Skocz do zawartości
Sullivan

250 litrów na początek!

Rekomendowane odpowiedzi

Po około 2 latach czytania forum plany odpalenia solniczki zaczynają nabierać tempa. Kilka dni temu kupiłem akwa 250 litrów 100x50x50 z wklejonym kominem szafką i hydrauliką od kolegi z forum:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=15890

Powoli przymierzam się do kompletowania pozostałych elementów: pomp cyrkulayjnych, odpieńka i sumpa. Na ten miesiąc przewidziałem inwestycję w pompy cyrkulacyjne i sumpa. Moje pytanie jest następujące:

1) Dać trzy pompy cyrkulacyjne po 3000 litrów czy 2 po 5-6 tysięcy (docelowo SPS-y w planie). Czy ma ktoś może pompy sunsun dual power? Ewentualnie może ktoś ma inne doświadczenia w podobnym zbiorniku.

2) Jeśli chodzi o sumpa to tu jestem kompletnie zielony i chętnie skopiowałbym czyjeś rozwiązanie w podobnym litrażu.Wiem tylko że powinien być na tyle pojemny żeby przyjąc w przypadku awarii prądu częśc wody z akwa a jednocześnie nie chciałbym żeby był zbyt wielki (wiadomo jak to ze stropami w bloku).

Pozdrawiam i zaznaczam,że będę dalej męczył was pytaniami. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Sullivan

1. Moze 2 x Tunze nano 4000l/h kazda?

2.Stropy w bloku wytrzymuja takie akwaria z sumpem wielkosci wnetrza szafki.;) Akwarium nie bedzie stalo na srodku pokoju, tylko gdzies w rogu ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym akwarium były 2 pompki po 5000l/h, ale jeśli dasz 3x3000 będziesz miał większą mozliwość pokombinowania z ustawieniem. Choć z drugiej strony, będziesz miał też większy ból głowy z tym jak je ustawić ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie jeśli chodzi o oświetlenie. Mam już lampę DIY 4X39 oraz prawie kompletne oprzyrządowanie do zamontowania kolejnych T5. Zatem docelowo będzie 8X39 co myślę,że będzie jak najbardziej w porzadku nawet dla SPS-ów. Dodawać więcej światła czy 8 świetlówek wystarczy. Zastanawiam się przy okazji czy nawet te 8 świetlówek to nie za dużo bo akwa będzie stało zwrócone na południe więc dość dużo światła słonecznego będzie wpadało do pokoju. Prosiłbym bardzo również o projekt sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6 x 39 tez by wystarczylo, nawet dla twardych, gdybys dla kazdej swietlowki zamontowal osobny odblysnik. 8 x 39 W bedzie nawet na jednym wspolnym odblysniku super, tylko kosztuje troche wiecej pradu i co roku trzeba kupic dwie rury wiecej.;)

Ja sie tez wspomagam swiatlem slonecznym (kilka godz. dziennie - gdy swieci...;)) ale tego nie wliczam do ogolnego oswietlenia, choc korale to lubia ;)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko idzie powoli w dobrym kieunku! W tym momencie jestem na etapie wstepnego zalania akwa i na razie nic nie cieknie! Pytanie podstawowe: mam kilka świetlówek T5 o niewiadomo jak długim okresie używalności! Czy podczas dojrzewania akwarium moge posilkować się nimi, czy odpalać nowo zakupione ATI T5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zanim nie ustabilizujesz wszystkiego to śmiało możesz pojechać na starszych świetlówkach


Ehhh... żeby wyglądało tak jak kosztuje.:ph34r:

zawsze chciałem mieć takie coś, tylko po to, żeby dłubać wciąż..:blink:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sullivan wrzuć jakieś foty chętnie zobaczę jak to wszystko rozwiązałeś :-)


DEXA /jacekdl@o2.pl/ GG 3977 niestety na razie www.papierline.pl

moja mała galeria

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! Akwa próbnie zalane. Nic nie przecieka! Odpieniacz delteca jest, mam tylko pytanie, czy jest jakiś sposób na ustawienie wody w kominie tak, żeby utrzymac stały poziom? Czy też każdy walczy z tym kilka godzin ....hahhaha....Za miesiąc odpalam...a tak przy okazji. Czy jest sens kupować testy w pierwszym miesiącu....nie zamierzam wsadzać 10 acropor i 5 montipor mówie od razu...mam dużo czasu! Niech spokojnie dojrzeje! Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o podpowiedzi w sprawie ustawienia poziomu wody w kominie. Walczę z tym już kilkadziesiąt minut dziś i trudno mi ustawić stabilny jej poziom. Albo powoli się zwiększa albo opada. Czy u Was też był z tym problem? Może jakieś sugestie wspomagające nowicjusza. Podstawowym problemem jest przede wszystkim fakt, że zawory nie chodzą płynnie, tylko z dużym oporem. Nie wiem czy to jest normalne przy zaworach PCV? Pewnie trzeba trochę cierpliwości ale ......$#%@%...coś człowieka trafia...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz, ktos tu kiedys napisal ze to jedna z wymagajacych najwiecej cierpliwosc czynnosci w regulacji morskiego :)

