Skocz do zawartości
akwarysta97

Dylemat z żywą skałą !!!

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jak wszyscy wiecie mam tylko 12 lat,zaczołem już kompletację sprzętu do mojej małej 60-cio litrowej solniczki,i tutaj mam dylemat bo mogę wydać tylko 300zł (ewentualnie 330 nie bądźmu drobiazgowi),sam sprzęt wyniesie mnie 224zł więc na skałę zostanie mi tylko 76zł więc zaplnowałem sobie żę kupię 2kg skały z Papuy i do tego dokupię 2kg skały nieożywionej.Co o tym myślicie ? I jakie mogą być kutki ubocznej tego że ma się mało LR ?

Pozdrawiam :D


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skutki uboczne bardzo małej ilości LR to słaba funkcja filtracyjna. Do 60l akwa sensowna ilość LR to ok 15-20% masy wody, czyli minimum 9kg. 2kg skały to "buła" wielkości raptem około pół bochenka chleba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wiem,wiem ale co mam w takiej sytuacji zrobić ???


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować dokłożyć w puxniejszym terminie kilka kilo skały i dodać bakterie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mysle, ze wstrzymaj sie z zalewaniem do kolejnego kieszonkowego i kup od razu min 6 kg dobrej jakosciowo skaly. To dosc wazny (o ile nie najwazniejszy) skladnik swiezego akwarium i moze bardzo Cie zniechecic do dalszego wtajemniczania sie w temat. Moze jakas wycieczka do babci ? Albo chrzestnego ? :-) to zawsze dzialalo ;p


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O to się niemartwcie w 2 tygodnie uzbierałem 50zł :D A swoją drogą to macie rację kupię te 5kg Indonezji wolę poczekać,a co do osmozy to raczej też nie mam co liczyć ;/


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Radek Ch :

Skutki uboczne bardzo małej ilości LR to słaba funkcja filtracyjna. Do 60l akwa sensowna ilość LR to ok 15-20% masy wody, czyli minimum 9kg. 2kg skały to "buła" wielkości raptem około pół bochenka chleba.

Sorry że post pod postem czyli że jak sie mamało wody to np będzie mętna wody czy co ?


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała jest odpowiedzialna za filtracje biologiczną. W uproszczeniu - stwory żyjące w skale przetwarzają g...no z wody na substancje nieszkodliwe. Jeśli będzie za mało skały, to nie będzie w akwarium dostatecznej liczby tych stworów i woda bardzo szybko zamieni się w szambo.


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To daje do myślenia ale na początrk wezmę te 2kg a potem dodam jekieś 2kg bo narazie jest cieniutko z kasą ;/


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przedmówcy dobrze Ci radzą. Lepiej wstrzymaj się z miesiąc pozbieraj kaskę i kup od razu z 6-10 kg skały. Zamiast nieożywionej lepiej zamów sobie z ReefShop'u Deep Water Live Rock. Kosztuje praktycznie tyle co martwa, a z pewnością wniesie więcej dobrego do akwarium.

Może pogadaj z rodzicami, zaproponuj że pomożesz im w codziennych obowiązkach, może się dorzucą, a najlepiej zaraź i Ich morszczyzną. Pokaż im fotki dojrzałych zbiorników z forum, może skusi ich to by wspomóc Cię finansowo :D

Pozdrawiam

Radek


Laguna na wsi, a w niej rybki i korale :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz wiedzieć,że morszczyzna nie jest tania,utrzymanie też.Mi powiedzieli,że wystarczy 5 tyć a wydałem 18 tyś i jeszcze nie koniec.Nie chcę cię zniechęcać,ale policz ile to naprawdę będzie kosztować,oświetlenie,pokarm,sól,preparaty,osmoza,prąd,..... i potem się zdecyduj.Co prawda masz małe akwa i będzie lżej,ale zawsze jakieś koszta są.Na pewno będę ci kibicował bo w swoich młodych latach tylko rybki w słoikach miałem,ale teraz już są większe możliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
akwarysta97 :

sam sprzęt wyniesie mnie 224zł

Napisz może, jaki sprzęt zamierzasz kupić; powyższa kwota wydaje się podejrzanie niska. Sprzęt nowy raczej odpada, a i z używanego trudno chyba coś złożyć za tę kwotę.


Sprzedam pokrywę aluminiową firmy Luxima http://allegro.pl/show_item.php?item=1793513982

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta97

Przedmowcy dobrze Ci radza z ta wieksza iloscia skaly.

Ale mozesz zaczac szybciej... (bo napewno o to Ci chodzi). Otoz, ilosc skaly musi byc odpowiednia do ilosci wody (taki przelicznik jest pomocny)), ale przede wszystkim do ilosci zwierzat, ktore te wode beda brudzic. Jezeli na poczatku wlozysz malo skaly i potrafisz sie powstrzymac od kupowania ryb (ani jednej!), to akwarium na tej malej ilosci wystartujesz i utrzymasz. Oczywiscie oswietlenie, cyrkulacja itd. musza juz byc zamontowane. Pozniej ilosc skaly bedzie zalezala od pozostalej filtracji, a przy obecnosci ryb (dopiero po kilku miesiacach) rowniez od wydajnosci odpieniacza.

