Skocz do zawartości
Ruda

Warszawa - kogo polecacie do założenia akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Mam jako-takie fundusze, miejsce, przypuszczalne wymiary, ale do końca nie mogę się zdecydować na firmę, która założy mi akwarium. Kontaktowałam się z kilkoma. Byli tacy, którzy tylko po podaniu litrów (wtedy był pomysł na 385l) walnęli 30 tysi, ale i tacy co mówili 13,5 tys. Kogo polecacie? Macie jakieś doświadczenia w tym temacie?

Ostatecznie akwa będzie mieć 624l lub 676l (w zależności czy wysokość będzie 60,czy 65).

Pozdrawiam.

PS. I nie krzyczcie na mnie za nowy temat. :):)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Priv.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pewno paru chetnych sie odezwie.

ja jednak polecalbym troche zainwestowac czasu i poznac jak to dziala (w sumie na poczatku dla kazdego to strasznie skomplikowane, ale w miare czytania zaczyna sie rozjasniac ...) po czym zrobic to samemu.

nizsze koszty, wieksza satysfakcja i ... na koniec wieksza samodzielnosc w codziennej zabawie w akwaryste.

nie mowie, ze za kazdym razem musi byc tak jak tutaj : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&p=151895#151895 bo pewnie sa na rynku rzetelne sprawdzone firmy, ale to dobry przyklad tego jak brak samodzielnosci wynikajacy z braku wiedzy prowadzi w slepy zaułek.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg mnie to tak jak kupic i dac komus do sklejenia model samolotu po to aby go sobie na pułce psotawic


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witul to tak jak kupić gotowy odpieniacz zamiast zrobić go sobie samemu :> nie jest ważne jak akwarium powstało tylko jak będzie prowadzone. I każdy potrzebował pomocy na początku. Jedni uczyli się na własnych błędach, inni skorzystali z pomocy jeszcze innych a @czarna chce wykorzystać profesjonalną firmę. I zobaczysz, że najlepiej na tym wyjdzie :) a jak to będzie działać - po kilku miesiącach już wszystko będzie zależało od właściciela. Nie każdy musi być szklarzem, elektrykiem, elektronikiem, hydraulikiem, chemikiem, fizykiem i ichtiologiem by mieć akwarium :) przynajmniej nie od razu. Hehehe

Pozdrawiam


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze i racja. ja bym w zyciu nie poszedl na takie cos, chyba ze warunek taki, ze kupuje caly sprzet i zycie w danej firmie a support i montaz gratis


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko: Sporo czasu poświęciłam już na szperaniu po forach, i wiem że nie jest to wszystko do końca takie jasne nawet dla akwarystów z doświadczeniem, a co dopiero dla takiego laika jak ja. Od takiej firmy oczekuję nie tylko założenia akwy i zgarnięcia kasy, ale także wprowadzenia w temat i początkowy serwis, abym mogła uczyć się pod okiem fachowca.

witul: No cóż, nie każdy rodzi się akwarystą.

pastadu64: No tak, nie musiałeś nic więcej pisać żeby wyczuć ten przekąs. Pewnie już część z Was wyrobiła sobie zdanie: małolata ma kaprys i zachciało się dziecku akwarium.

Otóż nie do końca Panowie. Po wielu podróżach i obserwowaniu zwierząt w morskiej toni, m.in. na Mauritiusie, Dominikanie, Malediwach, Kubie, przyszedł czas na własny kawałek tego świata we własnym domu. Nie jest to chwilowy kaprys.

chodi: Dzięki za dobre słowo, bo już myślałam że mnie zjedzą. :)

witul: Dlatego właśnie potrzebuję Waszej pomocy, ponieważ siedzicie w temacie i wiecie jakie mogą być koszta takiego akwarium. Napiszę coś więcej jak ma wyglądać. Akwa będzie w ścianie pomiędzy salonem, a kuchnio-jadalnią na wysokości około 1m. Długość 130, szerokość 80, wysokość 60-65. Do dyspozycji na sprzęt będzie szafka pod akwarium. Zależy mi na dobrym sprzęcie, ale nie z najwyższej półki. Co do życia – chciałabym dokładnie oddać piękno rafy koralowej w tym zbiorniczku.

