Skocz do zawartości
bastek

zasolenie

Rekomendowane odpowiedzi

Na pewno nie pływakowy,mało dokładny.Ja na począdku taki kupiłem i wydawało mi się,że mam odpowiednie zasolenie jednak jak użyłem reflaktomertu to się okazało,że nie.Wczoraj kupiłem reflaktometr Knopa i ponownie się okazało,że mam dużo za niskie.Jest to sprzęt używany bardzo często więc warto zainwestować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Firma moze nie jest az taka wazna. Wazne, zeby byl jak najdluzszy i warto go sprawdzic z innym.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Firma moze nie jest az taka wazna. Wazne, zeby byl jak najdluzszy i warto go sprawdzic z innym.

Pozdrawiam

Ja swój sprawdziłem przez porównanie z reflaktometrem,ale dochodzi w pływakowym nieprecyzyjne odczytanie poziomu jego zanurzenia poniewarz jakoś tak woda załamuje się na nim i moim zdaniem można jedynie ocenić w przybliżeniu.Niektórzy twierdzą,że to wystarczy.Jak go sprawdzałem to za pierwszym razem udało mi się z poziomem zasolenia i pokrywał się z wskazaniem reflaktometra.Wczoraj myślałem,że też mam dobrze,ale jak sprawdziłem nowo zakupiony reflaktometr to pokazał 1,014 czyli za mało.A na marginesie taki poziom był niebezpieczny ? Bo jeśli nie to pływakowy też może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam pływakowego dużego JBL , takiego samego używają w "zoofokusie" a jak będę u Łukasza w "acroporze" to też się zapytam jakiego przyrządu on używa,i dopiszę ...

A i kolega "ANWOJCIK" w swoich ponad 800 litrach też korzystał z spławika JBL...

Słyszałem opinie o tych małych spławiczkach , że mają problemy z dokładnością...

Więc lepiej wydać zamiast 20-30 zł na mały,dorzucić i kupić dokładniejszy za jakieś 90 zł...

A o refraktometrach pisano na forum wiele razy,trzeba tylko poszukać...co by nie kupić jakiegoś do mierzenia gęstości soku w spożywce...

Pozdrawiam...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Inmar

Poniewaz rozbieznosci w odczytach miedzy Twoim splawikiem i refraktometrem sa naprawde duze i raczej niespotykane, to proponuje porownac z kolega (jeszcze lepiej z kolezanka) rowniez odczyt z refraktometru.

Raczej spotkalem sie z opinia, ze duze, firmowe splawiki sa dokladniejsze niz refraktometry. Za to refraktometry sa wygodniejsze w obsludze (te z kompensacja temperatury).

Ps: 1.014 to moze byc zasolenie w ujsciu rzeki a nie w oceanie :)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podnoszę właśnie zasolenie.Rozrobiłem solankę o dużo większej gęstości i co kilka godzin wlewam po litrze.10 litrów wlałem w ciągu doby,ale poziom mało co wzrósł.Wczoraj rozrobiłem kolejne wiadro i na razie się miesza.Może macie inny sposób podnoszenia zasolenia ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posolic wode automatycznej dolewki i czekac. Takie duze braki soli musisz uzupelniac tygodniami, bo nic tego nie wytrzuyma.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie tak. Nie ma znaczenia jaki mamy spławik (oczywiscie większy będzie precyzyjniejszy) tylko jak jest dokładnie skalibrowany przez producenta w danej temperaturze płynu.

Może to być chiński za 15zł, a nawet może być do soku, i jeśli bedzie pokazywał głupoty np. przy 1026 pokazuje 1014 - wystarczy byśmy wiedzieli, że to przykładowe 1014 w temperaturze np. 25c to jest 1026 i tyle.

Krótko mówiąc wystarczy skalibrować starannie spławik na pewnym refraktometrze lub w płynie kalibracyjnym 35% (WAŻNE : przy konkretnej temperaturze jaką, zawsze bedziemy się starali aby miał mierzony płyn!) i resztę zrobi już za nas fizyka - ten spławik (w płynie o tej samej temperaturze) zawsze już pokaże bardzo precyzyjnie 35ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
froolk :

To nie tak. Nie ma znaczenia jaki mamy spławik (oczywiscie większy będzie precyzyjniejszy) tylko jak jest dokładnie skalibrowany przez producenta w danej temperaturze płynu.

Może to być chiński za 15zł, a nawet może być do soku, i jeśli bedzie pokazywał głupoty np. przy 1026 pokazuje 1014 - wystarczy byśmy wiedzieli, że to przykładowe 1014 w temperaturze np. 25c to jest 1026 i tyle.

Krótko mówiąc wystarczy skalibrować starannie spławik na pewnym refraktometrze lub w płynie kalibracyjnym 35% (WAŻNE : przy konkretnej temperaturze jaką, zawsze bedziemy się starali aby miał mierzony płyn!) i resztę zrobi już za nas fizyka - ten spławik (w płynie o tej samej temperaturze) zawsze już pokaże bardzo precyzyjnie 35ppm.

