Skocz do zawartości
jacekkudla

Profilux - co z czym i jak ?:) prośba o pomoc...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Stałem się szczęśćliwym posiadaczem GHL Profilux II Plus wraz z sondą Redox, PH i Conductance, a także 2 listwy STDL 4-3, 2x SIMU BW, także listwa z 5 wiatrakami oraz coś takiego o symbolu DCF-D. Mam także Grotecha TEC III NG....

Problem jest taki że to wszystko było w dużym czarnym worku jako plątanina kabli po 2 letnim przeleżeniu na poddaszu, więc nie mam instrukcji, tym bardziej po polsku, a także ledwo po walce całodniowej rozplątałem ten węzeł gordyjski..

Czytam to forum jak i strone producenta oraz w innych miejscach i nie bardzo drogą dedukcji mogę dojść co i jak należy połączyć by to ręce i nogi miało...

Czy jest miejsce gdzie mógłbym uzyskać kompleksową inforamcję jak to wszystko skonfigurwać i podłączyć by działało?

Czy wg was sondy po zaschnięciu po tak długim czasie będe musiał kupić nowe?

Do czego służy DCF-D i gdzie to podłączyć, do czego służy sonda Conductance?

Mam 4 świetlówki T5 ale z normalnymi statecznikami, jakich moge urzyć by wykorzystać opcję wschodów i zachodów słońca?

Wybaczcie trywialność pytań, ale jest to wszystko dla mnie nowością....

ps. mam póki co akwarium słodkowodne, ale przymierzam się do zmiany baniaka stąd też na początek musze sprawdzić czy sprzęt w/w wogle działa...

Jacek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka tygodni temu przechodziłem podobna drogę z podłączaniem Profi i przy nowym sprzęcie wymaga to nieco czasu wiec przy takim "makaronie" to dopiero wyzwanie :) Ale z drugiej strony pozazdrościć pełnego kompletu!

Pewnie stronę Matthias's Groß'a (GHL) juz znasz (www.aquariumcomputer.com) gdzie w zakładce download znajdziesz dużo dobrego wiec warto zapisać w "ulubionych". Oczywiście brak jest wersji polskiej ale zdaje sie ze ktoś kiedyś tu na forum wspominał że ma baaaaaardzo uczynną piękniejszą połowę, która przetłumaczyła manual...

Ustawienia Profiluxa przy pomocy jego ekranu są wg mnie mało "user friendly" - spędziłem sporo czasu aby przy użyciu przycisków na panelu Profi zmieniać choć podstawowe funkcje. Znacznie łatwiej jest to robić przy pomocy programu (jest do ściągnięcia na stronie jw.; podobnie brak wer. polskiej) do zainstalowania na kompie który podłączamy do Profilux'a. Tutaj pojawia sie rafa - jeśli masz w swoim zestawie dodatkowy moduł Profilux USB/WAN/LAN to takie podłączenie powinno być stosunkowo łatwe (ja ich nie mam, więc jedynie zgaduję). Jeśli ich brak, to pozostaje jedynie archaiczne złącze RS232. Praktycznie żaden obecny komputer takowego nie ma, więc trzeba zaopatrzyć sie w przejściówkę RS232-USB (allegro?; GHL silnie przypomina ze koniecznie trzeba używać oryginalnego kabla RS232 Profi + przejściówka, używając zwykłego kabla RS232 można uszkodzić urządzenie), a te niestety bywają kapryśne - czasami działają czasami nie (sam mam taki problem, przy identycznych ustawieniach jednego dnia udaje mi sie połączyć kompa z Profi a drugiego juz nie :). Warto jednak popracować nad połączeniem Profi do kompa, bo wtedy ustawienie jest znaaaaaacznie prostsze. Polecam choćby zainstalowanie tego programu , aby zorientować się w ilości i układzie opcji w Profi.