Jeśli jednak ktoś z Was zakładał akwa przez firmę, napiszcie kto jest wart uwagi, a na kogo mam uważać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czarna powiem Ci tak, w twoim miescie napewno sa szpece ktorzy juz prowadza super akwa i beda szczesliwi aby ci pomoc. Z wlasnego doswiadczenia wiem ze mozesz pytac i pytac a oni beda odpowiadac nawet na najbardziej dziwne pytania. Mowie ci z takiego pytania wiecej sie nauczysz niz z prze firme. Co do sprzetu jak to juz nieraz tutaj mowiono, tutaj mozesz kupic dobry sprzet za dobre pieniadze. Wiec teraz sie zastanow czy napewno potrzebujesz firmy?? Czy moze lepiej jednak zagadac z paroma osobami ktore mysle ze pomoga bez problemow za przyslowiowe "czekoladki"...

Pozdro

PS Mozesz zdefiniowac slowa "...jako takie fundusze..." :)


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Ja jak kiedyś przeglądałem pewną gazetę to było studio zakładania akwarii morskich

jak znajde to ci na priv pocisnę:)

Lecz, jak masz fundusze nie mysl że ci to na złość robie, lecz ja bym sam je robil bo największa frajda jest kiedy wiesz ze to sam zrobiłaś..

Pozdrawiam

Michał:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czarna :Akwa będzie w ścianie pomiędzy salonem, a kuchnio-jadalnią na wysokości około 1m. Długość 130, szerokość 80, wysokość 60-65. Do dyspozycji na sprzęt będzie szafka pod akwarium.
Z ciekawości, to jest jakiś blat czy co? 80 cm w ścianie to jakaś strasznie szeroka ta ściana. Przy tych ok. 630 l. rzeczywiście wychodzi 30 tyś, lekko licząc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, 30tys to wcale nie jest jakaś astronomiczna suma za dobrze założone prawie 700L akwarium, ...oczywiście, na sprzęcie 'made in china' postawisz pewnie za połowę tej sumy tylko czy będzie to miało ręce i nogi?? trudno powiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Rafal19, zgadza sie, ale jesli nie zaklada sie akwarium na zasadzie"...bo sie podjaralem/podjaralam..." to mozna z tych 30 tys zejsc na nizsza kwote na niekoniecznie chinskie "maszyny" :) . Jak wspomnailem u nas na forum mozna znalezsc dobry sprzet niejednokrotnie za bardzo dobra cene. Tak wiec pozostaje tylko polowac wytrwale i cieszyc sie ze zaklada sie samemu a nie przez firme... A to polowanie przy dobrych wiatrach moze sie okroic do miesiaca, ale wiadomo zasady nie ma :)

Pozdro


A miało być tak pięknie ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja bym nie patrzył kategorią "podjarania się". Każdy kiedyś zaczynał. Ja się podjaralem w wieku 9 lat. Przypuszczam, że koleżance nie chodzi też zbytnio o pieniądze ale mogę się mylić. Koleżanka nie zna się i chce zlecić to komuś kto się zna. Opiekę bieżącą będzie mogła zapewnić, z czasem może opanuje bardziej skomplikowane aspekty. Ale nie liczył bym na to, że będzie dniami śledziła "okazje" na forum czy allegro. Bo to pośrednio kosztuje - czas poświęcony na takie szukanie to też pieniądz.

A takie akwarium dla kogoś kto nie zna się dobrze na akwarystyce będzie jeszcze droższe do założenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No bo to wlasnie o to chodzi !! To tak jak z moja malzonka ! Jestem pewny, ze idealnie by sobie poradzila z samodzielnym prowadzeniem naszego zbiornika. Karmi ryby i korale, czysci szyby, robi testy i wie mniej wiecej co z czym sie je. Ale jestem pewny, ze nie potrafilaby samodzielnie przeprowdzic pelnego setup'a zbiornika. I do tego wlasnie mozna wykorzystac profesjolana firme. Oszczedzajac w ten sposob mnostwo czasu i niepotrzebnych rozczarowan.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnia cena litra morszczyzny założonej przez firmę (bez szaleństw) to 50zł czyli nie będzie nic dziwnego gdy zawołają za 700L 35tyś.zł. albo i więcej (zależy od wykończenia akwarium np. złocone ramki czy inne duperelki :) ). Niepokoiłbym się bardziej gdy "tania" firma zawoła 20tyś. to może oznaczać dłuuugie dokupowanie tego czy owego bo zostało to nieopatrznie lub celowo pominięte gdyż na początku jest niepotrzebne, przykładem mogą być pompy dozujące ballinga lub reaktor wapnia czy mikser, to samo dotyczy odpieniacza, na początek tańszy potem SIĘ zmieni na wydajniejszy, czy nawet komputer akwarystyczny, bo można na wyłącznikach programowalnych, tak to wszystko można tylko pytanie jak długo. Do tego może dojść pozostawienie na pastwę losu "szczęśliwca" bo mu kaski brakuje (to firmy wyczuwają szybciutko :) ), lub nie był uświadomiony ile może kosztować takie cacko i zaczynają się schody bo trzeba to i tamto żeby wrzucić kolejne żyjątka a tu kiszka :D

Dla tego nie polecam szukania najtańszej firmy, tylko taką która ma personel i posiada sklep z artykułami i zwierzętami, nie żadna PIWNICA tylko porządna firma, jest szansa wtedy, że zadziała baniaczek.

