Skocz do zawartości
Karollo

Wkładanie rąk do akwarium...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :clowning

To pytanie jest niby proste ale mnie dręczy to już od dłuższego czasu.Czy podczas sprzątania w akwarium trzeba mieć jakieś rękawiczki gumowe,czy coś w tym stylu ??? I czy można gołą ręką dotykać korale ???


Powstające 72L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinno się dotykać korali , gdyż jest różnica temperatury. Koral żyje w środowisku gdzie temperatura wynosi 26 stopni , natomiast temperatura ciała ma 36,6 . Moim zdaniem dotykając korale parzymy je . Rękawiczka na pewno zadziała jak izolator . A tak prywatnie to jestem daleki od dotykania korali bo jest to dla nich stres . To jest tylko moje zdanie i można mieć zupełnie inne opinie na ten temat .:clowning


Baniak 650 lilr. + 150 litr. sump z DSB i LR ,led 430W, odpieniacz DIY thcskiba , obieg RD 8500 litr. , cyrkulacja 39000 litr. około 100 LR , SPS , LPS .

obecnie : http://nano-reef.pl/topic/31598-cast-away/

Poprzedni baniaczek : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=224395#224395

http://aqua-reef.pl/topic/1363-mo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

Miekasy strasznie smierdza, wiec lepiej zalozyc te jednorazowki:)

Śmierdzą ???!!! :clowning_o Ale można je dotknąć ??? Bo myślałem że jak sie je dotkni to poparzą albo co.....


Powstające 72L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem wkładania rąk jest tak marginalny w porównaniu z innymi problemami, że można go IMO śmiało pominąć, wkładaj w rękawiczkach lub bez nich, jak wolisz :clowning


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam inne zdanie, fakt miekasy smierdzą, ale też przypadkiem mozna sie nadziać na wieloszczeta itp. najlepiej jednak wkładać rekawiczki nawet jak woda ma sie nalać do srodka


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do kwestii temperatury i "parzenia" korali - dłonie nigdy nie mają tak wysokiej temperatury jak reszta ciała, a w wodzie o temperaturze powyżej 25 stopni jeżeli nie odczuwamy wody jako wyraźnie zimnej to temperatura powierzchni naszych dłoni jest zbliżona. Stąd nie ma obawy o "poparzenie" korali (chyba, że mamy gorączkę, ale wtedy w ogóle lepiej się nie moczyć w akwarium). Natomiast samo dotykanie to z pewnością stres dla korali, no i można się nadziać na coś niemiłego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ,bez przesady ja wkładam łapy bez rękawiczek od 6 lat i nic mnie jeszcze nie poparzyło (no może kolce jeżowca:)) i ukwiał przykleił się do ręki (ale nie czułem poparzenia) . Do morza przy snurkowaniu też rękawiczki zakładacie ? :clowning a tam można się nadziać na dużo więcej niebezpieczeństw . Ostatnio położyłbym się na małej skrzydlicy , i rękawiczki by mi nie pomogły :) No chyba ,że ktoś ma kłopoty zdrowotne ,alergie itp. to inna sprawa . @Karollo , można bez rękawiczek sprzątać w akwarium . Chyba ,że masz takie małe różowe meduzy (jak w Egipcie ),albo skrzydlicę, to wtedy najlepiej w rękawicach po ramię :D


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zakładam, ale:

- nadziałem się kiedyś na paskudnego 20 cm wieloszczeta (trochę kłuje i szczypie),

- korale miękkie i LPS zostawiają taki specyficzny śluz, ohyda!!

- strasznie suszą się ręce, więc jak ktoś delikatny albo uczulony to lepiej mieć

- na rękach zawsze mamy jakiś syf, więc to kolejny argument za rękawicami

Na pewno podczas wykonywania jakiś dłuższych prac, powinno się ręce chronić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku w egipcie "coś" mnie oparzyło tak, że do tej pory mam "pamiątke" na ręce, więc sam już nie wiem. Nie wszyscy lubią pracę w rękawiczkach, ale uważać na to co się dotyka chyba warto...

pozdro

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eno bez przesady , ja też wkładam łapy do baniak bez żadnych rękawiczek , oczywiście czyste łapy a nie po jedzeniu kurczaka :clowning , jedynie nie wkładam łap do baniaka jeśli mam skaleczenie - wiadomo otwarta rana


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Do akwarium wkładam ręce normalnie bez rękawiczek.

Chociaż są jężowce gdzie kolce można usunąć tylko chirurgicznie.

Podczas nurkowania zawsze ubieram rękawiczki.Nie wiadomo czego się złapie albo dotknę.

