Skocz do zawartości
wojtas

martwa skała - moczenie

Rekomendowane odpowiedzi

Mam kilka całkiem ładnych kawałków martwej skały.

Ile czasu nalezy ją moczyć przed włozeniem do zbiornika?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysiek75 :

A po co chcesz ją moczyć wcześniej?

Gdzieś na forum znalazłem taką informację, że martwą skałę dobrze jest wymoczyć przed włozeniem do zbiornika.

Być moze chodzi o usunięcie martwych organizmów, które przecierz tam musiały "uschnąć".

Nie wiem tylko jak długie to moczenie powinno byc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie ma to większego sensu. Jeżeli zakładasz akwa. to musisz ją wymieszać z żywą skałą która również będzie dojrzewać. Więc po co to robić osobno. Poza tym jak wejdą w nią robale z żywej skały znacznie szybciej ją oczyszczą niż by się miała "sama czyścić". Ja pakowałem suchą razem z żywą i jest ok. Tak że myślę że nie masz co sobie życia komplikować.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można kupić martwą skałę, czy jest ona lepsza od ceramiki i jak długo trwa proces "ożywiania" takiej skały?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
krzysiek75 :

Myślę że nie ma to większego sensu. Jeżeli zakładasz akwa. to musisz ją wymieszać z żywą skałą która również będzie dojrzewać. Więc po co to robić osobno. Poza tym jak wejdą w nią robale z żywej skały znacznie szybciej ją oczyszczą niż by się miała "sama czyścić". Ja pakowałem suchą razem z żywą i jest ok. Tak że myślę że nie masz co sobie życia komplikować.

Ale przecież ja nigdzie nie napisałem, że nie będę dawał również żywej skały.

Jak długo trwało dojrzewanie Twojego zbiornika, bo piszesz, że mieszałeś suchą i żywą skałę.

Pozdrwaiam

Wojtas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wojtas bez żywej skały sucha się nigdy nie ożywi i nie będzie sprawować swojej funkcji filtratora...


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak długo zachodzi proces ożywiania martwej skały? Czy zależy to od jakości żywej skały i jak dużo musi jej być tzn. pól na pół z martwą czy więcej żywej?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia

wiem ze "produkcja" żywej skały czasami jest taka ze na parę lat wrzucają kamole wydobyte na wyspach (pochodzenia koralowego oczywiście) do morza żeby sie ożywiły ale jak pisałem czasami na kilka lat je tam dają ;)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Filavandrel :

wojtas bez żywej skały sucha się nigdy nie ożywi i nie będzie sprawować swojej funkcji filtratora...

Ciekawa teoria...

Mój kolega ma w akwarium tylko skałę ceramiczną, i sprawuje znakomicie funkcję filtratora. Durza porowatość = durza powierzchnia dla bakterii = dobra filtracja... i to chyba tyle.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciekawa teoria...

Mój kolega ma w akwarium tylko skałę ceramiczną' date=' i sprawuje znakomicie funkcję filtratora. Durza porowatość = durza powierzchnia dla bakterii = dobra filtracja... i to chyba tyle.[/quote'] Nie porównuj jakiejkolwiek ceramiki z żywą skałą pod względem zdolności filtracyjnych... To nie słodka woda.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kto pyta nie bladzi spytaj się kolegi czy nie leje jakiś bakterii (założę się że tak i na pewno zbiornik szczepił lub dolewa cały czas) ;) dodatkowo ceramika jest "czysta" a w takiej skale do ożywienia jest niesamowita ilość syfu do przerobienia (którego nie ma co na początku przerobić albo bakterii jest tak mało, że zanim się namnożą to całe wieki upłyną)