Na to, że jakaś firma założy baniak za free tylko dla tego, że zakupiliśmy parę gratów i rybek nie ma co liczyć, większość z was doświadczonych wie, że to jest bardzo dużo pracy, więc na TAKI rabat nie ma co liczyć. Zasada też jest taka, że jeśli sam czegoś nie potrafisz to niestety czas pracy specjalisty który z tego żyje, kosztuje i to nie mało, więc trzeba się uczyć bo praca przy akwarium to sama przyjemność, zakładanie również ale jeśli ma być szybko to trudne raczej będzie bo wiedzy jest dużo do przyswojenia a i podpowiedzi na forum różne bywają a trzeba przecież zdecydować na miejscu :D

Pomysł z założeniem i poprowadzeniem przez pierwszy trudny okres jest bardzo dobry. Łykać wszelką wiedzę na forum i starać się prowadzić już dalej samodzielnie.

Czarna tak czy owak musisz być przygotowana na wydanie w przeciągu 2 miesięcy około 30tysiaków, do tego utrzymanie i przynajmniej przez jakiś czas serwis nie wierz w możliwość posiadania takiego akwarium za 15tyś. chyba że $ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja sie nie zgodze ze 30K pln trzeba wydac. chyba ze ktos LUBI lampy giesemann i osprzet deltec+tunze+KZ+GHL.

ja bym takie cos postawil za 13000PLN

pompa OR 3500 - 350zl

40kg zywego piachu reefshop 360zl

60kg skaly reefshop 1500

odpieniacz AM turboflotor 3000 blue 1200

lampa zoolight 14*80W okolo 2500

pompy dozujace aquatrend 600

cyrkulacja AM 720zl

cyrkulacja 2x JVP 150zl,

baniak polerowany + front z opti 3000

14 swietlowek ATI 1000

osmoza+tds+di (10cali) 550

testy 300

sol 350

duperele - 1432

RAZEM - 13000PLN


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna konfiguracja witul, pozostaje mieć nadzieje, że klient jest lekko głuchawy... a dokładając góra 5K można to samo zrobić na sprzęcie, który nie będzie cały czas przypominał o swoim istnieniu. I napisz tak szczerze - robiąc akwarium komuś w domu, biorąc za nie odpowiedzialność postawiłbyś je na pompie AM, odpieniaczu AM i cyrkulacji JVP. Jeśli tak to gratuluję.

Nie napisałeś prawie nic o zwierzętach, a zazwyczaj dzień po zalaniu klient oczekuje lasu acropor i stada ryb pomiędzy nimi.

Reasumując: sprzęt nie dla kamikaze - 18K, robocizna +/- 3K, reszta na zwierzaki i jest upragnione 30K.


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haha Witul, żadna z szanujących się firm nie zamontowałaby klientowi pomp JVP czy odpieniacza Aquamedica. Zauważ, że montując zbiornik w pewnym stopniu bierze się za niego odpowiedzialność a nie chciałbym słyszeć wyrzutów właściciela, który nie może oglądać telewizji, bo odpieniacz zagłusza. Poza tym nie wiem o co chodzi w ogóle, nie znam się na samochodach to sam sobie przeglądu nie robię, jeśli ktoś nie ma czasu czy ochoty, a ma pieniądze to porządna firma jest najlepszym rozwiązaniem, bo w przypadku takiego setupu jak ten Twój straty i nerwy skutecznie mogą zrazić do akwarystyki.

Snocho mnie wyprzedził :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Witul, to co wypisałeś to jest dobre dla kogoś kto się już zna na akwarystyce i jest codziennie w domu. Chociaż ja bym nie zainstalował u siebie tego co proponujesz. Po prostu nie jestem krezusem a wyznaję zasadę, że biednego nie stać na kiepski sprzęt.

To nie jest opcja na zbiornik serwisowany raz na dwa tygodnie. Przy takim zbiorniku musisz mieć 200% pewności, że nic nie nawali. A ten sprzęt takiej pewności nie daje.

