Skocz do zawartości
myszon123

Ośmiornica w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.

Mam pytanie dotyczące dość ekstrawaganckiego zwierzaka (chyba) akwariowego.

Otóż na allegro pojawiła się licytacja ośmiornicy Octopus macropus. Pomijam koszty, ale czy taki zwierzak ma jakąkolwiek szansę wyżyć w akwarium?

Wiem o kilku problemach z głowonogami takimi jak żywienie młodych (ta konkretna sztuka to raczej młodociany osobnik, nie nowo narodzony).

Czy ktoś z Was ma może jakiekolwiek dane lub doświadczenia w temacie hodowli takich zwierzaków?

To nie tak, że planuje targnąć się na takie wyzwanie, pytam się ze zwykłej ciekawości.

Pozdrawiam


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

duzo informacji o hodowli osmiornic znajdziesz na www.tonmo.com

imho zasadnicza spraw jest taka, czy osobnik podejmie pokarm inny niż żywy, z tego co słyszałem nie zawsze tak jest.

jak podejmie mrozony to ok, ale je go sporo wiec musisz sie nastawic na ciagle dostawy małż, krabów etc. gdzies czytalem , ze duzy osobnik potrafi zjadac do kilkudzisieciu małż dziennie - wiec koszty tez sie pojawia.

i najwazniejsza sprawa to w akwarium nic innego nie bedziesz mial, bo osmiornica odchodami i swoim dotykiem załatwi wszystko.

zabezpiecznei akwarium przed ucieczką to akurat najprostsza sprawa.

generalnie sprawa jest do zrobienia, ale bedzie kosztowna i wymagajaca duzo zachodu. znacznie latwiej maja Ci ktorzy mieszkaja nad brzegiem cieplego morza, swieze owoce morza codziennie w przystepnej cenie zalatwiaja sparwe wyzywienia.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to pytam raczej z ciekawości. Wiem, że toto zeźre wszystko co się rusza w akwarium.

Nie ukrywam, że przeszło mi przez myśl próba hodowli tego stworka. Niemniej nie wiem, czy moje zapędy mają sens.

Na tą chwile jestem w późnej fazie projektu akwarium i rozważam różne alternatywy.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak jak napisalem, to jest do zrobienia, ale kwestie zaopatrzenie w pozywienie sa kluczowe. musisz miec pod reka sklep ktory bedzie Ci dostarczal mrozone owoce morza w sposob ciagly, tzn, nie zniknie z dnia na dzien. mrozonki musza byc bez dodatków w sensie przyprawy, konserwanty etc etc , jesli taki sklep masz i dziala on stabilnie to kwestia oszacowania kosztów.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze, to mam z 3 różne supermarkety z owocami morza. Wiem, bo sie nimi żywie (wegetarianizm... wiec zwierz będzie ew. jeść to co ja :)) a co do braku przypraw to jestem pewien że mrożonki są "bez:)

Funkcja decyzji.

Pytanko małe, jakie warunki zapewnić takiemu stworowi? Zakładam, że nić a nić poza nim nie wchodzi do obsady.

Pozdrawiam

Myszon


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skad ta pewnosc , ze mrożonki są czyste? ja kupowalem w weekend krewetki dla ukwialów i mialem problem z namierzeniem czystych krewetek bez dodatkow. jak nawet nie było przypraw to była jakas obróbka konserwantami i solą.

proponuje posprawdzac dokladnie co jest napisane na opakowaniu. ja kupuja tylko takie gdzie procz gotowania i głebokiego mrożenia nic wiecej nie ma.

co do akwarium to moge tylko teoretyzować : w sumie zbiornik jak kazdy inny, skała ułożona tak aby były kryjówki, zabezpieczona przed wyjściem zwierzecia na zewnątrz (siatka) wydajny odpieniacz, zabezpieczone pompy.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to tylko na potrzeby filmu, ale jak ktoś wczoraj oglądał Jamesa Bonda, to mógł akurat obejrzeć ośmiorniczkę w akwarium razem z dużymi rybkami. Swoją drogą to gdyby udało się zdobyć taki gatunek jak w filmie to już ryb nie potrzeba :) Piękna była.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myszon: poczytaj topiki na reefcentral, tam ludzie je trzymaja rowniez z innymi zwierzakami, wszystko zalezy pewnie od wielkosci akwarium, osmiornicy i karmienia.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem 007 wczoraj :)

Ta niebieska była suuuuper... Na bank trująca jak cholera.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coż, jeśli już oglądać to proszę :

http://ocellaris.blogspot.com/search/label/O%C5%9Bmiornice

naprawdę ośmiornica może być fascynującym obiektem obserwacji w akwarium, przebija zdecydowaną większość innych zwierząt jakie w ogole mogą się pojawić w akwarium. szczeglnie pierwszy film z testem na inteligencje po prostu powala...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej mnie korci...