Ewentualnie jak masz rewizje to ustaw poziom tuz pod rewizja, i minimalnie skrec zawor - zeby nadmiar splywal rewizja.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Mateusz! Właśnie taki pomysł przyszedł mi przed chwilą do głowy tylko nie byłem pewien, czy przez takie ustawienie nie "grzeszę" przeciw kanonom prowadzenia akwa....Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
no coz' date=' ktos tu kiedys napisal ze to jedna z wymagajacych najwiecej cierpliwosc czynnosci w regulacji morskiego[/quote']Ja to napisałem :) i potrzymuję. Mogę Ci tylko dać radę że łatwiej podnosić poziom wody niż go obniżać czyli ustaw tak żeby był niski a później malutkimi kroczkami go podnoś, po każdej regulacji czekaj jakieś 15 minut aż poziom się ustabilizuje, bo przestawiając zawór co parę minut nie ustawisz tego nigdy :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a jeszcze prościej jest ustawić poziom wody tak by delikatnie przelewała się przez rewizję.Wówczs cała operacja ustawiania zajmie Ci 10min.:)

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc! Jakoś udało się. Co ciekawe, jak tylko napisałem posta na forum, od razu wszystko poszło jak z płatka. Ale tak często bywa. W tym tygodniu zalewam akwarium RO, za tydzień skała i mężnie walczę z (odpukać) plagami :). Jak będzie zalane wrzucę pierwsze fotki. Na chwilę obecną dziękuje wszystkim za rady...i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram sie wrzucic foty akwa ale mam problem. Woda w akwa jest cholernie mętna. Wrzuciłem pierwsze 8 kilo skały + ceramika i zmętnienie nie ustało w ogóle. W dużej części wygląda mi to na zmetnienie mechaniczne...tzn. widze troche paprochow w wodzie ale obawiam sie, że w miare ich odfiltrowania ono wcale nie ustaje. Wiem, że było już mnóstwo postów o tym, ale jakoś żaden nie ma, według mnie, zastosowania do mojej sytuacji..czy są na to jakies sposoby? Jeśli chodzi o wytrącenie wapnia podczas solenia, to starałem się to robić powoli i mam wrażenie, że przyczyna zmętnienienia lezy w jakichś zanieczyszczeniach w hydraulice

(sprzęt odkupowany), gdyż dopoki nie odpalilem pompy obiegowej i zalewałem akwa samo, bez sumpa, to woda była kryształ. Przyznaje, że troche mnie to martwi. Czy słusznie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys to minie. Akwarium z metna woda tez dojrzewa. :googleye

Gorsza sprawa, ze ktos Ci chyba pozamienial kilka klawiszy na klawiatorze a niektore chyba calkiem rabnal. Zauwazyles?:googleye


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zupełnie nie potrafię zrozumieć tego wszystkiego. Przedwczoraj wodą mętna, wczoraj woda mętna, rano przed wyjściem do pracy mętna, przychodzę po 8 godzinach i kryształ. Czy cała akwarystyka morska jest równie niezrozumiała?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sullivan :

Zupełnie nie potrafię zrozumieć tego wszystkiego. Przedwczoraj wodą mętna, wczoraj woda mętna, rano przed wyjściem do pracy mętna, przychodzę po 8 godzinach i kryształ. Czy cała akwarystyka morska jest równie niezrozumiała?

Nie nie cała :D czasami można coś przewidzieć czy celowo zadziałać.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

crw33601ox6.jpg

w320.png

crw3357ik0.png

w615.png

crw3359xd1.png

w615.png

Przepraszam za kolory, ale mój Canon jest przerobiony pod kątem astrofotografii, więc ma zdecydowanie większą czułośc w H-alpha. Potrzebuję jeszcze z 10 kilo żywej skały, żeby to wyglądało tak jakbym chciał....Oczywiście piasek zamówiony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

18632906cc8.jpg

w922.png

29662677xk9.jpg

w922.png

93509930tj4.jpg

w922.png

crw3366hv4.jpg

w922.png

Akwarium zalane, skała ustawiona! Po dwóch latach czytania forum wreszcie solniczka odpalona. Po wielu dylematach zzdecydowałem się na taki sprzet, próbując połączyć ekonomiczność z jakością.

Akwarium: 250 litrów 100x50x50

Sump: 63 litry 60x35x30\

Cyrkulacja: 2 pompy JVP-102B czyli 10 0000 litrów

Odpieniacz: Deltec MCE600 umieszczony w sumpie (dziwne co nie? ale być może kiedyć postaram się ze względów estetycznych usunąć sumpa hah0

Żywa skała: 20 kilo + ceramika. Dodatkowo 18 kilo żywego piasku.

Oświetlenie: 4X39W T5 ale wszystko przygotowane już pod 8x39W

Proszę o trzymanie kciuków za powodzenie przedsięwzięcia. Przy okazji...to co na ceramice to nie przypadkiem okrzemki? Powstało to badziewie w ciągu jednego dnia na skale, więc trochę mnie to niepokoi. Co prawda akwa w fazie dojrzewania ale lepiej na zimne dmuchać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okrzemki zawsze sa pierwsze, takze spokojnie. Teraz juz tylko cierpliwosci i nie wpuszczaj ryb zanim akwa nie dojrzeje i nie ustawisz korali, krabikow, slimakow itp.:) Im pozniej wprowadzisz ryby tym stabilniejszy bedzie caly system.

Pozdrawiam

Ps: bedzie niezly zbiornik!:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno krótkie pytanie, bo zielone glony już się na dobre zadomowiły, Co ciekawe, obrosły jedynie ceramikę i jedną skałkę na samej górze, na kolumnie po prawej stronie. Czy wyrywać je, czy zostawić? Łąka jest ogromna. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo prosiłbym o odpowiedź na pytanie o usuwanie glonów, chwilowo mam trochę czasu więc, mogę sie dziś jeszcze zająć tym bo od jutra przygotownaia do świąt. Pytanie trochę banalne ale dla nowicjusza istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.