PS. Nie policzyłeś jeszcze chłodziarki, sumpa.

PS2. Kolega Tomajk dobrze pisze: 50 zł/l. przy zakładaniu zbiornika przez firmę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:) przelicznik z gorzelni jakby nie było :):D :D

Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panczew: Powiem Ci tak, no napewno są. Ale i wiem że na początku wszyscy są chętni, a jak przyjdzie co do czego, to nie ma kto pomóc. W przypadku profesjonalnej firmy mam gwarancję i pomoc w każdej sytuacji. Dzwonię i za godzinę są u mnie. I to jest duży plus.

Ważne jest dla mnie również to, aby taka firma miała pogląd na mój baniaczek, podczas moich dwu, trzy-tygodniowych wyjazdów. A co do nauki, podczas jednej z wizyt w sklepie akwarystycznym właściciel bardzo cierpliwie odpowiadał na wszystkie moje pytania i myślę że w tej kwestii mogę liczyć również na firmę.

Nie bez powodu napisałam "jako takie fundusze", ponieważ podejrzewam iż na forum może udzielać się firma, która końcowo otrzyma owe zlecenie.

Jeśli podam moje maximum, to zawsze w kosztorys wciśnie się coś jeszcze, aby wycisnąć z potencjalnego klienta tyle ile ma jeszcze w zanadrzu. :)

Lestos: Na pewno jest większa frajda, ale na to potrzeba baaardzo dużo czasu. Ja pracuję na dwa etaty, a od października zaczynam jeszcze studia, więc nie ma mowy o tym, abym sama zrobiła akwarium. Tym bardziej że nie będzie to 50l, lecz 600.

Paweł Piotrowski: To ściana nośna (ostatnie, trzecie piętro więc nie ma przeciwwskazań), ma 24cm, ale w niej jest również jakiś komin, przez który coś przechodzi, dlatego akwa jest takie szerokie (zdjęcie). Dodatkowo będzie wystawać w jednym z pomieszczeń ze ściany 30cm.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c16579b115ccf361.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7e1038c281c3b7d0.html

rafal19: Na pewno nie mam zamiaru oszczędzać na sprzęcie i kupować coś Made In China.

Paweł Piotrowski i chodi: Dokładnie! Święte słowa.

tomajk: Doskonale zdaję sobie sprawę, iż za wiedzę się płaci, i tego nie neguję. Jeśli ktoś przyjdzie do mnie po konsultacje prawnicze, też musi zapłacić. :) Czy ktoś z Was mógłby zerknąć na przykładowe kosztorysy jakie otrzymałam i napisać mi który sprzęt jest solidny, tudzież bardziej odpowiedni do mojego zbiornika (rzecz jasna nie podam firm, od których te kosztorysy otrzymałam)?

Snocho: Nie będę dzień po zalaniu oczekiwać stada ryb, wiem że na to, aby akwa wyglądało pięknie potrzeba kilku miesięcy.

Dziękuję wszystkim za wskazówki na forum, jak i na PW. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czrna dlatego wspomniałem, że te 30 koła trzeba wydać w przeciągu 2 miesięcy, bo właśnie ŻYCIE kosztuje sporo. Przykładowo 10 średniej wielkości rybek 1500zł 10 średniej wielkości korali 1500zł do tego jakieś inne bezkręgowce, krewetki, rozgwiazdy, ślimaki i cała masa innych drobnych żyjątek 1500zł.

Jakby nie patrzeć, to do takiego baniaczka trzeba na żyjątka wydać 5tyś. a i tak będziesz z niecierpliwością czekać aż te MALEŃSTWA podrosną.

Jakość sprzętu ma też właśnie szczególne znaczenie gdy ma sprawnie funkcjonować, nie twierdzę, że to co podał witul nie będzie działać, bo pewnie będzie ale pytanie o te decybele i niezawodność jest znaczące no i obsługa. Nawet robiąc wszystko samemu warto mieć jednak sprzęt solidny, moim zdaniem przyjemniej jest wyczyścić szybę niż wymieniać pompę, lub wyłączać na noc cyrkulację bo spać nie daje sąsiadom.

Czarna jeśli jesteś prawnikiem to z pewnością dajesz radę z finansami, więc podtrzymuję to co pisałem wcześniej, żadnej firmy "krzak" czy "piwnica" i nie daj się zwieźć cenami bo w efekcie przepłacisz, lub zostaniesz sama z problemem.