O !!! Ujęte idealnie ! Brawo !


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, można też odwiedzić sklep ze szkłem laboratoryjnym i zapytać o areometr pracujący w naszym przedziale - tańsze będą bez atestów a droższe z atestami. Jak nie chcemy kupować takiego z atestami to prosimy (grzecznie) o zgodę na zmierzenie dziesięcioma z tańszej półki zwykłej wody - wybieramy ten który pokazuje gęstość najbliższą średniej z wszystkich pomiarów po odrzuceniu najwyższego i najniższego.

Dobrze też jest poćwiczyć mierzenie gęstości, tak by za każdym razem odczytywać w ten sam sposób bo zwierzakom mniej szkodzi zła wartość niż jej gwałtowne zmiany.

Ja sam mierzę "spławikiem" sery skalibrowanym w laboratorium (można o to poprosić w prawie każdym labie oznaczającym zanieczyszczenia w wodzie, czasami w chemicznej pracowni szkolnej też mają dobre areometry względem których można skalibrować. A jak ma się kilku kumpli to też można sobie poradzić mierząc wszystkimi przyrządami i licząć średnią - to wartość do kalibracji(lepsza niż nic).


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Posolic wode automatycznej dolewki i czekac. Takie duze braki soli musisz uzupelniac tygodniami, bo nic tego nie wytrzuyma.

To i tak trzymają się moje zwierzaki nieźle bo raz miałem zasolenie prawidłowe co było 2 tyg temu raz nie jak jest teraz.Wina to zły odczyt na pływaku.Moja wina,moja wina.......Tak zrobię,kolega też tak doradził wczoraj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odświeżę temat bo mam problem z tym mierzeniem zasolenia,zastanawiam się czy aby reflaktometr nie jest uszkodzony.Sprawdziłem dziś wodę w baniaku i jakoś nie było prawidłowego zasolenia a tydzień temu było.Płyn kalibracyjny pokazał 1.015 a pływakowy 1.032.Coś często muszę kalibrować go.Płyn nie jest stary,ma może 2 miesiące.Teraz już nie wiem jaki mam poziom.Chyba poszukam dużego pływakowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje zakupić salimetr Aqua Medica i będzie po kłopocie. Używam go dwa lata i wszystko jest ok.

pozdro Grzegorz


Akwa ....... zł, osprzęt ...... zł, skała i życie ........ zł, uśmiech mojego dziecka co rano przy akwa BEZCENNE.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się boję,że następny też może pokazywać nieprecyzyjnie.Ja mam knopa,który kosztuje 627 zł więc to już jest chyba z lepszych.Nie wiem dlaczego tak różnie pokazuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
inmar :

Odświeżę temat bo mam problem z tym mierzeniem zasolenia,zastanawiam się czy aby reflaktometr nie jest uszkodzony.Sprawdziłem dziś wodę w baniaku i jakoś nie było prawidłowego zasolenia a tydzień temu było.Płyn kalibracyjny pokazał 1.015 a pływakowy 1.032.Coś często muszę kalibrować go.Płyn nie jest stary,ma może 2 miesiące.Teraz już nie wiem jaki mam poziom.Chyba poszukam dużego pływakowego.

Moim zdaniem być może ten płyn kalibracyjny zafałszowuje wynik. W jakiej temperaturze jest ten płyn? Na opakowaniu powinno pisać w jakiej temp. jest jaka gęstość wzorcowa? A jaką T masz w akwarium? Ustal 25oC i zmierz. Następnie ustal 25oC w płynie i też zmierz i porównaj.

Z mojego skromnego doświadczenia wiem, że wahnięcie o 1 oC powoduje nizły rozjazd w pomiarze gęstości jeśli się używa elektronicznych/światłoczułych czujników.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płyn mam odlany od znajomego i jest zamknięty w szczelnej,ciemnej buteleczce.Stoi w szafce.Reflaktomert ma kompensację temperatury więc nie powinno być problemu.Jak często kalibrujecie refraktometry ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha,pytam dziś kumpla jak on sprawdza zasolenie a on mówi,że wcale.Leje 30 l wody i kilo soli i musi być ok.Z góry zapewniam Was,że to doświadczony akwarysta a baniak z samymi twardzielami ma jeden z najlepszych jakie widziałem.Trochę mu tu posłodziłem,jest też naszym forumowiczem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tylko jak sie leje ballinga to zasolenie idzie w gore,wiec bez mierzenia moze byc kaplica predzej czy pozniej.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie to logiczne, bo przy takich ilościach to w zasadzie wbrew pozorom jest możliwa większa dokładność proporcji. Gdyby to przełożyć np. na 1,5 l wody i 2,5 łyżki soli, to już nie byłoby tak równiutko i trzebaby np. dosypać 1/4 łyżki albo dolać nieco wody...


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.