Skocz do zawartości
lukaszkur

Małe ryby do małego akwarium 25-30litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio mając chwle udało mi się przeczytać kilka wątków dotyczących zakładania małego akwarium. Temat dotyczy obu polskich forum. Póki nie pada pytanie o ryby wszystko jest ok, są rady ,pomysły. Pytane o ryby zawsze wzbudza mnóstwo agresji , szczególnie u osób które niedawno zadawały to samo pytanie. Wedle tych relacji takie akwarium nadaje się na 1 krewetke czy kraba pustelnika a wcale tak nie jest.

Postaram się opisać o swoich doświadczeniach, które na szczęście nie odbiegają od zaleceń światowych ekspertów.

Wedle mnie w akim akwarium nie ma problemu aby trzymać ryby , nie popełniam literówki pisząc ryby jest to świadome.

Najważniejsze jest aby przy wyborze ryb kierować się zdrowym rozsądkiem , ryby wybierane do takiego akwarium powinny być mało ruchliwe , niezbyt terytorialne i oczywście małe.

Mimo iż się da trzymać w takim akwarium popularnego Błazenka - Amphiprion ocellaris to stanowczo to odradzam, ponieważ ryba ta nie odpowiada żadnemu z powyższych wymagań.

Sam mam w pracy 2 akwaria po 25 litrów. Piniżej zamieszczam liste ryb jaka je zamieszkuje.

Akwarium nr 1

Doryrhamphus excisus x1

Discordipinna griessingeri x3

Akwarium nr 2

Doryrhamphus excisus x1

Priolepis boreus x1

Escenius stigmatura x1

Stenogobiops yasha x1

Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji.

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Łukaszu ...zle zaczales

zbiorniki takiego typu sa jak najbardziej OK jesli mamy obok wiekszy akwen .

Nie ma co wyjezdzac z takimi nowinkami bo mlodzi akwarysci morscy ...zakupia kotniki i zaczna zakupywac ryby do nich ..

Sam widzialem u Ciebie w sklepie smoczydla i uwazam ze takie zbirniki sa piekne ....tym bardziej z tymi rybami ...ale Ty masz zaplecze ..na wode przede wszystkim ( tu mala wzmianka da ludzi o wyzszym ilorazie inteligencji ...przede wszystkim tez znaczy to samo co slychac fonetycznie ...no chyba ze napisalem poprawnie)..wiec moze rozwinmy te rozmowe ...co mozna trzymac w 25l wody nie majac zielonego pojecia o akwarystyce morskiej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
big_ben :...co mozna trzymac w 25l wody nie majac zielonego pojecia o akwarystyce morskiej

Kraba


akwa 98 ltr + sump 57 ltr - takie maleństwo.delfin02.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ślimaka turbo:) rurówkę :) żywą skałę:)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat obsady pikobaniaczków rybkami, a tu znów ==> nie mozna... nie można... musi być większy obok.

Wróćmy do tematu, czyli przykładowych obsad.

PS. Piękne powyższe fotki. :)

Ja zaproponowałbym na początek np. 2 krewetki czyszczące, kraba pustelnika, ślimaki i rurówki.

Wężowidło czy jakiś mały jeżowiec też powinny być OK. Ale to tylko sugestie, ponieważ sam mam tylko koralowce i ślimaki.

Z rybek zdecydowałem się narazie tylko na gobiodona (już wkrótce go zakupię).

Pozdrawiam.


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakakolwiek ryba w 25 litrach to sadyzm moim zdaniem

na dwie krewetki czyszczące też za mało.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sadyzm powiadasz...

A kolega to pewnie karpi na wigilię nie jada :) bo gdyby jadł byłby PSNS (czyt. pośrednim sadystą nas sadystami)

Sadyzm to jest trzymanie życia w złych warunkach... nawet gdy akwa ma 250 litrów... a jeżeli uważasz, że na 2cm rybkę 25 litrów to za mało... to Twoja opinia, a nie rób ze mnie i z innych sadysty. :)


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i o to właśnie chodzi... kolega tak się zgadza w 100% z Qbabem, jak nie je karpia bo mułem śmiedzi, a ja nie jem ponieważ nie podoba mi się jego wędrówka na stół... :)

Lukaszkur masz może jeszcze jakieś inne propozycje obsady?


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drobnicy jest naprawdę spory wybór, tylko to co pisałem potrzebny jest zdrowy rozsdek.

