Skocz do zawartości
Engell1

za wysoki poziom magnezu i wapnia?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czytałem, ze jeżeli zawartośc wapnia i magnezu jest za niska jest to szkodliwe dla rafy ale jako to się ma jeżeli wartości te są za wysokie tj.

Wapń : 540

Magnez : 1500

?? Mam cos robic aby zredukowac zawartosc czy tez dac sobie spokoj?

pozdr.


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@bigwalker, hm... u mnie nie spadało, tylko rosło i rosło :) a czekałam dość długo

dopiero po zmianie soli, (gdzie i mg i ca było niższe) po kilku podmiankach zaczęło ładnie schodzić.

@Engell1, jeżeli nic nie dolewasz dodatkowo do zbiornika, to zmierz sobie mg, ca w solance... a jeżeli coś dozujesz to przestań :) . oczywiście mam na myśli tzw. "podbijacze"


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nika,z tego co widzę akwarium Engell"a1 jest bardzo młode :),jak ruszą glony wapienne to poziom wapna spadnie.Podobnie będzie z magnezem.Pamiętam ,że u mnie Mg nie uzupełniany spadł dopiero po kilku miesiącach.

pozdr


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez nie spadalo. Uzywalem soli ME firmy Aqua Craft i mimo ze po kilku miesiacach wapniaki zaczely rosnac jak najete to poziom wapnia i magnezu mialem kosmiczny.Nie spadal dopoki nie skonczyla sie sol i wtedy przeszedlem na inna.

Jak sie ma SPS-y to spadki poziomu obu pierwiastkow mozna zaobserwowac bardzo szybko.Przy "miekich" spadku praktycznie nie mialem.Wiadomo ze inne organizmy morskie tez potrzebuja Ca i Mg,ale nie wciagaja ich jak spsy przy przyrostach nawet kilka milimetrow na miesiac.

To tak z moich obserwacji

Pozdrawiam


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

No wlasnie ja wlalem "dopalacze" ale juz zaprzestalem tego . . . Nie bede nic robil, poczekam az samo spadnie.

dzieki za komentarze


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z sytuacja odwrotna? U mnie z kolei wapń spada bardzo powoli a magnez jak szalony. Co powoduje spadki wartości magnezu w wodzie?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak stosowałem sól Hw to dozowałem ballinga,ale jak zmieniłem na TM pro reff to magnez i wapń jest poza skalą i nic nie schodzi.Teraz kończy mi się 25-cio kilowe wiadro i zastanawiam się jaką teraz kupić sól.Twardzieli u mnie prawie wcale,na razie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo,akurat temat by sie "podlaczyc" z pytaniem...jak to jest naprawde z tym wapniem...?...ja dolewalem calcium "seachem'a",gdyz wapno mialem za niskie (kolo 400) w tym czasie KH w okolicach 8dKH,pewnego pieknego dnia KH nie wiem z jakich przyczyn zaczelo spadac (6),wiec podnioslem "carbonatem pro" no i przedozowalem...dKH 17...przed tym wzrostem twardosci zmierzylem wapn i szok...nie starczylo skali,wiec musialo byc ponad 500.Kiedy dKH bylo juz 17scie okazalo sie ze wapn mam 460.Jak wiadomo wapn w rafie powinien byc 420-480...ale przy jakim KH...??...Teraz utrzymuje KH 11scie i wapnia jest 420,choc jezeli spadnie twardosc weglanowa to pewno znow zabraknie skali na Ca...No i teraz zagadka za jeden usmiech...jaka jest rzeczywista zawartosc Ca w moim akwa...?...moze sa jakies madre tablice,ktore pokazuja jak sie ma zawartosc Ca do KH...Pozdrawiam...RvI...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.