Skocz do zawartości
Przemek

W końcu... LED-y już są...

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytanko z innej beczki do Przemka:) Czy jako student, bez stalego dochodu moge sprawic sobie taka lampke w zakupie na raty??:)


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tej sprawie napisz do Irminy - serwis@reefshop.pl

Poda Ci wszystkie szczegóły i wyjaśni czy jest to możliwe czy nie(a jeśli tak - co potrzebujesz)

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten cały technologiczny bełkot o parametrach światła led jest zrozumiały mniej więcej tak jak rozmowa z pijanym Holendrem , kompletnie sie nie znam na parametrach oświetlenia (pewnie jak większość co tu się mądrzy :clowning tylko ja się nie wstydzę przyznać) i to że jest dużo par czy innych tam cyferek to pewnie dobrze , ale ... no właśnie czy ledy sa w stanie zredukować ilość zooxanteli w spsach w tym samym ? większym stopniu ? co t5 , bo oglądając akwa Przemka widze dosyć ciemną tkankę acropor , chyba a tak tylko na filmie wyszło (bo nie podejrzewam że z wodą może być coś nie tak :D) . Kusząca jest długowieczność , energooszczędność tego oświetlenia i tempo wzrostu , ale szybki wzrost już miałem pod osławionymi reefluxami 12 k , z tym , że krzaki nie wyglądały do końca tak jak chciałem , ja lubię jak koralowce maja pastelowe kolorki i w zasadzie utrzymanie tych barw jest chyba jedynym argumentem , jaki może do mnie przemówić. pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A tak w praktyce jaka jest zywotnosc tych lamp? np dla HQI podaje sie dajmy na to 6000h, dla t5 troche wiecej, a i tak wymieniac trzeba co roku lub czesciej.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

A tak w praktyce jaka jest zywotnosc tych lamp? np dla HQI podaje sie dajmy na to 6000h, dla t5 troche wiecej, a i tak wymieniac trzeba co roku lub czesciej.

Żywotność a przydatność to co innego. HQI jest dłużej przydatne niż T5.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co prawda, z jakiej firmy pochodzą LEDy w lampach Przemka, ale mam doświadczenie z Power LED używanym w latarkach tzw. taktycznych (i to spore). Cree, SSC, LumiLeds i wszystkie podobne świecą do utraty 50% efektywności w zależności od mocy od 100.000 do 50.000 godzin. Dla LED 1W przupuszczam, że ten wskaźnik z odpowiednio dużym marginesem bezpieczeństwa i uzględniając sterowanie (jasność itp.) wyniesie lekko 25.000h, czyli spokojnie 5 lat świecenia :clowning Biorąc pod uwagę ceny świetlowek czy żarników, ten zakup rzeczywiście staje się bardziej opłacalny w perspektywie dłuższego okresu użytkowania... Tak więc z ręką na sercu przyznaję, że grubo przegiąłem wcześniej w swoim poście, nie biorąc w ogóle przy "ocenie ceny" faktu długowieczoności LEDów - Przemku - przepraszam. Szkoda, że mnie na te lampy nie stać :banghead

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie czy znależliście lub widzieliście jakieś świetlówki led o świetle interesującym nas akwarystów morskich w cenach mniejszych niż na nano-ref.pl ? - może być też z za granicy. Jeśli tak to proszę o linki bo narazie chcę koniecznie zmienić t5 i t8 150w na 60-70w ledów akwarystycznie nadających się i według cennika Pawła z nano-refu bulę bulę i jeszcze raz bulę :<

a ja nie chcę majątku wciskać pod pcv z pokrywy (nie uniknione).

No i to pewnie jak połowa ludzi z morszczyzną i nie tylko - no ale krótko i zwięźle - ma ktoś jakąś wyszczególnioną najatrakcyjniejszą ofertę cenową z Led ? (interesuje mnie 60-70w podzielone lub całość) może być nawet DIY aby tylko ktoś to robił w rozsądniejszych (niższych ) pieniążkach:)

Pozdro...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam takie pytanie, bo jakos nie przekonuje sie do swietlowek led, bardziej mi sie podobaja moduly i mam chrapke na DIY, jak odczytac dokladnie informacje o temperaturze barwowej LEDow ? siedzialem przy googlach kilka dni temu i zauwazylem, ze dostawcy nie sa uczuleni na ten parametr i najczesciej nie opisuja go dokladnie. sa najczesciej ogolne informacje typu warm white , cold white, znalazlem tylko jeden sklep w niemczech, gdzie temperatura barwowa dla kilku modeli jest podana wprost. w innych jak ten parametr sie pjawia to najczesciej jest nieakceptowalnie niski.

dla wspomnianych wyzej LEDow Creek producent podaje temperature barwowa "od 6500K do 10000K" - jak to rozumiec ? ze w jednej partii dwie diody obok siebie moga miec taki rozstrzal ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumieć tak jak wszystkie moduły LED, końcową barwę uzyskujesz z mieszania LED białych które dają dużo światła z niebieskimi i głęboko niebieskimi. Ważne aby ledy białe nie miały powyżej 6,5k. Z wymieszania tych barw uzyskujesz 12k, 16k, 20k - jak chcesz....

