Skocz do zawartości
smithpl

Woda RO - juz sam nie wiem...

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie, walcze z RO aby uzyskac 0TDS

Jednak trace pomysly.... wymienilem prefiltry na 10"

wymienilem membrane i ... po RO mam 50 TDS a po DI 90 !! :-)

Zlalem tak 5 litrow wody - bez zmian.

Wiec wrocilem do starego wkladu osmozy i mam po RO ~27TDS a po DI 7-9TDS....

( nowy wklad to filmtec)

I co o tym sadzic?

Co jeszcze sprawdzic?

A moze ten wklad DI jest do d.... ?

A co ciekawe jak kupilem osmoze to dalo sie zrobic RO 0 TDS...

Marcin


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jakie masz cisnienie wody w sieci ? To jest tez wazny czynnik.


 435 l 150x55x53 ,DeltecMCE600, Aquasunlight 2x250&2x54 ,

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca filtrów mówił mi, że czasem obudowy membran mogą mieć mikro pęknięcia lub za duży luz w tej części gdzie wkładamy węższą część membrany. Efekt jest taki, że część wody przeciska się tą szczeliną i pogarsza jakość na wyjściu. Jedynym rozwiązanie jest wymiana obudowy, aczkolwiek ponoć warto spróbować wyjąć membranę i tą wąską końcówkę owinąć teflonem (na czarne uszczelki). Nie sprawdzałem tej teorii, ale może to jest ten przypadek.

pzdr

Rafał


320l (124x54x50h); BM200; 2x6045; 2xSunsun; T5 ATI: 6x54W.

8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisalem sprawdzalem na nowej osmozie.

Co do cisnienia to nie wiem, nie mam czym sprawdzic

A co do obudowy - jest w sumie nowa, kupiona 2 miechy temu, teraz idzie druga obudowa bo chce zrobic RO 2 x 100gph

ale zastanawia mnie dlaczego na nowej membranie TDS po DI jest wiekszy od TDS przed nim,

a jak zmienie membrane to wraca do normy...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja po założeniu nowiutkiej membrany uzyskałem po RO wynik 16-17 dopiero po spuszczeniu jakichś 20 litrów wody, po podłączeniu DI mam oczywiście 0. Jednak zawsze przed pobraniem wody (robię to co tydzień) muszę spuścić jakieś pół litra żeby po RO mieć 16 i żeby żywicy za bardzo nie brudzić (żywicę też dość mocno przepłukałem na starcie). Potem puszczam przez żywicę i jest 000.

Może więc spróbuj przepłukać porządnie ten układ, chociaż dziwi mnie jednak ten wynik po DI, u mnie zanim zauważyłem że muszę spuścić trochę wody po tygodniu nieużywania, po RO leciało jakieś 70-90ppm (dopiero potem zacząłem mierzyć po RO), a mimo to po DI było 000 - co prawda żywica dostawała w d*pę ale działała.


72l + 80l sump, 4x24W "słońca"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się czasem zastanawiam, na ile to super sterylne RO+DI faktycznie jest tak istotne, a na ile to taki trochę "mit", ;-). Qubab leci na kranówce i chyba nie skarży się na glony, u siebie ostatnio wymieniałem prefiltry chyba w tamtym roku, nawet nie wiem w jakim stanie jest membrana, bo nie mam TDS...a glonów jakoś, odpukać, nie mam, byc może to zasługa spitytu, a może gupi ma szczęście :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sprawdz moze jednak cisnienie wody - przy za niskim membrana bardzo slabo dziala - miernik kupisz na allegro za kilkanascie-kilkadziesiat pln


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz moze link do takiego ustrojstwa?

nie moge znalezc...

i moze do jakiej pompy wzmacniajacej? slyszalem ze cos takiego istnieje :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ZenonPL :

Tak się czasem zastanawiam, na ile to super sterylne RO+DI faktycznie jest tak istotne, a na ile to taki trochę "mit", ;-). Qubab leci na kranówce i chyba nie skarży się na glony, u siebie ostatnio wymieniałem prefiltry chyba w tamtym roku, nawet nie wiem w jakim stanie jest membrana, bo nie mam TDS...a glonów jakoś, odpukać, nie mam, byc może to zasługa spitytu, a może gupi ma szczęście :)

Niema co sie dziwic ja mam osmoze ponad dwa lata i jeszcze nie wymieniałem w niej membrany tylko wymieniam prefiltry i zywice co 3-4 miesiace mimo tego ze mam .0.


