Skocz do zawartości
habol

[225l] Nano Rafka Habolów

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

To może ja też się "pochwale" w sumie to moim zdaniem nie ma na chwile obecną czym, ale wiem z własnego doświadczenia że takie posty są bardzo pomocne przy zakładaniu akwarium morskiego dla nowych forumowiczów. Więc i ja postanowiłem troszkę bliżej opisać swoje doświadczenia z pierwszą solniczką.

Ok. to po kolei.

Po pierwsze, w tym miejscu chciałem podziękować:

-Żonie za to, że wspiera mnie, motywuje, wydała "zezwolenie na założenie", za cierpliwość i za to że cały czas pyta. To mnie mobilizuje do ciągłego pogłębiania mojej wiedzy ;) i sprawianiu że nasz baniaczek będzie doskonalszy;

-Tacie za to, że 28lat temu zaszczepił we mnie zamiłowanie do akwarystyki;

-ziomalom ze Śląska: Michałowi @Pleban za przekonanie mnie że akwarystyka morska nie jest taka straszna jak by się zdawało, załatwianie sprzętu po atrakcyjnych cenach :)szczepki i za cenne rady. Maćkowi @Kiflu za cenne rady i szczepki które wkrótce odbiore ;)

-ziomalom z Lubelszczyzny: Olkowi @Olek Szwarc za cenne rady i super kawke i ciacho ;). Jackowi @Jacek_Lublin za błazny (mają się b.dobrze, cały czas próbują się wycierać, ale Escenius Bicolor im przeszkadza:)) i mnóstwo gratisów które też mają się świetnie, no i oczywiście za wczorajszą dostawę RISPECT. Rafałowi @SkoczekPL za spędzony czas na GG i wszystkim którym zawracałem gitare ;)

-wszystkim od których zakupiłem sprzęt, korale, szczepki oraz tym którzy udzielali mi cennych rad:

@Heniutek, @Adamek, @Nemezis, @Balon, @Avabela, @Kaktus, @Moobi, @Peniek, @Marti701, @Erni, @Pooh, @Martinnew.....Oraz wszystkim pozostałym kolegom z forum jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI!!!

Pozostaje mi jeszcze podziękować założycielowi naszego forum koledze @Przemek, bo jak by na to nie patrzeć, gdyby nie on to nasz kontakt i czerpanie wiedzy byłby ograniczony

Po drugie, troszkę o sprzęcie i życiu:

START 11.04.2009r. ;) ma już 155dni ;)

Akwarium 225 litrów (szkło Guardian), Żywa skała AM 21kg, E-rybka 11kg, Żywy piasek Nature Ocean Bio Active Live Aragonite 18kg, Ceramika zabudowa komina (ile kg nie wiem)

Sump 96 litrów (3 komory odpieniacz, refugium, pompa powrotna)

Lampa HOPAR 6x39W T5 2x15000K, 1x10000K, 3xblue (wkrótce modyfikacja będzie 2xblue plus, 2xspecial ATI i 2x15000K AM)

Pompa obiegowa 3000 litrów/h Tunze

Odpieniacz AquaMedic Turboflotor 750 + tłumik Thcskiba (w przyszłym roku wymiana na wydajniejszy i tu przy okazji pytanie jaki? Zaznaczam że mam ograniczone możliwości komora na odpieniacz ma tylko 14 cm szerokości)

Pompa cyrkulacyjna Resun Wave Maker 4000-15000l/h

Pompa cyrkulacyjna Marea 6000l/h

Grzałka Jager 200W (obeszło by się bez niej, może się włączyła 2 razy:))

Używam soli Tropic Marine Pro Reef oraz mikroelementów również tej firmy. Od 3 września przeszedłem na Ballinga.

Z życia w tej chwili w Baniaczku przebywaja

Ryby:

2 x Amphiprion Ocelaris

1 x Escenius Bicolor

1 x Pterosynchiropus stellatus (Mandaryn czerwony)

Ekipa czyszcząca:

6 x Tectus (i tu muszę się pochwalić plus 2 małe szkraby które się urodziły u mnie w akwarium :) kiedy i jak to się odbyło nie wiem)

3 x Netricia (kopiące)

1 x Babilonia (kopiący), niezły z niego aparat - wyszedł z akwarium na środek pokoju - jak zmierzyłem, pokonał 170cm, może dlatego że browar stał na stole ;) zaznaczam że żyje i ma się dobrze, teraz pomieszkuje w kominie z krabikiem - dzikuskiem - pewnie tam mu dobrze)

