Skocz do zawartości
Andy Johnes

Obsada akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Jako ze montuje moje pierwsze akwarium przyszła kolej na dobór ryb i korali. Zrobiłem mały spis tego na co mnie aktualnie stac. Prosze znawców w temacie aby podzielili sie swymi opiniami i uwagami, które gatunki sie nie 'trawią" itp...

-Acropora

-Favia

-Heliofungia

-Montipora

-Symphyllia

-Euphyllia

-Dendrophyllia

- Caulastera

oraz ryby:

-Zebrasoma

-Paracanthurus hepatus

-Pomacunthus puru

-Centrophyge bicolor

-Amphirion

-Dyscyllus trimaculatus

-Chelmon rostratus


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to Twoje pierwsze akwarium. Przyznam, że mierzysz bardzo wysoko - prawie wsyztskie wybrane przez Ciebie koralowce wymagają ustabilizowanego akwarium i bardzo dobrych parametrów wody. Nie wspomnę o fakcie dodatkowego dokarmiania(np. Dendronephtya). Na twoim miejscu rozpocząłbym z koralowacami łatwieszymi w utrzymaniu - jest wiele pięknych gatunków korali miękkich oraz łatwiejsze w hodowli twarde. Poza tym - obsada którą tu wypisałeś powinna trafiać do zbiornika stopniowo - jak dla mnie to prze okres nawet 3 miesięcy, stopniowo powinieneś wprowadzać je do akwarium.

Chyba ,że się mylę, i poziom Twojej wiedzy i doświadczenia jest na tyle wysoki że bez problemu sobie poradzisz.

Pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Piękna obsada to fakt. Tylko że aby do niej dojść trzeba trochę czasu, wiedzy i doświadczenia. Rozumiem że w książce z której wybierałeś koralowce nie było rozdziału o koralowcach miękkich.

Nic nie piszesz o wielkości zbiornika, świetle, filtracji czy sposobu zasilania w wapń.

W momencie gdy w akwie kończy się cykl azotowy to nie jest sygnał żeby iść i kupić "topowe" twarde bo Cię na nie stać. Teraz zbiornik musi się dopiero długo, długo stabilizować. A żeby się tak stało musi mieć obciążenie biologiczne czyli mniej wymagające ryby, grzyby i korale miękkie. Przyznam się, że jestem rafowcem więc co do ryb może prosimy o głos kogoś bardziej obeznanego. Kilka moich jest u mnie z powodu mojego braku konsekwencji.

I tak gdy przejdziesz już przez okres grzybków, sinularii, sarcophytonów, cladielli itp., będą Ci żyły i rosły gąbki, dendronephtie i xenie pulsujące (to wyznaczniki jakości wody wśród miękkich) to znak że można zrobić krok do przodu i wolno wprowadzać twarde.

A z rybiego doświadczenia: centrophyge nie nadaje się do rafy. Ktoś mnie przed nią ostrzegał, ale była przecież taka "ładna". No i po pół roku w zbiorniku wzięła się za polipy koralowców. Xenie pulsującą tnie jak kosiarka, ale ta i tak u mnie pleni się jak chwast więc może to tak natura chciała...


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wyczepujace odpowiedzi. Co do zbiornia to jest to 600l, 2x 250 W, a spis jak to nazwaliscie nie pochodził z ksiazki tylko z netu, zapraszam do ogladania i porównania cen. Za ww ryby i korale wyszło mi 3000 pln... www.doebe.de


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak by to nie był wielki kłopot, to może podaj jeszcze koszt transportu, bo tylko wtedy urealnisz koszty związane z zakupem :( przecież w końcu same te korale nie przybiegły, czy też nie przybiegną do Ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z jakiej parafii (może taż tam dołacze) ??


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam !Czy kots z was hodowal kiedys Ostracion cubicus ?Ktore koralowce je i czym wogole sie zywi w naturze?Wobec jakich rybek jest agresywna ?Za kazde inf bede wdzieczna.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.