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do samego pomiaru cisnienia - wrzuc w allegro haslo manometr - najtanszy na 1-szej stronie jest chyba za 12pln, a co do pompy to wrzuc w googla RO pompa i znajdziesz kilka sklepow, choc ceny oscyluja kolo 300pln


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czemu cisnienie jest wazne ja mam w ipswich slabe ale to chyba tylko wplywa na wydajnosc RO a nie na czystosc sprawdz moze Tds i go skalibruj


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK,

dzieki juz znalazlem, powiedz mi jeszcze w jakim zakresie cisnieniowym wystepuje woda w kranie?

bo tych manometrow jest mnostwo... 150 200 lub 300 psi

a nie wiem jaki moze byc max :-) ten 300psi do 21 atmosfer jest po 49pln

no i ostatnie pytanie, to moze wymienic jeszcze zywice DI lub chociaz przeplukac ?


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to zywica nie dziala. Przeciez obojetnie jaka by woda nie byla brudna, to nawet bez RO, po zywicy musi byc zero.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie ze Stani"m,po przepuszczeniu wody przez sama zywice jest "zero" TDS,tylko taka zywica pewnie po dwoch tygodniach byla by do wymiany,dlatego uzywamy osmozera...Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

filtr RO podaje sie ze wymaga minimum 2.8 atm, w kranie powinno byc kolo 4-5atm, taki do 10-11 powinien wystarczyc


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i sie sprawa chyba troszke wyjasnila ( oczywiscie oprocz samej osmozy z ktorej na nowej membranie mam 40 TDS :-)

Jako ze tez pomyslalem o samym DI wzialem za jego rozbieranie.

Dodam ze DI kupilem w czystawoda.pl (osmoza.eu) odrazu gotowy z obudowa 10" + kubek wkladowy + zywica.

Po demontazu ze sciany wzialem sie za rozbieranie...

1. Szok przezylem jak zobaczylem iz samej zywicy jest ... pol pojemnika !

Nie wiem niestety ile bylo po zakupie bo nie rozbieralem DI wczesniej :D_o

Sa 2 opcje albo ja wyplukalo albo ... dostalem wersje light z polowa zasobnika :)

2. Po wyjeciu zasobnika zauwazylem ze przez siateczki w dnie zywica powoli daje rade sie wydostac.

Niestety nie bylo zadnej gabki blokujacej ten proceder...

2527-img_7178.jpg

2527-img_7179.jpg

3. W zwiazku z tym usunalem zywice i dorobilem z gabki dolna blokade dla niej ( niebieska gabka )

2527-img_7180.jpg

2527-img_7181.jpg

4. Kolejny element ktory mnie draznil to fakt iz pojemnik na zywice "stukal=latal" w skreconej obudowie 10"

Okazalo sie iz tak naprawde pojemnik z zywica nie siedzi w niej ciasno.

Wycialem z miekkiej pianki akwariowej krazek i umiescilem ja na dnie obudowy 10"

Po skreceniu DI nie lata w obudowie 10" - czyli chyba byl to problem :-( czesc wody poprostu omijala DI !!!

2527-img_7182.jpg

Podsumowujac - filtr DI ma teraz tylko 40% objetosci pojemnika co powoduje iz jego skutecznosc jest marna a czesc wody omija zywice :-( Zakupiona w komplecie budowa 10" chyba nie trzyma normy i umieszczony w srodku pojemnik z zywica poprostu w niej lata - to pozwala wodzie omijac DI.

