Skocz do zawartości
Marian

Nemateleotris magnifica

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Bardzo podoba mi się rybka Nemateleotris magnifica,proszę osoby posiadające takową u siebie o informacje odnośnie hodowli,zachowania oraz co najważniejsze ile sztuk można umieścić w jednym akwarium.Za wszystkie informacje będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam Marian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium musi mieć przynajmniej wysoką koronę (najlepiej pokrywę) bo skaczą jak diabli, zwłaszcza przez pierwsze pare dni zanim się zaaklimatyzują i znajdą sobie jakieś ewakuacyjne kryjówki w skale, przestraszone będą uciekać do powierzchni i skakać. Nie znaczy to oczywiście, że już zaaklimatyzowane nie skaczą wogóle :goofy - zasuszenie za szafką jest zawsze wysoce prawdopodobne.

Fajne w obserwacji, zabawnie "nadają" do siebie tymi antenkami coś jakby morsem :(

Miałem 4 sztuki, trochę się ganiały ale bez jakiegoś sadyzmu jak np. garbiki.

1 -szą rozdeptałem niechcący (wyskoczyła dosłownie 3 minuty po wpuszczeniu i ukląkłem na niej sprzątając podłogę :)

2-ga się ususzyła między koroną a odbłyśnikiem świetlówki przymocowanym do niej

3 i 4-ta znikły sobie gdzieś w odstępie paru miesięcy, napewno nie były chore, były żwawe i jedzące, ot nie są to poprostu rybki na lata.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez mialem 4 i niestety 2 wyskoczyly,jedna dziki krab zjadl a ostatniej nie znalazlem. Bardzo fajne rybki ale skacza tak jak to napisal Timur. Co zauwazylem w swoim akwarium strasznie byly ganiane przez blazenki


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja tez wyskoczyla i sie ususzyla,ale plywala przez prawie poltora roku w akwarium.I najczesciej siedziala w skale ,wiec ozdoba akwarium nie byla za specjalnie,tylko do jedzenia wychodzila.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też ją mam od 2 tygodni i przesiaduje cały czas w skałach wychodzi tylko na jedzenie

a podobno miała pływać po całym zbiorniku haha :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to te rybki sa łapane na cyjanek , bo obserwując ich zachowanie ciężko mi uwierzyć , że można za nimi z siatką nadążyć :goofy miałem 2 razy stadka i efekt taki sam , po jakimś czasie przestawały jeść i padały , jednej kiedyś nie widziałem z 2-3 msc , myslałem że ja wężowidło już dawno oszamało , a tu wypływa na widok ,chyba tylko po to żeby sie przekręcić

@apofis spokojnie poczekaj , rybki wypłyną jak nabiora pewności siebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedną sztukę w 65L .Pływa cały czas na widoku . Jest w basenie z dwiema innymi małymi rybkami .Nie stresuje się nic a nic . Miałem jakiś czas temu duży basen ze sporymi rybami i kilkakrotnie wkładałem do niego kilka lub jedną w/w rybkę i nigdy długo nie popływała . Stresowała się i bardzo rzadko wypływała lub wyskakiwała , a nawet w stresie przed innymi rybami w popłochu wpadła w ukwiał . Według mnie można się nią nacieszyć jedynie mając małe , nieagresywne rybki , których nie będzie się obawiała .


Piko 25L - Fluval EDGE , DSB, Lps i miękasy -fluo, cyrkulacja koralia nano , oświetlenie LED, sól TM , Rowa phos , Purigen , Chemi-pupe itd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam swoją dłuugo, chyba z rok i nigdy nie próbowała akrobacji powietrznych. Cały ten czas miała kryjówkę po lewej stronie akwarium teraz ma po prawej... Je wszystko ale jest warunek, pokarm musi uciekać, znaczy dość szybko bym rozdmuchiwany przez pompki, pokarm co powoli gdzieś tam zawieruszył się nawet przy jej grocie nie zostanie zjedzony...wybiera ten co najszybciej płynie :goofy Spokojna, niekiedy się pogonią, lubi pływać ale ma swoje widzi mi się tez :(


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moje doświadczenia z N. decora (IMHO ładniejszy od magnifiki) są podobne jak bonsai - w małym baniaku z kurduplami (babki ocellarisy i amboinensiis) bardzo spokojna i niespecjalnie płochliwa (inna rzecz że baniak z pokrywą;P)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

N. decora ja mam 2 sztuki od listopada 2008 i nie mam z nimi zadnego problemu,akwarium odkryte bez korony,ale plywaja tylko w jednej czesci akwa,i troszke sa plochliwe


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bija sie,razem plywaja caly czas jak para


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja właśnie odeszła tydzień temu,po prostu pływała a za chwilę leży na dnie,miałem takich ostatnio nie wyjaśnionych kilka zgonów.Moja nie skakała,miałem ją 4 miesiące i od razu pływała samotnie przy przedniej szybie,nie chowała się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odkopuję.