a poza tym nikt mnie do ceramiki nie przekona, co z tego że porowata, że jest olbrzymia powierzchnia dla bakterii ale jest to dalej sztuczny twór w akwarium - dla mnie LR to LR i nic tego w akwarium nie zastąpi, można by dodawać niektóre elementy ceramiczne (kolumny itp itd) ale jestem zwolennikiem metody berlińskiej i tak też bezproblemowo prowadzę swoje już 2 akwarium ;)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Suchą skałe można wymoczyć, na pewno nie zaszkodzi. Problem jest taki, ze o ile w zywej skale podczas transportu obumieraja glownie organizmy zyjace na powierzchni skaly, o tyle w skale suchej mamy 100% pewnosci, ze obumarlo w jej wnetrzu wszystko ;) Problemem mogą byc szczegolnie gabki zyjace wewnatrz skaly: one przewaznie przetrwaja jej transport do naszych baniakow, te w suchej skale rozloza sie nam w akwarium, a proces ten bedzie dlugi, bo cyrkulacja wewnatrz skaly jest bardzo powolna. Stad bierze sie okreslenie: sucha skala "puszcza do wody" azotany i fosforany. Z doswiadczenia napisze, ze przy powiekszaniu zbiornika dodalem dosc sporo suchej skaly, zalezalo mi na aranzacji zbiornika wiec wybralem suchą. Wymoczylem ja, owszem, malo tego: dojrzewalem ja przez 2 miesiace w warunkach normalnego akwarium morskiego, zalozylem po prostu drugi zbiornik na dojrzewanie tej skaly. Dzisiaj jedyne miejsce gdzie w moim akwarium rosna glony, to jest wlasnie ta sucha skala ;) parametry sa optymalne, stad moj wniosek, ze w tej skale po prostu jeszcze ciagle cos "siedzi", tam jest jeszcze jakas "nieprzerobiona" organika w tej skale. Tak wiec roznie to z ta sucha skala jest, oczywscie wielu akwarystow jest z niej zadowolonych, ale ja osobiscie nastepnym razem wybiore albo wylacznie zywa skale, albo jesli nie znajde odpowiednich ksztaltow, dodam troche ceramiki. Mysle ze nie nalezy sie tej ceramiki tak bac, ostatnio zuwazylem u siebie w Niemczech taki jakby nieśmiały trend do przechodzenia na ceramike, obserwuje co z tego bedzie ale na razie wszyscy ktorzy przeszli, sa zadowoleni.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.allegro.pl/item422817332_zywa_skala_alternatywa_nowosc.html

Kolega ma akwarium oparte na tej skale.

Bakterie "szczepił" tylko na początku.

PS. Nie wychwalam skały ceramicznej, poniewż sam jej nieużywam, ale trzeba przyznać, że jest coraz więcej akwa opartych właśnie na tej skale... więc chyba nie warto jej w "ślepo" potępiać.

To oczywiste, że nie dorówna LR, ale jest to bardzo ciekawa alternatywa, tymbardziej że bardzo szybko porasta i akwa oparte na niej dobrze funkcjonują.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwa dojrzało w okolicach 4 miesiąca(w sensie zejścia glonów). W tej chwili (po 7 miesiącach) nie jestem w stanie powiedzieć która skała była żywa a która martwa. Na okres dojrzewania ma wpływ na pewno stosunek żywej do martwej no i jakiej jakości da się żywą, czy odgazowaną itp. Ja u siebie wymieszałem pół na pół z żywą niodgazowaną. Na pewno im więcej żywej tym lepiej ale wiąże się to niewątpliwie z finansami. Mnie się udało kupić martwą (nie tuf) po 10zł./kg.! więc różnica znaczna.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie startowałem w większości z jakimś tufem wapiennym, nie mogłem dojść do ładu raz z glonami (choć rosły początkowo na żywej skale, tylko sie rozlazły), dwa z syfem w wodzie, po wymianie większości tufu na....inny tuf (właściwie nie wiem dokładnie co to jest, kto widział co leżało u Dexy na balkonie te wie ;)) mam święty spokój, wszystko gra. Mam dokładnie trzy kawałki żywej skały, robale, aiptazje, krewetki i wężowidła które z nią przyszły opanowały już cały pozostały gruz w akwarium. Jedyne glony które (szczątkowo) rosną, rosną właśnie na żywej skale. Zamianę starego tufu na nowy zrobiłem metodą na hurra, czyli wywaliłem stary i włożyłem nowy, bez żadnego namoczenia wstepnego. Jak widać, tuf tufowi nierówny ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tuf w swojej strukturze nie ma wiele wspólnego ze skałą koralową.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

amen, ale wiele osob tego nie rozumie i mysli ze chodzi tylko o porowatosc powierzchni....