Takze zalatw sobie od kolegi dobra wode z podmianki, wlej do urzadzonego zbiornika, wstaw kawalek skaly i akwarium bedziesz juz mial. Zapewniam Cie, ze jesli skala ktora kupisz bedzie dobra, to ciezko Ci bedzie oderwac wzrok od szyby. Tam juz bedzie pelno ciekawego zycia. Po zejsciu glonow pomyslisz przede wszystkim o koralach i ewentualnie nastepnym kawalku skaly. W zadnym wypadku nie pozwol sobie na kupowanie ryb, zanim nie bedziesz mial wystarczajacej ilosci tej nieszczesnej skaly i... kilku testow.

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani ty to zawsze wszystko dobrze doradzisz nie mówie że pozostali mi nie pomogli DZIĘKI !.Sprzęt:

Zestaw oświetlenia ATTI T5 1x24W + świetlówka Sylavania Aquastar 10000K

130zł

Świetlówka Hagen Marine-Glo T8 15W 37zł

Sól Aqua Medic Reef Salt 2kg 31zł

Hydrometr Hailea 20zł

Cyrkulacja MAM

Grzałka MAM,ale raczej ją sprzedam bo świetlówki będą mocno grzać.

Żywa skała Papua 4kg 110zł,no niech już będzie :D

-----------------------------------------

328zł trochę wyjechałem no ale mówi się trudno,te 28zł to nie tragedia.Również mogę zapomnieć o filtrze RO wiem że jest on niezbędny ale nik nigdy mi nie powiedział co się stanie jeśli się go nie ma i zalewa i podmianki robi kranówką ?


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym baniaku zainteresuj się wodą demineralizowaną w bańkach 5 litrowych znajdź najtańszy market i kup tego troszkę, a później dokupuj, nie wyjdzie Cię to drogo przy takim litrażu (3 snickersy na miesiąc mniej), a na pewno będzie korzystniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tyle ża ja nie jem słodyczy :D.Tak widziałem ostatnio w Auchanie butle 5 litrowe i posało "Woda demineralizowana"-do chłodnic...i akwariów,albo będę zalewał wodą mieralną haha.Przed chwilą wyczytałem że jedyne co może się stać kiedy akwarium morskie zostanie zalane kranówą to tylko większa ilość glonów przy dojżewaniu i wogóle więcej glonów będzie w akwarium TO WSZYSTKO.


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

więcej glonów i to wszystko:) dobre dobre:)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli nie inwestujesz w Ro/Di to może dogadaj się z kimś w okolicy odsprzeda ci wodę .

Zawsze jakaś opcja.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Silver200 :

więcej glonów i to wszystko:) dobre dobre:)

No czyli co może się jaszcze stać ?


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kranówie (szczególnie z nowoczesnych instalacji) możesz mieć związki miedzi w dość dużych ilościach, a miedź to zabójstwo dla całego życia morskiego - nawet śladowa obecność. Z wodą demineralizowaną też bym uważał, bo nie ma na niej informacji, z jakich instalacji jest "robiona". A jak z miedzianej, to będzie klops.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
akwarysta97 :
Silver200 :

więcej glonów i to wszystko:) dobre dobre:)

No czyli co może się jaszcze stać ?

Widzę, że nie bardzo masz pojęcie co to znaczy więcej glonów. Niestety nie mam juz zdjęcia zbiornika z większą ilością glonów, ale poszukaj w wątku o dinoflagellates i będziesz wiedział co to znaczy zbiornik z większą ilością glonów. I jeśli Tobie to nie będzie przeszkadzało to najtaniej będzie wziąć wodę z jakiejś kałuży i nalać do akwarium i juz masz zbiornik, na pewno będzie bardzo tanio i trochę więcej glonów.


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba jednak wezmę i zaoszczędzę na ten filtr RO


60 itrów słonej wody już się robi...kompletacja sprzętu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to wiedzieć, bo dość często spotykałem się z opiniami w słowie pisanym na papierze, że trzeba uważać na użycie wody demineralizowanej. Czy to oznacza, że wodę demi można stosować aktualnie w akwariach morskich?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta przyszedłeś na forum się poradzić czy pisać jakieś swoje "mądrości", że "tylko glony" mogą być z kranówki ? Jak Ci mówię, że woda demi ze sklepu jest w miarę TANIA i na takim baniaku małym nim Ci się zwróci koszt filtra RO kupując baniaki 5l demi to zdąży Ci się ten mały baniak znudzić. Chcesz to lej kranówę nikt Ci nie zabroni, ale jak się pytasz to Ci ludzie doradzają, żebyś nie miał skuchy już na początku to może warto posłuchać ? Poza tym zadajesz pytania na które odpowiedź padła na forum już kilkadziesiąt razy wystarczy poczytać forum.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.