Skocz do zawartości
mufti

Aqua Reef Meter

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety, nadal nieskutecznie.

Czy to w ogóle da się wyeliminować? Bo widzę, że soft jest naprawiany pod tym kątem od ,co najmniej, półtora roku...

Wiem, wiem, pracuję nad tym. Z racji tego, że program w procesorze jest już trochę rozbudowany, trochę pracy i czasu trzeba poświęcić na to, aby skutecznie poprawić działanie programu. Aktualnie poprawka eliminująca zjawisko wyłączania losowego działa, lecz czasami zdarza się jeszcze mały "pssztyk", co zauważyłem osobiście, dlatego wprowadzam właśnie kolejną poprawkę skutecznie eliminującą tą niedogodność. Równocześnie wprowadzam poprawkę odnośnie losowego włączania wyjść, co jak dotąd nie było poprawiane, a być może jest mylnie brane do jednego worka.

Równolegle pracuję nad modułem ARX. Trwają prace końcowe nad pierwszym modułem nazwij my to "komercyjnym". Nie jest bowiem łatwo powielić skomplikowane urządzenie elektroniczne skonstruowane na poziomie dla profesjonalistów. Na pokładzie 2 procesory, w tym jeden jako niezależna jednostka autonomiczna dokonująca pomiarów. Do tego w standardzie LAN (po kablu) oraz audio (bajerek dla wygody dla niektórych). Prace nad połączeniem sieciowym, w tym WiFi oraz powiadamianiem SMS (ustawiane komunikaty alarmowe) jeszcze trwają.

Edit

Spodziewana cena modułu ARX w podstawowej wersji może wynosić ok. 700zł.

Do tego można doliczyć dodatkowe opcjonalne moduły w cenie 300zł za moduł. Dodatkowo można więc dołożyć moduł WiFi oraz moduł powiadamiania SMS.

Moduł SMS docelowo będzie mógł też odbierać komendy sterujące wpisywane tekstowo. Będzie można więc oprócz otrzymywania informacji o stanie zbiornika również nim sterować zdalnie w sposób nieograniczony.

Możliwa jest opcja bez modułu audio, którego cena zawarta w standardzie wynosi ok, 100PLN. Można przyoszczędzić.

Mówię tu o cenach urządzeń, które są możliwe do wykonania, aby przybliżyć bardziej kwestię kosztów rozbudowy ARM o moduł ARX.

W standardzie są zawarte następujące rzeczy:

- Sterowanie 4 wyjściami PWM 5V lub 0-10V (przełączane opcjonalnie)

- Sterowanie triakowe (bezgłośne) 4 wyjściami 230V

- moduł audio (powiadamianie głosowe w 6 językach, w tym polski)

- pomiar z dwóch niezależnych wejść pH z dokładnością 0,001pH

- pomiar eksperymentalny istotnych parametrów (NO3/PO4/Ca/Mg) za pomocą elektrody firmy AquaMedic (dobrane parametry pomiarowe dla konkretnego typu elektrody ze złączem 4 pinowym)

- połączenie LAN za pomocą sieci Ethenet z komputerem PC/Mac OSX/Android/iOS

- oczywiście sterowanie PWM 4 kanałami zawiera ustawienia jasności (rozjaśnianie/ściemnianie)

Przy pomiarze eksperymentalnym należy się liczyć z tym., że na początku dokładność oraz skoki pomiarów są nieprzewidziane. O ole pomiar PO4 jest w miarę stabilny, o tyle pomiar np. NO3 jest trochę pływający, ale biorąc pod uwagę doświadczenie w czasie prób możliwe jest dopracowanie pomiaru uśredniającego.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, a Ty co sądzisz, jakie najtańsze elektrody byś polecił do swojego sterownika ? pH i zasolenie na przykład.

Widziałem że udało się zrobić soft na Androida, czy będzie on dostępny ? Nawet komercyjnie ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, a Ty co sądzisz, jakie najtańsze elektrody byś polecił do swojego sterownika ? pH i zasolenie na przykład.

Widziałem że udało się zrobić soft na Androida, czy będzie on dostępny ? Nawet komercyjnie ?

Oprogramowanie daję gratis. W tym również na Android, jak tylko skończę pierwszą wersję.

Co do elektrod, to również polecam nasze rodzime elektrody Hydromet, które jakością praktycznie nie ustępują zagranicznym producentom.