Qbab powinieneś zobaczyć taki zbiornik na żywo moje Discordipinny jescze nie zwiedziły całego akwarium a mieszkają tam od lutego.

Porównując takie ryby do Pseudochromisa czy Dascyllusa w 250 litrach to wychodzi że Pseudochromis jest duszony prze akwarium , nie mówiąc o pokolcach.

Jakie ryby trzymasz w swoim akwarium?

Pozdrawiam

Łukasz


zbiornik 180x65x60 10x80W Powermodul 4 kanaly ściemniany.. Odpieniacz Bubble King 250 internal. Dozownik Grotech x7, Pompy obiegowe 2x OR 3500, Pompy do ruchu wody Tunze TS12 i TS7, Uzupełnianie wody Niveumat. Chłodzenie Teco Tr 20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu - obecnie żadnych nie trzymam, miałem babkę i parę Pterapogon kauderni myślę że na 240 litrów to nie dużo. Mnożyły się. Jak znajdę chwilkę czasu to wypowiem się bardziej wylewnie :).


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady nawet w 500 l ryby czuja sie jak w niewoli to nie ocean przeciez, jesli zapewnimy dobre parametry wody to mozna trzymac pare malych rybek o ktorych pisal Lukasz bez zadnego problemu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pseudochromis paccagnellae - zdecydowanie nie polecam, dla niej i 200 litrow bywa malo, nie mowiac ze rosnie dosc spora i bywa bardzo agresywna.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ryba w naturze nie oddala sie na wiecej niz kilkanascie cm. od swojej kryjowki, to nie widze powodu, dla ktorego nie mogla by byc hodowana w akwarium 25L.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś obił mi się o uszy pewien przelicznik: ilość wody w litrach na każdy cm długości ryb. Czy coś takiego się wogóle stosuje? /stosowało?


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

50-cio litrowy zbiornik dla pol metrowej ryby :googleye


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czemu nie, przecież się zmieści :googleye

nie wypowiadam się na temat obsad dla akwariów tej wielkości ale obecnie mam 4 ryby na kwarantannie w 50 litr. zbiorniku i najwięcej się IMO męczą te ruchliwe i lubiące pływać "dla samego pływania", niekoniecznie się to przekłada na rozmiar


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

50-cio litrowy zbiornik dla pol metrowej ryby :googleye

No dokładnie tak jak rozumujesz :googleye


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kto pyta

Tez o tym slyszalem, ale wydaje mi sie, ze w 100 litrowym slonowodnym 10, 10-cio centymetrowych, ruchliwych ryb to chyba przerybienie? W moim 500 litrowym plywa ok. 12 ryb, mniej i bardziej ruchliwych i nie wyobrazam tam sobie piecdziesieciu :googleye

Hej, hej, teraz zauwazylem, ze u Ciebie jedna 2,5 cm rybka to w zasadzie przerybienie! :googleye:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Hej, hej, teraz zauwazylem, ze u Ciebie jedna 2,5 cm rybka to w zasadzie przerybienie! :googleye:D

Rybki cierpią... ja cierpię...

Jeszcze trochę i mam nadzieję będzie 300 literków.

:googleye

Pozdrawiam... właściciel słoika :tongues


Akwarium 25 litrów, 9 kg LS, 3 kg LR, Gobiodon Okinawae, Pictichromis Paccagnellae, Amphiprion Ocellaris, Chrysiptera Parasema, Lysmata Amboinensis, ślimaki kopiące, krewetka modliszkowa, koralowce miekkie... oświetlenie 22W 10000K + 11W aktynika, odpieniacz BOYU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat! Niedługo startuję z pierwszą solniczką 162 litry i od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie, czy jest możliwe trzymanie w takim akwarium jakichś niewielkich rybek ławicowych - 5-7 szt.? Na podobnej zasadzie, jak ludzie trzymają anthiasy w większych zbiornikach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam, gdzie Ty kopiesz ? Toz to bylo 8 lat temu ! :thumbup:

Rybki w akwarium, czesto dopiero wtedy zbijaja sie w lawice, gdy w poblizu cos im zagraza - jakas wieksza ryba. Zanim nie podrosna, to ich naturalna obrona jest plywanie w lawicy. Ale nie wiadomo, czy sie nie "rozleza" (rozplyna) gdy beda wieksze.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.