzę odpowiedzi na moje pytanie. U mnie NO3 jest na poziomie ponad 4.0, PO4 około 0,06, NO2 poniżej 0,25. Zbiornik ma około roku a takie parametry wody mam od jakichś 3-4 miesięcy. Próbowałem różnych metod na zbicie NO2 jaki i NO3 i PO4. Niestety parametry nie chcą ruszyć. Zbiornik ma 112 litrów + 50 litrów sump. Netto wody jest około 130 litrów. Żywa skała + piasek to jakieś 20 kg. Ryby to małe osobniki 5 sztuk. W sumpie chodzi odpieniacz Deltec SC 1455. Posiadam tam też skały i 2cm piasku + duża ilość spaghetti, Caulerpa taxifolia i racemosa (małe refugium)

Moje pytanie jest następujące: Jak zacznę lać wódkę to mogę się spodziewać wymarcia makroglonów w sumpie?

Aktualnie jeszcze podnoszę kH bo ostatnio spadło do wartości 6,4. Po trzech dniach mam na poziomie 7.8.


2cacc2e5b32ec2346ce6b46039b7f7acu1292a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.