Oczywiście wszystko zależy od tego w czym pływasz jak pianka to są rękawiczki gdzie pod wodą zdejmujesz opuszki i dotykasz palcami 3496-nur.jpg3496-nur1.jpg.

A jak suchy skafander to wiadomo gruba rękawica.Dużo zależy jak głęboko zchodzisz.:clowning

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie wkładałem. Ale podczas ostatniej przeprowadzki do większego akfa zostałem nauczony zakładania :clowning

Przy wyciąganiu odpieniacza zapiekł mnie palec - okazało się że trafiłem na malutkiego wieloszczęta.

Oczyściłem palec z "igiełek", założyłem rękawiczkę i........... przy wyciąganiu skały znalazłem kilku braci w/w maluszka:

kolega.JPG

Także nie raz warto się zabezpieczyć :)


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam jak wkładam rękę do akwarium to zakładam

kombinezon do nurkowania, płetwy, maskę no i oczywiście

rórkę a np moja żona nic ale ostatnio zraniła sobie

kolano o raffkę goiło się z 6 miesięcy :clowning


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SkoczekPL , ale okaz jak murena :clowning ,ale powiedz ,zapiekło i co dalej?


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek zapiekło oj zapiekło. Zabawy całej historii dodaje fakt że dzień wcześniej czytałem wątek jednego z kolegów, który to twierdził że wbiły mu się "igiełki" z koralowca.

Inni go uświadomili że to nie koralowiec tylko wieloszczęt. I tam właśnie jeden kolega napisał żeby tego nie wcierać tylko starać się wyskubać. Tak też zrobiłem i nic się nie stało.

Ale nie wiem co by było gdybym chwycił dużego osobnika :clowning


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
SkoczekPL :

Darek zapiekło oj zapiekło. Zabawy całej historii dodaje fakt że dzień wcześniej czytałem wątek jednego z kolegów, który to twierdził że wbiły mu się "igiełki" z koralowca.

Inni go uświadomili że to nie koralowiec tylko wieloszczęt. I tam właśnie jeden kolega napisał żeby tego nie wcierać tylko starać się wyskubać. Tak też zrobiłem i nic się nie stało.

Ale nie wiem co by było gdybym chwycił dużego osobnika :clowning

palec by ci odgryzł :)


Śpiesz się powoli...

56_1245071123.gif

beztytuubvb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może nie, ale na pewno mógłbym używać palca jako zatyczki do zlewu albo wanny :clowning


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja wyskubywałem te wieloszczety ze skały gołymi paluchami i nawet nie zdawałem sobie sprawy, że to może być jakieś kłujące, ot po prostu robal. Właściwie robiłem to bo gość który przywiózł mi skałę, też tak wyskubywał te wieloszczety, wiec ja niczego nie podejrzewałam. Pewnie gruboskórny jestem :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei mam cienką skurę ;/ I dlatego sie pytam czy zakładać te rękawiczki,od razu mówie że nie nawidze pracy w rękawiczkach :clowning


Powstające 72L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Karollo , dyskusja była dość obfita w przykłady . Jeśli faktycznie masz skórę delikatną (na rękach) :clowning i obawiasz się kontaktu z różnymi zwierzętami to zakładaj . A jeżeli nienawidzisz pracy w rękawiczkach to nie zakładaj :) Jak widzisz ci którzy używają rękawic ,jak i ci pchający gołe łapy do akwarium żyją i mają się dobrze :D Decyzja należy do Ciebie !:D


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś był pamiętam temat, w którym ktoś pisał jakie zakażenie można dostać pchając gołe łapy. Nie wyglądało to ładnie i trochę bolało.

Ja osobiście też nie zakładam rękawic, bo zazwyczaj jak coś robię to tak na już, na szybkiego i nie ma czasu :clowning Czasami jak grzebałem w piachu to czułem jak jakieś malutkie igiełki wbiły się w paluchy, przypuszczam że były to jakieś pozostałości wieloszczetów, ale nie był to jakiś ból nie do zniesienia, raczej delikatne swędzenie.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm... angielskiego nie znam , ale zdjęcia ładne ,takie macro :clowning gdzie on pchał te paluchy :) .A tak na poważnie to ryzyko jest zawsze i dlatego kto widzi taką potrzebę to rękawisie zakłada ,a kto nie widzi to zobaczy dopiero jak mu się stanie coś podobnego :D Jednak nie popadajmy w skrajności ,idąc po lesie też nie zakładamy szczelnych kombinezonów a pospolity kleszcz może jeszcze większe ziazi zrobić :D


360l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.