Mam tylko kłopot z pomysłem na pokrywę - przez siatkę przelezie, a pokrywa ze szkła czy plexi będzie powodować przegrzewanie się powierzchni wody (mam 150W HQI i 2x39W T5 więc trochę ciepła będzie...)

z góry dzięki za radę


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyłącz HQI, ośmiornica tego nie potrzebuje, a Ty zaoszczędzisz na rachunkach za prąd, poza tym można założyc gęstą siatkę.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zobaczcie osmiorniczki na youtube. kilka dni temu wlasnie przyszedl mi pomysl osmiornicy w akwarium do glowy, z racji tego ze akurat takie jadlem na obiad. niezwykly widok jak osmiorniczka poluje na krewetke! bardzo ciekawe zwierzatko, tylko jak juz wyzej napisali - nic wiecej do baniaka sie nie wlozy. cena przystepna, jesli sie ktos uprze to bedzie zapewne prekursorem w Polsce.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyh

Coraz powazniej o tym myślę.

Jest tylko jeden kłopot: one nie żyja za długo... 6-12 mieisęcy.

Co do tego, że nie można nic trzymac z 8-nicą to wiem (przynajmniej przez chwile można) tylko mam wątpliwiość, czy da się jakieś korale wsadzić z nimi... Wiem, że głowonogi produkuja sporo toksym, i czy miękkie nie będą na nie podatne i czy stwór nie poparzy się od korali.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

hyh

Coraz powazniej o tym myślę.

Jest tylko jeden kłopot: one nie żyja za długo... 6-12 mieisęcy.

Co do tego, że nie można nic trzymac z 8-nicą to wiem (przynajmniej przez chwile można) tylko mam wątpliwiość, czy da się jakieś korale wsadzić z nimi... Wiem, że głowonogi produkuja sporo toksym, i czy miękkie nie będą na nie podatne i czy stwór nie poparzy się od korali.

Witam.

Czy w jakiś sposób temat poszedł do przodu??

Ma ktoś może jakieś doświadczenia w tym temacie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do ośmiornicy ciekawi mnie ten temat bo będąc w Chorwacji złapałem taką .Nie pamiętam jaki gatunek ale no wiadomo ciekawilo mnie co bylo by jak zabrał bym ją ze sobą .

Edytowane przez Szeryf Hornet (wyświetl historię edycji)

916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja szukałem 2 tygodnie i nie mogłem znaleźć w Chorwacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja szukałem 2 tygodnie i nie mogłem znaleźć w Chorwacji

Ale wzoł byś ja ze sobą bo ja nie wiem czy jakie poważne konsekwęcje by sie nie przyczepiły , ale nie mam żadnego pojęcia na ten temat czy w ogóle były by czey nie..

Np . chorwat łape se taka i sru na patelnie inni prosili mnie i dawali 1000 kun abym ją wypuścił zrobił się taki motłoch na plaży z tego powodu że normalnie strach .

Gościu chodził za mną i prosił abym ją wypuścił na końcu już za 1000 ale ludzie to maja nasr..

I co zrobiłem wypusciłem ja za darmo i zapytałem sie go co on zrobił by jak bede co dzien łapał po jedej ?

O los .

A na drugi dzień zjadłem sobie smazone kałamarnice , nie jadam w ogole ryb ale te były pycha .


916a7ba14f8f69b4c909474b2bf920bdu1137a995.png?upd=20151229224433

O dziwo to juz fakt

Tym oto linkiem uczczę moje 3 gwiazdki

https://www.youtube.com/watch?v=MuTLGLsAzyY

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po pierwsze prawo zabrania ot takiego łapania sobie co się chce (pogoglować np. o CITES, i nie tylko)

po drugie ośmiornice to mistrzynie ucieczek, potrafi wleźć do puszki "po piwie" więc gdziekolwiek otwór wielkości palca i na pewno będziesz szukał stwora poza zbiornikiem - zwieje np. przez pudełko przelewowe lub wywietrznik w pokrywie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.