Skocz do zawartości
radek911PL

[960l] Rafa - Radek911PL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jako, że w moim akwarium zaszło ostatnio kilka zmian pomyślałem że warto się pochwalić na forum jak to wszystko teraz wygląda:) Na początku może przedstawię jakie sprzęty utrzymują moją rafę przy życiu.

Akwarium: jest to zbiornik o wymiarach 200cm x 80cm x 60 cm. komin trójkątny w rogu z jednym otworem.

Cyrkulacja: za tworzenie fal w akwarium odpowiedzialne są 2 pompki JVP-202, 2 pompki JVP-102, oraz jedna Koralia (4400l/h). w sumie daje to przepływ 38.400 l/h plus powrót z sumpa 2500l/h.

Oświetlenie: Nad akwarium świecą dwa żarniki HQI 150W, wspomagane przez 6 świetlówek 39W.

Odpieniacz: Aquamedic Turboflotor 3000 Blue

Filtrację wspomaga ok 80-90 kg żywej skały, oraz 36 kg żywego piasku. Piasek dodałem wczoraj mieszając pół na pół piasek żywy i suchy. dodatkowo dodałem bakterie BioDigest, oraz Bioptim aby wspomóc system po dodaniu piasku.

Poniżej prezentuję kilka fotek:

Po dodaniu piasku:

p8212234.jpg

.. trochę się już wyklarowało:

p8222236.jpg

.. od boku:

p8222238.jpg

.. lewa strona:

p8222239.jpg

.. prawa strona:

p8222240.jpg

p8222241.jpg

p8222242.jpg

.. Salarias:

p8222243.jpg

p8222244.jpg

.. nieśmiało wysuwam polipki :)

p8222245.jpg

p8222246.jpg

p8222247.jpg

p8222248.jpg

p8222250d.jpg

p8222252.jpg

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby sie jakies tło z tyłu .


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tło leży w szafce :) Jakoś nie ma natchnienia żeby przykleić, choć może dziś się zmobilizuję.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurna ta Twoja lewa czy prawa strona ma tyle co moje po dlugosci:D

Gwaranuje ze jak zmobilizujesz sie by przykleic tlo nie bedziesz zalowal poswieconego czasu.

Do Roboty! ;-)


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz światło nad lewą i prawą stroną zbiornika? Możesz podać rodzaje żarników i ile kelvinów mają?

Wymiary rewelacyjne, a i w środku pięknie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

radek911PL , jedno pytanko , jak długo już funkcjonuje baniak ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium funkcjonuje w sumie już od 2 miesięcy, ale wczoraj przeszło gruntowną modernizacje.


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radek911PL, zbiornik super, widząc go żałuję że poddałem się w negocjacjach z 2-g połówką i skończyłem na 375l :)

Ale chciałbym Cię zapytac Twoje doświadczenie z pompami JVP, myślę o zakupie 202 i 102 i cały czas się zastanawiam czy JVP czy też lepiej Tunze 6105 i 6085. Różnica w cenie kosmiczna a jaka jest Twoja opinia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@jjablonski, wiesz nigdy nie używałem pomp Tunze, więc nie mam porównania. Jeśli chodzi o JVP to odpukać nie mam z nimi żadnych problemów. Są w miarę wydajne, wbrew temu co niektórzy pisali nie są też głośne, a w zasadzie wręcz niesłyszalne. Pierwszą JVP mam od lutego i śmiga. Wadą jak dla mnie jest krótki kabel, ale to akurat w odniesieniu do ceny tych pomp specjalnie mi nie przeszkadza. Dlatego jeśli o mnie chodzi mogę je polecić z czystym sumieniem. Mam w akwa jedną Koralie i chcę ją właśnie sprzedać i dokupić jeszcze jedną 102. JVP-202 ma jeszcze dodatkowe nakładki na wylot, którymi można sobie rozdzielić kierunek prądu na dwie strony, choć ja ich nie stosuję.