Nie wiem czy zywica sie wyplukala czy poprostu nie byl pojemnik pelny. Jedno jest pewne musze kupic zywice i nie kupowac wiecej tandetnych obudów.

2527-img_7183.jpg

Te na pierwszym planie obudowy 10" to prefiltry i sa jak najbardziej OK !!!

( kupionie w rainbow z Poznania )

PS. Teraz czekam jeszcze na obudowe osmozy i bedzie 2 x 100gph co by szybciej wyciskac :-)

Pozdrawiam

Marcin P.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja coś dopiszę :)

Po pierwsze - jakość sprzedawanych u nas TDSów (Chińskie wytwory) trzeba brać w "nawias".

Po drugie - firma "czyta woda" to firma "krzak" sprzedająca np. dziurawe membrany czy żywicę po tzw. "chamskiej" chemicznej regeneracji.

Po trzecie - uważajcie na pompki podwyższające ciśnienie. Ja miałem przyjemność z taką co w wyniku "smarowania" czyli kontaku smarów (wnętrze pompki) z wodą produkowała ją z dodatkiem węglowodorów (substancje ropopochodne). Wykryte przypadkiem dzięki pomocy koleżanki z naszego forum.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Rebicu za info - zamawiam i tak juz gdzie indziej... jakos grzechoczacy wklad mnie zrazil do firmy - w koncu jak ktos tym handluje to powinien wiedziec ze tak nie powinny byc...

co do TDS to nie jest na szczescie chinski tylko angielski - tylko czy to lepiej ? :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz wiesz co musisz poprawic :)

Chyba ze bedziesz mial inna obudowe albo wklad.

Ja polecam http://www.sklep-rainbow.pl - taniej i lepiej

Marcin


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracam do tematu. Jak woda u cieboie teraz?

Ja właśnie walcz ze swoim DI zakupionym w "czysta woda". Po RO wyik mam 012, a po DIcały czas 004:(

Zlałem już chyba ze 3 litry tej wody po DI a wynik sie nie zmienia.

Żywice przed podłaczeniem wyjąłem i na dno dałem tą niebieską gąbkę a te odpływy zaizolowałem taśmą. Nie wiem czy woda się jakoś miesza z czystą czy coś.

co robić?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też DI z "czystawoda" czyli jackiz na allegro. Rzeczywiście od początku wkład był luźny i zaraz na początku to poprawiłem więc problemu nie miałem :(. Fakt, że u ciebie brakowało gąbki i to ewidentny brak. U mnie gąbki były i to one zapewniają, że żywica się nie wypłukuje. Dzisiaj zmieniałem prefiltry i żywicę. Przed wymianą miałem 4 po RO i 3 po DI. Po wymianie 2 po RO i 0 po DI. W kranie leci woda ze wskazaniem na TDS (tym od ciebie Tomku) 134 (woda mi się odrobinę poprawiła w kranie :) )

Co do filtra DI to jak wewnętrzny wkład dociśniesz do uszczelki w górnej części to działa prawidłowo. Trzeba na dno filtra pod wkład włożyć coś elastycznego, chociażby (jak w moim przypadku) kawałek węża silikonowego, żeby po dokręceniu pokrywy zapewnić dobru docisk wkładu do uszczelki w pokrywie.

Jaką masz wodę, że po RO daje ci wynik 12?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

woda w kranie na tdsdaje wynik 247.

Filtr RO kupiłem używany od forumowicza, ale myśle że przy takiej wodzie to całkiem niezły wtnik.

Paweł a jaki mam dać wężyk? Taki zwkły zielony cienki (chyba 6)wystarczy?

pozdro

ps. jedziesz na zlot?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I po co kombinować, czy nie lepiej zagadać do kolego thcskiby i mieć filtr DI jak malina za kilka złotówek


akwa 300 l + sump 100 l i masa potrzebnych i niepotrzebnych dupereli :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.