Wracając do Twoich pytań na temat podłączeń:

- sonda Conductivity służy do ciągłego pomiaru zasolenia - zakładam że Twój Profi oprócz samej sondy ma również zainstalowane rozszerzenie, gniazdo odpowiednio opisane z tylu Profi; standardowy Profi II Plus tego rozszerzenia/gniazda nie posiada

- zwykłe świetlówki można podłączyć bez problemu (sam tak mam), ale z tego co doczytałem aby uruchomić opcje ściemniania trzeba mieć stateczniki "sciemnialne" oraz przystawkę EVG-AP-2F (na max dwa stateczniki), która pozwala całkowicie odłączać zasilanie światła sciemnialnego

- gniazda L1-L2 i L3-L4 (gniazda RJ) służą do podłączania sciemnialnego światła i/lub pomp o zmiennej prędkości (niskonapięciowe np. Tunze 6055) przy czym potrzebne są do tego dodatkowe, specjalne kable Profilux-Tunze 1 i 2.

- gniazda S1-S4 i S5-S8 (gniazda RJ) służą do podłączania list napięciowych analogowych i/lub cyfrowych oraz pomp dozujących; i tak, jeśli podłączysz listwę do gniazda S1-S4 to na gniazdka na listwie będą przyporządkowane kolejno (od końca listwy z kablem i diodami) jako S1, S2, S3 i S4 i tak będziesz programować ich działanie na Profi.

Pozostałe gniazda są dość dobrze opisane Level (sensor poziomu wody), temp, pH etc.

Jeśli chodzi o same sondy, to wg wypowiedzi innych osób z tego forum, szczególnie elektrody pH z czasem tracą swoje właściwości i po 2 latach raczej nie będą działać precyzyjnie. Tak czy inaczej musisz "uzbroić" sie we fluidy kalibracyjne do ustawienia sond (na pewno dla pH, dla reszty nie sprawdzałem). Fluidów nie wymaga sonda temperatury.

Jeśli chodzi o moduł DCF-D to służy do automatycznego ustawiania czasu na podstawie sygnału radiowego DCF. Taki sygnał jest nadawany w Niemczech (coś jak nadawanie informacji RDS przy stacjach radiowych), ale w Warszawie nie udało mi sie takowego "złapać".

I to by było tyle - mam nadziej ze podrzuciłem nieco "inspiracji" do zabawy z Profiluxem. Daj znać na priv jeśli będziesz potrzebował dodatkowego wsparcia, a podeślę Ci mój nr tel kom - może razem coś wymyślimy :)

I jeszcze na koniec - sam mam zapędy kabelkowo-elektroniczne wiec Profilux kupiłem dość wcześnie, ale prawda jest taka ze szczególnie na początku można sie bez niego obejść stosując mniej wyszukane, ale za to tańsze metody. Podstawowe "czynności obsługowe" przy nowym akwarium i tak trzeba robić ręcznie i trzeba sie baaaardzo pilnować żeby o niczym nie zapomnieć. Profilux nie zrobi za nas testów kH, amoniaku, NO2, NO3 czy czyszczenia i ustawiania odpieniacza, glonów z szyb itd. itp.... Życzę powodzenia w zakładaniu - to straaaaasznie wciąga!


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za odpowiedź i podpowiedzi, sporo pomogły :)

No i jak to określiłeś, mam 1 rafę. Mimo iż na tylnym panelu mam port USB oraz kabel USB wygrzebałem również, nie moge się połączyć z programem (swieżo ściągniętym ProfiLuxControl II V4.0.5.0 ). Podpowiedzcie co robić by program widział Profi? Przy connecting wybieram RS232 daje connect i niestety nie widzi...

Nadmienie że sciągnąłem sterowniki i zainstalowałem i system widzi "nowe urządzenie"...

Drugie pytanko jak na taką okoliczność wgrać nowo ściagnięty firmware??

