Skocz do zawartości
tuniek

Zainteresowany ceramiką

Rekomendowane odpowiedzi

W moim watku mozecie zobaczyc jak wyglada ceramika dodana do zywej skaly zaraz po wlozeniu i po 4 miesiacach 8-)

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=15746&d=15

pozdrawiam

zbyszek


Panelowe 148 l. (82/47/47 - 15cm panel boczny). Miniflotor AM, Tunze 6025 w obieg, Koralia 4 cyrkulacja. 6x 24W T5 ATI w obudowie DIY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A oprocz wygladu to ma ta ceramika jakies inne zalety?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie podstawowa i w zasadzie jedyna zaleta ceramiki jest jej sterylnosc pod wzgledem tego, co z niej wyrasta, a w zasadzie, co nie wyrasta:) Nigdy nie zdecydowalbym sie na ceramike, jesli nie mialbym problemu z xenia, anthelia, clavularia, aiptasia a ostatnio coraz bardziej i to jest najgorsze - z majano. Przy ceramice tylko my decydujemy, co na niej rosnie i to mi sie najbardziej podoba.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Szymon - a jesteś pewny, że dasz radę w 100% wyeliminować niechcianych gości? Chodzi mi o przypadek gdy kupujesz korala z kawałkiem skały. Czy zamierzasz zawsze go odrywać i kleić na docelowe miejsce? (pytam poważnie bo sam walczę z myślą o ceramice ale wiem, że np. Aiptasie na 99% przywlokłem sobie z kawałkiem skały gdzie były Zoanthusy)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytm i czytam i myśle że czy na ceramice jest ok ? myśle że tak ale to żecz gustu i oczywiście sposobu uruchamiania u mnie poszło bez problemu http://picasaweb.google.pl/robert.robi59/AkwariumNowe25112008#


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Po kilku tygodniach slimaki itp. beda mialy pelne brzuszki.:D

Wydaje mi sie, ze nadziewana zywa skala na pcv rurke moze stworzyc fajniejsze i przydatniejsze "kolumny". Na tylna szybe dalbym ceramike, zeby juz ngdy tego nie czyscic.:D i miec dodatkowe miejsce dla korali.

W pełni się z Tobą Staszku zgadzam :D

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to, czy ma byc ceramika, zalezy od planowanej obsady. Jesli w zbiorniku ma byc mydlo i powidlo, zywa skala jak najbardziej, ale jesli tylko spsy - z czasem i tak dojdzie sie do tego, ze zywa skala to nienajlepsze rozwiazanie, bo zawsze, wczesniej czy pozniej, wyrasta z niej to cale "bogactwo", ktore w rezultacie staje sie przeklenstwem. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Burlinski :

Osobiscie jestem za 100% zywej skały w akwarium

A u mnie jej nie ma(żywej skały) dosłownie ZERO % i chyba jest OK .

http://picasaweb.google.pl/robert.robi59/AkwariumNowe25112008#

C sądzicie o wygłądzie mojego akwa ?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robi - akwarium jak widać działa, ale wygląda bardzo sterylnie - jak dla mnie nawet nie naturalnie. Dla mnie osobiście największą zaletą ceramiki jest jej pochodzenie - czyli stosunkowo mały koszt dla środowiska i to po uwzględnieniu nawet jej procesu powstawania.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qbab :

robi - akwarium jak widać działa, ale wygląda bardzo sterylnie - jak dla mnie nawet nie naturalnie. Dla mnie osobiście największą zaletą ceramiki jest jej pochodzenie - czyli stosunkowo mały koszt dla środowiska i to po uwzględnieniu nawet jej procesu powstawania.

Może i tak wygląda ale jest bardzo ale to bardzo stabilne i nie obawiam się bąb zegarowycz typu DSB , filtr glonowy , żywy piach czy żywa skała , przeszłem przez to wszystko i zawsze coś tam się działo , teraz mam święty spokój.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z fajnej skały można ułożyć naprawdę ciekawe konstrukcje - np. z ostatniej papui:

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Wygląda to na żywo naprawę znakomicie - jest i miejsce do pływania dla ryb i miejsce na obsadzanie koralowców.

Tak nie wygląda finalne ułożenie, nie mam przy sobie ostatnich zdjęć, ale po prawej doszły dwie platformy a skały przy szybie już nie ma.