I tak masz np. w wersji I modułów NR, i pewnie podobnie w wersji II.

Analogicznie jak to się ma w TV, monitorze czy palecie malarskiej :clowning

A co do świetlówek to się zgadzam, jak Przemek ma moduły LED to w ogóle porównywanie do tego smd led tube jest ... nie porównywalne :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
dla wspomnianych wyzej LEDow Creek producent podaje temperature barwowa "od 6500K do 10000K" - jak to rozumiec ? ze w jednej partii dwie diody oboksie moga miec taki rozstrzal ?

Jak kupowalem diody philipsa luxeon rebel to zamowilem wlasnie takie od 6500K do 10000K i wytlumaczyli mi to w ten sposob ze producent wysyla biny po ilesset sztuk i w tym binie LEDy maja barwe swiatla od 6500K do 10000K, wiec wlasciwie mozesz trafic na LEDy o barwie z przedzialu od 6500K do 10000K.


Akwarium 120x60x60,sump 80x40x35,cyr:SUNSUN 12000l/h + 6000l/h,AquaBee UP3000,2xMAXSPECT 160W,Bubble Magus BM110

Obsada:Forcipiger flavissimus,Zebrasoma flavescens,Zebrasome Xanthurum,Siganus vulpinus, Paracanthurus hepatus, 3 Anthiasy, 2 Occelarisy

http://mojarafa.blox.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

Rozumieć tak jak wszystkie moduły LED, końcową barwę uzyskujesz z mieszania LED białych które dają dużo światła z niebieskimi i głęboko niebieskimi. Ważne aby ledy białe nie miały powyżej 6,5k. Z wymieszania tych barw uzyskujesz 12k, 16k, 20k - jak chcesz....

[...]

no wlasnie o to chodzi. skad na koniec wiadomo w takim razie jaka temp.barwowa uzyskano ?

jesli wlozysz 100 diod creeka i producent podaje, ze maja miedzy 6,5 do 10K zaleznie od sztuki, to moze sie zdarzyc ekstremum takie, ze wszystkie beda mialy 6,5K albo wszystkie 10K w drugim extremum.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kaziko :

no wlasnie o to chodzi. skad na koniec wiadomo w takim razie jaka temp.barwowa uzyskano ?

jesli wlozysz 100 diod creeka i producent podaje, ze maja miedzy 6,5 do 10K zaleznie od sztuki, to moze sie zdarzyc ekstremum takie, ze wszystkie beda mialy 6,5K albo wszystkie 10K w drugim extremum.

Zakładając, że temp. barwowa może zawierać się w przedziale <6,5;10K> i wartości te nie są zmiennymi dyskretnymi, to prawdopodobieństwo otrzymania konkretnej temp. będzie prawdopodobnie najlepiej opisywała rozkład normalny, czyli najwiecej diod powinno mieć barwę zblizona do wartosci średniej cechy.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale trochę kombinujecie. Co za różnica jaka będzie temp. barwowa pojedynczej białej w przedziale 6,5k-10k skoro mieszasz ją z niebieskimi dla uzyskania odpowiedniej barwy - tak jak w modułach LED.

Weź 1 LED biały 6,5-10k i 2 niebieskie ~450-480nm i otrzymasz coś około 20-22K.

Analogicznie jak w telewizorach, masz tam tylko ledy RGB a uzyskujesz z wymieszania pełną paletę barw dla telewizora.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smithpl nie chodzi mi o temp pojedynczej diody, ale wlasnie o to jaka jest wypadkowa. z tego co piszesz jest blizej nieokreslona jesli przyjac.

z tego wniosek taki, ze jesli producent swietlowek nie dokonuje wczesniej selekcji diod LED uzytych do budowy swietlowki albo analogicznie do budowy modulu to podawane przez niego informacje sa mocno orientacyjne. jakby nie bylo roznica miedzy 6500K a 10000K to 45% wartosci. tym bardziej dotyczy to DIY gdzie dostaje czlowiek garsc diod i moze co najwyzej przyjac zgodnie ze statystycznym podejsciem @aqua-skalara , ze wyjdzie srednia.