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

mozesz miec starszy soft w prfiluxie a ten program dziala tylko z softem 4.00-4.05


250L Korali 7, oświetlenie 6x39W, Profilux II Plus EX, 450L jeden samp na oba zbiorniki 160 l. obiegowa OR3500, cyrkulacja 1 x koralia 7(10500 L.) i Tunze 6105 (13000 L.), oświetlenie 7x80 W. ATI ściemnialne, mikser AM 500, reaktor butlą sterowany profiluxem, Odpieniacz Reef Octopus 5000

200 L. +

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No też tak podumałem i ściągam teraz starszy zobaczymy...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ile znam protokol TCP/IP to raczej nie da rady komunikowac sie przy pomocy USB. Ja bym pokombinowal z ustawieniami COM


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem już na Rs232/COM i dałem też by szukało portów COM ale nic nie znajduje... ściągam starszą wersję oprogramowania....


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, masz kabel RS232-USB, czy zainstalowałeś sterowniki w windowsie do tego kabla ?

Po drugie jaki masz system, bo np z Vistą te kable nie działają jak należy.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam visty Marti, mam xp, natomiast zainstalowałem http://www.aquariumcomputer.com/Download/PL2303_XP2KME98Driver_Setup.exe takie sterowniki ale nie wiem czy to jest to co masz na myśli... jesli to nie to, to prośba o podpowiedź...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj moze otworzyc menadzera urzadzen windowsa, podlaczyc kabel USB i zobaczyc czy pojawilo sie nowe urzadzenie. Jesli tak, to zobacz we Wlasciwosciach tego nowego urzadzenia na jakim COM dziala i ustaw ten sam w programie Profiluxa. Poza tym sprobuj jeszcze zmieniac "Device address" w oknie "Connections" (to samo gdzie jest "Scan COM").


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti jesteś wielki... ale ja na to chyba za głupi bo nie bardzo wiem co czynić...


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marti, zdaje sie ze Jacek napisal ze ma modul USB i laczy sie z Profi za pomoca zwyklego kabla USB, a nie RS232-USB. Czy wtedy tez potrzebny jest driver Profilic'a?


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HHHmmm fakt ja mam podłączenie normalnym kablem USB zarówno na panelu Profi jak i do kompa....


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie cudo i poprzez takie cóś się połączyć nie moge.... http://www.morskie.com/ghl-modul-plmusb-p-518.html

Widzę w tle jakąś płytkę pewnie z oprogramowaniem, czy wiecie jakim sposobem zdobyć ją można?


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam z rana, wczoraj męczyłem całkiem solidnie profi z laptopwem ale nie zechciały współpracować...

Plan mam taki, aby najpierw wgrać nowy firmware, ale poprzez kabel RS232, http://korale.pl/product_info.php/cPath/2_78/products_id/513 , tylko gorąca prośba podpowiedzcie gdzie można kupić przejściówke z COM na USB bo nie moge namierzyć

Już namierzyłem, sorki za trywilaność pytania :)

Później będe kombinował połączenie...

Dzięki

JAcek


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chciałem czekać na dostawy z Allegro, więc zakupiłem w jednym ze sklepów na Warsawskiej Giełdzie Komputerowej. Niestety, jak wspomniałem wcześniej, zakupiona przejściówka jest bardzo niestabilna - raz się łączy, raz nie. Jeśli Twój nabytek sprawdzi się to daj znać gdzie kupiłeś, a też taką kupię.


370l + 90l | 30kg LR + 45kg LS + ceramika | APF 600 | Mini Red Dragon 3500 | Tunze 6105, 6055x2 & Nano Wavebox | Metis XM 3x150W | ProfiLux Plus 3 eX | balling | Teco | glonowy, Rowa, wegiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również kupiłem kabelek na giełdzie elektronicznej w wawie i połączyłem się z profiluxem bez problemu , nawet udało mi się update firmware zrobić i już mam model 4,05 :)

Teraz tylko rozkminić tą plątanine kabli....:D


200x80x60, sump 90x60x45, 3xtunze 6205, odpieniacz Skiba made na pompie red dragon, OR3500, 8 x 80W T5, profilux, reaktor, pellety i kupa pierdół...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja rowniez dolacze sie do tego tematu, z prosba o pomoc.

