Skocz do zawartości
kordla

no i się narobiło :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. więc tak: około 2 w nocy wczoraj tj. 27-05 obudził mnie potworny hałas wody, mieszkam w domku sypialnia jest na górze akwarium w pokoju gościnnym na parterze. Jakież było moje zdziwienie i zaskoczenie jak zbiegłem zobaczyć co się dzieje. Okazało się że akwarium tryska wodą na lewo i prawo w ciągu 20 min. wylało się około 300-400 litrów wody na pokój gościnny - na szczęście mam terakotę. W akwarium pękła przednia szyba od samego dołu do góry - udało mi się opanować to wszystko jak zostało może ze 100 litrów w akwarium wody :goofy Akwarium ma wymiary 140x55x65 jest z szyby 12 !!! stoi na porządnej betonowej podstawie - nikt ze znajomych nie ma pojęcia jak to się mogło stać .Nie było z niczym problemów w akwarium były przeważnie Sps-y i trochę Lps-ów wszystko sobie fajnie śmigało. Powywoziłem część korali i ryb do kolegów - TU dziękuje za okazaną pomoc :( Postawiłem akwarium zastępczy około 120 litrów z tylnym panelem i powkładałem tam największe korale które nie mieściły się do worków. skałę ucisnąłem w drugim akwa. Akwarium zabrał już znajomy szklarz z tym że powiedział że dopiero na poniedziałek będzie gotowe do ponownego zalania. mam pytanie co teraz. - po prostu nie mam pojęcia. co z tymi koralami co mi zostały co z "żywym" piaskiem piaskiem około 30-40 KG leży w garażu w wiadrze co z dojrzewaniem od nowa co z rybami,koralami po prostu nie wiem za co się brać i od czego zacząć. Jak to wszystko ogarnąć odnowa. DORADŹCIE COŚ. pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście niezły kanał...współczuję:goofy

Myślę ze twardziele powinieneś umieścić w jakimś stabilnym zbiorniku.Pewnie czeka Cię cała akcja z dojrzewaniem zbiornika od początku.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze wspolczuje. Dobrze ze miales komu dac na przechowanie zycie. Chyba niepozostaje nic innnego jak postawienie baniaka od nowa. Skale bedziesz miec stara to dojrzewanie powinno byc znikome mysle ze 2-3tyg max. Co do piasku to niewiem dlugo byl w baniaku? niech wypowedza sie fachowcy od piasku:)


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - współczuję Ci !!

Zapytam z ciekawości - przy takich rozmiarach akwarium jakie miałeś wzmocnienia ? Poprzeczne i wzdłużne ?


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak kanał niezły teraz już na chłodno po prostu zaczyna do mnie docierać to co się stało - brak mi słów co do piasku był w baniaku około roku z tym że nie pracował jako DSB była to warstwa około 4 może 5 cm. na ozdobę i zastanawiam się czy po prostu go wypłukać, wysuszyć i wsypać na nowo właściwe DSB mam w sumpie tam została prawie cała woda włożyłem pompkę i tak sobie pcha tą wodę z końca na początek więc powinno przeżyć te 3-4 dni tak sobie myślę pozdrawiam.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zapytam z ciekawości - przy takich rozmiarach akwarium jakie miałeś wzmocnienia ? Poprzeczne i wzdłużne ?
- nie miałem żadnych akwarium chodziło od roku i celowo zamówiłem z szyby 12 żeby nie wzmacniać ono było tylko 55 wysokie lustro wody pewnie 50. pozdrawiam.

500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kordla, nie chcę Ci doradzać, ale IMO w nowym zrób wzmocnienia.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kordla' date=' nie chcę Ci doradzać, ale IMO w nowym zrób wzmocnienia. [/quote'] powiedz mi jakie proponujesz tylko podłużne czy jeszcze wzdłuż

500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, teoretycznie to co miałeś nie powinno strzelić ale.....

Wystarczy że kiedyś lekko było puknięte i po jakimś czasie ........bum

Albo było źle amortyzowane, lub były jakieś odchylenia w położeniu. U mnie po zalaniu słup wody na początku był na wysokości 55 cm w każdym miejscu, a po 2 tygodniach miałem różnicę 0,5 cm miedzy lewą a prawą stroną. Tyle że moje stoi na panelach i można się było tego spodziewać.

Na pewno jest dużo teorii na temat wzmocnień, ale ja u siebie żeby troszkę pewniej spać ( choć i tak nigdy nie będę spał spokojnie :goofy ) mam wzmocnienia podłużne ( przód i tył ) plus jedno poprzeczne ( po środku) - tak mi doradzał mój szklarz.


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Ozzie, właśnie tego szukałem żeby pokazać...