inna sprawa czy inni producenci sa w stanie potwierdzic wieksza powtarzalnosc tego parametru i mniejszy zakres bledu.

no ale ok. ludzie robia moduly na tym i po paru miesiacach widac , ze akwa wyglada dobrze czyli jakos to dziala. :clowning


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko i tak ma to małe przełożenie, no bo i tak w akwa dobierasz barwe czyli de facto temp. barwową pod oko.

czyli kupując 3 świetlówki T5 10000K i 3 ATI blue plus i 1 actynic też nie wiesz jakia wyszła z tego średnia barwa - no bo i po co ci ta informacja skoro - ma się podobać.

Inna kwestia że przetestowano Cree na nano-reef.com i Przemek przetestował że mix białych i niebieskich ( np. w jego lampie ) jest odpowiednie dla korali i wpływa na nie znacząco dobrze. A ty dobierasz sobie tylko czy lubisz bardziej niebiesko czy bardziej biało.

Dla korali i tak głównie istotne jest to aby dostały odpowiednia ilość lumenów/PAR no i aby ta temp. barwowa nie była za niska ( czyli przysłowiowe poniżej 5K ). Myśle że i tak przy tym poziomie głównie chodzi o to aby nie dawać temp. barwowej odpowiedniej dla rozwoju glonów, a jak wiemy najbardziej lubia 4000 K :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemku - widzałem, że pojawiła się ver. 2 lamp BT EX

Czy możesz w skrócie napisać czym różni się od wersji 1?

No i jaka będzie jej cena?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Smith jak ja mam 2 miliony a Ty nie masz nic to srednio jestesmy milionerami.

@Przemku opis blackpythona po angielsku :)))

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie cos mi sie tu nie zgadza z tym wyliczaniem barwy sredniej. Czy ktos bedacy w temacie moglby to zweryfikowac ? Nikt mi nie wmowi, ze jak zamontuje dwie swietlowki blue i jakas do wzrostu roslin slodkowodnych to wypadkowa temperatura koloru wyniesie pewnie grubo ponad 10 kk ale nie bedzie to mialo wplywu na rozrost glonow :banghead Cos mi sie wydaje ze skladowe barwy wypadkowej sa o wiele bardziej istotne.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beczki czy do modułów tych 120W ver1 można dołożyć jakieś t5 żeby wszystko było cacy, jeśli tak to jakie actnike czy jakieś inne ???


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do sredniej: moze usredniajmy dlugosc fali? np fioletowy 390nm plus czerwony 710nm to srednio jest 1100/2 czyli zielony 550nm, hehe:)))

@Jacku wg mnie mozna a nawet trzeba, tylko pmietaj ze modul jest bardzo jasny i trzeba dac duzo aktyniki aby ja bylo widac.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką światłość mają diody led stosowane w lampach akwariowych dostępnych w handlu?

Jakie jest widmo akwarystycznych diod led dostępnych w handlu?

W polskim necie mozna dostac diody o jasności 65 cd [albo 70cd] co daje 184 lm/w [przy kacie swiecenia 30 stopni] dodam że jedna taka dioda zużywa [20 mA, 3.2,-3.6V] zaokrąglając 0.1 w [jeśli policzymy straty na ewentualnym oporze i transformatorze]

Żeby zastapić świetlowkę 24 watt T4 [1200lm] potrzeba 85 takich diod ale diody sa lepsze bo świecą w dół a swietlowka we wszystkie strony i nawet jeśli zastosujemy odbłyśnik to mniej światła wyemitowanego przez świetlowkę trafi do akwarium...

Dobre jest też to że niebieskie diody [przy takiej samej mocy] maja taką samą światłość jak białe...

.

W zagranicznym internecie można kupić diody o światłości 150 cd... albooo nawet ii takie o światłości 250000 mcd.... ale ich cena jest dość wysoka...

Z tego co można przeczytać na stronach sklepów lampa która ma 98 diod i moc ponoć 45 watt co daje 2.2 w na diodę...

to trochę dużo jak na diody led... tam powinno chyba być 7.5 w.

w manualu wyżej piszą ze jedna dioda ma moc 1 w...

Jaką te diody mają światłość?????


POZDRAWIAM WAS!

2 Roślinne 100 l > Marsilea Hirsuta, Lilaeopsis New Zeland, Utricularia graminifolia, Glossostigma, hemianthus cuba, Hemianthus micranthemoides

Morskie 200 l

5 morskich kotników dla larw po 20 l każdy, koników morskich jak psów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.