W moim słoiku chciałbym takiego zwierza. Jakieś sugestie? Mam koronę 15cm.. Czy zabezpieczyć to dodatkowo siatką? Niestety mam garbiki - dwa (przypadek). Czy będą ją ganiać. Z tego co czytałem to i tak płochliwa ryba. Może szkoda jej przy mojej obsadzie. 2xbłazen i 2xniebieski diabeł.

Czy w ogóle jest sens zakupu.

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błazny nic jej nie zrobią, garbiki mogą, ale nie muszą. U mnie garbiki nie interesują się tymi rybami, tym bardziej, że ani Magnifica, ani Decora (mam dwie takie i dwie takie) to nie są podróżnicy po zbiorniku, raczej trzymają się jednego miejsca (kwadrat 40x40) i poza ten obszar nie wypływają, nawet do karmienia, czekając aż pokarm podpłynie w ich rewir.

Tak na marginesie - czytam sobie te stare posty i uśmiecham się do siebie, bo wychodzi na to, że mam jakieś wyjątkowe szczęście do tych rybek. Mam 4 sztuki od 8-miu miesięcy i nigdy żadnej do głowy nie przyszło żeby wyskoczyć (zbiornik bez korony). Tak samo z nieraz opisywaną agresją między nimi. U mnie oba gatunki pływają zgodnie i nawet nocują wszystkie pod jedną skałką. Płochliwe też za bardzo nie są (zwłaszcza Magnifica), bo jak nawet jadę po szybach czyścikiem, to są to jedne z nielicznych ryb, które mają ten czyścik w głębokim poważaniu i nie wieją w skały.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacek. W sumie teraz to już sam nie wiem. Pewnie jak nie spróbuję to się nie przekonam.

Edytowane przez pasek (wyświetl historię edycji)

4710d00f94c099763084e78a6b3f3112u365a339.png?upd=20150324102053

Akwarium:60x60x50 panel, odpieniacz DIY na pompie Tunze 9410.04, obieg Tunze 1073.020, cyrkulacja Tunze 6015+6025, swiatło chińczyk 120W+2x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze inne wątki o tym gatunku i myślę, że warto je przeczytać przed podjęciem decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie od pół roku i też nie próbowały wyskakiwać. Na początku tylko kilka dni (!) siedziały w skale i się w ogóle nie wynurzały, potem zaczęły wychodzić na karmienie, a ostatnio coraz częściej jedną widzę pływającą sobie w toni. Druga jakby się też przemogła, ale to jeszcze nie to. Wystarczy jednak, że szybko podejdę do akwa i z prędkością błyskawicy wpływają do swojej kryjówki w skale. Bardzo płochliwe, ale piękne rybki.

Edytowane przez n00n (wyświetl historię edycji)

128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną i do tej pory myślałem, że siedzi w skale, bo Pictichromis ją przegania (kilka razy widziałem, jak ją goni niemiłosiernie). Teraz mam Pictichromisa na etapie eksmisji a po N.m. ani śladu, siedzi w skale. Garbiki i nemo mają ją gdzieś. Nie wiem jak ona w tej skale daje radę, bo tam buszują wężowidła i wieloszczety, no ale jakoś żyje, bo wypływa na jedzenie. Skoro u większości siedzi w skale to ja tylko potwierdzam to zachowanie. Widziałem w jednym dużym baniaku taką N.m. i pięknie pływała w dzień po akwarium, więc nie wiem o co kaman z tą rybą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje dwie sztuki też pływają przez cały dzień po całym akwarium, w skały chowają się tylko na noc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedną w maleńkim zbiorniku. Cały czas pływa na wierzchu. Niespecjalnie płochliwa, pojawia się z pełnym światłem i idzie spać o 18, wygaszam o 20. Karmie rożnie, taka mieszanką mrożonek i też artemią, a Wy czym je karmicie? Podpowiedzcie początkującemu. Aha i staram sie często podmienia c wodę po 2,5 l dwa razy w tygodniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopie temat, moja magnifica po wpuszczenie do akwarium "znikła", dosłownie. Widziałem ją 4 sekundy, i to by było na tyle. Niestety nie wiem czy jeszcze żyje i co mogło być powodem takiego zachowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to moze przynajmniej napisz kiedy ją de facto wpuściłeś? A jeśli chodzi o samo chowanie się to norma, zwłaszcza u babek, ja przynajmniej tak miałem. Daj jej troche czasu....


-UNDER CONSTRUCTION-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są płochliwe i lubią długo pospać u siebie w "norce". mam 2 szt pływają, spia kolo siebie ale kupilem juz jako parke. jedna jest troche odważniejsza a druga jak tylko sie ktos za szybko zblizy do baniaczka to od razu siedzi w norce pod skała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w kominie moja siedziała tam 2 miesiące

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.