Skocz do zawartości
taszyn

Akwarium otwarte czy z pokrywą?

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ jestem w trakcie projektowania akwarium (opis w tym wątku), zastanawiam się między innymi nad tym, czy kupić lampy opierane o brzegi akwarium, czy wykonać tradycyjną pokrywę. W obu przypadkach bądą to cztery świetlówki T5.

Akwarium otwarte, z lampami opartymi o brzegi, wygląda bardzo ładnie. Efekt mogą trochę psuć widoczne wzmocnienia szyb, ale może jeśli wykonam akwarium z szyby 12mm (150x50x55), to będzie OK? Druga wątpliwość dotyczy wyskakiwania ryb. Czy to się zdarza?

Pokrywa to zapewne "bezpieczny" wybór, choć zapewne w tym przypadku trzeba trochę więcej uwagi poświęcić chłodzeniu.

Co sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lepiej bez pokrywy


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa oznacza że ryby nie będą wyskakiwać,ale wtedy czasem treudniej utrzymać wiatraczkom temperaturę- mniejsze parowanie. Jesli będzie korona odpowiednio wysoka to też nie wyskoczą, a nagrzewanie mniejsze. natomiast lampy na szkle wygladają super,ale wiecej czyszczenia szkła-bo widoczne wszelkie osady kamień na brzegu itp no i ryby mniej bezpieczne.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na takie akwarium jak napisales to predzej czy pozniej bedziesz montowac oswietlenie 8 x 80W bo Ci sie zachce korali, wiec jak zrobisz to w pokrywie to mocne wiatraczki wstawisz i wentylacja bedzie wystarczajaca, ale nie to jest problemem. czasem trzeba wlozyc lapy do akwarium, bo: jakas rybka przestwia korale, jakies korale sa za blisko i sie parza, cos zdechlo i trzeba to wyciagnac, trzeba wyskrobac szyby, trzeba nakarmic jakies korale bezposrednio do geby. z pokrywa kiepska sprawa - otwierac, zamykac, podnosic, opuszczac:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem, że oświetlenie będę robił we własnym zakresie. Prawdopodobnie zestaw 3x150 HQI + 2x54 T5 + nocne. Ceny gotowych lamp powalają na kolana :banghead

Ciągle zastanawiam się pokrywa versus lampy podniesione/podwieszone. Samemu najłatwiej wykonać obudowę lamp ze sklejki, co trochę przemawia za pokrywą. Z drugiej strony delikatna obudowa aluminiowa już by się do podwieszenia nadawała.

Macie jakieś patenty na własnoręczne wykonanie obudowy (chociaż ramy) aluminiowej, ew. na zlecenie tego jakiejś (niedrogiej) firmie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj 2 x 150 bo możesz mieć za żółto a lepiej

dodać T-5 w miarę potrzeby.

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie ma znaczenie czy da 3x czy 2x 150W? Kolor swiatła zależy od temperatury barwowej żarnika a nie od ich ilości...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz robić pokrywę to polecam tę stronę. Ale osobiście polecam Ci koronę wokół akwarium. Ja będę tak robił.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dołączę się, a jak zrobić koronę wokół akwarium? tzn z czego to się robi i jak żeby to wszystko tak ładnie "grało"?


Pozdrawiam domat,

Było kilka ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Zatorek: dzięki za ten link. Kapitalne! :)

Eh, warto popytać zanim się włoży swoją pracę i/lub wyda pieniądze! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie ja rozpoczynam zabawę z morskim na tą chwilę jestem na etapie określenie typu zbiornika. Czy u was już coś powstało pytam ponieważ wolałbym akwarium zamknięte. Mam w tej chwili słotkowodne 300L 120x50x50 i chodzi mi o pokrywę.Teraz mam wromak'a ale chyba się nie nada na morskie co o tym sądzicie ? Macie jakieś foto ?

Pozdrawiam


Testy wg. Salifert'a:

6759_6905.png

ReefMax by AquaMarcin http://nano-reef.pl/...in/#entry541102

Oświetlenie 3x24W:

BLUE: 7.30 - 21.00 (ATI Actinic)

T5: 8.00 - 19.00 ( ATI: AquaBlue, CoralPlus)

Karmienie :

Codziennie mrożonki 1/2 kostki na zmianę Solowiec, Kryl drobny, Czerwony plankton

Codziennie tyci tyci Tropical Marine Flakes lub Salifert EnergyPlus

Dla korali od czwartku 14.02.2013- KENT Marine NanoReef A+B

Filtracja:

Odpieniacz oryginalny (słabo pieni)

Cyrkulacja:

2x Koralia Nano 1600l/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pierwsze bylo z pokrywa wysoką na 30cm, drugie jest z lampa bez pokrywy, i stwierdzilem, ze trzecie bedzie jednak mialo pokrywe. Jakos lepiej wyglada, teraz z akwarium wychodzi kilka kabli od pomp i oswietlenia, a to wcale nie jest estetyczne, moze byc korona, ale ja wybieram pokrywe. Przy HQI mialem dwa wentylatory 12 cm i bylo ok.

pokrywa

+ woda mniej paruje

+ lepiej wyglada

+ mozna schowac kable i wyroby "wlasne" DIY :D

+ nic nie wyskakuje

- trudniej czyscic i grzebac pod woda

- trudniej karmic zwierzaki i ryby

Tak wygladalo z miekkimi i pokrywa

947-morskie2.jpg


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

AquaMarcin Ja zamierzam kupić(akurat innej firmy niż twoja; z pokrywą w całości otwieralną)/zrobić pokrywę z aluminium + świetlówki led. Mam nadziej, że nie będę miał większych problemów z temperaturą. Podstawowe zalety takiego rozwiązania to przede wszystkim estetyka. Miałem okazję oglądać już kilka zbiorników i zdecydowanie podobają mi się te zamknięte, ale to tylko kwestia gustu.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem za pokrywa. Swiatlo nie rozprasza sie po pokoju, ewentualne refleksy na scianach czy suficie nie rozpraszaja uwagi.Wyglada zdecydowanie estetyczniej i cale akwa prezentuje sie super w ciemnosciach pokoju.Jak koledzy pisali nie widac osadow poziomu wody,kabli i innych gratow.Ryby nie wyskakuja, problem z karmieniem nie istnieje jezeli w przedniej czesci ma sie otwierany panel. Przy oswietleniu T5 nie powinno byc problemow z temperatura, ale to juz wiadomo zalezy od obietosci zbiornika i ilosci swietlowek, ewentualnych tylnych wyciec w pokrywie konczywszy na wiatraczkach.

Poprzednio majac 110 wat na power compactach przy 150 litrach w obiegu nie bylo problemow z temperatura. Teraz przy samej belce 2x39W wlacza sie grzalka a woda paruje 2 razy szybciej.

Pokrywa ,korona, lampa podwieszana=Gusta, gusciki i kwestia inywidualnych przekonan


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.