@rah z lewej strony jest żarnik Blau 14kk, a z prawej 20kk. Takie kupiłem razem z lampami i na razie tak świecą. Może jak będzie jakiś wolny $$ to kupie drugi 20kk na lewą stronę, choć na razie co pojawi się jakiś zaskurniaczek to idzie na zwierzaki :) Poza tym w planach rodzi nam się z ojcem jeszcze "trochę" :) większy baniak (odziwo nawet mamuśka nie ma nic przeciwko i nawet sama nas zachęca) i wtedy się pomyśli nad nowymi żarnikami.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świetny baniak bo to już nie jest baniaczek :) Z ciekawości gdzie kupowałeś pompy JVP ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radku nie chce cię martwić ale jeśli baniak zakładałeś od podstaw i po 2 miechach włożyłeś spsy to nie wróży to im dobrze, ja wiem że teraz wygląda to fajnie kolorowo ale spsy mogą tego nie przeżyć - za świeży baniak , oby udało im się przeżyć, pozdrawiam Andrzej


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@spajdi 102 kupowałem w Trzmielu we Wrocławiu, a 202 były ostatnio na allegro.

@azja-83 baniak nie był do końca świeży. kiedy powstawał wylądowało w nim wszystko z moich dwóch poprzednich baniaków plus skała i życie z likwidowanego trzeciego akwarium kolegi BigBen'a. SPS'y mają się chyba dobrze bo na wszystkich widać przyrosty, na jednych mniejsze, na innych większe. powiem więcej, jak kupowałem kilka korali i rybek od znajomego z Wrocławia dostałem od niego akrę, która spadła mu w jakiegoś LPS'a i straciła prawie całą tkankę. Teraz u mnie powoli się odradza. rekordy z kolei bije Echinopora, która zwiększyła swoją średnice o dobrą 1/3 stanu gdy wylądowała w akwarium. więc chyba nie będzie źle odpukać, ale dzięki za troskę :)

@troterek moje wszystkie JVP miały od razu oś ceramiczną.

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Minęło już trochę czasu od ostatniej prezentacji akwarium, więc nadszedł chyba czas na małą aktualizację.

Ze strony technicznej akwarium w końcu doczekało się tła :) Z lewe strony zmieniłem też żarnik na 16kK i teraz obie strony prezentują się podobnie. Zmieniłem też jedną grzałkę na mocniejszą, bo poprzednie były za słabe.

Jeśli chodzi o życie to w ostatnim czasie do akwarium trafiły:

- dwie rozgwiazdy: Linkia i Rozgwiazda Piaskowa

- Dwa jeżowce: Laganum Depresum oraz Mespilia Globulus

- ślimaczek Porcelanka

- oraz ryby Zebrasoma Veliferum oraz jadowita pięknąść Pterois Volitans

Oddałem z kolei do sklepu wszystkie pustelniki. Podejrzewam je o załatwienie jednej rurówki, oraz wszystkich ślimaków. Poza tym skubańce przestawiały coraz większe skały, a ja chcę pozostać jedyną osobą, która aranżuje wnętrze zbiornika.

Koralców w ostatnim okresie nie przybyło, ale za to te które już są w akwarium ładnie rosną. Poniżej wkleję fotkę na której najlepiej widać przyrosty. Pierwsze zdjęcie robiłem 22 sierpnia, a drugie dzisiaj, tj 11 października.

p8222241.jpg

Podmianki staram się robić co 2 - 3 tygodnie około 10% wody. Po podmianie dodaję 1 ampułkę bakterii BioDigest. I to by było na tyle jeśli chodzi o zmiany i obsługę rafki, więc poniżej wkleję kilka fotek:

pa112681.jpg

pa112678.jpg

pa112672.jpg

pa112638.jpg

pa112642.jpg

pa112643.jpg

pa112650.jpg

pa112652.jpg

pa112669.jpg

pa112675.jpg

i moja skrzydlata piękność:

pa112676.jpg

pa112645.jpg

Mam nadzieję, że się podoba :)

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ciekawie się zapowiada.

