Skocz do zawartości
Łukasz Różański

100% błazenków w błazenkarium

Rekomendowane odpowiedzi

Teorie DSB czytałem - mam w połowie akwa ok 4cm i jak na razie po 2 miesiącach No3 właściwie brak, a obciazenie baniaczka juz mam spore - za młode akwa czy jak?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na dzien dzisiejszy plany mojego setupu wyglądają mniej więcej tak:

10 kg LR z Aquariusa (promocyjny, więc u nich zasiedlany)

5 kg LR normalnej Indonezji (fajnie żeby był porośnięte caulerpą)

Na dno 2cm wartswa ożywionego piachu z Aquariusa (nie z torebki) żeby przyspieszyć dojżewanie

Do tego ekipka czyszcząca z rozgwiazdą, krabikami, krewtki.

Obsada planowana:

2 x błazenek

Ślizg Salaria Fasciatus

Sarcophyton, grzybki, ksenia, może łączka,

(Zasiedlane w kolejności ekipa czyszcząca, ślizg, miękkie i skórzaste, błazenki, w odstępach około miesięcznych)

Jak się to wszystko ustabilizuje, to pokuszę się o ukwiała. Chciałbym takiego jak ma SMK, ale zobaczymy najpierw czy będzie mu żył:D Mam nadzieję, że tak:)

Co do światła to 3x24T5

Odpieniacz miniflotor z wydajną pąpką powietrzną.

I jak to wygląda? MA jakiś sens?? Pytam, bo sam oprócz teoretycznej "wiedzy" nie dysponuję doświadczeniem w takich sprawach. w planach wygłąda ok, ale jak to może działać??? Wszelka krytyka mile widziana:)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łukasz to widze ze chcesz podobnie jak ja sobie zrobić :D

tylko ja zamiast miniflotora daję BioStar Flotora (nie muszę robić panelu ani sumpa)

no i oświetlenie planuję jednak wieksze bo 4x24W (choć na początek daję 2x24W)

no i cały czas nie wiem co z tym piachem :/ jedni pisza dawać inni piszą nie dawać i taka lipa :/

jak chce rozgwiadę to piasek musi być, ale może zrezygnować z pisaku i olać rozgwiazde ?? o to jest pytanie :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie oleję rozgwiazdy i piachu. Może to i ryzykowne, ale co tam, najwyżej za rok wywalę:D A rozgwiazdę sprzedam...

Nie chcę przeginać z oświtleniem. Myślę, że 3 wystarczą, z porządnym odbłyśnikiem można otrzymać nawet 300% dodatkowego światła!!!

A z tym biostarem, to wyszło tak, że jak zacząłem sprzęt zbierać, to o nim jeszcze nie słyszałem, no i kupiłem miniflotora z pąpką, a teraz już po frytkach. Ciekawe, jak będzie się w biostarze sprawiać filtracja biologiczna...

Ja jednak planuję akwa 126l. Trochę więcej porzestrzeni dla roboli;)

AIMastar - piasek z Wisły:) fajny dowcip:)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mam nadzieje ze mi ukwiał przezyje bo jak na razie to mnie martwi - schował sie za skałę i nie wychodzi.

Skałka "ekologiczna" z aquariusa jest bez żyjątek w środku co wcale nie jest takie dobre bo przepychają one kanaliki wewnątrz skałki i odgrywają duża rolę w filtracji metodą berlińską (żywą skałą). Na pewno duzo lepsze to niż tuf ale jednak wyskrobałbym raczej na wiekszość prawdziwej żywej skały a ewentualnie dopchał skałą ekologiczną z aquariusa (tak przy okazji sporo tam kupiłem już rzeczy :D - mam cichą nadzieje ze jakaś gruba zniżka bedzie następnym razem)

A tak poza tym widze ze robicie akwa prawie identyczne jak moje :D Bardzo mi miło - ale mam nadzieje ze zdajecie sobie sprawę że jestem cały czas zielony jak wy w akwarystyce i to akwa to bardziej "eksperyment" niż wzór do naśladowania (a nawet starzy wyjadacze morszczyny powiedzieliby że herezja :D ). Więc jak chcecie tworzyć to w tempie takim jak to na własne ryzyko! (musiałem to napisać bo inaczej bym dostał po uszach od innych morszczaków i został wyklęty :D )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smk: nie bój się ja swoje akwa bede robił powoli a nie tak szybko

poczekam aż ci ukwiał się przyjmie wtedy bede wiedział że go kupić mogę :D

a skałę żywą chyba kupię tutaj (znaczy od Przemka), zresztą do tego jeszcze u mnie daleko :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