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam ten usmiech Mlodego:)

Konstrukcja fajna, ale do skaly Przemek i tak mnie juz nie przekonasz, a tym bardziej do Papua za 60zl, obrosnietej jakimis farfoclami w ta i z powrotem:D:D

pozdrowki i Wesolych Swiat


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam Cię Szymku przekonywać do skały - bo to chyba niemożliwe :D Aby móc dyskutować potrzebny jest rzeczowy dialog przecież - niczym walka na miecze mistrza Yody i czarnego(łysego) Wadera z plecakiem złej Papui w tornistrze :D Ale myślę, ze trzeba jasno powiedzieć, że wraz z tym całym, czasem nieporządanym inwentarzem(który bądź co bądź jest tym co zamieszkuje rafę koralową) i który przychodzi ze skałą - wraz z nią dio akwarium trafia całe mnóstwo bezkręgów, drobnych stawonogów itd które bądź co bądź wspomagają filtrację i funkcjonowanie zbiornika. Oczywiście zadać sobie trzeba pytanie jaki jest cel finalny zbiornika i pod tym kątem dobrać wyposażenie - jak i skałę/ceramikę ale uogólnianie że skała jest be bo ma czasem aiptasie czy inne "farfocle" jest niesłuszne - żeby nie powiedzieć niesprawiedliwe.

Ma to uzasadnienie tylko wtedy, gdy do akwarium poza ceramiką nie wsadzisz nic już więcej(no może czasem łapki) - bo wystarczy bowiem mała szczepka z mikroskopijną na początku aiptasią której nie zauważysz żeby cermika równie za jakiś czas zapełniła się tym cudownym, szyknorosnącym koralowcem parzystoparzydelkowym :D

Bo tego wyleliminować nie możesz - i przekonaj mnie, że jest inaczej - nawet gdy kupisz korale z pewnego źródła :D

Ale jeśli chodzi już o trendy - sprowadzę po Nowym Roku paletę pięknej, plastikowej skały we wszystkich kolorach fioletu i czerwieni(prezentowaną na targach w Norymberze dwa lata temu). Efekt powinien być ten sam co w przypadku ceramiki przy zeovicie(ważne) a już od początku wygląda jak miód z boczkiem :D

Zdrowych i Wesołych Świąt ! Ho Ho Ho!

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku - da się, należy wprowadzać nie przyrośnięte szczepki. :D


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem akwaria w 100% działające na ceramice,wyglądające tak naturalnie,że nie jest się w stanie odróżnić ich od zbiorników zrobionych na żywej skale.Najlepszym przykładem jest akwarium Andrzeja

pozd Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Qbab taka metoda co piszesz też pewnie będzie na topie za jakiś czas,i mało kto już będzie używał Joes Juice czy innych preparatów na zbędnych gości w naszych zbiornikach


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker

Zgadzam się z Tobą, są piękne zbiorniki na ceramice. Ale zadam przekornie dwa pytania:

- w czym ceramika będzie lepsza porównując ją do plastikowych skał o których piszę - jeśli w zbiorniku jest zeovit?

- czy możesz wskazać mi przepiękny zbiornik, który prowadzony jest na ceramice powiedzmy 3-4 lata?

Ceramika w Niemczech dostępna jest od ładnych paru lat - był więc czas na wyprowadzenie zbiornika na wyżyny, tym bardziej, że czasem trudniej jest poprowadzić akwarium takie 4-5 letnie, niż powiedzmy dojrzałe 1.5 roczne akwarium, w którym jest jeszcze na tyle życia nie zjedzonego przez ryby (- nie tylko na skałach ale również w piachu), że procesy naturalnej filtracji zostają wspomagane właśnie przez te grupy niedocenianych często zwierząt.

Porowatość ceramiki w przypadku braku jakichkolwiek zwierząt drążących skałę do mnie nie przemawia - prędzej czy później(a raczej prędzej) dojdzie do zablokowania porów na skałach(choćby przez glony wapienne) - a tym samym rozpoczną się procesy gnilne(oczywiście w mikrskali) resztek organicznych(choćby z pokarmu) które osiadają na skałach - bo to jest nieuniknione.

Przy żywej skale bardzo często obserwowane jest zjawisko tzw. pylenia skał. Jest to nic innego jak zmielona skała któa powstaje w wyniku wydrążenia jej przez tysiące drobnych zwierząt, które dziurawiąc skałę powoduję również poprawienie przepływu wody przez jej wnętrze - dzięki czemu nie ustają procesy denitryfikacji w głębszych warstwach skał. Przy ceramice i samych koralach tego nie uświadczysz - ani na początku ani przy dojrzałym zbiorniku.

Więc jak się zachowa taka ceramika w dłuższej perspektywie - nie wiadomo.

Jest to aspekt bardzo istotny, szczególnie w przypadku metody zeovit - gdzie jak wiemy zbiornik jest w dużym uproszczeniu wiecznie nie dojrzały, główne złoże zeovit zawiera kolonie bakterii usuwające amoniak z wody - a na skałach(ceramice) bakterii jest jak na lekarstwo.

Tak sądze - przynajmniej nie znam nikogo kto ma zeovit dwa lata i ceramikę - a Ty znasz? :D

Reasumując - nie piejmy peonów na temat wyższeości ceramiki nad żywą skałą - gdyż jedna i druga ma swoje zalety i wady - przy czym wady i zalety skały raczej znamy, a w przypadku ceramiki zachwalając jej zalety nie zastanawiamy się ani chwilę na ewentualnymi jej wadami - których nawet jeśli nie ma na starcie czy po pół roku prowadzenia zbiornika nie oznacza że ich nie będzie w ogóle. A mogą się okazać dużo bardziej uciążliwe niż nam się teraz wydaje.

