Skocz do zawartości
Cetus

Parowanie wody

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem w trakcie projektowania sumpa i chciałbym ustalić wielkość komory na pompę taką abym nie musiał dolewać wody przez dwie doby (np. wyjazd na weekend). Akwarium będzie o wymiarach 100x40x40 i będzie otwarte a nad nim lampa 6xT5 39W. Proszę o padanie ile wody na dobę paruje w Waszych zbiornikach podobnej wielkości.

Wiem, że sprawę rozwiązuje automatyczna dolewka ale to będzie dopiero na przyszłość. Na razie ja będę automatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium identycznej wielkosci, tylko oswietlone troche slabiej: 4x39W. Trudno mi powiedziec ile paruje w nim wody, srednio ok. 1,5-2 litry na dobe, ale to sie waha w zaleznosci od pory roku.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej odrazu kup dolewke i nie kombinuj,bez tego bedzie ciezko,skoki zasolenie nie sa zdrowe dla morskich stworzen.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus,autom.dolewka jest sprzętem wręcz niezbędnym.Ponijając stronę praktyczną,pomaga utrzymać stałe parametry wody.

Sprzęcik nie jest drogi,pomyśl:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Założyłbym, że wyparuje średnio ok. 2 l dziennie.

Ale o ile się orientuję to różnice między, nawet bardzo podobnymi, akwariami są bardzo duże.

Nie czekaj z dolewką. Ta od Witka kosztuje niewiele a podobno sprawuje się całkiem dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Co za jednomyślność.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wooow... 4 odpowiedzi w ciagu 2 minut....


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam od Vita, działa bez zarzutu :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze to problem nie leży w finansach ale w psychice. Najpierw muszę sie oswoić z tą (dla mnie) ogromną ilością wody i całym sprzętem i może nabrać do niego zaufania. Posiadanie automatycznej dolewki niewątpliwie podnosi ryzyko zalania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AquaManiac :

Wooow... 4 odpowiedzi w ciagu 2 minut....

Bo to taka odmiana po nieustannych pytaniach Szymonstera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus, zawsze możesz do zbiornika na dolewki nalać na tyle mało wody żebyś mógł zasnąć:) Przynajmniej na początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w automatycznej dolewce trudno jest o zalanie, chyba ze uzywasz wody bezpośrednie z filtra RO. Jesli masz oddzielny pojemnik około załóżmy 20L to niema opcji zeby zalac mieszkanie, w najgorszym wypadku jak sie dolewka zatnie to 20L RO powędruje do akwarium co spowoduje lekkie zachwianie zasolenia ale zadnej tragedii niebedzie przy większym akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim, masz rację, od Witta :), rs baaardzo trafna uwaga :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cetus nie boj sie, te 160L po jakims czasie okaze sie sporo za male :) Taka pojemnosc da sie spokojnie ogarnac, a na poczatku jest frajda z tych 100cm dlugosci :) Dolewke polecam oczywiscie. 6x39W swiatla w takim litrazu pozwala trzymac doslownie WSZYSTKO :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno napisać ile odparuje wody to zależy od otoczenia czyli róznicy temperatur, czy masz wiatraczki-chłodzenie, czy jest falowanie powierzchni i jaką masz wilgotność. W bardzo skrajnych warunkach parowało mi ponad 10% wody dziennie


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10%?

To chyba ryby wypijaly?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 33 litry , temperatura latem 36 *C (kilka lat temu) wiatraczek daki pokojowy, a nie komputerowy i pompka skierowana pod powierzchnia wody, tak aby ta jak najmocniej falowała. Udawało się utrzymac w okolicach 30.

na dobę wychodziło koło 3 litrów z haczykiem.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dzis z dywanu w koncu odparowało jakies 25 litrow :-) Także z moich obliczen wynika ze woda z powierzchni ok 2 mkw przy temperaturze powietrza 24 stopni paruje ok 10 litrow na dobe :)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobne akwa. Nie posiadam dolewki bo jakos na nia miejsca nie mam. Mam za to baniaczek:) 5 litrow ktory musze co 5-7 dni napelniac. Oswietlenie 4x39 z zamknieta pokrywa z plyty meblowej. Rano wstaje, kapka wody dolana, wieczorem kapka wody dolana:). Jakos idzie do przodu. Jak sobie kiedys wygospodaruje troszke miejsca na akwa ok30l to i dolewka sie pojawi:).


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.