He he he:) Ja też się spieszyć nie zamierzam, czasu mam pod dostatkiem, a samo akwa ze skałą i tak jest super. Wydaje mi się, że ta skałka "ekologiczna"z akwariusa po paru miesiącach w jednym zbiorniku z normalną skałką i tak zostanie zasiedlona przez robalki, a jeśli połączymy to z faktem, że nie będę się pieszył, to po co przepłacać? (Oczywiście tak mi się tylko wydaje)

U Przemka jest fajna skałka, ale jak już będę w Gdyni, to wolałbym załatwić sprawę raz i już, ale zobaczymy, mam do tego jeszcze pół roku planów i przemyśleń:D


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SMK ma racje, ta skala z A........a wyglada beznadziejnie, kamien obrosniety wapiennymi, co ja gadam: jednym gatunkiem wapiennych, pedzonym Ballingiem jak gesi na watrobke. Kamien, co pewnie nawet nie lezal kolo prawdziwej skaly z morza. Odradzam calkowicie.

Mam nadzieje, ze nie urazilem czyis uczuc :D ale tak to widze.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem żywą skałę we Włocławku. Po tygodniu różne robaczki chyba dwójnogi plenią się tysiącami. Myślę, że to ważne, bo jeśli te małe organizmy przeżyły to oznacza, że skała przetrwała transport w dobrej kondycji. Glony wapienne są w niewielkiej ilości, ale to akurat raczej świadczy o tym, że nie była "pędzona", bo te glony to po miesiącu w sprzyjających warunkach same się pojawią.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No za dużo tych dużych robali to tez nie za dobrze (przynajmniej dla korali) - choć zdania sa podzielone.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK! skała z A....a może i jest uboga, ale na pewno lepsze to niż martwy tuff. A jeżeli będzie w baniaku tylko dopełnieniem dla żywej skały (np. tej fajnej od Przemka) to chyba i tak po pary miesiącach nie będzie różnicy. Ale może źle myślę. Mam sztywny budżet na te sprawy, Planuję skałę "wymieszać" pół na pół, na wirzchu będzie ta żywa, a "ekologiczna" jako podstawa, której i tak nie za bardzo widać. Po co do tego celu wykorzystywać skałkę premium?


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lukasz, jezeli to "cos" ma Ci sluzyc jako dopelnienie do zywej skaly to IMO zwykly tuff jest lepszy, ma przynajmniej pory niepozatykane tym glonem wapiennym.

Skala ma dzialac, a nie wygladac. Jak ma dzialac, skoro jest obrosnieta cala glonem, gdzie maja sie te organizmy podziac? Poza tym nie mysl, ze takie zasiedlanie to kwestia tygodni. Wiesz, ile lezy skala na farmie W MORZU, nie w akwarium? Minimum rok, najczesciej dluzej i mimo to nie wyglada tak jak kawalki prawdziwej rafy, ktore porastaja zyciem latami.

"Po co do tego celu wykorzystywa skalke premium" - no widzisz, dobra skala to nie tylko ewentualne korale, ktore na niej rosna. O wiele wazniejsze sa glony, gabki, oslonice, ROBAKI przede wszystkim. W takiej premium masz szanse miec ich wiecej a biora one czynny udzial w pozadanych proesach zachodzacych w zywej skale.

Tak wiec nie patrz nawet na korale co przetrwaly na skale, korale sobie dokupisz jakie bedziesz chcial. zwracaj uwage na ROBAKI. Im wiecej, tym lepiej. Takie robaki czyszcza skale do tego stopnia, ze mi kraby uciekaja z baniaka bo nie ma glonow i trzeba dawac salate, szpinak i spirulie. No ale ja nie wyrzucam zadnych robakow, nawet je dokarmiam, w nocy akwarium az buzuje, malych skorupiakow jest jak w mrowisku a rozne robaki wija sie doslownie dziesiatkami. Czyszcza jak roboty. Cos pieknego taka bogata w gatunki skala. Tylko musialem sie naszukac, skale kompletowalem 3 miesiace, wybieralem to co znalazlem najlepszego w baniakach kilku sprzedawcow. Nie spieszylem sie zbytnio, ty tez nie musisz ladowac calej skaly na raz. lepiej jest zebrac z roznych zrodel, roznorodnosc w akwarium rafowym to podstawa, latwiej sie pozniej prowadzi takie akwarium.

