Skocz do zawartości
fal

Bezpieczna Temperatura

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Jaka jest bezpieczna maksymalna temperatura dla korali ? idzie lato i pewnie temperatura w baniaku bedzie rosła.

Pozdrawiam


160x90x60 , sump 390L , RedSkim 300 , żywej 30 kg , Diuna T5 8x80W , Iks , calciumreaktor AM 1000 , http://dameb.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28stC to max,powyzej korale zaczynaja sie stresowac,albo ja sie bardziej stresuje od nich:clowning


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odswieze temat i zapytam się czy te 28 stopni to nieprzekraczalna granica? Jak macie ustawione sterowniki?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 max dla korali, kiedyś podskoczyła mi do 32 i bardzo długo dochodziły do siebie


2ef676195c8b05cd1669c2e6d8531c1fu977a854.png

Reefmax - T5 2x15k Sylvania Marinestar + 1x Giesemann Actynic+ + 40w LED Royal blue,

Odpieniacz Hydor slimskim nano 135.35,

Jebao RW4 + JVP 110

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sądze że spokojnie wytrzymają 29 ale nie przesadzał bym zbytnio

przez 2 miesiące trzymałem 28 jak walczyłem z cholerną ospą pewnie zależny od korali

Edytowane przez pawelkielce (wyświetl historię edycji)

6808_7588.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może ja sprecyzuję pytanie.

Jaka jest najwyższa bezpieczna temperatura dla wymagających korali SPS, którą mieliście w zbiorniku ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A to zależy od koralowców. W naturze pewne gatunki żyją w miejscach, gdzie są poddawane gwałtownym zmianom (oddziaływanie temperatury) a pewne gatunki żyją wyłącznie tam, gdzie już powolna zmiana o 2-3 st.C spowoduje ich zgon.

Wydaje się, że w środowisku sztucznym w akwarium obsadzonym rzadkimi i wymagającymi acroporami nie powinno się przekraczać 27st.C.

Ja pozwolę się dołączyć do tematu i zapytać o kolejne dwie rzeczy:

1 - jaka jest najniższa bezpieczna temperatura dla wymagających korali sps ?

2 - czy zmiany temperatur wynikające z pór roku powinno się stosować w zbiorniku ??


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

16st przez 3 doby przezyly wszytkie ryby, lps i digitaty... reszta poszla...


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zimie mam czasami 23°C i nie jest zle.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U nas pomiedzy w zimie 23'C do 29'C w lecie.

W linku ponizej pomedzy 29 minuta a 31 mozemy zobacze co korale przezywaja w naturze i jak sobie radza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doskonały temat. Ustawienia na powiedzmy 23,5 stopnia zimą i 29 w lecie, spowoduje duże obniżenie kosztów energii elektrycznej. Sam z obawą czekam na lato, bo nie mam chłodziarki i raczej mieć nie będę. Jednak 85. dnia istnienia mojego akwarium, przez przypadek, udało mi się dojąć z temperaturą wody do 36 stopni w ciągu kilku godzin i odbyło się bez ofiar. Obsada koralowa akwarium na tamten moment to: discosoma, ricordea yuma, zoanthus, pseudopterogorgia, xenia elongata. Żadnego SPSa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30°C sps-y juz moga mocno odczuc.

Sterownik ustawilem, zeby od 23° grzal a od 28,5° chlodzil (oczywiscie jak piszesz, ze wzgledu na pobor energii).

Gdybym dopuscil do 36°C to kaplica, mysle ze dla wszystkich stworzen - jeden pociagnalby nastepnego.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię dokładnie tak jak Stani: w zimie 23-24 stopnie, latem 27-28, od lat bez problemów.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja zaliczyłem w lecie 32 st.C i korale miękkie i lpsy tego nie odczuły za bardzo w przeciwieństwie do krewetki czyszczącej. Jestem pewien, że do 28 st. C nic Ci nie grozi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.