1 x Turbo (przyszedł ze skałą, moim zdaniem mało pożyteczny, wychodzi tylko nocą i dosłownie biega po skałach, chyba lepsze są Tectusy, wolniejsze, ale bardziej pożyteczne)

1 x Leiaster Coriaceus (w czerwone plamki)

1 x Ophiarachna Incrassata (wężowidło zielone)

2 x pustelniki Paguristes Cadenati

5 x Dzikie kraby, które mieszkają w sumpie :)

W planach 2 szt. Lysmata Debelius

Korale:

Sinularia

Clavularia

Euphylia

Sacrophyton 2 gatunki

Zoanthrus 5 gatunków

Pseudogorgonia

Xenia

Ricordea Florida

Ricordea Yuma

Briarium

Discosoma (niebieskie i czerw.)

Lobophytum 2 gatunki

Pozostaje wrzucić troszkę fotek, fotograf ze mnie żaden tak, że z góry przepraszam za jakość ;) miłego oglądania. Pozdrawiam :)

Początki:

2604-1.jpg

2604-2.jpg

2604-3.jpg

2604-2a.jpg

2604-4.jpg

Pierwsze 11kg skały

2604-5.jpg

Po dołożeniu 24kg

2604-6.jpg

Dojrzewanie

2604-7.jpg

Zwierzaki

2604-8.jpg

2604-9.jpg

To jest ten ślimak który wychodzi z akwarium ;)

2604-10.jpg

Błazny mieszkają w Euphylli na początku trochę sie stresowała i błazny miały poparzone to miejsce miedzy oczami teraz jest wszystko OK nurkują w niej i chyba LPSowi to pasuje nie wygląda na zestresowanego

2604-10a.jpg

Jeden z dzikusów

2604-11.jpg

Tak wyglądało około 2 miesiący temu

2604-12.jpg

Mały tectus

2604-13.jpg

Tak wygląda mandaryn w nocy

2604-14.jpg

Zoa

2604-15a.jpg

2604-15.jpg

Mobilne refugium :) i chyba najfajniejsze zdjęcie jakie mi do tej pory wyszło

2604-16.jpg

Pusztelnik

2604-17.jpg

Nowi mieszkańcy od wczoraj w akwa

2604-18.jpg

2604-19.jpg

2604-20.jpg

2604-21.jpg

Obecnie akwarium wygląda tak

2604-22.jpg


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Habol wszystko ok:strutin,ale tak na szybko pozbadz sie tego wezowidla albo trzymaj go w sumpie to OPHIARACHNA wyjatkowo niebezpieczny nocny drapieznik ,to wezowidlo nie powinno mieszkac w akwarium rafowym lub FO-poluje na ryby,malze,i wszystko co sie rusza i da polknac,u mnie zaatakowalo w nocy przydacznie derase i niestety padla po kilku dniach,tego zwierzaka stanowczo odradzam,pozdrawiam seweryn


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To te moje wężowidło to chyba jakiś wegetarianin bo w sumie to nic mi nie znikneło podczas jego pobytu w akwa. Chociaż ostatnio zaczął się dziwnie zachowywać i czaić tak jak na polowaniu :)Na wszelki wypadek jest już w sumpie i zaprzyjźnia się z odpieniaczem ;) Trochę też dziwne bo tam gdzie go kupowałem to bardzo zwierzak był chwalony, że wylinki zjada, resztki pożywienia itd, itp. Dzięki za porade.


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapowiada sie super:clapping. widac ze wszystko zostalo dokladnie przedyskutowane i przemyslane.Swietna robota:kapelusz

,.......a to mobilne refugium to zasluguje na fote miesiaca.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,szczere gratulacje ,akwa wyglada naprawde ciekawie,fotka slimaka jest naprawde niesamowita,cos takiego bardzo cieszy oko,zycze powodzenia


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Setup rewelacja ;) fajnie się czyta ;) Fotki z bliska bardzo ładnie Ci wychodzą,jaki masz aparat? Jak byś tego ślimaka nie złapał w pore to browara by Ci pewnie wypił :)Ceramika maskująca komin super wygląda,zapowiada się fajne akwa ;)

ps: Dzięki za pamięć :)


LPS-ZOA http://nano-reef.pl/...894-nano-rafka/ <> http://reefcentral.c...d.php?t=1639117

Schuran Jetskim-100,Aqua Medic Nanoprop 5000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowo, obiecuję że zmobilizuje mnie to do dalszej systematycznej pracy ;)

@Nemezis To fakt fotki z bliska fajnie wychodzą z daleka już gorzej, aparat to OLYMPUS SP-510UZ


...jeszcze tu wróce...

Pozdrawiam Mariusz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.