Skocz do zawartości
fal

Mój Swiat

Rekomendowane odpowiedzi

Film jest niedostępny 


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Piękne koralowce w ogóle pięknie

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tam rośnie

7496560_wulkan.jpg


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przypominam się tylko ,że akwarium nadal istnieje i coś tam rośnie

7496706_szczepka11.jpg


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

7501296_Zebra.jpg


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wątek ten założyłem w 2008 roku jaki to szmat czasu  do dzisiaj ze mną jest para błazenków , żółtek , chelmon , żagiewka , białobrody czyli rybska żyją już prawie 9 lat. Jadę na tej samej skale  miesza się ta sama woda jest czad.

Ze sprzętu który przetrwał  9 lat

  • pompy cyrkulacyjne TUNZE
  • Dolewka AquaMedic
  • IKS komputer akwarystyczny

Sprzęt który się poddał

  • pompa obiegowa AM 3500L
  • pompa cyrkulacyjna AM
  • pompa RD 5000L
  • pompy zasilające reaktor AM
  • pompy odpieniacza

Teraz troszkę o kosztach , bo to chyba największy problem nasz hobbystów. Pamiętam jak wydawałem wręcz astronomiczne kwoty na różnego rodzaju dodatki do wody , absorbery , węgiel , sól , wystarczyło ,że pojawiło się coś nowego i już znalazło się w moim zbiorniku z perspektywy czasu to była jakaś masakra. Oczywiście z biegiem czasu człowiek mądrzeje i do pewnych spraw dorasta. Prowadzenie dzisiaj mojego zbiornika to zupełnie inny świat uświadomiłem sobie ,że ten zbiornik jest dla mnie a nie ja dla niego. W zasadzie z kosztami sobie poradziłem na tyle ile mogłem niestety prąd jest poza moim zasięgiem rachunki na poziomie 200 pln miesięcznie są zgrozą ale cóż jak to mówią coś za coś :) .

Wracając jednak do prowadzenia zbiornika tak jak wspominałem wcześniej to już inny świat , nie skupiam się na absolutnych zerach bo z perspektywy czasu to nic nie wnosiło a raczej powodowało dużo problemów system ciągle niestabilny , korale ciągle grymasiły dzisiaj jest inaczej korale rosną nie grymaszą może są ciemne i nie pastelowe , ale co z tego skoro polipują i widzę ,że chce im się żyć. Z perspektywy czasu muszę stwierdzić , że bardzo mi pomogło zaprzestanie robienia podmian przez to zbiornik stał się mega stabilny. Jedyne na co zwracam uwagę to jest KH i zasolenie. Nie mogę napisać ,że nic nie dodaję do wody bo korale raz w tygodniu dostają amino i zarełko w kropelkach do tego podlewam raz w tygodniu a czasami rzadziej Color Elements FM.

Jednak najważniejszym urządzeniem jest reaktor to on utrzymuje zbiornik przy życiu to on dostarcza wszystkie niezbędne pierwiastki to on odpowiada za stabilne KH dlatego raz na pół roku przechodzi gruntowne czyszczenie. Kiedyś jechałem tylko na Knopie , ale lepsze efekty są na zwykłym grysie koralowym AM. Ktoś powie ,że on dostarcza dużą ilość fosforanów być może , ale mój zbiornik nie grymasi , ostatnie pomiary na dużej Hance 0,02 więc jest bardzo dobrze.

Następne urządzenie które spowodowało , że to akwarium jest dla mnie a nie ja dla niego to reaktor z pelletami oj podziękować tym co wynaleźli to ustrojstwo , żeby jednak nie było tak kolorowo reaktor musi być recyrkulacyjny  każdy inny powoduje ,że musisz bardzo często zaglądać czy nic się nie posklejało sprawdzać parametry przy recyrkulacyjnym zapominasz o wszystkim :) . Nie dodaję do zbiornika żadnych bakterii po prostu nie muszę bo stabilizacja jest nieprawdopodobna.

Za cyrkulację odpowiada WaveBox i pompa Vortech MP40 naprawdę nic więcej nie potrzebuję nie ma martwych stref wszystko się buja i chce żyć.

No i doszliśmy do słoneczka , przerabiałem każde oświetlenie jakie wyszło zaczynając od HQI i kończąc na HQI.

  • HQI + T5 słoneczko od którego zaczynałem korale rosły ale moje doświadczenia powodowały , że było różnie
  • LED totalna zagłada życia SPS umarły wszystkie być może nie miałem wystarczającego doświadczenia być może dawałem za dużo światła wszystko jest być może.
  • T5 światełko marzenie dla SPS , ale nie dla mnie zero życia w zbiorniku jak tapeta , kolory bajeczne ale co z tego skoro nie ma odbijania światła od skał od korali.
  • HQI  świecę w zasadzie 12 godzin dziennie samymi żarnikami na ostatnie 3 godziny dopalam 6 świetlówkami ale tylko dlatego ,że jest ładniej dla oka , a korale rosną i cieszą.

