Skocz do zawartości
witul

OTWARTE CZY ZAMKNIĘTE

Rekomendowane odpowiedzi

witam,

jak z doświadczenia opiszecie zalety i wady akwariów otwartych i zamkniętych pod pokrywą?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wada akwariów zamkniętych - bardzo mocne nagrzewanie się w wody, zwłaszcza w okresie letnim, co i tak skutkuje otwarciem pokrywy bądź ugotowaniem zwierzaków - bez wentylatorów wmontowanych w pokrywie się nie obejdzie; utrudniony dostep do akwarium. Plusy: rybki nie wyskakują, kurz nie leci do akwarium :)

akwaria otwarte, jeśli nie masz dookoła górnych krawędzi baniaka 'korony' niektóre gatunki rybek mogę wyskoczyć z akwarium. Plusy: mniejsze grzanie wody, łatwiejszy dostęp do baniaka, mozliwośc zamontowania lamp hqi nad baniakiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

minusem odkrytego jest szybkie parowanie wody i ewentualnie zwierzaki na podlodze :-) plusy to bez watpienia lepszy dostep swiatla, ulatwiona wymiana gazowa i skuteczniejsze chlodzenie wody. Pod przykryciem jest dokladnie odwrotnie :-) pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomimo iz mam autorska pokrywe (dosc wysoka) uwazam ze duzym plusem jest tez (przy otwartych) mozliwosc ogladania zbiornika od gory. Fajna sprawa


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do temperatury - zdaje sobie sprawe ze wiatraki musza byc i taki mialbym plan budowy. Abstrahując od temperatury i wilgotnosci powietrza w pokoju, jakie jeszcze sa plusy i minusy?

Jak czesto sie zdaza aby rybki wyskakiwaly?

A czy nie szkoda swiatla, ktore przy okazji oswietli caly pokoj?

Pozatym jak czesto trzeba grzebac w akwarium? i niby w jakim celu? nie mialem nigdy morskiego, dopiero jest projekt. Przy moim planie 4x39 T5 do 100x50x50 i tak zostanie minimum 10cm szczelina do grzebania w akwarium, czy to za malo?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium zamkniete i wcale nie wyglada jak przegrzany bunkier :)

Zalety:

Swiatlo nie rozprasza sie po pokoju, nie swieci mi w oczy , fajny kontrast kiedy w pokoju jest ciemno. Zmniejszone parowanie wody, zabezpieczenie sciany przed wilgocia, zabezpienienie przed wyskakiwaniem ryb, kurzem i innymi przedmiotami kiedy masz dzieci,albo czeste imprezy. Pokrywa powstrzymuje od ciaglego wladania rak by cos poprawic, maskuje poziom wody i osad powyrzej. Nie wazne czy zastosujesz przelew, czy komin nie bedziesz mial problemow ze wspomniana wymiana gazowa, czy nawilzaniem powietrza w domu.

U mnie jest klapa otwierna z przodu, wiec nie ma problemu z karmieniem, czy czyszczeniem szyb.Z tylu wyciecia na kable wiec i magnes sie miesci. Jest lekka trwala i estetyczna. W lecie bez wzgledu na rodzaj oswietlenia w akwarium zabudowanym czy tez nie chlodzenie bedzie potrzebne


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z wyskakiwaniem ryb? czy kazdy kto ma akwarium otwarte zabezpieczyl je szpetna siatką?


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam od zawsze zamknięte akwa tylko szklaną pokrywą, dwa kawałki na gumowcyh stopkach czyli jako tako powietrze ucieka, minusy to napewno, że światło się traci ale też sól troche sie osadza i woda się zkrapla.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.