Skocz do zawartości
smithpl

Woda RO - juz sam nie wiem...

Rekomendowane odpowiedzi

No tygodniowo, wiec co za roznica czy w osmoza bedzie w nastepnym tygodniu pracowala 2 godziny i napelni 70 l zbiornik czy 7 dni? Chyba nie chcesz jej jakos regulowac, zeby produkowala 10 l na dobe ? To jest mozliwe, dzieki jedynemu, idealnemu, taniemu, precyzyjnemu zegarowi firmy "Gardena", ktory po kupnie w sklepie ogrodniczym montujemy na kran i do niego podlaczamy RO. Jak sie z czasem zakurzy to wystarczy przetrzec wilgotna szmatka.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ewa :

Odgrzebałam wątek bo najbardziej mi pasował, przy okazji mogę odpowiedzieć @dudu właśnie mam membrane Waterpure 100gpd TDSem zmierzyłam wyciek po RO (łatwiej mi było sie dostać niż do zasilania) i miał około 160ppm po kilku minutach, po RO z 30ppm zeszło po kilku minutach do 1ppm. Przed osmozą mam wkłady: 5mic., węgiel, 1mic. wszystkie świeżo rozdziewiczone.

I co mnie zastanawia, po DI z żywicą mb 400 w czasie jak zaraz po RO pokazuje mi 1ppm to po DI mam 10ppm!? płuczę, schodzi do 7. Ale wychodzi, że woda po DI jest gorsza niż przed?! Sprawdzałam TDS wskazuje dobrze, bo zamieniałam miejscami czujniki, spiełam na krótko wyjście z RO i oba pokazywały tą samą wartość, więc to ewidentnie wina żywicy... :banghead

Kurcze wcześniej miałam starą osmozę, która przepuszczała, nie miałam TDSu i żyłam spokojnie, jak to dobrze pewnych rzeczy nie wiedzieć... :)

Ewa może właśnie leży problem w żywicy. Piszesz że masz mb400. Ja mam prefiltry w takiej samej konfiguracji tylko 10", potem używaną od 9 miesięcy membranę ale chyba 75gpd i 10" pojemnik na żywicę mb20. MB20 jest ponoć o niebo lepsza od 400-ki. Parametry jakie mam na mierniku tds to 443 w kranie, 6 po RO i o po DI.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem leży w jakości, a nie w oznaczeniach, żywica mb400 i mb20 to te same żywice, które POWINNY spelniać te same normy, tyle że są dwóch producentów i stąd różnice, a że dostępna na Polskim rynku mb20 jest o niebo lepsza od dostępnej u nas mb400 to nie ulega kwestii :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam małe pytanko, na jak długo powinna starczać membrana w filtrze RO? Używam membrany 100gpd. Czy płucze ktoś z was wkłady, za każdym razem przed uruchomieniem filtra RO?

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zywotnosc membrany zalezy od kondycji prefiltrow, ktorych nie pluczesz tylko okresowo (co 6 miesiecy) lub czesciej wymieniasz. Bardzo duzo zalezy tez jakiej jakosci masz wode w kranie i ile wody produkujesz.Przy odpowiednim obchodzeniu sie z filtrem membrana spokojnie powinna wytrzymac 2 lata


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wodę w kranie mam 320ppm. Na początku było wszystko ok. Zalałem zbiornik 450L + 160 L sump + jakieś 140L w sumie na podmianki. Po Ro woda miała jakieś 4ppm,po żywicy 0ppm. Ostatnio wymieniłem żywicę bo zaczęła przepuszczać,po wymianie ok, znowu 0ppm. Kilka dni temu chciałem przygotować wodę do dolewki tak na zaś:( i po RO woda miała 50ppm. Wymieniłem prefiltry sądząc że to pewnie ich wina,wypłukałem nowe omijając membranę. Po podłączeniu do membrany woda po RO ma ponad 100ppm!!! Nie mam pojęcia co jest nie tak! Pewnie to wina membrany,ale tak szybko??!! Pytam z ciekawości czy tak musi być??!!

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobra a jak ja robię na tydzień lub dwa 18 l. wody to co ile te prefiltry czy żywicę wymieniać? Też co 6 miesięcy? Przed robienie wody do akwa przez ok. 30 minut robię wodę która leci do kibla. A ostatnio pojawiają się u mnie okrzemki (cyjano).


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam bo producent podaje dłuższą żywotność membrany,a tu po miesiącu do wymiany? Wychodzi na to że tak.:cursin


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jak nie puszczam wody z ro kilka dni to potem przy ponownym napuszczaniu muszę ładnych parę litrów odpuścić i zawsze potem woda po ro di ma 0


380l+100lsump,HQI2x250W+T5 2x54W,cyrkulacja30000,ATI BM200,Eheim 1262,Reaktor wapnia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku,im dłużej leci tym więcej pokazuje TDS:banghead,po wymianie prefiltrów nic nie pomogło więc niewątpliwie jest to wina żywicy. Tylko dziwi mnie że tak szybko się posypała pomimo przepłukania prefiltrów.

Pozdrawiam Łukasz


Było:( 450L,sump 225L,2x150W HQI + 2x54W T5 ,LR 45kg,OR 3500,Tunze 6085, Apf 600. Zalane 01.06.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.