Tak wiec dobra skala przede wszszystkim, jak chcesz oszczedzac to nie na skale, WRECZ PRZECIWNIE, na skale wydaj najwiecej, ile mozesz.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mądrze mówisz, przekonałeś mnie (chyba) żeby jednak kupic prawdziwą skałkę... pewnie wyjdzie to na dobre całęj obsadzie. Dzięki

A tak z innej beczki, czy przy tygodniowych podmianach rzędu 5% objętości trzeba jeszcze coś dodatkowo dolewać (jod, ca, kalkwasser, itp?)


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okaze sie w praniu ale prawdopodobnie przynajmniej kalkwasser.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tego jodu to w wiekszosci akwariuw ktore badano stwierdzono wyzsze poziomy jodu niz w naturze tak wiec suplementowanie jodem przy regularnych podmianach wody jest... no ja bym nie dolewal, ja nie dolewam jodu a Xenia rosnie mi jak mutant, dopiero zrobilem przecinke a szykuje sie chyba kolejna :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aquamaniac: Jak tniesz Xenię, to czy ona nie wypuszcza czegoś do wody? Tak jak ponoć caulerpa, przy cięciu wypuszcza sporo tego czym się żywiła, z więc związki azotu. Xenia ci pulsuje?


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwięcej problemów będziesz miał z Ca zeby utrzymać poziom ok 400-450mg/l - to możesz dodawać za pomocą kalkwasser lub metody balinga (Swirlej ci to wyjaśni :D - poszukaj w postach poprzednich)

Co do innych dodatków:

- jak stosujesz ballinga to masz już wszystkie elementy w 3 zestawach płynów.

- jak stosujesz kalkwasser to powinno się dodawać pierwiastki śladowe, jod itp.

- jest też trzecia szkoła (tak czytałem na reefpark) ze właściwie to nie należy dodawać nic bo po np. 1-1,5 roku nastąpi zbyt duża kumulacja pierwiastków śladowych co będzie szkodliwe i jedynie uzupełnia się je za pomocą podmian wody z dobrej jakościowo soli

Tyle teorii - jak wygląda w praktyce to musisz się zapytać doświadczonych morszczaków, jednak każdy ci wskaże na inną z 3 powyższych metod :D

Ja osobiście na razie za namową swirleja stosuje kalkwasser + dodaje mikroelementy i jod uzdatniaczem SERA Marinvit (mimo rad swirleja że "produkty sery to pipa" :D )


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jednak "trzecia szkoła" nie da ci wyższego poziomu Ca :D


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Owszem, cos tam wypuszcza ale ja wyciagam skalke z Xenia, wkladam do plastikowego pojemniczka i tam tne, czekam kilkanascie minut az sie rana z grubsza zasklepi po czym Xenia do akwarium a wode wylewam.

Tak, mam pulsujaca, piekna rozowa pulsujaca, Xenie znaczy sie :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy? Od wczoraj? :D

Metoda jest jak najbardziej aktualna, pod warunkiem, że akwarystę stać na podmiany dwa razy w tygodniu po 15-20% i nie przegina z obsadą.

Ogromny plus w postaci niemożności przedawkowania czegokolwiek.

Polecam wycieczkę po forach amerykańskich. Choć może tylko ja tak niefortunnie trafiam, a wszędzie indziej odradzają. :D


2x50 litrów - słodkie 90 litrów - słone

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Momencik...pogubiłem się, to jak z tym jest, gromadzą się, czy nie?

A może okresowa większa podmianka (np. 50% co pół roku) rozwiązuje problem gromadzenia się różnych związków?

Podmiany 2x20% na tydzień, to już trochę za dużo. Zaczynam czytać o metodzie Ballinga.


Jeszcze tylko parę tygodni...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.