Nie piszę tego po to aby torpedować pomysł na ceramikę - sama mi się podoba i doceniam jej walory estetyczne(a raczej możliwość budowy dowolnych konstrukcji - czego jak pisałem użycie żywej skały nie wyklucza).

Jednak pamiętam również zachwyty osób używające mikserów wapiennych - i zachwyty nad ich zaletami. A to ph w nocy podwyższa, a to wapń wyrównuje, a to pomaga walczyć z niechcianymi glonami, a to kawę zrobi, z psem wyjdzie etc....

Dopiero po czasie okazało się że wodorowęglan wapnia przepięknie wiąże po4 w skale - i po spadku ph mamy w zbiorniku niezły bigos(świąteczny :D

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku nie sądze by można było mówić o porowatości skały ,po 5 latach w zbiorniku...

Jeśli chodzi o zeo to jest to u nas stosunkowo młoda metoda i nieznam nikogo kto by miał akwa dłuższy okres czasu na zeovicie...ale czy to jest argument przeciwko ceramice i zeovitowi?

Rownie dobrze mogę zapytać się Ciebie, czy widziałeś zbiornik z działającym przez 5 lat DSB


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Przemku nie sądze by można było mówić o porowatości skały ,po 5 latach w zbiorniku...

Jeśli chodzi o zeo to jest to u nas stosunkowo młoda metoda i nieznam nikogo kto by miał akwa dłuższy okres czasu na zeovicie...ale czy to jest argument przeciwko ceramice i zeovitowi?

Rownie dobrze mogę zapytać się Ciebie, czy widziałeś zbiornik z działającym przez 5 lat DSB

Myślę, że można mówić o jej większejwentylacji niż ceramiki - napisałem to wyżej.. :D

Meotodę zeovit po raz pierwszy użyłem w 2006r - miałem zbiornik z spsami przez około 7 miesięcy. Niestety jak już kiedyś pisałem - siadl mi reaktor i sprawa się zamnkneła w przeciągu dwóch dni.

Co do DSB - a czy ja napisałem, że DSB jest idealnym rozwiązaniem w tym wypadku? Znamy wady i zalety tej metody filtracji - wiemy na co należy zwracać uwagę, a czego nie powinniśmy robić(np regularne grzebanie patykiem w podłożu :D)

I jest to dla mnie w jakim sensie przewidywalna metoda filtracji, niezywkle wydajna i skuteczna , a w przypadku umieszczenia złoża w oddzielnym zbiorniku - również bardzo bezpieczna.

W przypadku ceramiki - na razie gdybamy i teoretyzujemy. A że teoria bardzo często nijak ma się do praktyki, i obserwując lawinowy wzrost osób zainteresowanych startem zbionika na zeo bez uświadomienia sobie jak i dlaczego to działa - obawiam się że może być dużo więcej niepowodzeń niż sukcesów. Zapytaj zresztą Andrzeja, ile jemu(a jest do la mnie osoba która jest dla mnie największym autorytetem w sprawach związanych z akwarystyką morską) zajeło wyprowadzenie zbiornika na prostą po starcie zeovitu - i czy bez swojego zapelcza w postaci nabytego wcześniej doświadczenia poradził sobie, przesiadając się z jednej metody na drugą.

Ale to już odbiegam od tematu.

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

za to znam kogos, kto ma zbiornik dwa lata, dostal TOTM, w 100% na zywej skale, ale w tej chwili juz nie moze sobie poradzic z plagami, zbiornik jest na krawedzi zalamania, majano opanowalo nawet niektore galazki digitat.

Przemek - naprawde, jesli nie mialbym potrzeby, nie pomyslalbym nawet o ceramice. Wiem, ze jestem swirem, ktory ma specyficzne podejcie do akwarystyki, ale tak juz mam i chce znowu osiagnac okreslony cel. Korale mozna poodcinac od podstawek i kleic bezposrednio do substratu. Zeovit zapewni czystosc. Wyglad? Wygladac to maja korale jak urosna, ceramika jest tylko srodkiem. Czemu ceramika a nie plastik - ceramike wzialem ze sprawdzonego zrodla w super jakosci kawalki, ktore sam zaprojektowalem na wlasne potrzeby. Ceramika to nie moda a potrzeba wynikajaca z indywidualnych uwarunkowan. nikogo nie bede przekonywal do ceramiki, probuje tylko wytlumaczyc, dlaczego ja przechodze na ceramike.


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemo czy ja kogokolwiek namawiałem na zeovit?I czy kiedykolwiek twierdziłem,że jest to metoda dla początkujących?


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.