Skocz do zawartości
Grzegorz Dyzma

Jaka wybrac sol

Rekomendowane odpowiedzi

Mam maly dylemat.Powoli konczy mi sie sol i obecnie uzywana Marine Environment nie jest dostepna w UK.Jedyny sklep ktory mial Sol Preis ktorej chcialem sprobowac zrezygnowal z dalszej dystrybucji.Do wyboru mam :

Kent

Instant Ocean

Red Sea

Aqua Medic

Reef Crystals

Seachem

Tropic Marine Pro Reef

Zastanawiam sie nad TM ale to decyzja na kilka miesiecy wiec prosze o wasze opinie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z soli ktore wymieniles stosowalem kenta przez trzy lata.Bardzo dobrze sie rozpuszcza w wodzie,jedynym problemem bylo utrzymanie magnezu na odpowiednim poziomie.Obecnie stosuje sol ati i niemam problemu z magnezem


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam tak samo przy stosowaniu Kent miałem problem z utrzymaniem magnezu.Teraz zakładam drugi raz akwa i napewno bede stosował albo preis albo tropic marine


140l SHALLOW TANK :p 100x55 28h, Vortech MP10 es, Oswietlenie led 80w (*** loccutus),odpieniacz Deltec MCE300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tych soli co wymieniłeś stosowałem :

Kent, Instant Ocean, Tropic Marine Pro Reef.

Zdecydowanie polecam tą ostatnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za Wasze opinie.Znalazlem jeszcze kilka postow o Tropic Marine i zdecydowalem sie na te wlasnie sol.O swoich spostrzezeniach poinformuje.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jamialem TM i nie bylem zadowolony, starsznie niskie CA mialo ,obecnie uzywam Reefers Best Salt, dostepna pod tym linkiem http://stm-shop.co.uk/acatalog/Online_Catalogue_Marine_Salt__6.html bardzo dobra , parametry na poziomie te ktore moge zmierzyc, a i tan sklep polecam


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, moze sie myle, ale odnosze wrazenie ze o soli chyba trzeba mec troche szczescia. Jedni chwala i polecaja, inni stwerdzaja ze juz nigdy do danej soli nie wroca. Wydaje mi sie ze czasami trafia sie kiepska partia, tos cos zawalil w procesie produkcji i pozniej piszemy o konsekwencjach na forum. Wlsnie konczy mi sie ME ktora chwalilo sporo osob

a u mnie Mg i Ca jest zawsze tak kosmiczne ze mieszam solaneke z osmoza 50/50 zeby odczytac wynik i tak naprawde nigdy do konca na 100% nie jestem pewien odczytu.

Zamowlilem TM pro reef i o rezultatach przekonam sie juz nie dlugo.

pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parametry Soli Tropic Marine Pro Reef, pomiar salifertem

Zasolenie: 1,023 przy temperaturze 25'C

Mg: 1380

Ca: 480

Ph: 8,2

Kh: 9,9

@ Adrniew pomysle nad tym testem pod katem krzemianow, tylko musze znalezc jakies dobre i tanie labolatorium.

@ Hajtaler u mnie jak widac Ca wysokie, wiec chyba zaczynam utwierdzac sie w przekonaniu ze o firmy czasami czegos nie kontroluja w procesie produkcyjnym "lopata za duzo lub za malo" i trafia sie felerna partia.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywam soli Preis i jestem zadowolony, ale uzywalem tez TMPR i tez zle nie bylo ;)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja taraz uzywam KZ Reefers Best Salt i nie bede jej zmienial, znalazlem to co mnie zadawala


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja uzywam Seachem. Amerykanski wynalazek w polsce chyba malo popularny. od zawsze uzywalem tylko TMpr.Teraz jednak mysle ze seachem bardziej mi odpowiada, bardzo czysta sol i niesamowicie trzyma parametry wody ( buforowanie).

Edit. Dokladnie jak napisal Andriu,( a moze wlasnie nie napisal ;)) po TM wiecznie mialem pproblemy z krzemem.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam TM i nie mam problemow z parametrami. Polecam


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używałem Red Sea, Instant Ocean i Kenta,

KENT moim zdaniem jest najlepszy z tych które wymieniłem, raz bardzo dobrze się rozpuszcza, dwa wg. moich obserwacji koralowce jak by lepiej na niej rosą a niżeli na reszcie którą wymieniłem, oczywiście jest to również związane z dodatkami mineralnymi w soli. Fakt Mg jest trochę niskie ale raz uzupełnione do odpowiedniego poziomu przez KENT Tech M (trochę trzeba wlać) trzyma się na prawdę długo, mimo obsady SPS'owej na wysokim poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marine environment i tez korale zadowolone i Mg wcale nie musze uzupelniac bo ta sol ma wystarczajacy poziom.Wczesniej mialem Kenta i bylem mniej zadowolony wlasnie z powodu niskiego Mg i tego ze sol sie zkawalila mimo ze byla w szczelnym worku,z ME nie mam takich problemow.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie nigdy nie było problemu ze skamieniałą solą, może dlatego że w wiaderku ją trzymam:) a poza tym na "kamienienie" soli duży wpływ ma wilgotność, no ale jedne są bardziej drugie mniej higroskopijne chociaż ta różnica praktycznie jest niezauważalna ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek pytanie do Ciebie na jakie parametry ma sol ME u Ciebie? Czy Mg i Ca duzo ponad normy?. Ja generalnie bylem bardzo zadowolony z tej soli. Trzymala dobrze wszystkie parametry, ale tu w UK nikt jej nie sprowadza,a koszty sprowadzania z ReefShopu troche za wysokie


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do zabezpieczenia soli przed wilgocia, ja osobiscie pierwszy raz wlasnie w seachem spotkalem sie z zabezpieczeniem w postaci gumoej uszczelki w pokrywie wiadra i wieczka zamykanego na ''zapadki'' do otworzenia wiadra trzeba uzyc mlotka ;).


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@GD po przejsciu z soli TM Pro Reef na Marine environment zmniejszylem ilosc plynow do ballinga bo Ca za wysoko podskoczylo.A magnezu wcale nie podaje a mam ok 1360,wiec chwale sobie ta sol.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.