Swiatła faktycznie może być za mało zwłaszcza dla SPS ów osadzonych w niższych partiach.

Widzę ,że montipory talerzowe kleisz bezpośrednio do skały , to nie jest do końca dobry pomysł. Jesli pojawią się kidyś slimaczki nagoskrzelne na montiporach nie będziesz miał możliwosci walki z nimi pozostanie rozbiórka skały.

Lepiej jak korale sa na podstawkach , wiem że to mniej naturalnie wyglada , ale praktycznie.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że baniaczek się podoba :) Ciepłe słowa zawsze utwierdzają nas w przekonaniu, że podążamy we właściwym kierunku.

Co do światła, to jeśli uznać że konieczny jest przynajmniej 1W/1l wody to jest go faktycznie za mało. Jednak ze swoich obserwacji dochodzę do wniosku, że skoro korale sobie rosną, to tyle wystarczy. Być może przy mocniej oświetlonym baniaczku przyrosty były by większe, ale cóż, względy ekonomiczne też są ważne.

@andrniew, te montipory między akroporami już tak dostałem więc trudno coś pozmieniać. Pozostałe są na małych podstawkach, z tym że ostatnio zaczęły naprawdę szybko rosnąć i z czasem przyrastają do skał. Pozostaje mieć nadzieje, że ślimaki ominą moje akwarium szerokim łukiem

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako, że skrzydliczka ustawiła się dzisiaj ładnie, jakby prosiła się o sesje, sięgnąłem biegusiem po aparat by cyknąć jej kilka portrecików. A jak już miałem aparacik w rękach to uwieczniłem też kilka innych zwierzaków :) Oto efekt dzisiejszego pstrykania:

97336831.jpg

29771272.jpg

32742135.jpg

62620774.jpg

31119679.jpg

35744915.jpg

91331126.jpg

79613672ho.jpg

58799150.jpg

74150864.jpg

97384171.jpg

45621934.jpg

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
radek911PL :

35744915.jpg

Tej radek co to jest?:) Świetnie wygląda:)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Nemezis - skrzydlica nic nie zjadła. W akwa są w sumie 4 błazenki, ale ciężko uchwycić je razem. Bardziej zagrożony jest jeden garbik, który jest już totalnie malutki, ale podjąłem to ryzyko, gdyż skrzydlica od zawsze strasznie mi się podobała. A jeśli o garbikach mowa to moje ostatnio chyba przymierzały się do tarła. Jeden zmienił ubarwienie na takie cętkowane i bezustannie na zmianę wpływały do jednej jamki wśród skał :) Po jakimś czasie im przeszło, ale nie mam jak zajrzeć czy złoży w niej jakąś ikrę.

@Artur160 - te żyjątka na zdjęciu to jakiś gatunek osłonic. Przywędrowały do mnie wraz z pierwszym kawałkiem LR i ich kolonia stale rośnie, co bardzo mnie cieszy bo są naprawdę fajne.

@Ozim - no jak nie, jak tak :) Oczywiście, że od Trzmiela. Choć dwóch nie widziałem. Ta była ostatnia. Cieszy mnie, że Maciek nauczył ją przyjmować mrożony pokarm, więc nie mam z nią problemu. Codziennie zjada dwie mrożone stynki i narazie odpukać nawet specjalnie nie rozgląda się za żywym w akwarium. A jak dobrze pójdzie to w tym tygodniu ma przyjechać dla mnie parka Splendidus'ów :)

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update :clowning Wczoraj do baniaczka trafiła parka Dascyllus Trimaculatus. Poniżej wklejam foty. Zwróćcie też uwagę na jeżowca z pierwszej foty (siedzi na skale pod garbikami), znalazł sobie jakiś kawałek skałki z Xenią i posuwa teraz z "doniczką" na głowie :strutin

15849876.jpg

48143071.jpg

29703948.jpg

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.