@ Kordla wiem że to komputerowe symulacje, ale dają do myślenia :goofy


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@SkoczekPL - fakt, że nie zostały tam uwzględnione spoiny silikonowe i pewnie wiele innych spraw. Niemniej jednak symulacji używa się do projektowania promów kosmicznych więc raczej można na nich polegać :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ozzie, o spoinach masz od 3 strony bodajże :(

JA projektując szkło też dałem bez wzmocnień, ale jak odkryłem te symulacje zmieniłem zdanie .. :goofy


Pozdrawiam

Skoczek

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Skoczek - fakt, zapomniałem, że autorowi brak spoin nie dawał spać i dołożył nowe symulacje :goofy. Jego wyniki pokrywały się z obserwacjami właścicieli co do zniekształceń, więc chyba warto przed podjęciem decyzji o braku wzmocnień poczytać ten wątek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak artykuł niezły wzmocnienia trzeba jednak dać więc dam i nie ma innej opcji - tylko że za 3 dni będę miał puste akwarium i zacznie się szara rzeczywistość :goofy czyli patrzenie na dojrzewanie akwarium i martwienie się czy korale które zostały przeżyją. Tak sobie myślę żeby wlać kila fiolek bakterii prodibio wywieść jeszcze do kogoś ze znajomych resztę korali włożyć skałę i poczekać około miesiąca. może się wszystko unormuje bo przecież starej wody zostało mi około 100-150 L.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kordla, szczerze Ci współczuję. ale najważniejsze, że byłeś w domu i szybko zareagowałeś.

a co do ponownego dojrzewania, wiadomo nie ma reguły, ale...

przy swojej przeprowadzce z 200 l na 385 l+sump w ciągu kilku godzin przełozyłam całe życie do nowego zbiornika, gdzi miałam tylko 1/3 "starej wody". oczywiście planowałam zrobić to inaczej, ale wyszło tak, że dolałam 2/3 nowej solanki. nie pojawiły się praktycznie zadne glony, parametry były stabilne a wszystkie zwierzaki zniosły całą akcję pozytywnie. u Ciebie te proporcje będą zbliżone, więc mam nadzieję że wszystko pójdzie dobrze :goofy

będę trzymać kciuki!


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek MEGA wyrazy współczucia !

Myślę, że skoro masz kolegów , którzy przechowają Ci korale to będziesz miał tez dojrzałą wodę . Bez paniki.

Jestem świeży w temacie i nie wiem na ile to będzie dobra "rada" ale "na chłopski" rozum myślę ,że piasek można wypłukać porządnie w słonej wodzie by nadal był "żywy" wsypać do jakiegoś zastępczego zbiornika /beczki , zalać woda , włożyć pompę i niech czeka ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to niezły bajzel musiałeś mieć w domu, szczerze współczuje, teraz ważne żebyś porozmieszczał zwierzaki po baniakach kolegów , wyciągnął wnioski z tego wypadku i od nowa postawił baniak, oby wszystko przeżyło


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie

będę trzymać kciuki!
dzięki śliczne na pewno się przyda :goofy jak to wszystko odbuduje to wkleje fotki

a co do bajzlu to rzeczywiście teraz już tak na chłodno to był niezły :(


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

również trzymam kciuki i życzę jeszcze lepszego zbiornika niż był ;]


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyrazy wspolczucia i nastepne pytanko

czy aby nie za szybko zalejesz woda nowe akwarium, czytalem o tym w jednym sklepie co robi akwaria na zamowienie ze sylikon potrzebuje czasu przed zalaniem go woda


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam akwarium zostało rozklejone w dniu pęknięcia po godzinie wklejona była już szyba przednia zalane było już całe wodą póki co jest oki więc myślę że w niedziele będę go zalewał bo korale i rybki które zostały pewnie się już niecierpliwią mieszkając w 100L akwarium bez odpieniacza.


500 Liter-ków + ze 100L wody w sump-ie aaaaaaa i graciarstwa trochu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie był przypadek moim zdaniem bez wzmocnien z ta szyba i wysokoscia akwarium bylo skazane na pękniecie.

do 300l 8mm szyba ze wzmocnieniami od 300-400robilbym 10m a od 400-600 z 12mm szyby na wzmocnieniu.Gdybys mial 400l wytrzymalo by bez wzmocnien ale 500l to raczej wcześniej czy pozniej strzeli.

Kumpel ma 8mm i szkielko boczne wyciol pod odpieniacz 250l i szyba tez niezle baloniasta przy 300l bylo by to igranie z losem.

Zawsze lepiej brać poprawke i robiac ciensze flot dac wzmocnienia albo isc w optiwhite i nie zalować szkla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy optiwhite jest badziej wytrzymale?


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

raczej nie, chodzi o to, ze bez "strat" mozna dac grubsze szklo...

BTW, ale odgrzalismy temat :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.