Chce podlaczyc wiatraki chlodzace przez propeller breeze oraz pompe dozujaca(x4)

POdlaczenie mechaniczen to pikus jednak nie wiem co i jak ustawic w programie by to czaelo funkcjonowac

Prosze o wskazowki

Pozdrawiam


w realizacji- 120x60x60h

105 l sump, 2xAPF600:)DIY,

NJ6000,

2x T 6100,

1x6055

2x250 HQI +4x54W

masa innego drobnego sprzetu

Walka z glonami trwa - chyba wygrywam:D

http://tablica.pl/of...-20130829202216

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam profilux PLUS IIeX oraz pompę dozującą GHL na 4 pomki oraz listwę digital GHL na 6 gniazdek

Samego profiluxa z sondami H,Redox,Temp. podłaczyłem skalibrowałem i działa ok. natomiast mam problem z pompką podłaczam próbuję jak mogę ale nie działa.

Szkoda ,że nie ma do tego instrukcji krok po kroku do listwy i pompy.Zrobiłem wszystko tak jak jest opisane w instrukcji niemieckiej i włączyła się jedna pompa i to na stałe.

Jeżeli listwa ma sześć gniazdek to są one oznaczone jako S1 do S6.Pompę podłączyłem na S4 i oznaczyłem jako programator czasowy, zaznaczyłem dozowanie automatyczne 30ml 40 razy na 24 godz.Chce wypróbować na dolewce jak to działa ale lipa.Jak zaznaczę Invertieren to zaświeci się lampa na pompie ale niestety nie uruchamia pompy.

Gdzies robie błąd i to począwszy chyba od listwy ale sam juz nie wiem bo ten interfejs Profiluxa za przyjazny nie jest

Jak może mi ktoś pomóc to proszę o kontakt.

Mirek


300l w obiegu. 2xTunze 6095,Obieg: Tunze 050, 9000l/h,oświetlenie LED Black Python 200W, Profilux Plus IIeX, Bublle King DC 180, chłodziarka TC 10,Start marzec 2011

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jeśli chcesz mogę Ci podesłać instrukcję do Profiluxa po polsku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gibraltar caly bajer konfiguracji pomp dozujacych polega na zaznaczeniu w opcjach ze jest port pompy jest portem cyfrowym (digital). bez tego sie nie da. listwa zasilajaca normalnie , pompy na digital.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze temat na czasie bo sam sie rozgladam za jakims komputerem. Jednak wersji i wyposazenia jest sporo. Nie chce wydawac kasy na full opcje Profilux III. Ktos moglby przyblizyc oznaczenia i zdroworozsadkowo opisac co jest bardzo przydatne a co mniej? Interesuje mnie:

-redox

-pH

-zasolenie

-pamiec powyzszych wynikow i jakis export do excela

-obsluga pomp

-kontrola swiatla

-zdalne sprawdzanie parametrow

Jaki model z jakim wyposazeniem spelni moje oczekiwania?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tester wstrzymaj sie jeszcze chwile :p lada moment ukaze sie konkurent z wiekszymi mozliwosciami za polowe ceny profiluxa :p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ma być to wszystko, co wymieniłeś, to wystarczy Profilux II Plus Ex lub Profilux II Plus + karta PLM-conds-Redox. Nowy ProfiluxControl v6 z webserverem wystarczy do zdalnego odczytu pomiarów.

W obu przypadkach będziesz musiał dokupić sondę do pomiaru pH (polecam Hydrometu), ORP i mV.

Jeśli chodzi o użyteczność, to czytałem (podkreślam, że nie sprawdziłem tego sam), że część osób narzekała na wiarygodność pomiaru zasolenia, jakieś wariacje i przekłamania. Może to wina kiepskich sond, nie wiem. Przydałby się ktoś, kto ma sondę i wypowie się. Redox dla samej świadomości też chyba zbędny, chyba że masz ozonator.

@chodi - zaciekawiłeś mnie. Mówisz o jakiejś rodzimej produkcji? Właśnie kupiłem Profiluxa, mam go już muzeum techniki oddawać? :banghead


300x80x80

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.