Podaj te setupy które poleciły firmy a znajdą się rozsądni tutaj by powiedzieć, czy nie ma w tym jakiegoś naciągactwa. Jedynie w czym nie da nikt rady ci podpowiedzieć to konstrukcja akwarium i wykończenie, jest to sprawa tak indywidualna i rozbieżna cenowo, że nawet te 30koła można położyć na samo szkiełko z ramkami. Ale sprzęcior i obsada no to śmiało :)

Dodam że 60kg skały (moim zdaniem trochę mało do samego baniaka no i do refugium trzeba dać z 20kg drobnicy) nie kosztuje wcale 1500zł bo ta skala po 25 zł to jest fajna ale na konstrukcję, trzeba z połowę dać takiej po 39zł/kg czyli wyszło by 50kg/25zł =1000zł i 50kg/39zł = 1950 razem 2950zł a przesyłka 100kg a robocizna ? pęknie jak nic 4 koła nie ma się co oszukiwać.

Nie ma litości ceny które podał witul są realne, ale zapomniał dodać robociznę i transport. Tego się nie da tak wrzucić na pakę do busa, przywieźć, zamontować, na to lakier i zasmażka :) i tylko siąść i podziwiać. Przez 2 miesiące będzie musiał przychodzić przynajmniej raz w tygodniu serwisant, by zasiedlać nowym życiem, sprawdzać stan baniaka i uczyć właścicieli obsługi. Za każdym razem będzie nowa lekcja i nowe problemy, będzie fanie ale to kosztuje. Dajmy na to że 8 lekcji po 250zł za jedną, do tego materiały prawie drugie tyle na początek oczywiście więcej, więc znowu ze 4 tysiaki tak naprawdę bez naciągania, prawie po koleżeńsku, zakładając że do firmy jest ze dwa przystanki a nie 100km.

Czarna nie zrozum mnie źle, wcale cię nie straszę a tym bardziej nie skłaniam do wydawania nadmiaru pieniędzy, ale jak słyszę takie wypowiedzi, że "gostek naciągnął" czy gostek to czy tamto to jedno mi się tylko ciśnie na myśl, że "gostek" nie uświadomił na początku ile może tak naprawdę kosztować taki baniaczek, by oczywiście nie odstraszyć amatora, chodziło mu jedynie o zahaczenie klienta bo później jakoś to będzie, i gadanie jakie to trudne i fokle i przysłowiowe dojenie. Dojenie będzie i tak i tak, bo nawet jak się robi samemu, to sól, pokarmy, preparaty, energia itp. idzie i na to silnych nie ma, ale strasznie nie jest. Jak się płaci za prąd 150zł/miesiąc i przyjdzie po założeniu baniaka 300zł to tragedia, u mnie duże akwarium a ja jakoś różnicy w rachunku za prąd nie widzę :D

Miej świadomość, że będzie kosztować i wydaj te pieniądze rozsądnie, nie daj się naciągnąć ( w tym może uda nam się pomóc)lecz nie oszczędzaj przesadnie i ciesz się pięknym akwarium bo warto naprawdę. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie pomp JVP nie slychac, odpieniacz AM tez cichy, wloska obigowka newjet tez nieslyszalna, wiec nie mam zamiaru przy stawianiu kolejnego zbiornika placic "za naklejki" na sprzetach. WOLĘ zaoszczędzoną kasę wydać na piękne korale. tak dlugo jak akwarysci beda miec takie stanowisko jak w postach powyzej tak dlugo firmy akwarystyczne beda nas okradac i wmawiac nam ze Drozszy=Lepszy. co to za gadanie, ze cos jest badziewne TYLKO dlatego bo "made in china", tymbardziej, ze sprzet akwarystyczny ma skomplikowana budowe niczym budowa CEPA, ale jak widac np. ATI ma problemy z produkcja dobrego odpieniacza, za to ze zbytem juz radzi sobie lepiej. wystarczy dac cene 2 kola za podstawowy model i juz wysoka cena w oczach kupujacego rowna jest wysokiej jakosci. mozna wywnioskowac z tego, ze misja firmy nie jest budowa dlugotrwalych relacji z klientem tylko szybki zysk. za 2000PLN to mozna kupic rower gorski KTM (produkowany w krótkich seriach, w Austrii) i porównajcie jego proces produkcyjny z odpieniaczem.

snocho - podalem skrajny przypadek, wg mnie taka konfiguracja ma prawo dzialac

kto pamieta bajke "Nowe szaty cesarza"? http://czytelnia.onet.pl/0,1222209,do_czytania.html


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Czarna , polecam jednego kolege z Warszawy masz namiar do niego na priv. Zobacz jego akwaria i wszystko bedziesz widziała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.