Wyjątek stanowi sprawa pomiarów dodatkowych parametrów, gdzie z uwagi na skomplikowanie układu pomiarowego konieczne jest dopasowanie do konkretnej sondy pomiarowej, a w tym przypadku AquaMedic - sonda do pomiaru przewodności.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przewodności czyli mV czy zasolenia ? Bo już się pogubiłem :( Oraz, przy zasoleniu, jeśli to ta sonda:

http://www.hydromet.com.pl/cennik/cennik-czujnikow-konduktometrycznych,2,2,26,15,26#CD-2

- Kolega polecał CD2, jest tam jeszcze CDM-2 tańsza i z tego co się orientuję, mniej czuła, jaki zakres czułości jest nam potrzebny ?

Oraz, tak trochę z innej beczki, jeśli nie używamy ozonu, to w czym nam może być przydatny pomiar mV ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy moduł ARX może pracować samodzielnie?

Edytowane przez marksman (wyświetl historię edycji)

400L w obiegu, Schuran 150 , 5 L siporax, lampa T5/led DIY . Zeovit

Start 01.07.2014

0305c8113b0ae8718c033163a3be9263u293a275.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy moduł ARX może pracować samodzielnie?

Nie. Moduł ARX, jak sama nazwa wskazuje (Aqua Reef Extender), stanowi rozszerzenie możliwości komputera ARM (Aqua Reef Meter). Podłącza się go do ARM kablem USB.

Z komputerem (PC/MacOSX/Android/iOS) tak powstały zestaw komunikuje się przez kabel LAN (bądź opcjonalnie LAN poprzez WiFi). Odczyt i zapis parametrów i ustawień jest wówczas realizowany dla obu komputerów (ARM i ARX) z poziomu aplikacji na podłączonym komputerze.

Moduł ARX nie posiada wyświetlacza, co z resztą będzie widać nidługo na fotografiach, ale posiada oczywiście diody LED i przyciski dla każdego z wyjść sterujących.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze ktoś pomoże , mam nowy komp ARM , ustawiłem czyli skalibrowalem temperaturę i tak sobie to działało .Dzis przyjechała sonda Redox , podpiąłem i temp. Skoczyła z 26 na 29.7 a Redox skacze miedzy 124 a 400 . czy ktoś wie w czym rzecz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Po podłączeniu którejkolwiek z elektrod (pH, czy ORP) należy ponownie skalibrować temperaturę. To normalne.

Jeśli nie są podłączone elektrody, to pomiar T jest zaniżony (cecha przetwornika wewnątrz ARM). Jeśli się podłączy, to pomiar jest przesunięty, stąd konieczność ponownego skalibrowania. I tyle.

2. Redox nie skacze, tylko nowa elektroda musi się moczyć przynajmniej parę dni zanim zacznie prawidłowo wskazywać (powinno to pisać w instrukcji obsługi elektrody, bądź w wielu innych wątkach na forum na temat pomiaru ORP nową eletrodą, itp...)

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam u Was nowy soft?


120x50x50.Odpieniacz EVO3000,RW8,Eheim StreamOn 4000plus,Pacific Sun Metis Hyperion S2 2x75W,Tunze 3163,3162.23kgLS,25kg skaly.LPSy i miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja programu Aqua Reef Meter V5.10 na platformy Windows, Mac OS X oraz Android.

Wersja na system Android jest przyszłościowa pod system ARX. Nie łączy się na razie z ARM, ale można sobie pooglądać póki co :)

Niebawem będę próbował przeforsować połączenie poprzez Bluetooth, aby ARM łączył się bezpośrednio z Tabletem czy Smartfonem.

Wersja opublikowana V5.10 współpracuje z ARM drogą sieciową (UTP i WiFi) poprzez podłączony moduł ARX, którego oczywiście jeszcze nie zdołałem zaprezentować. Ale bez obaw, parę dni potrzebuję na ostateczne poprawki będzie wypas :D

Oprogramowanie jest dostępne pod linkami http://www.aquareefm...php?op=software

Konkretne wersje:

MS Windows (XP/7/8/8.1/10beta) - http://www.aquareefm...uaReefMeter.zip

Mac OS X (Lion, Mountain Lion, Maverick, Yosemite) - http://www.aquareefm...efMeter.app.zip

Android - Tablety 7" - http://www.aquareefm...uaReefMeter.apk

Android - Smartfony 3.5" - http://www.aquareefm...uaReefMeter.apk

Wersja na Tablety i Smartfony jest oczywiście w fazie pierwotnej. Będzie sporo poprawek.

Wersja na iPad oraz iPhone jest w fazie programowania i z uwagi na zawiłości z publikacją na te urządzenia pojawi się po prezentacji modułu ARX. Będzie dostępna poprzez Apple Appstore. Podobnie jak również wersja finalna Android z poziomu Google Play. Obie wersje oczywiście będą nieodpłatne.

