Skocz do zawartości
Troman

Hodowla phytoplanktonu

Rekomendowane odpowiedzi

A jak z no3 na tym nawozie nie rosnie Ci w zbiorniku?

Generalnie nie mam problemu z no3. Ale odnośnie tego co pisal nanokaczor czyli mikroelementow to cholera wie jak to jest...

Dla porównania fotki z dzisiejszego ranka.

gallery_24943_3714_1771525.jpg

gallery_24943_3714_585475.jpg

Grotech sprzedaje fajny zestaw do hodowli fitofood i fitostart, czy ktos moze stosowal?

Podłączam się do pytania. Jeżeli ten phytofood jest lepszy od normalnego nawozu to inwestycja 60zl w 50l fito chyba się opłaca... Tylko niech ktoś kto używa coś się wypowie odnośnie no3 po4 i mikro w fito po tym nawozie..

Edytowane przez Vahiro (wyświetl historię edycji)

OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten fitoplankton który przyszedł nie jest dobrej jakości.

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie nie mam problemu z no3. Ale odnośnie tego co pisal nanokaczor czyli mikroelementow to cholera wie jak to jest...

Dla porównania fotki z dzisiejszego ranka.

gallery_24943_3714_1771525.jpg

gallery_24943_3714_585475.jpg

Podłączam się do pytania. Jeżeli ten phytofood jest lepszy od normalnego nawozu to inwestycja 60zl w 50l fito chyba się opłaca... Tylko niech ktoś kto używa coś się wypowie odnośnie no3 po4 i mikro w fito po tym nawozie..

Co zmieniłeś że przestało Ci brązowieć fito?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co zmieniłeś że przestało Ci brązowieć fito?

U mnie jak coś pomogła zmiana nawozu na bio-florin. Teraz fito mega ciemne.

Dozuje go na oko... Kilka kropel, jak widzę, że już nie ciemnieje to znów kilka kropel aż będzie mocno ciemny wtedy połowę zlewam do butli i dolewam wody i tak w kółko. Chyba, że mam duże w butli to trzymam kilka dni już gotowy.

tropical-bio-florin-nawoz-05l.260x260-s.jpg


120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacznij sam hodować fitoplankton.

Jeżeli hodujesz widlonogi to hoduj taki gatunek który jest łatwy w hodowli w naszych warunkach klimatycznych. Są gatunki widlonogów ktore nie potrzebują do rozwoju fitoplanktonu.... Ja mam duza hodowle widłonogów i nie dokarmiam jej fitoplanktonem. Wystarczy mi suchy pokarm, materia organiczna, glony które rosną w zbiorniku i fitoplankton który sam rośnie w zbiornikach z widłonogami nawet przy 5 C [nie trzeba go dolewać i rosnie w zimę...].

nie chce chodowac sam phyto, kolejna butelka/instalacja i zaraz okaze sie, ze mam wiecej sprzetu dookola niz wielkosc mojego akwarium

poza tym na moje potrzeby wystarcza mi kupic butelke 250ml raz na miesiac

moglbys napisac troche wiecej na temat hodowli copepodow bez uzywania zieleniny?

czy to jest jakis specjalny gatunek? co i jak?

ewentualnie czy moglbys odeslac mnie do jakiegos zrodla gdzie moglbym o tym poczytac?

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czy ten nawóz będzie dobry do hodowli?

55a2f8a241697c9f16914a0e76995154.jpg

Do tej pory używałem aqua plant z tropicala ale kolor mojego fito niestety niezbyt ładny ( jak u Vahiro przed podaniem bio-florinu)

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez andparty77 (wyświetl historię edycji)

120x60x50 + sump  170W LED DIY (@Magu) + 2x39W T5 130W LED DIY (STEROWANA BY NANORAFA THX) + 2xT5 39W, RO 1000int, JEBAO RW-15 + RW-8, DCP-6500


26659830da7e9a970035b2eb3e17e080u346a148

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4cfce2d7c1a0e909med.jpg

Takie wyhodowałem fito, kręci się 9 dni ale wydaje mi się że jest za jasne jeszcze. Start odbył się tylko z 150ml fito na 1,5l butelkę wody, do tego 4 krople nawozu do surfini, trzymane pod ledem białym (takim jak w sufitach podwieszanych "punktak").

Dać więcej nawozu żeby ściemniał czy co zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie uprzedzam, że pisze to kompletny teoretyk, który dopiero przymierza się do założenia hodowli. Czy dobrze zrozumiałem te osiem stron dyskusji tu i w innych watkach.

Hodować można nawet na wodzie z kranu, oczywiście z dodatkiem soli morskiej, ale jak chcę mieć dobry przyrost pełnowartościowego fito, to należy stosować dodatek dedykowanych podłoży. Szczególnie dla bardziej wymagającego zooplanktonu, który później hodujemy na tym fito, żeby zapewnić dostateczny poziom np krzemu.

Pewnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie pożywki F/2 Guillarda jeśli ktoś ma dostęp do małych ilości składników, albo planuje duże hodowle i opłaca się kupować te najmniejsze opakowania, które i tak starczą na wieeele litrów :)

Nawozy roślinne mogą być pośrednim rozwiązaniem, ale warto zwrócić uwagę na ich skład NPK i czy nie wprowadzimy za dużo miedzi.

Jak patrzyłem na skład oryginalnych nawozów, to jest owiany tajemnicą firmy i nawet NPK nie jest podawane.

Z manual-a podanego przez Nanokaczora wygląda, że sugerowany stosunek NPK to 16:20:20 lub 14:14:14

często przewijające się podłoże do storczyków np POKONu ma N:P:K 5:6:7, to co ja mam w domu POKONu do palm 6:6:5 i cytrusów 10:3:7

Wygląda, że do palm ma stosunek zbliżony do ideału, storczyki mają podwyższony poziom fosforanów, co może później przełożyć się na nie pełne jego zużycie i trafienie do głównego zbiornika

Co prawda wygląda, że stężenia są 2x mniejsze niż w dedykowanych podłożach z manual-a, ale tego raczej nie należy stosować dosłownie, po podłoże do fitoplanktonu jest płynne, a do kwiatów stałe i podlewamy tylko trochę, no chyba, że ktoś ma hodowlę hydroponiczną, ale wtedy stosuje się większe rozcieńczenia. Czyli zostaje metoda kilku kropli na hodowlę i obserwacja :)

Ktoś tu się śmiał z pytania o rodzaj stosowanej soli, ale chyba nie było to takie głupie pytanie. W opisie do podłoża firmy Grotech, jest sugestia stosowania soli o wysokim stężeniu magnezu. Może to być podyktowane składem ich soli, ale myślę, że chodzi też o obecność EDTA w podłożu, które będzie wyłapywać magnez z wody (sód z Na2EDTA będzie wypierany przez magnez, który ma wyższą stałą trwałości tworzenia kompleksów)

Napowietrzanie pomaga, ale nie jest wymagane, a jeśli już to lepiej dużymi bąbelkami, a nie z drobnej kostki.

Oświetlenie 16-18 godzin, nawet 24 się spotkałem, ale dobrze oświetlone okno tez się sprawdza, chociaż w zimie pewnie będzie rosło gorzej, krótki dzień. W końcu stara praktyka akwarystyki słodkowodnej, zamiast chemii na zakwit zakryć na kilka dni akwarium kocem i plaga pójdzie sobie. Temperatura barwowa oświetlenia wystarczy typowa do oświetlania mieszkania, nie potrzeba wysokich.

No i temperatura, w niskiej rośnie wolniej, ale bardziej zabójcze jest przekroczenie górnej granicy 30-35C (różnie dla różnych gatunków). Optimum 20-24C, wzrost 16-27C, poniżej, daje radę, czyli w lodówce też. Ale lodówka, lodówce nierówna i miejsce w lodówce też. Ja mam w dolnych szufladach temperaturę 3-4C (tam pekluję mięso na sucho, temperatura stabilna, bo z szuflad nie wypływa zimne powietrze, nawet po otwarciu drzwi), a na górnej półce już w okolicach 14-16C, na drzwiach nie sprawdzałem ale pewnie w okolicy 18C, białe wino i piwo troszkę za ciepłe, ale czerwone bardzo dobrze smakuje. :) W starych lodówkach z wewnętrznym górnym zamrażalnikiem temperatury będą pomieszane. Czyli przy przechowywaniu w zależności od miejsca nasza hodowla albo będzie lekko podrastała, albo tylko trwała i to wpłynie na dopuszczalny czas trzymania w lodówce.

Czy dobrze zrozumiałem zasady hodowli fitoplanktonu, czy też praktycy mają do tego jakieś zastrzeżenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zastrzeżenie do stosunku NPK. Po pierwsze w wodzie morskiej jest już potas, więc K w nawozie to nadmiar,

Sam stosunek NPK jest dla nawozów dziwnie liczony. bo to czysty azot do tlenku fosforu. Nie liczyłam przyznaję ile wychodzi dla NP. co do samodzielnego zdobycia składników to jest duży problem z witaminami. Na tym poległam. Ale też szukam nawozu

Edytowane przez TMK (wyświetl historię edycji)

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zastrzeżenie do stosunku NPK. Po pierwsze w wodzie morskiej jest już potas, więc K w nawozie to nadmiar,

Sam stosunek NPK jest dla nawozów dziwnie liczony. bo to czysty azot do tlenku fosforu. Nie liczyłam przyznaję ile wychodzi dla NP. co do samodzielnego zdobycia składników to jest duży problem z witaminami. Na tym poległam. Ale też szukam nawozu

No właśnie te witaminy z przepisu, skąd to wziąć... W internecie jest masę kapsułek ale najczęściej z jakimiś dodatkami. A może wystarczyłby jakiś środek z tropicala z mieszanką witamin dla roślin akwariowych, czy coś tym stylu?

Pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.