Chciałbym jednak wrócić jeszcze do jednej kwesti którą poruszyłem a mianowicie podmiany wody ostatni raz zachlupotała świeża solanka 08.11.2015 od tego czasu nie podmieniłem nawet litra wody a wszystko żyje i ma się dobrze dlatego sam siebie się pytam  po co przez 7 lat robiłem tydzień w tydzień podmiany czemu miało to służyć ? Zaraz usłyszę ,że przecież uzupełniamy pierwiastki oczywiście w tym przypadku się zgodzę , usuwamy zanieczyszczenia ciężko się nie zgodzić , ale czy przypadkiem co tydzień nie burzymy równowagi i stabilizacji systemu o którą tak walczymy która odpowiada za zdrowy i dobrze funkcjonujący system ? Od momentu jak przestałem robić podmiany mój zbiornik jest wolny od wszelkiego rodzaju plag skała jest czyściuteńka.

Podsumowując mój zbiornik w zasadzie jest bezobsługowy jedyne czynności które w nim wykonuję to:

  • raz dziennie podaję pokarm rybską 6 kostek
  • raz dziennie z rana sprawdzam czy wszystko chodzi ( pompa odpieniacza i odciek z reaktora )
  • raz na tydzień uzupełniam pierwiastki
  • raz na tydzień sprawdzam KH i zasolenie
  • raz na miesiąc czyszczę pompy
  • raz na pół roku czyszczę reaktor

No i najważniejsze raz na dwa miesiące płacę rachunek za prąd o zgrozo :) 

 

Edytowane przez fal (wyświetl historię edycji)

160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz Darku wiedza i zrozumienie to dwie rożne rzeczy :)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobre podsumowanie :respect:

teraz jeszcze FTS  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo !

Takie posty uwielbiam, wiedza w pigułce.

Mam tylko jedno pytanie, czy fosforany "same" utrzymują się na takim poziomie? 


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za biologie w akwarium odpowiada filtr z biopelletkami one dbają o niskie wartości  NO3 i PO4


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Darek - całe sedno akwarystyki morskiej zebrane w jednym poście.

U mnie słona woda kręci się od 25 lat z malutkimi przerwami ale dochodzę do identycznych wniosków...

Wśród młodszych akwarystów jest tendencja do utrudniania sobie życia natomiast starszyzna powraca do korzeni.

Wypróbowałem chyba już wszystkie metody ( za wyjątkiem dsb ) filtracji i kończę na Matrixie , dobrych bakteriach i wódce. Lepszej metody nie znam.

PK

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,fajne podsumowanie,ktore wydaje mi sie logiczne,zastanawiam sie tylko w jaki sposob,jezeli to robisz,odsysasz detrytus z sump'a.Moge sie tylko domyslac ze po odessaniu i odstaniu wody wlewasz ja spowrotem...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie mam pompy cyrkulacyjne które powodują ruch więc nie ma szansy na żadne odkładanie detrytus wszystko ląduje w odpieniaczu.


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysl z tymi pompami w sump'ie,bede musial pomyslec o tym,gdyz u mnie pomimo przewymiarowanego odpieniacza,detrytus sie odkladaa radze sobie z nim w ten sposob,ze dokazdej komory wkladam silna pompe ze skarpeta na wylocie...Kiedys uzywalem dedykowanej skarpety na rurze wylotu z akwarium,ale zbyt czesto sie zapychala,wiec dalem sobie spokoj...Zauwazylem tez ze pomimo bardzo silnej cyrkulacji,musze jednak skale przedmuchiwac a przy zmianie trybu pracy wave-maker'a fruwa troche farfocli,dlatego tez zmieniam tryby pracy do momentu az wszystko sie wyklaruje...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fal dzięki za podzielenie się twoimi doświadczeniami. Dla osób, jak ja, które dopiero planują lub dopiero zaczynają przygodę z oceanem, takie posty to kopalnia wiedzy.

Napisz może jak suplementujesz akwarium?

 

PS. Chelmon 9 lat? A ponoć one krótko zyją w akwariach.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i na tyle ,mnie prąd też łechce po kieszeni

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, R.I.P napisał:

... Darek - całe sedno akwarystyki morskiej zebrane w jednym poście.

U mnie słona woda kręci się od 25 lat z malutkimi przerwami ale dochodzę do identycznych wniosków...

Wśród młodszych akwarystów jest tendencja do utrudniania sobie życia natomiast starszyzna powraca do korzeni.

Wypróbowałem chyba już wszystkie metody ( za wyjątkiem dsb ) filtracji i kończę na Matrixie , dobrych bakteriach i wódce. Lepszej metody nie znam.

PK

 

No Paweł kawał czasu 25lat i dopiero dochodzisz do identycznych wnioskow co Darek :)ja myslałem ze ty to juz wszystko wiesz


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Często gęsto dyskutujemy o wytrzepanej wodzie chciałbym wam pokazać na czym to polega w moim setupie za jakość zdjęć przepraszam , ale były robione z telefonu. 

Na poniższym zdjęciu jest hystrix a w filterku kręciło się prawie 2 litry biopellets

7637507_20150324_070412_resized.jpg

A to zdjęcie przedstawia tego samego korala ale w filtrze kręciło się już tylko 500 ml

7637508_20151111_132121_resized.jpg

Na drugim zdjęciu ewidentnie widać ,że koral czuje się lepiej 


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zanim przesunąłem w dół chciałem zapytać skąd wziąłeś hystrixa w takim nietypowym kolorze.

 

Na pierwszy rzut oka można by powiedzieć, że to dwa różne korale.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na pierwszym umierający a na drugim w pełnej krasie ;)

Wysłane gołębiem pocztowym z pomocą Tapatalka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.