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ,ale po ściągnięciu wersji dla widndowsa program antywirusowy NORTON potraktował go jak wirusa , i skasował go. :ninja:

Czy nowa wersja dla windows powinna obecnie pracować poprawnie przez bluetooth?

Nie czyta poprawnie ustawień i parametrów.

Nie zmienia języka na polski.

Wersja dla androida zainstalowała się , niestety na Samsungu galaxy s3 ,który ma ekran 4,8 cala aplikacja zajmuje tylko 3/4 ekranu - szkoda. Zmiana języka na polski - niestety też się nie zmienia.

Wygląd OK ,ale działanie na razie kiepsko. Czekamy na finał oprogramowania.

Edytowane przez Lebcio (wyświetl historię edycji)

 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego ,ale po ściągnięciu wersji dla widndowsa program antywirusowy NORTON potraktował go jak wirusa , i skasował go. :ninja:

Niestety Norton antywirus traktuje wszystkie pliki uruchamialne *.EXE, ściągane z sieci, jako wirusy i kasuje. Tak ma ustawione domyślnie za pewne. Nie wnikam w dyskusję. Na WWW w przyszłości umieszczę ponownie pliki spakowane ZIP. Dzisiaj miałem mało czasu....

Język polski aplikacji - jeszcze nie teraz,cierpliwości.

Odczyt parametrów ustawień - będą poprawki, póki co, zmieniona forma wczytywania na system tabelaryczny pod kątem możliwości programowania wielokrotnego załączania dowolnego wyjścia w ciągu doby (niebawem poprawka firmware).

Wersja V5.10 powinna lepiej działać poprzez Bluetooth (u mnie działa, ale to nie potwierdzenie, bo mam szybki sprzęt).

Przy okazji uczulam, że ewentualny Upgrade firmware w ARM na nowy należy dokonywać WYŁĄCZNIE poprzez USB. Jeśli zachodzi potrzeba aktualizacji poprzez Bluetooth, należy uruchomić wersję programu 4.08, która to umożliwia.

Powodów nie będę podawał, ale mówiąc w skrócie, środowisko programistyczne FMX ma swoje wady. Być może będzie poprawione w przyszłości i to...

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki czujności kolegi @Lebcio, dostrzegłem bug w programie. Poprawiłem już i wrzuciłem. Pod linkiem jest już spakowany ZIP przy okazji. Aplikacja poprawnie czytuje ustawienia wyjść dla ARM i ARX.


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wyjscia nadal mrugają kilka razy na dobę... :hope:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy można ARM wyskalować pH w zakresie 7-9 używając do tego celu płynów kalibracyjnych 7 i 9 ,czy raczej jest to nie wskazane i kalibrować jednak przy pomocy 4-9 ?


 

Akwarium: 540 L + 100 L sump

Cyrkulacja: 2x Glamorca GP-03

Obieg: Jebao DCP10000

Odpieniacz: Twistman OB-200-EXT

Oświetlenie: 4 x Maxspect Mazarra P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie da się, bo jest dolna granica pH4, a nie pH7, ale zrobię poprawkę w firmware i będzie pH7 i pH9. Nie powinno być większego problemu. Tylko czasowo nie wyrabiam, bo kończę aplikację z potężnymi dodatkami/zmianami, itd...

Edytowane przez mufti (wyświetl historię edycji)

420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak długo trwa u Was odczyt/zapis ustawień w ARM przy użyciu portu USB?

Pytam bo po ustawieniu jakichkolwiek zmian i wybraniu opcji zapisu pojawia się okno Data transferring ale postępu nie widać, a dane się nie zapisują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Użyj starszej wersji softu. U mnie nie działa nowsza. Soft do kompa oczywiście.

Jest to wersja rozwojowa, w związku z tym i nie dopracowana. Elektronicznie też ma spore wady, dlatego ja do morszczyzny przechodzę na inny sterownik, a ten poleci do słodkiego jako timer.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem skorzystać ze starszej wersji oprogramowania do ARM, dostępnej na stronie, ale efekt jest taki sam, czyli nie działa.

Może jakieś inne pomysły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

która wersja softu na PC?

Jak podłączony ARM przez USB do PC?

Czy właściwy COM wybrany?

Skąd ściągnięte oprogramowanie?


420l, 35kg LR, światło 4 x LED Aquael 39W

Sterowanie: DIUNAX3

Odpieniacz Tunze4096,

cyrkulacja 3x3300l/h, bez sumpa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.