Cegla tez jest porowata jak i pustak, ytong i zbita muszla klozetowa i sie ladnie zagloni jak polezy dlugo w akwa ale... nie jest LR ani na zewnatrz, ani wewnatrz.... ani chemicznie, ani mechanicznie


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się wymądrzać ale czym jest żywa skała? Bo z tego co do tej pory czytałem to jest to skała pełna żywych organizmów, bakterii itp. Natomiast sama struktura to nic innego niż po prostu martwy kawałek skały. Więc dlaczego taka ceramika która zostanie ożywiona jest gorsza od LR? Szkielet też jest martwy natomiast najważniejsze są żyjątka które się w niej zadomowią. I żywa skała służy do filtracji naszego akwarium prawda? I skoro ożywiona ceramika lub martwa skała spełnia to zadanie to dlaczego jest gorsza od naturalnej LR? Nie chcę rozpoczynać jakiejś wojny między zwolennikami LR a zwolennikami ceramiki czy martwej, ożywionej skały ale czego brakuje w sztucznych tworach człowieka?


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała to obumarły koralowiec składający się z ogromnej ilości kanalików którymi przemieszczają się żyjątka różnej maści. Nie sądzę aby człowiek mógł coś takiego sztucznie stworzyć - i sprzedać to za w sumie niedużą cenę. Może taka ceramika jest porowata ale czy ma w sobie sieć kanalików połączonych ze sobą? Wątpię. Z tego co gdzieś czytałem filtracja skałą polega na przepychaniu wody właśnie tymi kanalikami czy to przez cyrkulacje, czy przez robaki poruszające się nimi. obecne tam bakterie załatwiają sprawę filtracji. Jak coś pomyliłem to mnie poprawcie.


---------------------------

1100 w obiegu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dudu - zle czytales, albo czytales z niezrozumieniem.

Zacznij od tego:

http://www.reefkeeping.com/translations/polish/2004-05/rs/feature/index.htm

W sumie LR stosowana u nas to nie skala a glon wapienny ale o szczególy zapraszam do w/w artykulu...

Jakbys nie repil ceramiki to mozesz otrzymac porowata mase, nawet lekka, ale napewno nie stowrzysz systemu kanalikow w jej wnetrzu ktre sluza do.... to juz przeczytasz w artykule.

Proponuje potem poczytac inne publikacje na temat LR a potem zastanowic sie czy sie chce ceramiczne sztuczne podloze do rozwoju korali czy kawalek "rafy" - wybor nalezy do ciebie.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mikroorganizmy które drążą ów kanaliki w żywej skale tak samo stworzą kanaliki w ceramice, warunkiem jest tylko pomieszanie ceramiki z żywą skałą i oczywiście czas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal - mylisz sie, ceramika ma strukture gabki a nie kanalikow.

Ceramiki wieloszczety nie udroznia bo jest to za twardy materal ( nie porownywalnie do struktury glono wapiennej )

Ja to wogole nie rozumiem, kazdy ma swoja teorie mimo iz tego nie badal, ale opracowania badaczy ignoruje.

To tak jakbys sie upieral ze slonce kreci sie wokol ziemi mimo iz naukowcy dawno juz dowiedli ze jest na odwrot.

a co do czasu, ile go masz? poczekasz az ceramika za 10 lat ci sie nawet udrozni wewnatrz?

Po 10 latach to i tak skale w akwa bedziesz wymienial na nowa...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

Cegla tez jest porowata jak i pustak, ytong i zbita muszla klozetowa i sie ladnie zagloni jak polezy dlugo w akwa ale... nie jest LR ani na zewnatrz, ani wewnatrz.... ani chemicznie, ani mechanicznie

Hahaha... porowatość muszli klozetowej... a wystarczy domestos ;) i się nie zagloni... no chyba że kogoś "pogoni".

Ależ ten temat się rozwinął...

PS. ==> SmithPL

Piękne masz akwarium.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.